2017 05 18
Sugrąžintas regėjimas visiškai pakeičia gyvenimą
Akių ligos
7 min. skaitymo
Kiekvienas, kam akiniai – ne madingas aksesuaras, bet būtinybė, ne kartą pagalvojo, koks būtų puikus gyvenimas jų atsikračius. Ir tai tiesa. Po regos korekcijos lazeriu į pasaulį pažvelgus be akinių, jis atsiskleidžia visiškai naujomis spalvomis. Po korekcijos galima pamiršti ne tik akinius, bet ir kontaktinius lęšius. Operacija išsprendžiamos trumparegystės, toliaregystės ir astigmatizmo problemos, pagerėja regėjimas ne tik dieną, bet ir naktį, galima pamiršti vargus ne tik vairuojant su akiniais, bet ir kitas akiniuočius nuolat persekiojančias kasdienes bėdas.
Ko vertas vien malonumas suvokti, kad gali vaikščioti be skėčio lyjant šiltam vasaros lietui, o žiemą nesijausti staiga trumpam apakusiam, kai iš šalto oro įžengi į šiltą patalpą ir akinių stiklus staiga nugula rasos sluoksnis... Pagaliau su niekuo nepalyginamas jausmas supratus, kad gyvenime nebebus situacijų, kai savęs klausi: „O kas, jei pamesiu (sudaužysiu) akinius?“
Gyvenimas be akinių tampa nuostabesnis, o sportas – dar malonesnis. Nepriklausomai nuo sporto rūšies, geras regėjimas, be jokios abejonės, suteikia galimybių pasiekti geresnių rezultatų. Juk daug lengviau spardyti kamuolį, kai nereikia galvoti apie kontaktinius lęšius. Ką jau kalbėti apie bėgiojimą ar važinėjimąsi dviračiu: geras regėjimas padeda geriau orientuotis, išvengti susidūrimų ir avarijų.
Maži vaikai tokie mieli, kad neįmanoma nepaimti jų ant rankų. Puiku, kai bendravimo su mažyliu nesugadina nuo jūsų nosies netikėtai nuplėšti akiniai. Leisti laiką su vaikais gamtoje, žaidimų aikštelėje ar padėti nusiprausti garų sklidiname vonios kambaryje bus daug smagiau, nes nekils problemų dėl akinių.
Bendravimas ir pramogos išėjus iš namų tampa kur kas malonesnės, nes nebereikia išgyventi dėl akiniuočio komplekso (be akinių atrodau geriau, bet ką darysi...). Sutikite – gyventi tampa tikrai paprasčiau, nes nereikia sukti galvos, kaip nepamesti akinių ar kontaktinių lęšių!
Galima pamiršti ir nuolatines išlaidas akiniams bei kontaktiniams lęšiams. Kokybiški ir gražūs akiniai kainuoja nemažai, be to, juos reikia nuolat atnaujinti: bėgant metams kinta mados, akinių lęšiai susibraižo, rėmeliai išklimba. Tas pats ir dėl kontaktinių lęšių – juos būtina nuolat keisti, prižiūrėti ir rūpintis higiena, o tai kainuoja ne tik lėšų, bet ir laiko. Atlikus regos korekciją lazeriu, šios investicijos ir rūpesčiai dingsta kaip nebuvę.
Kas gi ta lazeriu atliekama regos korekcija, kuri suteikia galimybę mėgautis gyvenimu be akinių? Apie tai pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja oftalmologė mikrochirurgė Lolita Jotautienė.
Kada galima atlikti operaciją?
Regos korekcijos lazeriu operaciją galima atlikti ne jaunesniems kaip 18 m. žmonėms, kai akys visiškai susiformuoja ir stabilizuojasi rega. Nepilnamečiams operacija atliekama tik labai išimtinais atvejais. Operaciją rekomenduojama atlikti iki 45–50 m., nes vėliau korekcija gali būti netikslinga dėl prasidėjusių amžiaus įtakojamų pokyčių akyse.
Net jei paciento amžius tinkamas atlikti regos korekciją lazeriu, apie 8 proc. jos pageidaujančiųjų išgirsta neigiamą medikų atsakymą. Dažniausiai „ne“ išgirsta pacientai, kurių ragenos audinys yra silpnas. Tai nustatoma išsamiai ištyrus akis. Negali būti operuojami sergantieji keratokonusu (dėl silpno ragenos audinio kinta ragenos forma, ji plonėja). Taip pat nėra tikslinga regos korekcija lazeriu, jei žmogus serga katarakta, amžine geltonosios dėmės degeneracija ar glaukoma. Tai ligos, kurių pasekmei – prastėjančiam regėjimui – gydyti lazerinė regos korekcija nėra efektyvi.
Gydytoja oftalmologė mikrochirurgė L. Jotautienė sako, kad kartais dėl operacijos kreipiasi pacientai, sergantys ūmiu akies uždegimu. Šiuo atveju medikų „ne“ yra laikinas. Išgydžius uždegimą, po 2–3 savaičių galima galvoti apie regos korekciją lazeriu.
Ištyrimas ir tinkamiausio metodo parinkimas
Prieš regos korekcijos operaciją atliekamas išsamus akių tyrimas, kuris paprastai trunka apie pusantros valandos. Ištiriami visi akies struktūros ypatumai, nustatoma, ar saugu atlikti operaciją. Sprendžiama, koks metodas būtų tinkamiausias ir efektyviausias konkrečiam pacientui, atsižvelgiant į akių būklę, gyvenimo būdą ir lūkesčius.
Gydytoja L. Jotautienė sako, kad kartais dėl regos korekcijos kreipiasi pacientai, kurių rega nėra labai prasta, bet gyvenimo būdui ar pomėgiui, pavyzdžiui, šaudymui, ji turi būti labai gera. Tokiais atvejais operacija tikrai gali padėti. Jei rega labai bloga, galimybė atlikti operaciją priklauso ir nuo ragenos storio. Jei ji plona, kartais nepavyksta visiškai pašalinti trumparegystės, bet galima labai pagerinti regėjimą. Tuo tikslu kuriamos ragenos audinį tausojančios programos, pvz., „SmartPulse“. Moderniausi naujos kartos lazeriai gali dirbti šia programa.
„SmartPulse“ programa – naujiena, kurią siūlo moderniausios akių klinikos Vokietijoje, atliekančios regos korekciją lazeriu. Dabar ji jau prieinama ir Medicinos diagnostikos ir gydymo centre. Atliekant operaciją šia naujausia programa, tausojamas ragenos audinys, t. y. po operacijos išsaugomas didesnis nepaliestos ragenos storis. Taip pat lazerio spindulio pagalba dar tobuliau nulyginami bet kokie ragenos paviršiaus nelygumai. Taip užtikrinama dar geresnė matymo kokybė bei greitesnis epitelizacijos procesas, kai sutrumpėja skausmingasis pooperacinis laikotarpis. Tai ypač aktualu pacientams, kuriems buvo atlikta paviršinė ragenos abliacija PKR, transPRK, LASEK metodais. „SmartPulse“ programa dar labiau praplečia regos korekcijos lazeriu galimybes.
Regos korekcijos lazeriu operacija labai paprasta – vienos akies tetrunka 5–7 minutes. Ji atliekama nesukeliant skausmo, nes prieš operaciją naudojami akis visiškai nuskausminantys lašai. Iš paciento teprašoma per operaciją gulėti ramiai ant nugaros ir fiksuoti žvilgsnį į žalią lemputę, kurią jis mato procedūros metu. Į operuojamą akį įstatomas vokų plėstuvas, kuris padeda pacientui nemirksėti.
Per operaciją keičiama tik ragenos forma. Esant trumparegystei, ragena plokštinama, toliaregystei – išgaubiama daugiau nei buvo. Akies vidinė struktūra lieka nepakitusi.
Po operacijos šviesos spinduliai, perėję visą optinę akies sistemą, projektuojami tiksliai į tinklainės geltonąją dėmę, todėl regėjimas tampa nepriekaištingas.
Po operacijos praėjus 10–15 min., kai baigiasi nuskausminamųjų vaistų poveikis, pacientai jaučia diskomfortą: atrodo, lyg į akis būtų patekęs svetimkūnis, jos jautrios šviesai, ašaroja, norisi būti užsimerkus. Jei operacija atliekama LASIK metodu, minėti nemalonūs pojūčiai trunka apie 2–4 val., vėliau jie visiškai praeina ir regėjimas pradeda gerėti.
Kitą dieną po operacijos, atliktos LASIK metodu, pacientas mato gana gerai, netgi galima sėsti prie automobilio vairo ir saugiai vairuoti be akinių ar kontaktinių lęšių. Trečią dieną po operacijos galima grįžti prie įprasto gyvenimo ir darbų.
Jei operacija atliekama paviršinės abliacijos (LASEK, PRK, TRANS PRK) metodu, pooperacinio diskomforto periodas trunka ilgiau – 2–4 d., o matymo rezultatas pasiekiamas po 2–4 sav.
Dėl infekcijos pavojaus bent mėnesį po operacijos būtina atsisakyti maudynių baseine, ežere, jūroje ar kituose viešuose vandens telkiniuose. Taip pat negalima lankytis soliariume, saunoje.
Lengvas fizinis krūvis galimas praėjus dviem savaitėms po operacijos. Fizinis krūvis visu pajėgumu leidžiamas po mėnesio.
Jei operacija atlikta LASIK metodu, po operacijos 9 dienas lašinami antibiotikai kartu su priešuždegiminiais vaistais. Jei operacija atlikta LASEK metodu, lašus reikia naudoti 2–3 mėn.
Mėnesį po operacijos rekomenduojama nešioti saulės akinius, apsaugančius akis nuo saulės, vėjo ir bet kokio išorinio dirgiklio.
Operacijos tikslumas ir saugumas
Regos korekcijos lazeriu nėra naujiena. Tokios operacijos atliekamos jau beveik 30 metų. Operuotis pageidaujančių pacientų srautas – milžiniškas ir jis vis auga, nes didėja žmonių poreikis gyventi aktyviai, sportuoti, išbandyti ekstremalius jėgos aitvarus ar šuolius su parašiutu. Regos korekcijos lazeriu procedūros populiarios nuo Europos iki JAV ir Japonijos.
Dažniausiai operacijos atliekamos LASIK metodu. Manoma, kad šiuo metu juo sėkmingai pasinaudojo daugiau nei dvidešimt milijonų žmonių visame pasaulyje.
Šiuolaikinės operacijos yra labai tikslios ir saugios. Operuojant pačiu naujausiu lazeriu, jis seka akies vyzdį net šešiose dimensijose. Jei pacientas sujuda ar nukreipia žvilgsnį nuo žaliojo taško, lazeris sustoja. Operuojantis chirurgas visą operaciją stebi paciento akį per mikroskopą.
Naujos kartos lazeriai veikia kaip išmanieji įrenginiai, o jų programos nuolat atnaujinamos.
Galima teigti, kad regos korekcijos lazeriu operacijos sėkmė priklauso nuo įrangos, kuria akys ištiriamos prieš operaciją, nuo lazerio, kuriuo atliekama procedūra, ir operaciją atliekančio specialisto profesionalumo. Siekiant gero rezultato, svarbus ir paciento indėlis, ypač pooperaciniu laikotarpiu.
Nuogąstaujantiems dėl regos korekcijos operacijos pasekmių akims gydytoja mikrochirurgė Lolita Jotautienė primena, jog moksliniais tyrimais įrodyta, kad regos korekcija lazeriu neturi jokios įtakos gilesnėms akies struktūroms ir neskatina jų ligų.