2020 08 21
Hila – glaukomos gydymas pažangiu lazeriu
Akių ligos
3 min. skaitymo
Privačios medicinos lyderių Medicinos diagnostikos ir gydymo centre – pažangiausias glaukomos gydymas lazeriu. Įsigijus naują tarptautinės lazerių gamintojos „Ellex“ įrangą, glaukoma - viena dažniausiai apakimą sukeliančių akių ligų nuo šiol gydoma selektyvios lazerinės trabekuloplastikos metodu.
„Pasaulio mastu glaukoma yra antra pagal dažnumą apakimo priežastis. Kasmet dėl šios ligos regėjimo netenka per 3 mln. žmonių. Nors glaukomos visiškai išgydyti neįmanoma, šiuolaikinė medicina leidžia efektyviai suvaldyti ligą ir dar ilgus metus išsaugoti regėjimą. Vienas iš būdų – selektyvi lazerinė trabekuloplastika, kurios metu veikiant akies audinius trumpųjų bangų lazeriu pagerinamas skysčių nutekėjimas ir sumažinamas akispūdis“, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja oftalmologė Milda Aukštikalnienė.
Šią vasarą specialiai glaukomai gydyti Medicinos diagnostikos ir gydymo centre įdiegtas naujos kartos YAG-SLT lazeris. Pasak gydytojos oftalmologės, pagrindinis šio lazerio ir juo atliekamos procedūros išskirtinumas ir privalumas yra tai, kad pati procedūra užtrunka vos keliolika minučių, o jos metu lazerio bangomis paveikiama tik konkreti akies dalis tarp rainelės ir ragenos – vadinamasis trabekulinis tinklas. Didelės energijos itin trumpi šviesos impulsai neleidžia įkaisti audinių ląstelėms, todėl tausojami aplinkiniai akies audiniai.
Glaukomos gydymas lazeriu nesutrikdo įprasto gyvenimo ritmo
Glaukomai gydyti šiandien taikomi trys gydymo būdai: medikamentinis, operacinis ir lazerinis glaukomos gydymas.
Glaukomos gydymas lazeriu gali būti taikomas tiek pirminės, tiek antrinės atviro kampo glaukomos atveju. Taip pat glaukomos gydymo metodas gali būti pasirenkamas tiek kaip pagrindinis gydymo būdas, tiek kaip papildomas, pavyzdžiui, tais atvejais, kai norimam rezultatui pasiekti nepakanka tik medikamentinio gydymo.
Palyginti su chirurgine operacija, glaukomos gydymas lazeriu yra kur kas mažiau invazinis. Selektyvios lazerinės trabekuloplastikos procedūra atliekama ambulatoriškai, jos metu taikoma vietinė nejautra. Dar tą pačią dieną pacientas gali vykti namo ir užsiimti įprasta kasdienine veikla. Jokių apribojimų prieš ar po glaukomos operacijos lazeriu nėra, dėl jos nesutrinka žmogaus darbingumas.
Lazerio bangomis paveikus trabekulinio tinklo audinį, laipsniškai gerėja skysčių nutekėjimas ir taip sumažėja spaudimas akyje. Atlikus glaukomos gydymo procedūrą, jos poveikis juntamas palaipsniui, o galutinis rezultatas išryškėja po 1–3 mėnesių po procedūros.
Prieš procedūrą – gydytojo konsultacija
Koks glaukomos gydymo būdas geriausiai tinka konkrečiu atveju, rekomenduoja gydytojas oftalmologas. Dėl to prieš renkantis gydymo metodą būtina išsami gydytojo oftalmologo patikra ir konsultacija, kurios metu įvertinama ligos stadija, gretutinės ligos ir kiti veiksniai, galintys turėti įtakos gydymo taktikos pasirinkimui.
Liga, pasiglemžianti regėjimą
Glaukoma – tai akių liga, kai padidėja spaudimas akies viduje, siaurėja akiplotis, ima nykti regos nervas ir silpnėja regėjimas. Ji labiau būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau gali būti įgimta ir išsivystyti jauniems žmonėms dėl kitų akies ar organizmo ligų. Didelę reikšmę glaukomai išsivystyti turi paveldėjimas.
Dažniausiai šios ligos eiga lėta, todėl žmonės nepajunta ankstyvųjų jos simptomų. Ankstyvose stadijose šiai ligai nebūdingas skausmas, todėl žmonės nesikreipia į gydytoją. Neretai glaukoma aptinkama atsitiktinai, atliekant profilaktinį akių patikrinimą. Dėl to sulaukus 40 metų, rekomenduojama bent kartą per metus profilaktiškai pasitikrinti akispūdį, o jei šeimoje yra sergančiųjų glaukoma, tai pradėti daryti jau 30–35 metų.
Reguliari patikra šiuo atveju itin svarbi, nes glaukomos sukelti pakitimai yra negrįžtami. Ilgai nekontroliuojamas akispūdis spaudžia regos nervą, nyksta nervinės ląstelės ir dėl to siaurėja akiplotis bei silpnėja matymas. Ilgai nediagnozuota ir vėlai pradėta gydyti glaukoma progresuoja ir sukelia aklumą. Tik laiku diagnozavus ir pradėjus gydyti, liga pristabdoma ir galima išvengti regėjimo netekimo.