2008 07 09
Botulino toksinas – patikima apsauga nuo prakaitavimo
Botulino toksino injekcijos tapo labai populiaria raukšlių lyginimo ir veido atjauninimo priemone.
Injekcijos atliekamos per kelias minutes, veikia greitai ir efektyviai. Po botulino toksino injekcijų nekyla komplikacijų, kurios galimos atliekant kitas veido procedūras.
Pastaruoju metu botulino toksinas vis dažniau naudojamas prakaitavimui gydyti.
Dar neseniai vienos Vilniaus įmonės vadovė p. Rita buvo įsitikinusi, kad gausaus prakaitavimo keliamos problemos lydės ją visą gyvenimą. „Darbe neretai tenka patirti stresą, o prie jo prisidėdavo gausus prakaitavimas, ypač prieš svarbius verslo susitikimus. Nepadėjo niekas: nei kruopšti higiena, nei brangiausios kosmetikos priemonės. Buvau priversta dėvėti tamsius, prakaito dėmes slepiančius rūbus. Mane išgelbėjo botulino toksino injekcijos. Dabar jaučiuosi neįtikėtinai puikiai, pagerėjo mano gyvenimo kokybė: nereikia jaudintis dėl prakaitavimo, maskuoti prakaito pėdsakų ir galvoti, kaip atrodysiu", - neslepia džiaugsmo p. Rita.
Prakaitavimas - natūrali apsauginė odos reakcija. Tačiau padidėjęs prakaitavimas, ypač streso ar fizinio krūvio metu, gali versti nejaukiai jaustis tiek tą, kuris gausiai prakaituoja, tiek aplinkinius.
Sutikime, nėra malonu spausti šlapią verslo partnerio ranką ar matyti kolegas drėgnomis drabužių pažastimis.
Apie veiksmingą, sparčiai populiarėjantį kovos su prakaitavimu būdą - botulino toksino injekcijas - kalbamės su patyrusiu specialistu, Medicinos diagnostikos centro plastinės, estetinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoju Gediminu Rauba.
- Atliekate įvairias grožio operacijas: didinate ir mažinate krūtis, formuojate kūno linijas pašalindamas riebalus, koreguojate nosis, atlėpusias ausis... Ar dažnai pacientai kreipiasi dėl gausaus prakaitavimo gydymo botulino toksino injekcijomis?
- Iki šiol botulino toksino injekcijos buvo vertinamos kaip labai efektyvi ir populiari raukšles lyginanti priemonė. Tačiau pastaruoju metu pastebiu, kad vis daugiau pacientų, tiek moterų, tiek vyrų, kreipiasi dėl botulino toksino injekcijų pernelyg gausiam prakaitavimui - hiperhidrozei - gydyti. Šiandien estetiniai mūsų gyvenimo aspektai svarbūs įvairių profesijų ir amžiaus žmonėms. Padidėjęs prakaitavimas sudaro ne tik fizinį diskomfortą, bet gali būti viena psichikos sveikatos sutrikimo priežasčių.
- Botulino toksinas - kas tai?
- Botulino toksinas - tai neurotoksinas, kurį išskiria bakterijos Clostridium botulinum. Botulino toksinas blokuoja nervinius impulsus raumenyse, todėl atpalaiduojami mimikos raumenys ir taip išsilygina mimikos raukšlės. Taip pat atpalaiduojamai preparatas veikia raumenis, kurie išstumia prakaitą iš prakaito liaukų. Panaudojus injekcijas, prakaitą išstumiančios liaukos mažiau susitraukinėja, todėl sumažėja išsiskiriančio prakaito kiekis.
- Kur dingsta prakaitas užblokavus prakaito liaukų veiklą? Ar nepradeda gausiau prakaituoti krūtinė, delnai?
- Injekcija maksimaliai sumažina prakaito gaminimąsi konkrečioje, labiausiai nepageidaujamoje vietoje. Natūrali skysčių pašalinimo funkcija iš organizmo užtikrinama šlapinantis, per odą ir kvėpuojant.
- Ar vakcina saugi?
- Botulino injekcijos neturi jokio šalutinio poveikio, nesukelia alergijos, nes preparato struktūroje nėra alergizuojamųjų medžiagų: baltymų, angliavandenių.
- Kaip atliekamos prakaitavimą mažinančios injekcijos?
- Procedūra trunka kelias minutes. Į gausiai prakaituojančias odos sritis - pažastis, delnus ar padus - botulino toksinas leidžiamas maždaug kas vieną centimetrą. Į pažastį įšvirkščiama 10-15 injekcijų. Maksimalus poveikis pasireiškia per 7-10 dienų po injekcijos. Procedūra labai paprasta, o poveikis akivaizdus: praėjus kelioms dienoms, pamirštama apie dezodorantus, nustoja prakaituoti delnai ar skleisti nemalonų kvapą drėgnos kojos. Žmonėms, kuriuos kankina gausus prakaitavimas, tai - didžiulis psichologinis komfortas.
- Ar procedūra skausminga ir kiek trunka jos poveikis?
- Botulino toksinas leidžiamas labai plona adata. Pažastų sritis ištepama šaldomuoju tepalu. Juntamas skausmas panašus į skiepų procedūros. Jautresniems pacientams arba atliekant injekcijas į padus ar delnus siūlomas nuskausminimas. Procedūra nėra sudėtinga, tačiau reikia patyrimo ir žinių parenkant dozę, vaisto suleidimo taškus.
Injekcijų poveikis išlieka 6-12 mėn. Prakaito liaukų veikla atsikuria labai individualiai. Tai priklauso nuo žmogaus medžiagų apykaitos spartumo. Procedūrą rekomenduojama pakartoti po metų.
- Kam gali būti atliekamos botulino toksino injekcijos?
- Prakaitą mažinančias botulino toksino injekcijas atliekame moterims ir vyrams nuo 18 m. Botulino injekcijos vaikams, sergantiems cerebriniu paralyžiumi, atliekamos nuo 2 metų Vyresniems žmonėms šio preparato injekcijos atliekamos po insulto rankos spastikai sumažinti.
- Kur dar naudojamas botulino toksinas?
- Botulino toksinas - pirmas vaistas gydant lokalias distonijas - lėtus nevalingus raumenų susitraukimus. Jau daugiau kaip dešimtmetį jis saugiai ir efektyviai naudojamas gydyti daugelį oftalmologinių ir neurologinių ligų, hiperaktyvią šlapimo pūslę ir vezikosfinkterinius sutrikimus.
- Kada negalima atlikti botulino toksino injekcijų?
- Procedūra neatliekama nėščioms, planuojančioms nėštumą ir maitinančioms kūdikį krūtimi moterims.
Tačiau kiekvienas pacientas yra individualus ir tik gydytojas specialistas po apžiūros gali nuspręsti, ar gydymo būdas botulino toksinu jam tinka.