Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2024 08 13

Dėl ko dažniausiai kreipiamasi į akių kliniką? Atsako gydytojas oftalmologas

Akių ligos

6 min. skaitymo

Del ko kreipiamasi i akiu klinika

Profilaktiškai pasikrinti akis ir regėjimą akių gydytojai rekomenduoja kasmet. Tačiau pajutus tam tikrus simptomus ir diskomfortą akių srityje, registruotis vizitui pas akių ligų gydytoją patariama nedelsiant, siekiant išvengti rimtesnių sveikatos sutrikimų. Kokias ligas dažniausiai nustato akių gydytojas, kokių simptomų negalima ignoruoti, kaip pasiruošti šiam vizitui, kalbamės su medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ gydytoja oftalmologe Dovile Jakštiene.

Kodėl svarbu rūpintis akių sveikata?         

Akių sveikata yra labai svarbi apskritai mūsų gerai sveikatai ir puikiai savijautai. Geras matymas lemia kokybišką ir efektyvų darbą, vairavimą, mokymąsi, sportavimą ir laisvalaikį.

„Labai svarbu profilaktiškai tikrintis akis, kad laiku būtų galima pastebėti gresiančią ligą. Nereikėtų ilgai ignoruoti simptomų, tokių kaip blogėjantis arba staiga pablogėjęs matymas, akių skausmas, spalvų pasikeitimas, ūmus akių paraudimas ar dvejinimasis“, – patarė akių gydytoja D. Jakštienė.

Rūpinantis gera akių sveikata, rekomenduojama profilaktiškai tikrintis kartą per metus arba kaip nurodo jūsų akis prižiūrintis gydytojas oftalmologas.

Kokias dažniausias ligas nustato akių gydytojas?       

Gydytoja oftalmologė išvardijo keletą dažniausiai pasitaikančių akių ligų:

  • Trumparegystė – viena iš akių refrakcijos (t. y. gebėjimo laužti šviesos spindulius) ydų, kuri pasireiškia pablogėjusiu tolimų objektų matymu.
  • Toliaregystė – refrakcijos yda, pasireiškianti prastu arti esančių daiktų matymu.
  • Astigmatizmas – dar viena refrakcijos yda, kuriai esant, šviesos spinduliai, perėję akies optinę sistemą, susikerta ne viename taške, o keliuose.
  • Presbiopija – regėjimo sutrikimas, kuomet silpnėja ar išnyksta tinkamas šviesos spindulių fokusavimas į tinklainę dėl lęšiuko elastingumo sumažėjimo. Ši yda dažniausiai atsiranda vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms.

Minėti regėjimo sutrikimai, pasak akių ligų gydytojos, dažniausiai koreguojami akiniais.

  • Konjunktyvitas – akių infekcija, kurią patvirtina akių gydytojas konsultacijos metu ir parenka tinkamą gydymo metodą.
  • Katarakta – tai akių liga, kurios metu akies lęšiukas pamažu netenka skaidrumo. Drumstėjant lęšiukui palaipsniui prastėja matymas, sutrinka spalvų matymas. Tai bene dažniausia apakimo priežastis visame pasaulyje. Nustačius kataraktą, akiniai nebepadeda – reikalingas chirurginis gydymas.
  • Glaukoma – liga, pažeidžianti regos nervą. Šios ligos atveju periferinis matymas prarandamas palaipsniui. Kaip sakė oftalmologė Jakštienė, laiku atlikta diagnostika, reguliarus sekimas, tinkamai parinktas ir laiku skirtas gydymas gali padėti ilgai išlaikyti puikų regėjimą.
  • Amžinė geltonosios dėmės degeneracija – tai tinklainėje esančios geltonosios dėmės degeneraciniai pokyčiai, kuriai būdingas greitai besikeičiantis centrinis matymas ar jo praradimas. Esant šiai akių ligai, žmogui tampa sunku skaityti, raidės išsikreipia arba jų visai nematyti, sunku atpažinti žmonių veidus. Rekomenduojama nedelsiant užsiregistruoti pas akių gydytoją regėjimui patikrinti, akių dugnui apžiūrėti ir kitiems tyrimams.

Kada neatidėlioti ir registruotis pas akių gydytoją?   

Akis reikėtų tikrinti reguliariai kasmet arba kaip nurodo akių gydytojas. Esant tam tikriems simptomams, vizitas pas gydytoją oftalmologą turi būti skubus:

  • Svetimkūnis akyje. Rekomenduojama nedelsiant kreiptis į akių gydytoją, kad būtų pašalintas.
  • Akių skausmas. Nedažnas ir lengvas akių skausmas ar diskomfortas – simptomai, dėl kurių neverta skubėti kreiptis. Tačiau, anot gydytojos oftalmologės, jeigu skauda dažnai ir intensyviai, reikėtų kreiptis skubiai, nes tai gali būti infekcija ar kitas sveikatos sutrikimo požymis.
  • Akių infekcija – akių paraudimas, traiškanojimas.
  • Neryškiai matoma arba sunku sufokusuoti vaizdą.
  • Dvejinimasis akyse.
  • Blizgančios fotopsijos ar / ir juodi taškeliai matymo lauke.

Akių gydytoja patarė tėvams atkreipti dėmesį į vaikų elgesį: jei jie dažnai liečia ir trina akis, tai gali būti vienas iš požymių, liudijančių apie sutrikusį matymą.

Registracija pas akių gydytoją internetu ČIA

Kaip pasiruošti vizitui pas akių gydytoją? 

Jei jums paskirtas vizitas pas akių ligų gydytoją, būtina tam tinkamai pasiruošti.

  • Pas akių gydytoją ateikite išsiėmę kontaktinius lęšius. Juos laikinai galite pakeisti akiniais. Patikros metu atliekami tyrimai, kurie su kontaktiniais lęšiais nebūtų tikslūs.
  • Rekomenduojama po vizito nevairuoti automobilio, mat apžiūros metu gali būti lašinami akių lašai, dėl kurių pablogėja matymas apie 2–3 valandas.
  • Verta žinoti, jog po vizito pas akių gydytoją dirbti kompiuteriu, skaityti gali būti sunkiau dėl prastesnio matymo, tad rekomenduojama atitinkamai suplanuoti darbo dieną.

Vizitui pas akių gydytoją, tinkamai pasiruoškite

Privačios akių ligų klinikos: patirties ir technologijų darna         

Šiais laikais akių ligų diagnozė ir gydymas yra stipriai pažengę į priekį: naudojama moderni diagnostikos ir gydymo technika, akių ligų gydytojai nuolat stažuojasi tiek Lietuvoje, tiek užsienio šalyse. Privati akių klinika „Hila“, kaip ir kitos medicinos įstaigos, investuoja į brangią įrangą ir buria geriausių specialistų komandą, siekdama pasiūlyti klientui geriausią aptarnavimą, moderniausią gydymą be eilių, tikslią ligų diagnostiką, individualizuotą požiūrį ir kt.

„Hila“ akių klinika Vilniuje akių patikrinimą suaugusiesiems ir vaikams atlieka per vieną dieną, jei užsiregistruojama iš anksto. Išsamus akių patikrinimas Vilniuje trunka iki pusantros valandos. Šioje klinikoje akių patikra atliekama naudojant pasaulyje pirmaujančių gamintojų modernią medicinos įrangą. Čia dirba profesionalūs akių gydytojai, kurie specializuojasi gydant įvairias akių ligas, naudojamos inovatyvios akių gydymo priemonės.

Akių klinikose atliekami tyrimai         

„Hila“ akių klinika refrakcijos ydas operuoja naujausio modelio lazeriu, nuolat investuoja, turi moderniausią diagnostinę ir gydomąją įrangą Lietuvoje bei patyrusius specialistus, kai kurie jų yra pripažinti savo srities specialistai, dėl kurių pacientai atvyksta iš tolimiausių šalies kampelių ir užsienio.

  • Akių gydytojo kabinetuose įrengta moderniausia technika, kuria tikrinamas pacientų regėjimo aštrumas, matuojamas akių spaudimas ir apžiūrimos akys.
  • Optinė koherentinė tomografija ir angiografija dažniausiai pasitelkiama įtariant glaukomą, geltonosios dėmės degeneraciją, tinklainės kraujotakos sutrikimus ir kt.
  • Kompiuterinė perimetrija atliekamas periferinio matymo tyrimas.
  • Akių dugno (fundus) kamera fiksuojami akių dugno pokyčiai.
  • Naudojama ragenos ir priekinio segmento kamera.
  • Atliekamas ultragarsinis akių tyrimas.
  • Ragenos topografija analizuojama ragena.

Akių gydytojų skiriamos procedūros ir operacijos 

„Profilaktinio akių patikrinimo metu pacientui nustatome regėjimo aštrumą, pamatuojame akių spaudimą, biomikroskopijos būdu apžiūrime ir įvertiname akių būklę. Rekomenduojame papildomus tyrimus, jei įtariame akių ligą“, – kalbėjo gydytoja oftalmologė D. Jakštienė.

Akių gydytojas dažniausiai skiria šias procedūras ir operacijas:

  • Akių dugno apžiūros metu dažniausiai lašinami lašai. Verta žinoti, jog jie laikinai, maždaug 2–3 valandoms, gali sutrikdyti regėjimo aštrumą.
  • Trumparegystė, toliaregystė ir astigmatizmas koreguojami naujausio modelio lazeriu Lietuvoje.
  • Amžinės geltonosios dėmės degeneracija, tinklainės kraujagyslių ligų ar cukrinio diabeto sukeltos komplikacijos paprastai gydomos injekcijomis į stiklakūnį.
  • Nustačius kataraktą, pacientas operuojamas saugiu, pažangiu metodu – taip atkuriamas geriausias regėjimo aštrumas.
  • Po kataraktos operacijos nustačius antrinę kataraktą, dažnai atliekama lazerinė procedūra, kuri yra neskausminga, saugi ir labai efektyvi. Po procedūros matymas atsistato jau po kelių valandų.
  • Lazerinės procedūros taikomos ir atskirais atvejais gydant glaukomą.
  • Lazeriu neretai gydomi ir tinklainės plyšiai bei tinklainės kraujagyslių ligos. Akių gydytoja patikino, jog šiuo lazeriu atliekama procedūra yra neskausminga ir saugi.

Skirkite dėmesio kasdienei akių sveikatos profilaktikai!              

Jeigu pastebėjote, jog jūsų matymas suprastėjo, nedelskite ir kreipkitės į gydytoją oftalmologą regėjimui patikrinti. Rekomenduojama reguliariai ir numatytais intervalais tikrinti regėjimą ir akių sveikatą bei praktikuoti kuo sveikesnį gyvenimo būdą.

Akių ligų gydytoja D. Jakštienė pataria kasdien rūpintis ir prižiūrėti akis:

  • dėvėkite tamsius akinius, kad apsaugotumėte akis nuo saulės šviesos, žalingų UV spindulių;
  • dėvėkite rekomenduojamus akinius darbe arba sportuodami;
  • taikykite 20-20-20 taisyklę, kad išvengtumėte akių sausumo: kas 20 min. pailsinkite akis 20 sekundžių žiūrėdami į tolį, 20 žingsnių nuo savęs;
  • laikykitės elementarių higienos reikalavimų: plaukite rankas, kad išvengtumėte akių infekcijų.

Oftalmologas Vilniuje, „Hila“ akių klinikoje, jus priims tą pačią dieną arba per kelias dienas. Akių gydytojas jus ištirs ir prireikus paskirs gydymą – per 1 dieną.

Dalintis

Neatidėliokite, rūpinkitės savimi!

Registruokitės akių ligų gydytojo konsultacijai
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams