2021 03 24
Gydytoja oftalmologė: kodėl žmonės baiminasi lazerinės regos korekcijos operacijos?
Akių ligos
4 min. skaitymo
Austorius: Simona Stech
ResearchGate apie gydytoją Simoną Stech
Šiais laikais, o ypač pastaruosius metus, kai pasaulinė COVID-19 pandemija daugelį iš mūsų prikaustė prie kompiuterių ir telefonų ekranų, vis daugiau žmonių susiduria su regėjimo sunkumais ir su tuo susijusiais nepatogumais. Natūralu, kad vis daugiau žmonių pagalvoja ir apie tai, kad regėjimą koreguojančius akinius, kontaktinius lęšius verčiau pakeisti lazerine regos korekcijos operacija. Vis dėlto ši vis dar įvairiais mitais apipinta procedūra dažnam kelia ne tik daug klausimų, bet ir nerimo. Taigi, šiandien kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja oftalmologe, akių mikrochirurge Simona Stech, kuri apžvelgia dažniausias pacientų baimes dėl refrakcinės chirurgijos.
Ar operacijos metu man skaudės?
Pasak gydytojos oftalmologės, skausmas – viena dažniausiai pacientų išsakomų baimių, susijusių su lazerine regos korekcija. Daugeliui netgi sunku suvokti, kaip gali neskaudėti, kai liečiamasi prie akies, juolab akį veikia lazerio spinduliai. Tačiau S. Stech sako, kad iš tiesų lazerinė regos korekcija beveik visais atvejais yra visiškai neskausminga procedūra.
Pasak gydytojos, pojūčio stiprumas priklauso nuo žmogaus skausmo slenksčio. Operacijos metu pacientai gali patirti diskomfortą, pajusti, kad šiek tiek tempia akių vokus.
Taip yra todėl, kad operacijos metu naudojami laikikliai vokams prilaikyti, kad akys neužsimerktų ir pacientui nereikėtų pačiam apie tai mąstyti.Tačiau dauguma nemalonių pojūčių paprastai susiję su stresu ir nerimu, patiriamais pacientui dalyvaujant operacijoje. Žinant operacijos eigą, nuskausminamųjų ir raminamųjų vaistų poveikį, stresas ir nerimas sumažinamas iki minimalaus lygio.
Pasak gydytojos, po operacijos gali būti juntamas padidėjęs akių jautrumas, ašarojimas, perštėjimas, šviesos baimė, tačiau šie pojūčiai trunka nuo kelių valandų iki kelių dienų, priklausomai nuo operacijos metodo bei lazerinės sistemos pažangumo ir netrukus visiškai išnyksta.
Bijau, kad kažkas liesis prie mano akies
Dar viena baimė, kuri daugelį užvaldo vos pradėjus galvoti apie akių lazerinę korekciją, – lietimasis prie akies. Neretam iš mūsų kūnu nubėga šiurpuliukai vien pagalvojus, jog teks patiems liesti savo akies obuolį, o ką jau kalbėti, jei tai darys kitas žmogus.
„Praktikoje pastebėjau, kad labai dažnai bijomasi prisilietimo prie akies, ne tik tada, kai tai daro pats pacientas, bet ir kai tai daro gydytojas. Visgi nors mums atrodo, kad prisilietimas prie akies sukelia nemalonius pojūčius, prieš operaciją ir jos metu nuskausminus akį, ji tampa nejautri. Manau, kad šią baimę paskatina ir tai, jog pacientas nežino, kaip vyksta ši operacija, kas bus, jeigu operacijos metu bus pakreipta galva ar jei akis pažiūrės ne ten. Tad operacijos metu labiausiai bijoma skausmo, prisilietimo ir nekontroliavimo“, – pastebi gydytoja S. Stech.
Pasak gydytojos, inovatyviausias akių lazerinės korekcijos metodas – vadinamasis Smart Surf. Taikant jį akies ragenos paviršius paveikiamas tik lazerio spinduliu, be pjūvio, instrumentų ar cheminių medžiagų. Pirmiausia lazeriu tolygiai ir švelniai pašalinamas epitelio sluoksnis, nenaudojant rankinio išvalymo ar alkoholio, kurie labiau traumuoja akį ir naudojami operuojant kitais metodais. Tuomet pagal gydytojo įvestus duomenis lazeris tobulai lygiai nušlifuoja ragenos paviršių. Šis metodas yra švelnus, neinvazinis, saugus ir nesukelia pacientui streso.
Kas bus, jei operacijos metu mano akis sujudės?
Dar vienas dažnam apie lazerinę korekciją svarstančiam ar jai besiruošiančiam pacientui kylantis klausimas – kas nutiks, jei procedūros metu akis sujudės. Prieš operaciją daugelis jau būna girdėję, kad jos metu reikia ramiai pagulėti, nemirksėti ir sutelkti žvilgsnį į lazerio skleidžiamą šviesą. Tačiau kaip tai vyksta iš tiesų, žino retas ir tai tik paskatina nereikalingą nerimą.
Pasak gydytojos S. Stech, šiuolaikinės lazerinės sistemos taip ištobulintos, kad pacientui iš tiesų nereikia dėti jokių pastangų, tik kurį laiką ramiai pagulėti. Medicinos diagnostikos ir gydymo centre naudojamas vienintelis toks visoje Lietuvoje regos korekcijos lazeris „Schwind AMARIS 1050RS” turi integruotą 7D sekimo sistemą, kuri net 7 dimensijose registruoja net menkiausius akies judesius ir juos kompensuoja taip, kad lazerio spindulys veikia tiksliai ten, kur reikia.
Kas bus, jeigu operacija nepavyks?
Gydytoja pastebi, kad dažnam pacientui kyla visiškai natūralus klausimas – ar gali kas nors operacijos metu nepavykti, pacientai nerimauja dėl galimų operacijos komplikacijų.
Gydytoja oftlamologė, akių mikrochirurgė S. Stech nuramina, kad lazerinė regos korekcija yra saugi procedūra ir jos komplikacijų baimintis nereikėtų. „Lazerinė regos korekcija šiandien yra viena saugiausių ir efektyviausių operacijų, kurios komplikacijų dažnis labai nedidelis“, – sako gydytoja.
Pasak gydytojos, ne mažiau svarbu žinoti ir tai, ko tikėtis atlikus operaciją. Dažniausiai pacientų minimi ankstyvieji pojūčiai po operacijos: padidėjęs jautrumas šviesai, akių ašarojimas, vėliau galimas akių sausumas, kuriam gydyti skiriami akių lašai. Tai nėra operacijos komplikacijos, o visiškai normalūs ir trumpalaikiai pojūčiai, kurie netrukus pranyksta, jei pacientas sąžiningai laikosi gydytojo nurodymų.