Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2024 06 12

Akių gydytojo patarimai: kaip atpažinti ir gydyti astigmatizmą?

Akių ligos

6 min. skaitymo

Kaip atpazinti ir gydyti astigmatizma v2

Astigmatizmas nėra liga, kuri gali būti išgydoma. Tai – refrakcijos yda (netobulas spindulių laužimas), kai šviesos spinduliai, praėję pro akies optinę terpę, susikerta ne viename bendrame taške. Matymas su astigmatizmuAsmuo, turintis astigmatizmą, mato neryškų vaizdą. Nors ši būklė nėra pavojinga, nesiimant jokių regos korekcijos metodų, ji gali sukelti tam tikrų komplikacijų. Plačiau apie astigmatizmą pasakoja „Hila“ akių gydytoja Aušrinė Misevičė.

Žmogaus akis turi dvi optines terpes, kurios laužia spindulius – rageną ir lęšiuką. Kad vaizdas būtų ryškus, šviesos spinduliai turi susitikti akies tinklainės geltonojoje dėmėje. Tokia klinikinė refrakcija vadinama taisyklinga. Jei spinduliai susikerta prieš geltonąją dėmę arba už jos, tai yra netaisyklinga klinikinė refrakcija. Astigmatizmas yra vienas iš netaisyklingos klinikinės refrakcijos rūšių, kurį nesudėtingai nustato akių gydytojas, atlikęs reikiamus tyrimus.

Kas sukelia astigmatizmą?

Akių gydytoja Aušrinė Misevičė

Pasak gydytojos oftalmologės A. Misevičės, nuo kitų refrakcijos ydų – toliaregystės ir trumparegystės – astigmatizmas skiriasi tuo, jog skirtingose plokštumose spinduliai laužiami nevienodai: „Taip nutinka dėl akies paviršiaus gaubtumo, kuris yra netaisyklingas. Pavyzdžiui, vertikalioje plokštumoje spinduliai gali būti laužiami labiau, horizontalioje – silpniau. Tai vyksta dėl akies paviršiaus formos, kuri yra įgimta.“

Taigi, astigmatizmas daugeliu atvejų yra įgimtas, t. y. jei bent vienas iš tėvų / senelių turi šią refrakcijos ydą, didelė tikimybė, kad ir vaikas ją paveldės. Verta atminti, jog akies obuolys auga, todėl astigmatizmas gali šiek tiek keistis.

Akių ligų gydytoja atkreipė dėmesį, jog astigmatizmas gali būti ne tik įgimtas, bet ir įgytas. Jį gali sukelti:

  • buvusios akių traumos, kurios gali deformuoti ragenos formą (pvz., dūriai ir kiti akių pažeidimai);
  • chirurgija (jei operacijos metu buvo pjauta akis per rageną);
  • gilūs akies nudegimai (šarminiai, rūgštiniai arba terminiai, po kurių lieka randai);
  • viena iš akių ligų – keratokonusas (akių patologija, pažeidžianti rageną) gali sukelti netaisyklingą astigmatizmą.

Astigmatizmo tipai

Atsižvelgiant į skirtingus aspektus, astigmatizmas gali būti įvairių tipų.

Pagal laužiamuosius paviršius:

- rageninis astigmatizmas;

- lęšiuko astigmatizmas.

Priklausomai nuo plokštumų, kuriose spinduliai lūžta:

- tiesusis astigmatizmas, kuris dar gali būti tiesioginis arba atvirkščias. Kaip sakė oftalmologė, mūsų populiacijoje dažniausias yra atvirkščias astigmatizmas, kai laužiamoji spindulių geba horizontalioje plokštumoje (meridianuose) yra didžiausia – įstrižas astigmatizmas.

Kokius astigmatizmo simptomus išskiria gydytojai oftalmologai?

Astigmatizmas ir simptomai, kuriais skundžiasi ydą turintys asmenys:

  • trūksta ryškumo žiūrint į objektus tiek iš arti, tiek iš toli;
  • galvos skausmas, ypač esant dideliam astigmatizmui;
  • akių įtampa, greitesnis akių nuovargis;
  • akies vokų uždegimai.

Matymas sveikomis akimis ir turint astigmatizmą

Akių gydytojas apie astigmatizmo gydymą: ką svarbu žinoti pacientui?

Akių gydytoja A. Misevičė pabrėžė, jog svarbu neatidėlioti ir laiku spręsti astigmatizmo problemą, ypač vaikams, kad jie gerai matytų augdami. Suaugusiems taip pat svarbu koreguoti astigmatizmą, atsižvelgus į regėjimo aštrumą, bet nėra taip pavojinga uždelsti kaip vaikams.

„Noriu atkreipti dėmesį, jog pacientai savarankiškai negali diagnozuoti akių refrakcijos ydos. Astigmatizmas matuojamas ir koreguojamas cilindrinėmis dioptrijomis, kurios gali būti dedamos tiek į akinius, tiek į kontaktinius lęšius, – kalbėjo gydytoja oftalmologė. – Anksčiau nebuvo tokių modernių aparatų astigmatizmui nustatyti, todėl mažiau atvejų buvo ir diagnozuojama. Tačiau tai nereiškia, kad mažiau žmonių turėjo šią refrakcijos ydą.“

Jei cilindrinių dioptrijų nedaug, astigmatizmas paprastai laikomas fiziologiniu. Akių ligų gydytojai Lietuvoje, pasak A. Misevičės, turi neformalų susitarimą iki pusės cilindrinės dioptrijos laikyti fiziologiniu astigmatizmu: „Bet labai svarbu paciento regėjimo aštrumas, t. y. kiek eilučių jis mato (jei asmuo mato tik vieną viršutinę eilutę, jo regėjimo aštrumas yra 0,1, jei mato dešimt, regėjimo aštrumas yra šimtaprocentinis arba 1,0).“

Taigi, jei astigmatizmas netrukdo pacientui matyti visų eilučių ir jei jis neturi minėtų simptomų (jam nesilieja vaizdas, nesvaigsta galva ir pan.), tuomet akių gydytojas gali priimti sprendimą nekoreguoti astigmatizmo.

Gydytoja oftalmologė pabrėžė, jog labai svarbi mažų vaikų profilaktinė akių patikra, ypač trejų metų ir prieš mokyklą – 6–7 metų. Tad patariama tėvams laiku atlikti registraciją pas akių gydytoją.

„Kartais vaiko matymas nebūna akivaizdžiai sutrikęs dėl astigmatizmo, todėl tėvai jo ir nepastebi. O gali būti, kad astigmatizmo dioptrijų jau yra nemažai. Tokiu atveju yra rizika, kad vaiko akis niekada negalės matyti idealiai, t. y. ryškaus vaizdo, koks ir turėtų būti. Taip neretai pražiopsoma „akies tinginystė“ – ambliopija. Kadangi ji gydoma tik iki 10–12 metų amžiaus, svarbu laiku diagnozuoti“, – sakė akių gydytoja A. Misevičė.

Tinkamų akinių ir lęšių pasirinkimas

Astigmatizmas koreguojamas atsižvelgus į amžių:

  • Vaikams koreguojamas tik akiniais.
  • Paaugliams – akiniais ir kontaktiniais lęšiais.
  • Suaugusiesiems – akiniais, kontaktiniais lęšiais ir lazerine operacija.

Tinkamus akinius ir lęšius tiek vaikams, tiek suaugusiesiems parenka arba optometristas, arba gydytojas oftalmologas. Cilindrines dioptrijas, reikalingas astigmatizmo korekcijai, specialistas gali dėti tiek į kietus, tiek į minkštus kontaktinius lęšius.

Astigmatizmas gali būti būdingas ir kitai akių ligai – keratokonusui, kurio korekcijai dažniau naudojami akiniai, bet gali būti naudojami ir kieti kontaktiniai lęšiai.

Kaip atliekama operacija ir ar ji pavojinga?

Neretai astigmatizmą, pasak akių ligų gydytojos, lydi ir kitos refrakcijos ydos – trumparegystė arba toliaregystė. Tad chirurginiu būdu koreguojant trumparegystę (dažniausiai), kartu koreguojamas ir astigmatizmas, jei pacientui jis nustatomas. Būna atvejų, kai pacientui, turinčiam itin didelį astigmatizmą, lazerinė operacija netinka dėl tam tikrų techninių kliūčių. Tačiau, anot specialistės, tai pasitaiko labai retai.

Astigmatizmą operauojame naujausio modelio lazeriu

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre „Hila“ dirbanti akių gydytoja patikino, jog astigmatizmo korekcija lazeriu yra visiškai saugi, neskausminga ir trunka neilgai – maždaug iki pusvalandžio. Operacijos metu paveikiama viršutinė ragenos dalis, pakeičiamas akies paviršiaus išgaubtumas. Po operacijos pacientas gali matyti tarsi pro rūką, gali perštėti akis. Tačiau paprastai jau kitą dieną simptomai išnyksta, ir pacientas gali grįžti į įprastą gyvenimo ritmą.

Akių ligų gydytojai paneigia dažniausiai girdimus mitus

Astigmatizmą neretai lydi įvairūs mitai, kurie trukdo suprasti, kokia tai būklė ir kokių priemonių reikia imtis. Akių daktarė A. Misevičė paminėjo keletą populiariausių mitų, kuriuos girdi gydytojai oftalmologai:

MITAS Nr. 1 Astigmatizmas nėra būdingas vaikams

Visuomenėje vis dar tikima šiuo mitu, tačiau oftalmologė patikino, jog astigmatizmą paprastai gali turėti ir vaikas. Jam augant, keičiasi ir astigmatizmas (dioptrijų dydis), tačiau jis neišnyksta sulaukus pilnametystės.

MITAS Nr. 2 Negydomas astigmatizmas po kurio laiko gali praeiti savaime

Gydytoja taip pat paneigė šį mitą, teigdama, jog astigmatizmą žmogus turi visą gyvenimą – jis neišnyksta savaime: „Gali būti, kad pačioje pradžioje pacientas gerai mato ir nejaučia jokių astigmatizmo simptomų. Tačiau sulig amžiumi žmogaus akies prisitaikomieji mechanizmai silpsta ir astigmatizmas staiga „pasirodo“, nors iš tiesų jis niekur ir nebuvo dingęs, tik žmogus nejautė jo požymių.“

MITAS Nr. 3 Astigmatizmas išsivysto daug laiko praleidžiant prie ekranų 

Naudojimasis kompiuteriais, išmaniaisiais telefonais, TV ar kitais ekranais, pasak akių ligų gydytojos, neturi įtakos astigmatizmo atsiradimui.

„Hila“– registracija pas akių gydytoją per kelias minutes!

„Hila“ medicinos centre dirba didelę darbo patirtį turintys akių ligų gydytojai, kurie profesionaliai ištiria ir nustato astigmatizmą bei aptaria galimus korekcijos būdus. Refrakcijos ydos, tarp jų ir astigmatizmas, „Hila“ centre operuojamos naujausio modelio, neprilygstamo greičio, tikslumo ir saugumo lazeriu SCHWIND AMARIS 1050RS.

Privatus akių gydytojas jus priims greičiau, nereikės laukti ilgose eilėse, konsultacijai skiriama nuo 30 min. iki 1–2 val. – tiek, kiek reikia nuodugniai įvertinti akių būklę.

Oftalmologas Vilniuje, „Hila“ centre, konsultuoja adresu V. Grybo g. 32.
Registracija pas gyd. Aušrinę Misevičę internetu arba tel. +370 698 00 000

Dalintis

Neatidėliokite, rūpinkitės savimi!

Registruokitės konsultacijai
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!