2012 10 29

Gyd. A. Markauskienė: „Moterų žinios apie svarbų gimdos kaklelio vėžio profilaktinį tyrimą (PAP) dažnai paviršutiniškos“

2012 10 29

Lietuvoje jau 8-erius metus vykdoma gimdos kaklelio vėžio patologijos programa, pagal kurią kiekviena 25–60 metų moteris kartą per 3 metus dėl gimdos kaklelio vėžio gali išsitirti nemokamai.

Deja, daugelis moterų vis dar nėra įpratusios periodiškai tikrintis sveikatos, o apie gimdos kaklelio vėžio prevencijai svarbų PAP tyrimą žino tik tiek, kad reikia jį atlikti.

Trumpai apie tai, ką privalėtų žinoti kiekviena moteris, pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro akušerė-ginekologė Antonina Makauskienė.

Kas yra PAP tyrimas arba gimdos kaklelio tepinėlis?

Onkocitologinis (toliau – PAP) tyrimas, dar vadinamas gimdos kaklelio tepinėliu, yra pirmas tyrimas, nuo kurio pradedamas moters ištyrimas dėl gimdos kaklelio vėžio.

Tyrimas padeda nustatyti pačius pirmuosius gimdos kaklelio ląstelių pokyčius, kurie, laikui bėgant, gali išsivystyti į vėžį.

Kodėl turėtume reguliariai atlikti PAP?

Gimdos kaklelio vėžys išsivysto iš ikivėžinių gimdos kaklelio gleivinės pokyčių. Vėžiu nesusergama per vieną dieną. Pakitimų gimdos kaklelio audiniuose atsiranda per keletą metų. Organizme gali būti pakitusių ląstelių, tačiau pakitimai nesukelia jokių simptomų. Profilaktinis, laiku atliktas PAP tyrimas padeda nustatyti ląstelių pakitimus, laiku pradėti gydymą ir apsisaugoti nuo gimdos kaklelio vėžio.

Kokio amžiaus moterys turėtų atlikti PAP tyrimą?

Aš rekomenduoju tikrintis kiekvienai 18 m. sulaukusiai ar pradėjusiai lytinį gyvenimą merginai ir moteriai, reguliariai kas 1‒2 metus.

Ką svarbu žinoti moterims apie PAP tyrimą?

Markauskiene Antonina

Reikėtų žinoti, kad pats PAP tyrimas, nelygu, kaip jis atliktas, gali būti skirtingo patikimumo.

Įprastai moterims poliklinikoje PAP tyrimas atliekamas taip – ginekologas paima gimdos kaklelio tepinėlį, kurį siunčia į laboratoriją. Gydytojas patologas, apžiūrėjęs tepinėlyje esančias ląsteles pro mikroskopą, nustato ląstelių pakitimus.

Tyrimų duomenimis, tokio PAP tyrimo patikimumas yra apie 70 procentų. Patikimumas didėja, kartojant PAP tyrimą reguliariai, geriausia – kasmet.

Patikimesnis yra THINPREP® PAP metodas. Naudojant jį, ląstelės nuo gimdos kaklelio paviršiaus surenkamos tokiu pat būdu. Skirtumas tas, kad instrumentas su ląstelėmis išskalaujamas skystoje terpėje. THINPREP metodu paruoštas gimdos kaklelio ląsteles tyrėjas – gydytojas patologas – gali geriau apžiūrėti pro mikroskopą, taigi ir tiksliau ištirti.

 

 Jei po PAP tyrimo randama pakitusių ląstelių, atliekama kolposkopija (makšties gleivinė ir gimdos kaklelio makštinė dalis apžiūrimos specialiu optiniu prietaisu – kolposkopu) ir jei reikia, biopsija (paimamas ir ištiriamas pakitusių audinių gabalėlis). Tik tuomet galima daryti išvadą, sergate vėžiu ar ne.

Skubančias moteris norėčiau paskatinti pasidomėti galimybe gauti visą ištyrimą (nuo PAP tyrimo iki galutinio atsakymo) vienoje  įstaigoje tą pačią dieną.

Mielos moterys, rūpinkitės savimi, juolab kad tai padaryti šiandien tikrai yra palankios sąlygos.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.