Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2015 04 27

Katarakta ir jos gydymo galimybės

Akių ligos

2 min. skaitymo

Katarakta ir jos gydymo galimybes

Šaltinis: lzinios.lt

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre pacientų regėjimu rūpinasi patyrusi Oftalmologijos centro komandą. Akių ligos diagnozuojamos per vieną dieną, pasitelkiant šiuolaikinius tyrimo metodus. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro specialistai oftalmologai paskiria individualų gydymą ar atlieka operaciją – regos korekciją lazeriu, kataraktos, glaukomos ar kitą.

„Viena iš aktualiausių problemų, varginančių 50 metų ir vyresnio amžiaus žmones – katarakta, – pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja oftalmologė mikrochirurgė Eglė Šumskienė. – Kas antram 65 metų žmogui diagnozuojama didesnio ar mažesnio subrendimo laipsnio katarakta, bet tam tikrai atvejais ji gali pasireikšti ir jauniems.“

Katarakta – tai akies lęšiuko drumstėjimas, pasireiškiantis matymo pablogėjimu. Žmogus mato kaip pro rūką, dvejinasi daiktai, pamažu nyksta spalvos, pasidaro sunku vairuoti automobilį  tamsiu paros metu, nebetinka anksčiau nešioti akiniai, o ligai progresuojant, rega vis blogėja, kol galiausiai žmogus tik skiria šviesą nuo tamsos. Šios ligos atsiradimui įtakos turi įvairūs veiksniai – ultravioletiniai ir infraraudonieji spinduliai, jonizuojanti radiacija, tam tikros ligos, vartojami vaistai, traumos, rūkymas. Tačiau žmogaus amžius yra pagrindinis veiksnys.

Šiuo metu visame pasaulyje kataraktos gydymas yra tik chirurginis: atliekama operacija, kurios metu drumstas lęšiukas ultragarsu suskaldomas ir išsiurbiamas, o į jo vietą įstatomas dirbtinis. Operacija atliekama taikant vietinę nejautrą: žmogus išlieka budrus, jis jaučia šviesą, jaučia, kad laša lašai, tačiau tikrai neskauda. Po sėkmingos operacijos taip pat nejaučiamas skausmas, operuota akis būna užklijuota. Kitą rytą, nuėmus tvarstį, gali atrodyti, lyg kažkas įkrito į akį. Taip yra dėl to, kad operacijos metu daromas nedidelis – apie 2 mm pjūvis, kurį kelias dienas, kol sugyja paviršius, žmogus gali jausti lyg svetimkūnį.

Jei pacientas neserga kitomis ligomis (glaukoma, cukralige ar kitomis, kurių metu pažeidžiama tinklainė), pooperaciniai rezultatai labai geri. Apie 95 % pacientų atgauna 50–100 % regėjimo. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, jog operacijos galutinis rezultatas priklausys ir nuo pasirinkto lęšiuko, tam tikrai atvejais gali reikti akinių skaitymui ir darbui iš arti.

Komplikacijos po kataraktos operacijos yra gan retos. Pasaulinės statistikos duomenimis komplikacijos įvyksta iki 5 % visų atvejų. Žinoma, po operacijos reikia lašinti paskirtus lašus 4–6 savaites, negalima sunkiai kelti, dirbti pasilenkus ar dulkėtoje aplinkoje, būtina vengti traumų, fizinių pratimų, plaukiojimo. Porą savaičių vengti darbo iš arti: neskaityti, nemegzti, nesiuvinėti. Patariama nešioti akinius nuo saulės. Tačiau televizorių galima žiūrėti praėjus kelioms valandoms po operacijos. Dėl vairavimo informuojame kitą dieną –  tai priklauso nuo regos aštrumo.

Katarakta yra pamažu progresuojanti liga, t. y. rega vis blogės iki apakimo. Kuo vėliau operuojama katarakta, tuo didesnė komplikacijų rizika. Profilaktiškai pas oftalmologą reikėtų apsilankyti kartą per metus.                                                              

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.