Virškinimo sistemos (skrandžio) ir kvėpavimo sistemos endoskopija
Endoskopija – vidaus organų apžiūra iš vidaus, naudojant šiam tyrimui pritaikytus prietaisus – endoskopus.
Mūsų centre atliekama endoskopija su narkoze ir vietine nejautra.
Tyrimų metu apžiūrima ir įvertinama organo, jo gleivinės būklė. Prireikus paimama biopsija, svarbi nustatant minėtų organų vėžines ląsteles. Tyrimų metu atliekamos gydomosios procedūros: stabdomas kraujavimas, šalinami polipai, svetimkūniai, nustatomos Helicobacter pylori bakterijos skrandyje.
Mūsų centre virškinimo sistemos (skrandžio) ir kvėpavimo sistemos tyrimai (endoskopija) atliekami naujausios kartos endoskopine įranga, kuri pasižymi itin aukšta skiriamąja geba. Apžiūrėdami organus gydytojai gali matyti net mažiausius pakitimus ir tiksliai nustatyti ligą.
Endoskopinių tyrimų tipai ir kaip jie atliekami?
Įprastai endoskopija, arba endoskopinėmis procedūromis, vadinamos virškinamojo trakto endoskopinės procedūros. Tai – gastroskopija, kolonoskopija, sigmoidoskopija ir rektoskopija, atliekamos per natūralias organizmo angas.
- Gastroskopija – tyrimas, kurio metu per burną įkištu lanksčiu endoskopu apžiūrima stemplė, skrandis ir dvylikapirštė žarna.
- Kolonoskopija – tyrimas, kurio metu per išeinamąją angą įkištu lanksčiu endoskopu apžiūrima visa storoji žarna.
- Sigmoidoskopija – tyrimas, kurio metu apžiūrima dalis storosios žarnos – riestinė ir tiesioji žarna.
- Rektoskopija – tyrimas, kurio metu apžiūrima tik tiesioji žarna ir išeinamoji anga ne lanksčiu, bet standžiu endoskopu.
- Kapsulinė endoskopija – tyrimas, kurio metu pacientas nuryja vitamino piliulės dydžio kapsulę, kurioje yra šviesos šaltinis ir vaizdo kamera. Kapsulei natūraliai slenkant virškinamuoju traktu, filmuojamas ir įrašomas plonosios žarnos gleivinės vaizdas.
„Hila“ centre šiuo metu atliekami penkių rūšių virškinimo sistemos endoskopiniai tyrimai. Juos atlieka gydytojas endoskopuotojas, pilvo chirurgas arba gastroenterologas.
Kokias ligas padeda diagnozuoti endoskopiniai tyrimai?
Endoskopija padeda diagnozuoti virškinamojo trakto ligas – uždegimus, opas, gerybinius ir piktybinius navikus, priešvėžines ligas, atliekamos ir gydomosios procedūros – šalinami polipai, svetimkūniai, esant reikalui, stabdomas kraujavimas.
Endoskopijos metu įtariant virškinamojo trakto ligą, galima paimti biopsiją – smulkius gleivinės gabalėlius mikroskopiniam ištyrimui. Nustačius polipą (nepiktybinį naviką), jį dažnai galima pašalinti tos pačios procedūros metu. Jei polipas didelis ar kyla abejonių, ar jis tikrai nepiktybinis, pirmiausia atliekamas biopsijos tyrimas.
Gastroskopijos metu paimamas ir gabalėlis skrandžio gleivinės greitam įvertinimui, ar nėra helicobacter pylori infekcijos. Helicobacter pylori – mikroorganizmas, sukeliantis lėtinį skrandžio uždegimą ir opaligę.
Rektoskopijos metu tiksliai nustatomos išangės ligos: hemorojus, fistulė, įplėša.
Nustačius hemorojų, dažnai galima tos pačios procedūros metu atlikti ir gydomąją procedūrą – perrišti hemorojinius mazgus guminių žiedų ligatūromis. Tai nechirurginė, darbingumo nesutrikdanti procedūra, po kurios hemorojaus simptomai išnyksta arba žymiai sumažėja.
Endoskopiniai tyrimai – vieni tiksliausių šiuolaikinėje medicinoje.
„Hila“ centre visuomet atliekama endoskopija su narkoze (nejautra), kad nebūtų patirta nemalonių pojūčių. Patyrę specialistai prižiūri pacientą visos procedūros metu. Kokios „Hila“ pacientų patirtys po endoskopinių tyrimų, galite skaityti ČIA
Nuo ko priklauso endoskopijos kaina?
Endoskopijos kaina labiausiai priklauso nuo tyrimo metu naudojamos anestezijos (nuskausminimo) ir procedūros apimties.
Pavyzdžiui, jei kolonoskopijos tyrimo metu randamas polipas, jo pašalinimas kainuoja papildomai. Endoskopijos kaina didės, jei polipų randama keli ir / arba jie yra nemaži, nes tokių darinių šalinimo procedūra užtrunka ilgiau.
Jei procedūros metu paimama biopsija, jos ištyrimas laboratorijoje taip pat kainuoja papildomai.
Anestezijos kaina priklauso nuo paciento sveikatos būklės – skirtinga anestezija taikoma individualiu atveju įvertinus procedūros rizikos laipsnį ir paciento pageidavimus. Pavyzdžiui, jei pacientas nori greičiau būti įprastos būklės po procedūros, „Hila“ centre gali rinktis saugią, bet trumpiau veikiančią anesteziją, tarkim, ANEXATE gastroskopijos metu.
Endoskopijos kaina didėja, jei jos metu prireikia stabdyti kraujavimą arba / ir atliekamos papildomos procedūros, pvz., skrandžio baliono pašalinimas.
Svarbu suprasti, kad numatyti tikslios endoskopinių tyrimų apimties iki procedūros neįmanoma, nes tik jos metu pamatoma organų būklė ir sprendžiama, kokių papildomų veiksmų reikia kiekvienu individualiu atveju.
Atliekant kolonoskopiją pagal storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą 50–74 metų žmonėms, turintiems šeimos gydytojo siuntimą, už kolonoskopiją, biopsiją ir nejautrą mokėti nereikia, kainuoja tik polipo šalinimas, jei to prireikia.
Jei pacientui reikalinga endoskopija su narkoze, jis draustas privalomuoju sveikatos draudimu ir turi siuntimą, didelę dalį paslaugos kainos kompensuoja ligonių kasos.
„Hila“ centre gydytojai įprastai jau konsultacijos metu aptaria su pacientu galimą procedūros eigą, įvairius scenarijus, procedūrą ir tikėtiną kainą.