2025 03 12
Ši akių liga nerodo simptomų, bet užleidus gresia apakimas
Akių ligos
4 min. skaitymo

Ši akių liga gali ilgą laiką vystytis neparodydama jokių simptomų – ja sergančiam neskauda, matymas dar ilgą laiką išlieka gana geras, tačiau nepaisant to – tai viena dažniausių apakimo priežasčių visame pasaulyje tarp vyresnių nei 40 metų žmonių. Tai – glaukoma, kurios Pasaulinę dieną minime šiandien, kovo 12-ąją. Kokia tai akių liga bei kaip ją aptikti dar ankstyvoje stadijoje, klausiame Medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ akių ligų gydytojos Dovilės Jakštienės.
Kas yra glaukoma?
„Glaukoma – tai lėtinė progresuojanti akių liga, kai sutrinka akies skysčio gamyba arba nutekėjimas ir dėl to padidėja akispūdis – spaudimas akies viduje. Didėjant šiam spaudimui ilgainiui pažeidžiamas regos nervas, kuris yra atsakingas už vaizdo impulsų perdavimą tarp akies tinklainės ir smegenų. Negydoma glaukoma progresuoja ir, deja, gresia negrįžtamu apakimu,“ – pasakoja gydytoja oftalmologė. Pasak gydytojos, glaukoma skirstoma į keletą tipų: atviro arba uždaro kampo, pirminę, antrinę – sukeltą kitų akių ligų, įgimtą.
Glaukoma dažniau būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, rečiau diagnozuojama jauniems ar būna įgimta. Įtakos jos išsivystymui turi ir genetika – jei šeimoje jau yra glaukomos atvejų, rizika susidurti su ja didesnė, taip pat lėtinės širdies ir kraujagyslių ligos, aukštas kraujospūdis, diabetas.
Simptomus pajunta jau ligai įsibėgėjus
Pasak gydytojos D. Jakštienės – glaukoma klastinga tuo, jog gana ilgą laiką žmogus nejaučia jokių simptomų bei matymų nesiskundžia, o pajutus jai būdingus požymius liga dažnai jau būna gerokai pažengusi.
„Dažnai žmogus gyvena ir nežino, kad serga glaukoma ir jo akyse vyksta negrįžtami pokyčiai. Dažniausiai diagnozuojama vadinamoji atviro kampo glaukoma. Tai iš lėto progresuojanti glaukomos forma, kai palaipsniui siaurėja akiplotis – t. y. pamažu nyksta periferinis matymas, o šiam siaurėjant formuojasi vadinamasis tunelinis matymas, tarsi į pasaulį žiūrėtume pro vamzdį. Įprastai šie pokyčiai vyksta abejose akyse, tačiau gali vykti skirtingu greičiu ir žmogui dar ilgai atrodo, kad jis mato visai gerai“ – pasakoja gydytoja oftalmologė.
Kita glaukomos forma – uždaro kampo – diagnozuojama rečiau, tačiau ji, pasak gydytojos, pavojinga tuo, jog sukelia staigų akispūdžio padidėjimą. Tuomet dažniausiai juntamas stiprus akių skausmas, lydimas galvos skausmo, pykinimo, matymo pablogėjimų, vaivorykštinių ratilų aplink šviesos šaltinius.
Efektyviausiai prevencija – savalaikė profilaktika
Pasak gydytojos D. Jakštienės, glaukomos sukelti pokyčiai, deja, negrįžtami, todėl itin svarbu ligą aptikti ir pradėti gydyti kuo anksčiau, kol ši dar nespėjo stipriai paveikti matymo. Anot gydytojos, efektyviausia glaukomos prevencija – savalaikiai atlikta akių sveikatos patikra.
„Glaukomos rizika didėja su amžiumi, po 40 metų. Dėl to visiems, sulaukusiems 40-ies reikėtų daugiau dėmesio skirti savo akių sveikatai ir periodiškai, kas metus atlikti profilaktinę akių patikrą, kurios metu pamatuojamas ir akispūdis. Praktikoje gana dažnai nutinka taip, kad glaukomą atrandame būtent profilaktinio patikrinimo metu, žmogui dar nieko neįtariant ir regėjimo pokyčiais nesiskundžiant,“ – atkreipia dėmesį gydytoja oftalmologė.
Kuo anksčiau pritaikomas gydymas – tuo jis efektyvesnis
„Deja, bet glaukoma šiandien vis dar nėra išgydoma ir jos padaryti regos nervo pažeidimai negrįžtami, tačiau šiuolaikinė medicina gali sulėtinti ir pristabdyti jos vystymąsi. Kuo anksčiau diagnozuojama glaukoma ir kuo anksčiau pradedamas tikslinis gydymas – tuo efektyviau pavyksta ligą sukontroliuoti ir suteikti žmogui galimybę ilgiau matyti gerai,“ – sako gydytoja.
Pasak oftalmologės, glaukomos gydymas yra nukreiptas į rizikos veiksnių – t. y. akispūdžio kontroliavimą. Pirmiausia dažniausiai skiriamas medikamentinis gydymas – į akis lašinant specialius akispūdį mažinančius lašus.
Glaukomai gydyti pasitelkia pažangų lazerį
Didelį proveržį šiandien rodo gydymas lazeriu. Šis pažangus gydymas taikomas ir „Hila“ centre. Naudodama pasaulyje pripažintos tarptautinės gamintojos „Ellex“ įrangą ir YAG-SLT lazerį, patyrusi gydytojų komanda atlieka selektyvios trabekuloplastikos lazerio procedūrą, kurios metu paveikiant akies audinius trumposiomis lazerio bangomis pagerinamas akies skysčio nutekėjimas ir taip sumažinamas spaudimas akies viduje.
Pati procedūra užtrunka vos keliolika minučių, o jos metu itin trumpi lazerio šviesos impulsai paveikia tik konkrečią akies vietą, esančią tarp rainelės ir ragenos – vadinamąjį trabekulinį tinklą, taip tausojant aplinkinius akies audinius. Procedūra yra atliekama ambulatoriškai, taikant vietinę nejautrą, todėl dar tą pačią dieną po jos galima grįžti namo ir gyventi įprastą gyvenimą. Jokių apribojimų nei prieš, nei po procedūros nėra.
Gydymas lazeriu gali būti taikomas esant tiek pirminei, tiek antrinei atviro kampo glaukomai ir gali būti pasirenkamas tiek kaip pirminis, tiek kaip papildomas gydymo būdas, jei medikamentinis ligos gydymas neduoda lauktų rezultatų.
Glaukoma taip pat gydoma ir chirurginiu būdu, o operacijos tikslas – taip pat pagerinti skysčių nutekėjimą ir sumažinti spaudimą akies viduje. Tiesa, gydymas lazeriu yra mažiau invazinis metodas.
Jei pastebite šiuos simptomus – nedelskite
Jei jaučiate, kad akys greičiau ir dažniau nuvargsta, pavyzdžiui, skaitant ar dirbant įtempto žiūrėjimo reikalaujantį darbą, nuovargį lydi galvos skausmas, vis sunkiau prisitaikyti prie žiūrėjimo esant prastam apšvietimui ar tamsoje, sumažėjo matymo kampas – t. y. prasčiau matote į šonus, nenumokite į šiuos signalus ranka. Tai gali būti glaukomos požymiai.
Jei jaučiate, kad akys greičiau ir dažniau nuvargsta, pavyzdžiui, skaitant ar dirbant įtempto žiūrėjimo reikalaujantį darbą, nuovargį lydi galvos skausmas, vis sunkiau prisitaikyti prie žiūrėjimo esant prastam apšvietimui ar tamsoje, sumažėjo matymo kampas – t. y. prasčiau matote į šonus, nenumokite į šiuos signalus ranka. Tai gali būti glaukomos požymiai.
Tokiu atveju svarbu nedelsti ir kreiptis į akių ligų gydytoją – atlikti akių sveikatos patikrinimą. Konsultacijos metu gydytojas oftalmologas pamatuoja akispūdį, ištiria akiplotį. Tai leidžia tiksliai diagnozuoti glaukomą, o kuo anksčiau ši aptinkamą – tuo efektyvesnis jos gydymas.