2009 04 24
Sveikos akys – didžiulis mūsų turtas
Akių ligos
7 min. skaitymo
Straipsnis savaitraštyje „Lietuvos medicina”, Nr. 16 (804)
Medicinos diagnostikos centro Oftalmologijos centro vadovas oftalmologas mikrochirurgas med. dr. Darius Aukštikalnis turi 16 metų darbo patirtį šioje srityje. Nors ir labai užsiėmęs, daktaras rado laiko atsakyti į svarbiausius klausimus apie tai, kokias naujas tyrimo ir gydymo galimybes pacientams šiandien siūlo jo vadovaujamas Oftalmologijos centras.
– Pirmiausia noriu paklausti, kokias paslaugas teikiate Oftalmologijos centre?
– Jei trumpai, naudodamiesi moderniausia įranga ištiriame, tiksliai nustatome akių ligų priežastis ir suteikiame kvalifikuotą terapinį, lazerinį ar chirurginį gydymą. Oftalmologijos centre dirba 12 patyrusių gydytojų oftalmologų iš Vilniaus ir Kauno.
– Pradėkime nuo naujovių akių ligų diagnostikoje. Medicinos diagnostikos centras žinomas kaip daug į paslaugų kokybę investuojanti įstaiga. Ką galite pasakyti apie tyrimų kokybę Oftalmologijos centre?
– Mūsų teikiamų paslaugų, taip pat tyrimų kokybę sąlygoja patyrę ir kvalifikuoti gydytojai oftalmologai ir moderni įranga. Pernai įsigijome ketvirtos kartos, pirmą tokio lygio Lietuvoje optinį koherentinį tomografą, kuriuo greitai ir tiksliai galime diagnozuoti akies tinklainės ir gyslainės ligas, glaukomą. Palyginti su senesnės kartos aparatais, šis tomografas pasižymi ypač didele vaizdo raiška ir greičiu, o tai įgalina mūsų centro gydytojus diagnozuoti net ir menkiausius tinklainės pokyčius, kartu ir anksčiau pradėti jų gydymą. Dėl didelės optinio koherentinio tomografo darbo spartos tyrimas užtrunka vos 1–2 minutes.
Dar vienas mūsų naujai įsigytas aparatas, kurį norėčiau paminėti, – Zeiss fundus kamera.
Ja fotografuojame akies dugną ir atliekame tinklainės fluorescencinės angiografijos tyrimus. Kokybišką nuotrauką galime padaryti ir neplėsdami vyzdžio.
– Paminėjote akių ligų gydymą lazeriais.
– Šiemet Oftalmologijos centre įvairias tinklainės ligas, glaukomą, antrinę kataraktą pradėjome gydyti
moderniu Zeiss oftalmologiniu lazeriu VISULAS YAG III Combi. Lazerinė akių ligų chirurgija – tai preciziškas, gerai kontroliuojamas ir saugus gydymo metodas. Moderniuose lazeriuose spindulys gali būti sufokusuojamas iki mikrometrinio skersmens, energija kontroliuojama iki tūkstantosios vato dalies, o impulso trukmė – iki milijardinės sekundės dalies.
Gydydami lazeriu kai kuriais atvejais galime spręsti akių problemas geriau ir saugiau už tradicinę chirurgiją, pasiekti tokias akies dalis, kurių kitais būdais negalime. Šis gydymo būdas dažniausiai yra neskausmingas, atliekamas ambulatoriškai taikant vietinę nejautrą ir daug pigesnis.
– Kokias tinklainės ligas gydote lazeriu?
– Norėčiau išskirti kelias – tinklainės plyšius, diabetinę retinopatiją, tinklainės venos ir jos šakų trombozę.
Plyšus tinklainei, vidinis akies skystis, skverbdamasis pro tinklainės plyšį, atsluoksniuotų ją, sukeldamas tinklainės atšoką. Atšokus tinklainei, netenkama regėjimo, priklausomai nuo atšokos lygio. Lazeriu suformuojamas randas aplink plyšį, sulipdant tinklainės sluoksnius. Procedūras lazeriais atlieka patyrusios gydytojos oftalmologės med. dr. V. J. Balčiūnienė ir gyd. M. Aukštikalnienė.
Gyd. oftalmologės Vilma Jūratė Balčiūnienė ir Milda Aukštikalnienė turi didelę tinklainės ligų – diabetinės retinopatijos, amžinės geltonosios dėmės ir periferinių degeneracijų, tinklainės kraujagyslių patologijos gydymo patirtį. Diabetinė retinopatija yra dažniausia darbingo amžiaus žmonių aklumo priežastis. Dėl jos apanka 15–20 proc. sergančiųjų diabetu. Sergantiesiems cukriniu diabetu ilgainiui vystosi tinklainės komplikacijos: padidėja smulkių tinklainės kraujagyslių pralaidumas ir tinklainė pabrinksta. Jei tai įvyksta centrinėje tinklainės dalyje, pablogėja regėjimas. Taip pat dėl tinklainės kraujagyslių kraujotakos sutrikimo į akį pradeda augti naujos kraujagyslės. Šios kraujagyslės yra nevisavertės, gali trūkinėti ir kraujuoti. Kol kas vienintelis ankstyvas diabetinės retinopatijos gydymo būdas – tinklainės lazerinė fotokoaguliacija. Lazeris naudojamas tinklainės kraujagyslių pralaidumui ir jos pabrinkimui sumažinti, naujoms kraujagyslėms sunaikinti siekiant apsaugoti akį nuo jų augimo ir regos netekimo.
– Trumpai papasakokite apie glaukomos ir antrinės kataraktos gydymą lazeriais.
– Sergant glaukoma, vystosi tinklainės ganglinių ląstelių žūtis, o tai sąlygoja regos nervo atrofiją, pasireiškiančią laipsnišku regos lauko siaurėjimu, kuris sukelia visišką aklumą. Pagrindinis glaukomos gydymo principas – mažinti akies spaudimą. Iš pradžių glaukoma gydoma akių lašais. Kai lašai efektyviai nebemažina akių spaudimo, gali būti taikomas gydymas lazeriu. Pacientams, sergantiems atviro kampo glaukoma, taikoma trabekuloplastika. Šios procedūros metu koaguliuojama akies priekinės kameros kampe esanti struktūra, siekiant pagerinti akies skysčio nutekėjimą ir sumažinti akies spaudimą.
Pacientams, sergantiems uždaro kampo glaukoma, kai dėl tam tikros anatominės padėties rainelė blokuoja akies vidinio skysčio nutekėjimą ir sąlygoja akies spaudimo padidėjimą, taikoma periferinė iridotomija. Šios procedūros metu lazeriu rainelėje padaromos 0,2–0,4 mm skylutės ir atkuriamas skysčio drenažas.
Kataraktos operacijos metu drumstas akies lęšiukas pašalinamas iš kapsulės maišelio, o vietoj jo implantuojamas dirbtinis. Kai kuriems žmonėms likusi lęšiuko kapsulė po kurio laiko gali sudrumstėti, išsivysto vadinamoji antrinė katarakta. Tuomet buvęs geras matymas vėl pablogėja. Išplėtus vyzdį, lazeriu lęšiuko kapsulės centre suformuojama anga. Ši procedūra visai neskausminga, užtrunka kelias minutes. Po procedūros lazeriu beveik visada matymas tampa geras, nors kurį laiką gali būti matomos negausios drumstys, kurios išnyksta per kelias savaites.
Oftalmologijos centre lazeriais atliekame daugybę kitų procedūrų: valome po kataraktos operacijos implantuoto dirbtinio intraokulinio lęšiuko paviršiuje susiformavusias ląstelių sankaupas, šaliname tiek priekines (rainelės su ragena), tiek užpakalines (rainelės su lęšiuku) sąaugas, siekdami išvengti tinklainės atšokos ardome stiklakūnio membranas ir sijas.
– Daktare, esate gerai žinomas mikrochirurgas, daug pacientų į Jus kreipiasi dėl kataraktos operacijų.
– Kataraktos operacija – dažniausiai operacija. Per metus pasaulyje jų atliekama apie 10 milijonų.
Šiandien tam naudojame pažangiausias technologijas.
Katarakta – tai akies lęšiuko sudrumstėjimas. Ši liga nesiejama su akių nuovargiu dėl skaitymo, rašymo ar kitokio intensyvaus darbo. Katarakta tiesiog vienus užklumpa, kitų – ne.
Kai lęšiukas pradeda drumstis, į akį sunkiai prasiskverbia šviesa, žmogus mato neryškiai ar net visai praranda regėjimą. Kad prasidėjo ši liga, galima įtarti pajutus, jog daiktai tapo neryškūs, matyti lyg pro rūką ar matinį stiklą, sunku vairuoti automobilį tamsiu paros metu, blogiau matyti saulėtą dieną ir nebetinka anksčiau nešioti akiniai. Kataraktai įsisenėjus, akys pajėgia skirti tik šviesą nuo tamsos. Vienintelis kataraktos gydymo būdas – operacija. MDC Oftalmologijos centre kataraktos operacijas atlieka du mikrochirurgai – hab. med. dr. prof. Vytautas Jašinskas ir aš.
Operuojame naujausios kartos ultragarso aparatu ,,Infiniti“. Tai itin patikimas ir labai saugus prietaisas: susidrumstusį lęšiuką išsiurbus, aparatas automatiškai sustabdo procesą ir kiti akies audiniai lieka nepažeisti. Todėl pacientai pasveiksta ir regėjimą atgauna labai greitai – jau net keletą valandų po operacijos ar kitą dieną.
Esame pirmoji iš Baltijos šalių įstaiga, įsigijusi ir pradėjusi eksploatuoti tokio lygio aparatą. Juo galime saugiai operuoti net ir labai įsisenėjusią kataraktą. Dažniausiai operacija trunka iki pusvalandžio, jei katarakta užleista ar komplikuota, – kiek ilgiau.
Dėl šio aparato technologinių privalumų apsaugomi akies audiniai, greičiau sveikstama po operacijos, geresni operacijos rezultatai, labai maža pooperacinių komplikacijų tikimybė.
Pacientas gali rinktis, kokį lęšiuką norėtų implantuoti vietoj pašalinto – kietą ar minkštą. Siekdami užtikrinti paslaugos kokybę, siūlome vietoj pašalinto žmogaus lęšiuko į akį implantuoti aukštos kokybės, visame pasaulyje populiarius Alcon firmos minkštus sulankstomus intraokulinius lęšiukus. Pacientas taip pat gali pasirinkti ir naujausius, vadinamuosius pseudoakomodacinius dirbtinius lęšius Acrysof ReStore, kurie užtikrina gerą matymą po operacijos ne tik į tolį, bet ir iš arti. Po operacijos, implantavus tokius lęšiukus, ligoniui nebereikia nešioti akinių. Taip pat su prof. V. Jašinsku turime nemažą patirtį dirbdami su toriniais dirbtiniais lęšiukais, skirtais astigmatizmui koreguoti.
– Ar Oftalmologijos centre teikiamas paslaugas kompensuoja teritorinės ligonių kasos?
– Teritorinės ligonių kasos kompensuoja daugelio operacijų dalį išlaidų: kataraktos, glaukomos, sparninės plėvės, pingvekulės, junginės cistos pašalinimo, voko plastikos ir kt.
Sakysim, šiandien kataraktos operacija (be lęšiuko kainos) kainuoja 288 litus, glaukomos – 522 litus.
Lazeriu atliekamos procedūros kol kas nėra kompensuojamos, tačiau kainos tikrai prieinamos. Pavyzdžiui, vienos akies gydymas lazeriu – kapsulotomija (dėl antrinės kataraktos) kainuoja 300 litų.
Tokia pati ir iridotomijos (gydymo dėl glaukomos) bei po kataraktos operacijos implantuoto dirbtinio intraokulinio lęšiuko paviršiuje susiformavusių ląstelių sankaupų valymo (IOL) kaina. Vienos akies tinklainės plyšių fotokoaguliacija kainuoja 208 litus, o židininė fotokoaguliacija – 150 litų.
Rūpinkimės savimi, nes sveikos akys – didžiulis mūsų turtas. O pacientų patogumui MDC Oftalmologijos centras dirba ir šeštadieniais.