Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2021 09 23

Regos korekcija iki 45-erių. Kodėl verta paskubėti?

Akių ligos

5 min. skaitymo

Regos korekcija iki 45 v3

Ilgai svarsčiusi ir pagaliau pasiryžusi lazerinei regos korekcijai moteris iš Utenos (vardas neatskleidžiamas konfidencialumo sumetimais) susidūrė su netikėta problema. Pasirodo, daryti tokią operaciją jau per vėlu. Dirbančiai ir aktyviai laisvalaikį mėgstančiai leisti moteriai ką tik suėjo penkiasdešimt metų. Atrodytų, pats jėgų žydėjimas – vaikai užauginti, darbinė karjera suplanuota dar keliems dešimtmečiams į priekį, kaip tik metas investuoti į savo sveikatą. Tačiau, deja, amžius, tiksliau – su amžiumi besivystančios akių ir kitos gretutinės ligos, gali pakišti koją.

Pirmoji gydymo įstaiga, į kurią kreipėsi moteris, dėl amžiaus net nepriėmė į pirminę konsultaciją. Tuomet moteris pasirinko Medicinos diagnostikos ir gydymo centrą „Hila“, kuriame po pirminės apžiūros pakliuvo pas gydytoją oftalmologę, akių mikrochirurgę Simoną Stech

„Esu labai dėkinga gydytojai Simonai Stech. Net negalėjau įsivaizduoti, kad, išsprendus trumparegystės problemą, gyvenimas šitaip palengvės. Anksčiau buvau pripratusi visur nešiotis kontaktinių lęšių konteinerį. Gerai regintis žmogus net nesupras, kaip nepatogu, kai aiškiai matai tik kelis metrus į priekį, o viskas, kas toliau, išsilieja. Kontaktiniai lęšiai man buvo kasdienis dalykas, tačiau yra daug situacijų, kai kontaktiniai lęšiai netinka, pavyzdžiui, baseine, pirtyje, taip pat maudantis ežere ar tiesiog vaikštant pajūriu vėjuotą dieną, kai reikia saugotis, kad į akis nepatektų jokia smiltelė. Dabar puikiai matau į tolį, galiu nebesijaudindama ir nebesisaugodama leisti laisvalaikį gamtoje. Aišku, jeigu būčiau žinojusi, kad pokytis bus toks didžiulis, būčiau seniai ryžusis šiai operacijai“, – sakė uteniškė.

Regos korekcijos –  rekomendacija iki 45 metų

Pasak Medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ oftalmologės, akių mikrochirurgės Simonos Stech, šios pacientės atvejis yra išskirtinis.

„Iš tiesų amžius atlikti lazerinę regos korekciją yra labai svarbus veiksnys. Maždaug apie 43–45 metus žmogui pradeda vystytis senatvinė toliaregystė, taip pat gali pradėti formuotis katarakta ar kitos akių ligos. Šių problemų lazerinė trumparegystės korekcija neišsprendžia. Todėl bendra praktika yra tokia, kad vyresniems nei 45 m. žmonėms lazerinės regos korekcijos nebesiūlomos. Mūsų pacientės atveju, nepaisant susiformavusios senatvinės toliaregystės, kitos indikacijos tiko atlikti lazerinę regos korekciją. Medicinos diagnostikos ir gydymo centre „Hila“ kiekvieną pacientą būtinai įvertiname individualiai ir stengiamės pritaikyti maksimaliai efektyvų gydymą, atsižvelgdami ne tik į regos korekcijos galimybes, bet ir paciento poreikius“, – sako gydytoja oftalmologė.

Kaip nepakliūti į lūkesčių spąstus?

Labai svarbu, kad žmogus prieš operaciją žinotų, kokio rezultato gali tikėtis. Visi apžiūros tyrimai, jų duomenys, paciento lūkesčiai aptariami konsultacijų metu. Lazerinė trumparegystės korekcija konkrečios pacientės atveju iki 100 procentų sureguliavo matymą į tolį, tačiau skaityti knygą ar dirbti kompiuteriu moteris turės su akiniais. Ir iki operacijos moteris su nuolat nešiojamais trumparegystę koreguojančiais minkštaisiais lęšiais naudojo papildomus skaitymo akinius.

„Trumparegystės korekcijas raginame atlikti kuo anksčiau, kol dar nevargina kitos akių problemos, o operacijos efektas maksimaliai pagerina gyvenimo kokybę. Deja, šiuo metu klinikinėje praktikoje vis dar nėra patvirtinto senatvinės toliaregystės koregavimo lazeriu metodo, nors šia linkme aktyviai dirba įvairių šalių medikai ir mokslininkai. Pacientė žinojo, kad ir po operacijos reikės akinių skaitymui, tačiau mūsų tikslas buvo išspręsti kitą daugelį metų moterį varginusią problemą – pagerinti matymą į tolį“, – sako Simona Stech.

Optimalus laikas trumparegystės korekcijai

Lietuvoje lazeriu koreguoti regą galima tik pilnamečiams asmenims. Trumparegystė paprastai stabilizuojasi aštuoniolikos arba dvidešimt šešerių metų. Būtent tuomet ir yra pats tinkamiausias laikas atlikti regos korekciją lazeriu.

„Žmogui, turinčiam regos sutrikimų, rekomenduojama reguliariai lankytis pas oftalmologą ir stebėti trumparegystės duomenis. Kai per metus trumparegystė nedidėja daugiau kaip 0,5 dioptrijos, galima konstatuoti, kad ji stabilizavosi“, – sako gydytoja oftalmologė.

Operacija trumparegystės progresavimo nesustabdo, tačiau jos efektas yra ilgalaikis. Žmogaus gyvenimo kokybė reikšmingai pagerėja – atsiveria daugiau galimybių sportuoti, aktyviai leisti laisvalaikį, ypač gamtoje, tampa paprastesnė kasdienė higiena, mažėja priklausomybė nuo akinių ar kontaktinių lęšių.

Jeigu svarstote, kada daryti regos korekciją – trisdešimties ar luktelėti dar dešimt, dvidešimt metų, vienareikšmiškai rinkitės pirmąjį variantą. Kitas svarus argumentas už regos korekcijas jaunesniame amžiuje – lengvesnė ir greitesnė adaptacija, pooperacinis prisitaikymas ir gijimas.

Reikia suplanuoti gijimo laiką

Moteris operacijai pasiėmė savaitę atostogų, tačiau kitiems, planuojantiems tokio tipo lazerinę akių korekciją, patartų gijimui skirti keletą savaičių, o gal net ir daugiau. „Pirmos dienos buvo sunkios – ir akys ašarojo, ir ryškumo nebuvo nei žiūrint tolyn, nei į artimus daiktus. Savaitės pabaigoje jau pradėjau ryškiau matyti toli esančius daiktus, bet skaitant buvo blogai, net telefonu naudotis buvo sunku. Viskas vyko būtent taip, kaip sakė gydytoja, – pirmiausia stabilizavosi matymas į tolį, o dirbti kompiuteriu lengviau tapo trečią, ketvirtą savaitę po operacijos. Jei ne gydytojos konsultacija ir išsamus paaiškinimas, ko tikėtis, būčiau ne juokais supanikavusi“, – sako pacientė, po trumparegystės korekcijos operacijos besidžiaugianti ryškesniu ir patogesniu matymu.

Moteriai operacija buvo atlikta LASEK metodu. Tai paviršinis, vienas labiausiai rageną tausojančių metodų, kai regos korekcija atliekama be pjūvio.

„Be galo bijojau operacijos. Bijojau, kad atsimerkusi nieko nebematysiu. Akys man tikrai labai svarbios, be jų negalėčiau dirbti. Galbūt dėl tos baimės taip ilgai ir atidėliojau operaciją. Gydytoja užtikrino, kad tikrai matysiu ir tikrai bus tik geriau. Ačiū gydytojai Simonai ne tik už naują regėjimą, bet ir už psichologinę pagalbą, kantrybę, išsamias konsultacijas prieš operaciją, taip pat nuraminimą po jos, kol regėjimas dar nebuvo atsistatęs, o pasaulis skendėjo lengvame rūke“, – sako moteris.

7D technologija Lietuvoje

„Ne vienas pacientas baiminasi regos korekcijos, kad operacijos metu netyčia nepajudėtų ir dėl to nebūtų padaryta žala akiai. Galiu nuraminti, kad taip tikrai neatsitinka, nes Medicinos diagnostikos ir gydymo centre pirmieji ir kol kas vieninteliai Lietuvoje naudojame naujausios kartos lazerį SCHWIND AMARIS 1050RS, kuriame integruota 7D akies judesių stebėjimo sistema, o ir gydytojas visuomet yra šalia”, – teigia gydytoja Simona Stech.

Operacijos metu pacientas nejaučia skausmo, nes prieš procedūrą atliekamas vietinis akių nuskausminimas lašais. Vokus, kad akys nemirksėtų, prilaiko minkšti vokų rėmeliai. Atliekant operacijas LASEK metodu, veikiamas tik akies paviršius, pjūvio neatliekama. Operacija užtrunka iki 20 minučių, o pacientas dar tą pačią dieną paleidžiamas gydytis į namus.

 

Naujausios kartos regos korekcijos lazeris:
SCHWIND AMARIS 1050RS

  • Vienintelis Lietuvoje: Medicinos diagnostikos ir gydymo centre „Hila“, V. Grybo g. 32A, Vilniuje.
  • Metodai: LASEK, „SmartSurf“. Netrukus planuojame operuoti ir FEMTO - LASIK metodu, femtosekundiniu lazeriu. 
  • Greitis – 1050 impulsų per sekundę. Dėl didelio greičio ragenos audinys veikiamas labai trumpai ir taip apsaugomas nuo išdžiūvimo.
  • Tikslumas – lazerio spindulio diametras 0,54 mm. Itin plonu spinduliu tiksliai nusitaikoma į reikiamą vietą, nepaveikiant aplinkinio audinio, tausojama ragena.
  • Saugumas – unikali 7D akies judesio stebėjimo technologija.
Dalintis
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams