Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2018 02 27

Kaip neatbaidyti pirmojo bučinio: lazerio galia

Akių ligos

6 min. skaitymo

Kaip neatbaidyti pirmojo bucinio lazerio galia v2

Du veidai pamažu linksta vienas prie kito, tuoj tuoj susilies lūpos, ir staiga dzingt – pirmieji „pasibučiuoja“ akiniai. Situacija toli gražu nereta, nes regėjimo sutrikimų turi kas trečias pilnametis žmogus. Gera žinia – šiuolaikinės technologijos padeda išspręsti daugumą regos sutrikimų, o Lietuvoje jau operuojama ir pačiu moderniausiu lazeriu SHWIND AMARIS, kuris leidžia atlikti operacijas maksimaliai ragenos audinį tausojančiu metodu SmartSurf.

Kokie regos sutrikimai gydomi lazeriu

„Itin tiksliu lazeriu koreguojame trumparegystę, astigmatizmą, taip pat toliaregystę. Lazeriu keičiamas ragenos gaubtumas, kad šviesos srautas, perėjęs akies optinę sistemą, tiksliai projektuotųsi tinklainės geltonojoje dėmėje“, – sakė Medicinos diagnostikos ir gydymo centro, įsikūrusio V. Grybo g. Vilniuje,  gydytoja oftalmologė mikrochirurgė Lolita Jotautienė. Regos korekcija lazeriu rekomenduojama 18–45 m. žmonėms. Tai pats aktyviausias žmogaus gyvenimo periodas. Po regos korekcijos lazeriu galima aktyviai sportuoti, mėgautis vandens pramogomis nebijant pamesti kontaktinio lęšio ar sulaužyti akinius.

Lazerinės regos korekcijos aktualios ir jaunuoliams, ketinantiems pasirinkti profesiją, kur reikia gero regėjimo, pavyzdžiui, stojantiems į Karo akademiją, būsimiems lakūnams ar biatlonininkams lazerinė korekcija padeda susigrąžinti šimtaprocentinį regėjimą. Lazerinės operacijos nėra daromos vaikams, jos atliekamos tik nuo 18–20 m., kai žmogaus regėjimas visiškai stabilizuojasi. 

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro, įsikūrusio V. Grybo g. Vilniuje,  gydytoja oftalmologė mikrochirurgė Lolita Jotautienė

„Nėra teisinga lazerines akių korekcijas priskirti vien grožio operacijoms. Taip, dauguma atvejų tą pačią regėjimo problemą galima išspręsti nešiojant akinius arba kontaktinius lęšius. Tačiau yra situacijų, kai pacientas netoleruoja akinių, pavyzdžiui, skirtų koreguoti astigmatizmą, – jam svaigsta galva, sunku lipti laiptais. Kitas atvejis – kai akys mato labai nevienodai, todėl negalima tiksliai parinkti pacientui akinių. Tuomet regos korekcija lazeriu yra vienintelė išeitis suteikti pacientui gerą matymą“, – aiškino gydytoja oftalmologė L. Jotautienė. Atliekant regos korekciją lazeriu, kiekvieną akį galima optimaliai sureguliuoti pagal jos būklę, todėl  gaunamas maksimaliai geras matymo rezultatas. Esant pakankamam ragenos storiui, gali būti koreguojama net 10 dioptrijų trumparegystė.

„Vyresniame amžiuje mūsų akis pradeda veikti senėjimo procesai, kurių pasekmių negalima išgydyti lazeriu. Vyresnio amžiaus pacientai po lazerinės regos korekcijos galės nebenešioti akinių, skirtų žiūrėjimui į tolį, bet  operacija nepagerins dėl amžiaus nusilpusio regėjimo į arti esančius objektus, skaityti skirtų akinių vis tiek reikės“, – atkreipė dėmesį gydytoja oftalmologė. 

Lietuvos gydytojai operuoja moderniausiu regos korekcijos metodu  SmartSurf

Lazerinės regos korekcijos gali būti atliekamos dviem būdais – paviršine ragenos abliacija (PRK, LASEK ir pačiu moderniausiu SmartSurf metodais) ir LASIK metodu, kai ragenoje suformuojamas lopinėlis. Pastarasis metodas tinka pacientams, turintiems pakankamo storio rageną. Jei reikia saugoti ragenos storį, rekomenduojama paviršinė ragenos abliacija. 

Dauguma regos korekcijos operacijų pasaulyje ir Lietuvoje ligi šiol buvo atliekamos LASIK metodu. Pacientai po LASIK operacijų greitai gyja ir atgauna regėjimą. Tačiau moderniausiose Vokietijos, Šveicarijos ir kitose Europos klinikose pereinama prie labiau rageną tausojančių korekcijų pažangiausiu SmartSurf metodu.

„Pagrindinis šio naujojo metodo privalumas – minimali intervencija į rageną. SmartSurf yra fiziologiškiausias, mažiausiai rageną traumuojantis metodas. Lazeris nuima epitelio sluoksnį ir pagal gydytojo įvestus duomenis tobulai lygiai nušlifuoja ragenos paviršių. Lazerio spindulys dirba matricos principu visame operacinio paviršiaus plote. Jis itin tiksliai ir tolygiai nušlifuoja ragenos paviršių tiek centre, tiek kraštuose. Tai garantuoja, kad žmogaus regėjimas ir šviesiu, ir tamsiu paros metu bus geras.Operacijos metu gydytojas prie akies liečiasi tik tiek, kiek reikia paruošti ją operacijai, visą darbą atlieka lazeris – taip užtikrinamas preciziškas tikslumas, o  audinių pašalinama tik tiek, kiek iš tikrųjų būtina“, – sakė oftalmologė mikrochirurgė L. Jotautienė, SmartSurf metodu atliekanti lazerines korekcijas Medicinos diagnostikos ir gydymo centre Vilniuje.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro akiu mikrochirurge Lolita Jotautiene

SmartSurf metodu galima operuoti pacientus, kurių ragena yra per plona operuoti LASIK metodu. „Kokį operacijos metodą pasirinkti, sprendžia gydytojas oftalmologas kartu su pacientu. Po išsamaus akių ištyrimo konsultacijos prieš operaciją metu gydytojas pacientui išaiškina, ar saugu atlikti jam regos korekciją lazeriu,   kokie metodai galimi, kokie kiekvieno jų privalumai, trūkumai ir riziką. Kartais pasirinkimo nebūna, pavyzdžiui, kai nėra pakankamai ragenos audinio ar jis yra per plonas. Tokiais atvejais galima atlikti tik paviršinę ragenos abliaciją arba operacija iš viso negalima. 8 proc. besikreipiančiųjų dėl lazerinės akių korekcijos turime atsakyti, nes tai nebūtų saugu ar pakankamai efektyvu“, – sakė oftalmologė L. Jotautienė.   

Renkantis operacijos būdą atsižvelgiama ne tik į akių būklę, bet ir į žmogaus gyvenimo aplinkybes. Pavyzdžiui, jei vaikinas užsiima kontaktiniu koviniu sportu ar boksu, kur didelė rizika gauti tiesioginį smūgį į akį,   rekomenduojama atlikti  operaciją be pjūvio. Jaunoms merginoms, kurių ragena yra plonytė, o ateityje tikriausiai laukia ne vienas gimdymas, taip pat patartina rinktis mažiau intervencinį, labiausiai ragenos audinį tausojantį regos korekcijos metodą SmartSurf.  

Vilniuje – unikalus vokiškas lazeris SHWIND AMARIS

Medicinos diagnostikos ir gydymo centras yra viena pažangiausių medicinos įstaigų Lietuvoje, daug investuojanti į naujausią medicinos įrangą ir gydytojų kvalifikaciją. Prieš trejetą metų Centras įsigijo modernų regos korekcijoms skirtą lazerį SHWIND AMARIS, suteikiantį galimybę atlikti operacijas SmartSurf metodu.

„Lazeris tiksliai atlieka gydytojo nurodytą užduotį, todėl kruopštus ištyrimas prieš operaciją yra labai svarbus etapas, lemiantis galutinį rezultatą – matymo kokybę. Ištyrimui naudojama įranga, gydytojo oftalmologo kompetencija ir, žinoma, pats lazeris yra regos korekcijos operacijų sėkmės garantai“, –  sakė L. Jotautienė. Vokiečių gamybos lazeris SHWIND AMARIS turi daug saugos mechanizmų, jis seka akies judesius net penkiose dimensijose. Jei pacientas sujuda ar nukreipia žvilgsnį, lazeris iškart sustoja. Operuojantis chirurgas visos operacijos metu stebi paciento akį per mikroskopą ir, esant bet kokiems netikslumams, sustabdo lazerį. Taip užtikrinama dviguba kontrolė.

Gijimas ir priežiūra

Po lazerinės regos korekcijos žmogus gana greitai atgauna visavertį regėjimą – jau kitą dieną po LASIK operacijos galima be akinių vairuoti automobilį, po SmartSurf regos korekcijos prie vairo galima sėsti po 1–2 savaičių. Operuojant kitais paviršinės abliacijos metodais, gijimas užtrunka  3–4 savaites. Jei reikia, pacientas po operacijos jau kitą dieną gali skristi lėktuvu, jokių apribojimų tam nėra. „Vis dėlto praėjus 3 dienoms po operacijos, vertėtų atvykti pas operavusį gydytoją, kad jis įvertintų, kaip gyja akis. Kita kontrolinė apžiūra, priklausomai nuo korekcijos metodo, skiriama po mėnesio ar kelių“, – sakė lazerines regos korekcijas atliekanti oftalmologė mikrochirurgė L.Jotautienė.

Gydytojo paskirtos pooperacinės konsultacijos Medicinos diagnostikos ir gydymo centre papildomai nekainuoja. 

Kaip pasirinkti tinkamą operacijos laiką

Lazerinė regos korekcija gali būti atliekama visus metus. Pati operacija užtrunka tik 4 minutes (su pasiruošimu – 6–7 minutes). Iki ištyrimo ir operacijos rekomenduojama savaitę visiškai nenešioti kontaktinių lęšių. Visi reikiami tyrimai paprastai atliekami vieno vizito metu per 1,5–2 val. Lazerinė regos korekcija gali būti daroma jau kitą dieną po konsultacijos. Įprastai Medicinos diagnostikos ir gydymo centre akių korekcijos operacijos atliekamos penktadieniais. Pirmadienį pacientai turi atvykti į apžiūrą. Išimtiniais atvejais ištirti ir operuoti galima ir tą pačią dieną.

Žiedadulkėms alergiški žmonės lazerinės regos korekcijos datą turėtų pasirinkti  taip, kad operacijos laikotarpiu ir bent mėnesį po jos aplinkoje nebūtų alergeno, kad akys gijimo periodu nebūtų dirginamos. Besilaukiančioms ir krūtimi maitinančioms moterims lazerinės regos korekcijos nerekomenduojamos. Tokias operacijas galima daryti praėjus pusmečiui, kai baigiamas žindyti kūdikis.

Žmonėms, kurie neįsivaizduoja vasaros be maudynių ir nardymo, patartina regos korekciją atlikti likus bent mėnesiui iki planuojamų atostogų. Gijimo periodu taip pat reikėtų atsisakyti soliariumo, saunos, saugoti akis nuo skaisčios saulės, vengti maksimalaus fizinio krūvio.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.