2013 10 03
Kataraktos operacijai amžius – ne riba
Akių ligos
5 min. skaitymo
Šių dviejų garbaus amžiaus moterų istoriją kaip savą atpažins daugelis vyresnių žmonių. Bėgant metams, pamažu ėmė silpti jų iki tol be priekaištų mačiusios akys. Iš pradžių moterims tai netrukdė, tačiau kuo toliau, tuo labiau regėjimas prastėjo. Dabar abi pensinio amžiaus moterys vėl mato puikiai. Regėjimą joms grąžino paprasta akių operacija.
Skyrė tik šviesą nuo tamsos
Katarakta sirgusiai 84-erių metų Vievio gyventojai poniai Monikai abi akys išoperuotos šį pavasarį. Prieš operaciją ji sunkiai įžiūrėjo žmonių veidus. „Žmonės jau dvejindavosi, matydavau juos tarsi per rūką. Viena akimi mačiau dvi eilutes to plakato, kur akis tikrina, o kita – tik pirmosios, didžiausios, eilutės porą raidžių“, – pasakojo net pusę amžiaus pradinių klasių mokytoja dirbusi ponia Monika ir pridūrė, kad dėl ligos kuo toliau, tuo sunkiau būdavo atlikti net ir paprastus, kasdienius darbus.
Nugalėjo operacijos baimę
Nors prisipažįsta bijojusi, ponia Monika šių metų pradžioje ryžosi kataraktos operacijai. Viena akis buvo operuota vasario, kita – kovo mėnesį. Pasitarusi su gydytoju oftalmologu-mikrochirurgu Pauliumi Rudalevičiumi, ponia Monika nusprendė rinktis daugiažidininius lęšius, su kuriais šiandien puikiai mato tiek į tolį, tiek iš arti. „Mano dukra – taip pat mokytoja. Nors jai tik 57-eri, aš dabar matau geriau už ją!“ – džiūgauja ponia Monika. Prisipažįsta neįsivaizduojanti savo gyvenimo be knygos, sako anksčiau buvusi viena dažniausių mokyklos, kurioje dirbo, bibliotekos lankytojų – per savaitę perskaitydavusi iki trijų knygų. Po operacijos moteris džiaugiasi, kad ir vėl gali mėgautis skaitymu. „Negaliu atsidžiaugti, kad vėl puikiai matau. Dabar ne tik vėl skaitau knygas, bet ir žiūriu televizorių, noriu atsigriebti, pasimėgauti tais visiems gerai matantiems žmonėms įprastais dalykais, kurie anksčiau man buvo neprieinami.
Gydytojo dėmesys – kaip vaistai
Poniai Monikai didžiulį įspūdį paliko bendravimas su gydytoju oftalmologu-mikrochirurgu Pauliumi Rudalevičiumi. Šiandien ji ne tik džiaugiasi atgautu regėjimu, bet ir prisimena tą dėmesį, supratimą, palaikymą, kurio sulaukė iš gydytojo, vadina jį vardu. „Gydytojas Paulius yra nuostabus jaunas žmogus, labai sąžiningas, geras, užjaučiantis gydytojas, jis labai myli savo darbą – kad daugiau tokių gydytojų būtų. Jis ir mane išklausė, ir apie mano ligą suprantamai paaiškino. Iš pradžių baiminausi dėl operacijos, bet pabendravusi su gydytoju atsikračiau visų nuogąstavimų. Jis mane net pats asmeniškai į palatą prieš operaciją už rankos paėmęs palydėjo. Mums, seniems žmonėms, tai labai svarbu, toks dėmesys kartais gydo geriau nei vaistai“, – gerų žodžių ją operavusiam gydytojui oftalmologui-mikrochirurgui Pauliui Rudalevičiui negaili ponia Monika.
„Aš pati labai patenkinta, kad ryžausi operacijai. Gailiuosi tik, kad to nepadariau anksčiau. Dabar ir savo drauges paraginu būti ryžtingesnes. Tokios operacijos mums, seniems žmonėms, – tai tikras stebuklas, grąžinantis regėjimo džiaugsmą“, – sako ponia Monika.
Įkalbėjo operuotis ir seserį
Sėkmingai praregėjusi, ponia Monika paskatino ir savo jaunesniąją seserį Reginą ryžtis akių operacijai. Gydytojas P. Rudalevičius prisimena, kad ponios Reginos atveju dėl tam tikrų organizmo savybių nebuvo galima implantuoti daugiažidininio lęšiuko. „Sutarėme įdėti įprastą lęšiuką. Operacijos rezultatu moteris labai patenkinta, ji jau planuoja operuotis ir antrąją akį, nors prieš tai labai bijojo“.
Rūkas akyse
Panevėžietė ponia Genovaitė šių metų pradžioje dar matė visai neblogai. Tačiau prasidėjus pavasariui, kairę akį ėmė traukti rūkas. Kaip sako pati moteris, „rodos, tartum šydas ant akies uždėtas – norisi jį tiesiog ranka nubraukti. Bet nepavyksta... Jausmas labai nemalonus ir nenupasakojamas – reikia pajausti“.
Sveikas aki turintis žmogus
|
Katarakta sergantis žmogus vaizdus
|
Ponia Genovaitė visada buvo ryžtinga, todėl nutarė nedelsti ir kreipėsi į Medicinos diagnostikos ir gydymo centrą. Šią gydymo įstaigą jai rekomendavo kaimynė. Moteris labai gerai prisimena kelionę į Vilnių ir pažintį su gydytoju oftalmologu-mikrochirurgu Paulium Rudalevičium, kuris atlikęs tyrimus įvertino akies būklę ir įvardijo prasto matymo priežastį – kataraktą ir vienintelį gydymo būdą – operaciją.
Regėjimas vėl beveik kaip jaunystėje
Poniai Genovaitei kataraktos operacija buvo atlikta moderniu ultragarso aparatu. „Šis aparatas yra labai patikimas, juo atliekamos akių operacijos yra išskirtinai saugios. Drumsto lęšiuko išsiurbimo procesas automatiškai sustoja, kai tik lęšiukas pašalinamas, akies audiniai lieka nepažeisti. Todėl pacientai sveiksta ir regėjimą atgauna stulbinamai greitai – jau kitą dieną po operacijos“, – sako gydytojas P. Rudalevičius.
Į pašalinto lęšiuko vietą poniai Genovaitei buvo įdėtas minkštas dirbtinis lęšiukas. Ji negali atsidžiaugti, kad pagaliau išnyko varginęs rūkas: „Negalima nupasakoti to jausmo, kai vėl gali matyti. Ir ne bet kaip, o puikiai – vos ne kaip jaunystėje. Labai gerai matau į tolį, televizorių žiūriu irgi be akinių. Akinukus skaitymui dar turiu, bet jų man nelabai dažnai prireikia, laiką labiau mėgstu leisti aktyviai: daug vaikštau, mankštinuosi, plaukioju“, – šypsosi panevėžietė.
Lankosi sporto klube
Sportas ponios Genovaitės gyvenime užima reikšmingą vietą. Sulaukusi garbaus amžiaus ji gyvena aktyviai, lankosi... sporto klube! „Kadangi po operacijos dar reikia vaistukus į akį lašinti, o sporto klubo pirčių dalyje esantys garai ir karštis operuotai akiai kenkia, kurį laiką nutraukiau užsiėmimus. Tačiau kai tik baigsiu gydymo kursą, vėl grįšiu į salę ir baseiną. Negaliu sulaukti tos dienos. Sporto klubas netoli mano namų, trys minutės pėsčiomis. Man ten patinka. Ir pajudu, ir baseine paplaukioju, ir pirtys sąnariams gerai. Lankiau ir lankysiu!“, – gyvenimu džiaugsmo nestokoja vėl abiem akimis puikiai matanti panevėžietė.
Operacijos rezultatai
Gydytojas P. Rudalevičius pataria visiems regėjimo sunkumų turintiems, tačiau operacijos besibaiminantiems žmonėms ryžtis ir apsilankyti pas specialistus. Delsimas kartais būna pražūtingas – uždelsus kataraktos gydymą, galima visiškai apakti. „Jei regėjimo sutrikimai žmogui ima kelti rūpesčių ir sunkumų, reikėtų nedvejoti ir kreiptis į medikus – bent jau dėl to, kad tiksliai žinotumėt savo diagnozę. O jei pacientui galima atlikti akių operaciją ir ji jam padės, tai yra puiki galimybė pamiršti visus prastėjančio regėjimo sukeltus nepatogumus“, – sako gydytojas oftalmologas-mikrochirurgas Paulius Rudalevičius ir priduria, kad, jei nėra kitų akies ligų, regėjimą pacientai atgauna tuoj pat po kataraktos operacijos.
Net 95 procentai visų operuotųjų atgauna nuo 50 iki 100 proc. regėjimo. Žmogus po šios operacijos gali imtis visų įprastinių darbų ir pomėgių, o kataraktos keltus nemalonumus pamiršti, lyg jų ir nebūtų buvę.