Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2023 12 03

Gydytoja paaiškino, kodėl net ir po lazerinės akių korekcijos gali prireikti ją pakartoti

Akių ligos

5 min. skaitymo

Kodel po lazerines akiu korekcijos gali prireikti ja pakartoti

Šaltinis: Delfi.lt, Giedrė Balčiūtė

Daugybė žmonių pasaulyje turi nešioti akinius ar kontaktinius lęšius, nes jiems nustatyta toliaregystė, trumparegystė ar astigmatizmas. Prognozuojama, kad 2050 m. beveik pusė pasaulio žmonių bus trumparegiais.

Tiesa, kaip sakė medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ akių mikrochirurgė Simona Stech, tikėtina, kad liūdna prognozė gali išsipildyti net dešimtmečiu anksčiau.

Kalbėdama apie galimas to priežastis, gydytoja paminėjo, kad labiausiai neigiamai akių sveikatą paveikia technologijos, kurios keičia mūsų kasdieninę rutiną.

„Tai lemia mažiau žiūrėjimo arba veiklos lauke, o daugiau žiūrėjimo į ekranus“, – neabejojo gydytoja S. Stech.

Pradeda nebetoleruoti lęšių

Dažniausiai trumparegystė koreguojama korekciniais akiniais bei kontaktiniais lęšiais, taip pat ir Lietuvoje, ir pasaulyje pažangiausia laikoma lazerinė regos korekcija, kuri atliekama daugiau nei 30 m.

Gydytoja Simona Stech

„Tiek tavo kėdėje atsidūrę pacientai, tiek ir ilgametės studijos, moksliniai tyrimai, taip pat pacientų sėkmės istorijos rodo, kad šie poveikiai arba regos korekcija lazeriu turi ilgalaikį efektą.

Su akiniais mes matome gerai, kai juos užsidedame. Taip pat gerai matome, įsidėję kontaktinius lęšius. Tačiau tai yra nepatogu ir vienas didžiausių motyvų rinktis lazerinę korekciją yra esamos korekcinės priemonės nepatogumas“, – pasakojo gydytoja S. Stech.

Vienas didžiausių nepatogumų, su kuriais susiduria akinių ir kontaktinių lęšių nešiotojai ir kas paskatina verčiau rinktis lazerinę korekciją, yra būtinybė laikytis ypatingos higienos.

„Jaunesniems žmonėms su akiniais arba lęšiais nepatogu vykdyti laisvalaikio veiklas, kitiems žmonėms nepatogu dirbti, nes akiniai trukdo.

 

Taip pat gali būti nesaugu su kontaktiniais lęšiais, nes veiklos susijusios su nešvaria aplinka arba yra vandenyje. Mes, oftalmologai, nerekomenduojame nešioti lęšių nei miego metu, nei maudantis bet kuriuose vandens telkiniuose.

Jeigu refrakcijos yda yra didelė: ar aukšto laipsnio astigmatizmas, ar trumparegystė, jau susiduriame su rimtesniais dalykais, nes žmogus be korekcijos tiesiog nebemato gerai į tolį ar vidutiniu atstumu.

Prisimenu, vienas man pacientas prieš lazerinę operaciją eidavo maudytis į ežerą su akiniais, nes kitaip jam atrodė nesaugu. Įsivaizduokite, jeigu esate ežere ar kitame vandens telkinyje be akinių ir nematote kranto, tikrai yra labai nejauku“, – laidoje „Delfi diena“ pateikė pavyzdį gydytoja.

Akinių alternatyva - lazerinė korekcija

Būna ir žmonių, kurie ilgą laiką nešioję lęšius po kurio laiko vis tik pasirenka lazerinę regos korekciją, nes tiesiog lęšių nebetoleruoja. Jie skundžiasi nuolatiniu diskomforto jausmu, lyg svetimkūnis būtų patekęs į akį, akys rausta arba panešiojus lęšius porą valandų žmogų jie ima erzinti, nes juos pradeda jausti. Lęšių netoleravimas yra viena iš galimų su lęšių nešiojimu susijusių komplikacijų.

„Ši žmonių grupė pagalvoja apie tokius sprendimo būdus, kaip lazerinė akių korekcija, ne būdami dvidešimtmečiais, o šiek tiek vėliau ir didžiausia motyvacija jiems yra, kad nebetoleruoja kontaktinių lęšių“, – sakė gydytoja S. Stech.

Įmanoma visiškai panaikinti trumparegystę

Paklausta, ar lazerinė korekcija gali visiškai panaikinti trumparegystę, gydytoja atsakė: „Trumparegystę ar astigmatzimą lazeris gali pašalinti tiek, kiek mes manome, kad tuo metu reikia gydyti. Taip, efektas yra ilgalaikis, visam gyvenimui. Tačiau gali šiek tiek suprastėti rega – tai ne paslaptis. Tai dažniau yra susiję su tam tikromis akių situacijomis, akių parametrais, taip pat su pradiniais minusais.

Tačiau tai nėra didelis suprastėjimas. Jeigu, tarkime, žmogus turėjo –7, o po keleto metų arba dešimtmečio yra –1 arba –2, tokia refrakcijos yda sukelia mažiau problemų ir gali būti sprendžiama apie pakartotinę operaciją.

Mūsų medicinos diagnostikos ir gydymo centre „Hila“ 99 proc. pacientų pakartotinės operacijos neprireikia. Tuo mes tikrai džiaugiamės“.

Kokia yra infekcijų rizika?

Nepaisant išvardintų privalumų, ne visi žmonės ryžtasi lazerinei regos korekcijai. Gydytoja pastebėjo, kad daugiausia žmonės bijo paties skausmo ir galimo apakimo.

Gydytoja S. Stech

„Akis yra jautrus organas. Įsivaizduoti, kad matome ir staiga nebematome irgi yra baisu. Tačiau mūsų medicinos diagnostikos ir gydymo centre naudojamas lazeris yra vienas geriausių šiuo metu egzistuojančių eksimerinių lazerių, turintis labai tikslius parametrus, atliekant lazerinę korekciją, bei unikalią akies judesio sekimo sistemą. Ši sistema fiksuoja akies judesį septyniose dimensijose ir tokiu būdu užtikrina labai tikslų, saugų darbą su labai gerais rezultatais.

Jeigu žmonės bijo, kas bus sujudinus akį, nepažiūrėjus taip, kaip reikia arba akiai nesąmoningai nukrypus, noriu nuraminti, kad akies judesio sekimo sistema fiksuoja akį, numato keletą judesių į priekį ir tą amplitudę kompensuoja be jokio uždelsimo. Ši savybė yra šio modelio lazerio unikalumas.

Tokia operacijos rizika, kaip apakimas, yra praktiškai neįmanoma, o pooperacinio uždegimo rizika yra labai maža. Įsivaizduokite: dedami lęšius kasdien daugybę metų infekcijų riziką didiname nuo 15 iki 17 kartų, palyginti su tais, kurie lęšių nenešioja. O su lazeriu rizika yra ypatingai reta. Ir tai, jeigu žmogus renkasi pačią geriausią technologiją, patyrusį specialistą, šios rizikos yra labai minimalizuojamos ir labiau teorinės“, – teigė mikrochirurgė.

Akių mikrochirurgė Simona Stech

Taip pat gydytoja pastebėjo, kad visuomenėje yra linkstama su prastu regėjimu susitaikyti, ypač jeigu jis paveldimas iš kartos į kartą, užuot ieškojus sprendimų.

„Nebūtina šita tradicija sekti ir galite sąmoningai rinktis ar pagalvoti apie alternatyvas. Gal tie akiniai ir gražu, bet jeigu nematote, nebūtina tęsti tos tradicijos ir galvoti, kad vienintelė išeitis yra korekciniai akiniai arba lęšiai.

Medicina puikiai tvarkosi su nuplikimu, dantų kreivumu, netgi nevaisingumu ar odos nelygumu. Tai kodėl turėtume trumparegystės problemas spręsti tik akiniais arba korekciniais lęšiais?“ – retoriškai klausė gydytoja S. Stech.

Svarstantiems apie lazerinės regos korekcijos galimybę gydytoja rekomendavo pasirinkti specialistą, konsultacijos metu aptarti esamą akių situaciją, taip pat galimus korekcijos metodus.

„Yra puikūs metodai be prisilietimo, kuomet tik pats lazeris keičia akies formą, gaubtumą. Taip garantuojamas geras matymas. Tai – populiarus metodas, žmonės jo nori, nes tai psichologiškai skamba puikiai, kad be prilietimo, be streso, be pjūvio galima padaryti lazerinę regos korekciją. Tai yra tiesa.

Labai linkėčiau būti sąmoningiems ir atvykti į konsultaciją, o jeigu vis dar išlieka baimių, galbūt atvykti dar kartą, galbūt pasirinkti antrą ar trečią specialistą ir matyti puikiai“, – paragino gydytoja S. Stech.


Visą laidos vaizdo įrašą žiūrėkite ČIA (nuo 30 min)

Dalintis

Netaidėliokite, rūpinkitės savimi

Registruokitės konsultacijai