Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2023 12 04

Kontaktinių lęšių nešiotojai turėtų būti atsargūs, nes dėl neteisingo elgesio su jais kyla rizika netgi apakti

Akių ligos

5 min. skaitymo

Kontaktiniu lesiu nesiotojai

Šaltinis: Delfi.lt, Giedrė Balčiūtė

Akiniai yra saugus trumparegystės korekcijos būdas, bet kai kuriems atrodo gana nepatogus. O kontaktiniai lęšiai nerasoja, nelūžta, nesmunka nuo nosies. Vis tik jie taip pat sukelia nemažai nepatogumų: lęšius reikia nepamiršti kas vakarą išsiimti ir panardinti į jiems dezinfekuoti skirtą specialų skystį. Dar neįgudus, kontaktinius lęšius gali būti sudėtinga įsidėti ar išsiimti, su jais negalima miegoti ir maudytis, o neretas pastebi, kad dėl kontaktinių lęšių pradeda labiau sausėti akys. Ir tai – toli gražu ne blogiausia, kas gali nutikti. Netinkamai nešiojant ar prižiūrint kontaktinius lęšius gresia įvairios pavojingos ligos, net regėjimo ar akies praradimas.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ gydytoja oftalmologė Rasa Paulavičienė neslepia – akių ligų gydytojai kontaktinius lęšius vertina mažiausiai palankiai iš galimų regėjimo korekcijos būdų. Verčiau jie siūlo rinktis akinius arba lazerinę regėjimo korekciją. O net ir pasirinkusiems kontaktinius lęšius gydytoja rekomendavo jokiu būdu neatsisakyti akinių.

Namuose rekomenduojama lęšius išsiimti

Nors dažnas kontaktinių lęšių nešiotojas juos išsiima tik prieš einant miegoti, gydytoja patarė tai padaryti jau anksčiau. Vos grįžus vakare namo, jeigu neplanuojama daugiau niekur eiti, verčiau pakeisti kontaktinius lęšius akiniais – taip akims sveikiau. Antraip akys gauna nepakankamai drėgmės ir deguonies per dieną, tad lęšių nešiotojams gali išryškėti sausų akių požymiai.

„Mūsų ragena yra skaidri akies dalis. Ji neturi kraujagyslių, todėl deguonį ir drėgmę gauna iš išorės. O kontaktinis lęšis sudaro barjerą drėgmės ir deguonies patekimui “, – paaiškino gydytoja R. Paulavičienė.

Anot „Delfi“ pašnekovės, ši problema neretai ypatingai išryškėja šaltuoju metų laiku, kai daugiau laiko praleidžiame patalpose, kuomet įvairūs šildymo prietaisai dar labiau sausina mūsų akis.

Akių gydytoja R.Paulavičienė

Akys labiau sausėja ir dėl temperatūrų pokyčių, kuomet iš šiltos patalpos einame į lauką ar atvirkščiai, taip pat tada, kai ilgiau dirbama kompiuteriu, nes įdėmiai žvelgiant į ekraną mažiau mirksima. Visais šiais atvejais akys labiau išsausėja, o kontaktiniai lęšiai šią problemą dar labiau paaštrina.

Ypač didelę klaidą daro tie, kurie net miega su lęšiais. Dėl to padidėja ragenos uždegimo – keratito – rizika net 5–8 kartus.

„Pagrindiniai ragenos pažeidimo simptomai yra ašarojimas, akies skausmas ir šviesos baimė. Jeigu liga progresuoja, atsiranda akies paraudimas ir pasireiškia matymo pablogėjimas, vystosi ragenos uždegimas, vadinamas keratitu“ – patikslino gydytoja.

Jeigu žmogus pajaučia aukščiau minėtus simptomus, lęšių negalima nešioti tol, kol jie visiškai nepraeina, o jeigu būklė blogėja, būtina kreiptis į gydytoją.

Karščiuojant verčiau likti su akiniais

Svarbu žinoti ir tai, kad lęšius galima nešioti ne bet kur ir ne bet kada. Pvz., nerekomenduojama su lęšiais būti karščiuojant, kosint, sloguojant, nes sergant kyla didesnė rizika infekcijai patekti ir į akis.

„Jeigu yra uždegimas, siekiant išvengti infekcijos, geriau būti su akiniais, negu su kontaktiniais lęšiais“, – patarė gydytoja oftalmologė R. Paulavičienė.

Karščiuojant likite su akiniais

Griežtai negalima su kontaktiniais lęšiais eiti ir į pirtį, baseiną, maudytis ežere, netgi duše. Paaiškinimas, kodėl yra labai paprastas.

„Kontaktinių lęšių nešiotojams, ypatingai dar neįgudusiems, kyla didesnė ragenos įbrėžimų rizika, ypač juos išsiimant ar įsidedant. O maudantis minėtose vietose ženkliai padidėja įvairių bakterijų, pirmuonių, tokių, kaip amebos, ar grybelio patekimo galimybė į gilesnius ragenos sluoksnius.

Tokias atvejais gydymas yra ilgas, sudėtingas, su galimomis ilgalaikėmis pasekmėmis, darančioms įtaką matymui“, – sakė R. Paulavičienė.

Nenorintiems šių problemų, bet mėgstantiems laiką leisti pirtyje ar vandens telkiniuose, gydytoja siūlė verčiau pasvarstyti apie lazerinę regėjimo korekciją, užuot nešiojus lęšius.

Kam kontaktiniai lęšiai netinka?

Kontaktinių lęšių gydytoja R. Paulavičienė nerekomendavo nešioti ir tam tikrų profesijų atstovams, kurių darbas susijęs su dulkėmis, chemija, įvairiais purškalais ir pan. Pasklidusios medžiagos gali patekti į akis ir sukelti ragenos cheminį nudegimą ar uždegimą.

Gydytoja Rasa Paulavičienė tiria

Taip pat lęšiai netinka dirbantiems ten, kur daug dirbtinės šviesos, yra įvairios sintetinės dangos. Dėl to gali labai paūmėti akių sudirgimas, sausumas.

Kontaktiniai lęšiai nerekomenduojami nepilnamečiams, kurie gali nesugebėti jų tinkamai prižiūrėti.

Lęšiai gali sukelti nepatogumų ir daugiau keliaujantiems, juk tarp būtiniausių daiktų būtina nepamiršti ir specialaus kontaktinių lęšių priežiūrai skirto skysčio. Be to, kelionėje svarbu prisiminti laiku pakeisti lęšius, per ilgai su jais nebūti ir nemiegoti.

Būtina higiena

Gydytoja oftalmologė akcentavo tinkamos kontaktinių lęšių priežiūros svarbą. Labai svarbu išimant ir įdedant lęšius nepamiršti plauti rankas. Tai reikia daryti ne tik prieš pasiimant kontaktinių lęšių konteinerį, bet ir atsukus dangtelį, kad lęšis būtų liečiamas jau švariomis rankomis

„Konteinerį labai svarbu reguliariai keisti. Perkant naują lęšių porą, reikia keisti ir naują konteinerį arba jį dezinfekuoti.

Be to, net ir dieną–kitą lęšių nenešiojant, skystis, kuris turi tam tikras antimikrobines savybes, vis tiek turi būti keičiamas kasdien“, – kalbėjo gydytoja R. Paulavičienė.

Išmokite teisingai prižiūrėti lęšius

Oftalmologė įspėjo šiukštu nebandyti dezinfekuoti skirto kontaktinių lęšių skysčio keisti fiziologiniu skysčiu. Lęšiams reikia naudoti tik specialų jų priežiūrai skirtą skystį.

„Kontaktiniai lęšiai nėra tik paprastas plastiko gabalėlis. Nors jie atrodo gana gležni, bet jeigu su jais elgiamasi neatsakingai, jie netinkamai nešiojami ir prižiūrimi, tai tikrai gali turėti rimtų, net labai liūdnų pasekmių“, – įspėjo gydytoja R. Paulavičienė.

Dalintis

Neatidėliokite, rūpinkitės savimi

Registruokitės konsultacijai