2008 05 22
Naujienos iš 16-ojo Europos nutukimo kongreso, vykusio Ženevoje (Šveicarija)
Daugiau kaip 2 tūkstančiai įvairių sričių specialistų, tarp kurių buvo mokslininkų, gydytojų, psichologų, atstovavusių 74 šalims, š. m. gegužės 14–17 dienomis susirinko Ženevoje (Šveicarija). Čia vyko 16-asis Europos nutukimo kongresas.
Kongrese dalyvavo Medicinos diagnostikos centro Dietologijos centro vadovė gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė.
Nors nustatyta daug įvairių veiksnių, lemiančių svorio didėjimą, šiandien vis dar neaišku, kodėl nutukimas taip sparčiai plinta. „Blogiausia yra tai, kad ne tik visuomenė, bet ir didelė dalis medikų nutukimo nelaiko liga. Labai dažnai nutukimas įvardijamas kaip „valios sutrikimas“. Tuo tarpu nutukimas – labai rimta liga, sukelianti daug komplikacijų“, – sako gydytoja A. Jauniškytė.
Kaip ir kiekvieną ligą, nutukimą turėtų gydyti gydytojas. Įvairiausios dietos turi tik trumpalaikį poveikį ir atitraukia žmogų nuo realaus tikslo – gyvenimo būdo keitimo.
„Nors yra daug būdų sumažinti svorį, deja, ilgalaikiai rezultatai yra blogi. Dauguma žmonių pradinį svorį atgauna per metus. Tik labai nedaugeliui – vos 5 proc. – mažesnis svoris išlieka ilgiau“, – sako gydytoja A. Jauniškytė.
Labai retai būna, kad nutukimą sukelia tik viena priežastis, pvz., vaistai ar liga. Dažniausiai jį lemia kelios priežastys: netinkamas maistas, prasti maitinimosi įpročiai, aplinka, skatinanti vartoti daugiau maisto. Prie jau paminėtų priežasčių prisideda ir mažas fizinis aktyvumas, aplinka, skatinanti mažiau judėti: automobiliai, liftai, eskalatoriai. Neretai svoris pradeda didėti metus rūkyti, dėl įvairiausių psichologinių priežasčių.
Yra priežasčių, kurių pakeisti ar paveikti pats žmogus negali. Tai – paveldimumas, mažas gimimo svoris, maitinimas krūtimi kūdikystėje.
Kongreso dalyvius sudomino pranešimas apie tai, kaip skiriasi nutukusių ir normalios kūno sudėties žmonių sotumo pojūčiai. Nutukusių žmonių žarnyne gaminasi daug mažiau hormono, kuris į smegenis nuneša sotumo signalą. Todėl nutukusiems reikia suvalgyti kur kas daugiau maisto, kad pasijustų sotūs. Moksliniai tyrimai parodė, kad alkio/sotumo pojūčiuose dalyvauja daugybė hormonų, ir nutukimas nėra valios turėjimo ar neturėjimo pasekmė.
Nutukimo gydymas vaistais – dar viena kongreso tema, sulaukusi dalyvių susidomėjimo.
„Šiuo metu pasaulyje yra tik trys vaistai nutukimui gydyti. Visų jų poveikis panašus – padeda sumažinti iki 10 procentų pradinio svorio“, – sako gydytoja A. Jauniškytė. Kokį vaistą paskirti konkrečiam pacientui, sprendžia gydytojas, atsižvelgdamas į žmogaus apetitą, valgymo įpročius, šalutinių reiškinių riziką.
Kongreso Ženevoje metu diskutuota, kas daugiau lemia nutukimą – aplinka ar genetika. Vienu balsu nuspręsta, kad abu paminėti faktoriai yra svarbūs. Genai lemia apsaugą nuo riebalų masės netekimo, taigi saugo nuo svorio mažėjimo, o maitinimosi įpročiai lemia, kiek tos riebalų masės susikaups organizme.
„Liūdina tai, kad tik 10–20 proc. nutukusių žmonių ieško gydytojų pagalbos“, – sako gydytoja A. Jauniškytė. Šiuo metu kaip veiksmingiausias būdas nutukimui gydyti siūloma kompleksinė programa: koreguojami maitinimosi įpročiai, fizinis aktyvumas, skiriami vaistai, taikoma psichoterapija. Vaistai, psichoterapija yra pagalbinės priemonės, padedančios keisti gyvenimo būdą.
Kongreso metu specialiame seminare grupė Šveicarijos profesionalų, gydančių nutukimą kompleksiškai, pristatė savo programą. Ją sudaro 3 mėnesių intensyvus gydymas, po kurio seka 2–3 metų stebėjimas ir atkryčių prevencija. Labai panaši nutukimo gydymo programa taikoma ir Medicinos diagnostikos centro Dietologijos centre.