2016 04 28
Verslininkė: „Delsiau atlikti operaciją dešimt metų – dabar gailiuosi“
Akių ligos
5 min. skaitymo
21-erius – tiek metų pamažu silpo vilnietės Gražinos regėjimas. Nuo 18 metų akinius nešiojusi moteris jau buvo pripratusi prie nepatogumų, tačiau kai vieną vakarą važiuojant į namus staiga pablogėjo regėjimas, suprato, kad būtina ieškoti išeities.
Iš pradžių Gražinai akiniai buvo reikalingi tik vairuojant, vėliau gerai ji matė tik iš arti, o žvelgiant į tolį vaizdas susiliedavo. Atsakingos vadovės pareigos, aktyvus bendravimas ir maži vaikai – per galybę veiklos pamiršusi akinius Gražina neišvengdavo nesklandumų. „Namuose turėdavau akinius saugoti, kad jų nepaimtų vaikai. Buvo ir tokių atvejų, kad palikusi akinius namuose nepasisveikinau su pažįstamais žmonėmis, kai jie man mojavo. Be akinių negalėdavau nei vairuoti, nei dirbti, nei televizoriaus žiūrėti“, – prisimena Gražina.
Iki 39 metų nešiojusi akinius vilnietė pasiryžo išbandyti ir kontaktinius lęšius, tačiau nuo jų akys tapo dar jautresnės, po kelių valandų moteris jausdavo perštėjimą, blogai matydavo. Gražina suprato, kad kontaktiniai lęšiai jai netinka, tad būtinas kitas sprendimas.
Nuomonę pakeitė pažįstamojo patirtis
„Didelio pasirinkimo nebuvo – arba akiniai, arba regos korekcijos operacija. O apie ją tada nedaug žinojau. Man atrodė, kad tokia operacija yra labai sudėtinga. Stabdė baimė. Viskas pasikeitė, kai sutikau pažįstamą žmogų, kuris papasakojo apie giminaičiui atliktą regos korekciją lazeriu. Tuomet pagalvojau – jei operacijai ryžtasi kiti, kodėl aš to negaliu? Svarsčiau, kur geriausia kreiptis, kur gauti daugiau informacijos. Galiausiai pasirinkau Medicinos diagnostikos ir gydymo centro akių ligų gydytoją mikrochirurgę Lolitą Jotautienę“, – pasakoja Gražina.
„Išgirdusi, kad atlikti man korekciją lazeriu galima, žinoma, apsidžiaugiau, tačiau prieš operaciją jaučiau didžiulį jaudulį, kad, atliekant regos korekciją lazeriu, pacientai neužmigdomi. Tačiau viskas vyko būtent taip, kaip papasakojo gydytoja. Nejaučiau skausmo ir diskomforto, tik buvau įsitempusi. Pasijutau lyg sapne, nes operacija užtruko ne ilgiau nei 10 minučių“, – dalijasi prisiminimais Gražina.
„Labiausiai laukiau kitos dienos ryto, nes buvo įdomu, kaip jausiuosi. Atsikėlusi žvilgtelėjau pro langą ir pamačiau tai, ko anksčiau neįžiūrėdavau – kaimynų namus, medžius, kiekvieną smulkią detalę. Apėmė puikus jausmas! Dabar savęs klausiu – kur buvau anksčiau, kodėl to nepadariau prieš 10 metų? Teisinuosi, kad buvau labai užsiėmusi, todėl vis nukeldavau pokyčius į ateitį. Baiminausi, nes nežinojau, kad ši operacija tokia nesudėtinga pacientui. Dabar suprantu, kad visai nevertėjo bijoti“, – dalinasi įspūdžiais Gražina.
Prieš operaciją – išsamūs tyrimai
Gydytoja L. Jotautienė pasakoja, kad galvojantiems apie akių lazerinę korekciją pacientams dažnai kyla daug įvairių klausimų. Juos kamuoja nerimas. Tai normalu – juk neturėdami išsamios informacijos žmonės nežino, ko gali tikėtis. „Pirmasis Gražinos klausimas buvo, ar jai, sulaukusiai 39 metų, galima ir saugu atlikti regos korekciją lazeriu? Pacientei buvo svarbu, ar korekcija nepadidins akių ligų tikimybės ateityje, ar atlikus korekciją naktį ji matys taip pat gerai kaip ir dieną. Gražina labai norėjo nebenešioti akinių, tačiau bijojo ryžtis regos korekcijai lazeriu. Kad galėčiau atsakyti į visus Gražinos klausimus, pirmiausia turėjau išsamiai ištirti jos akis“, – sako gydytoja. Pirmiausia Centre buvo atlikti tyrimai, kurie parodė, kokio dydžio trumparegystę turi Gražina. Gydytoja pasidomėjo, kokį darbą dirba pacientė, kokie jos pomėgiai. Visa tai svarbu planuojant operaciją. Tuomet buvo atliktas išsamus ragenos tyrimas: išmatuotas tikslus jos storis, gaubtumas, paviršiaus nelygumai ir forma. Taip pat buvo tiksliai išmatuotas pacientės vyzdžio plotis įvairiomis apšvietimo sąlygomis. Tai ypač svarbu planuojant operaciją, kad ji būtų atlikta tiksliai ir būtų užtikrintas geras matymas ne tik dieną, bet ir naktį.
Tyrimų metu gydytoja biomikroskopu apžiūrėjo akies paviršių, giliąsias jos struktūras, tinklainę. Visa tai labai svarbu sprendžiant, ar konkrečiam pacientui saugu atlikti regos korekciją lazeriu ir koks metodas būtų tinkamiausias. Atlikusi tyrimus gydytoja L. Jotautienė Gražinai nustatė pirmo laipsnio trumparegystę bei astigmatizmą ir informavo, jog jai regos korekciją lazeriu atlikti galima. Tinkamiausias ir saugiausias – LASIK metodas.
Gražinai buvo svarbu kuo greičiau po operacijos grįžti į darbą. LASIK metodu operuoti pacientai jau trečią parą po operacijos gali saugiai grįžti į įprastą gyvenimo ritmą ir darbą. Gydytoja įspėjo, kad mėnesį po operacijos reikia vengti pirties, maudynių viešuose vandenyse, labai intensyvaus fizinio krūvio, degintis soliariume.
Gydytoja L. Jotautienė pasakojo, kad Gražina ypač nerimavo dėl operacijos proceso, juk operacijos siejamos su invazinėmis procedūromis. Svarbu žinoti, kad regos korekcijos lazeriu metu liečiama tik išorinė akies obuolio dalis, pakeičiama tik ragenos forma, lazerio spindulys neprasiskverbia ir nepasiekia giliau esančių akies dalių. Vienos akies regos korekcijos lazeriu operacija trunka tik 6–7 minutes. Prieš operaciją akis visiškai nujautrinama lašais.
Operuojantis chirurgas stebi akį per mikroskopą visą operaciją. Lazeryje įdiegta akies judesius fiksuojančia sistema nuskenavus operuojamą akį, chirurgas mikrokeratomu suformuoja labai ploną ragenos lopelį ir jį saugiai pakelia. Paruošus akį lazerio darbui, paleidžiamas lazerio spindulys, kuris dirba tiksliai ir greitai, nes jo darbą kontroliuoja sudėtingos kompiuterinės programos. Operacija vyksta labai tiksliai, lazeris seka net menkiausius atsitiktinius operuojamos akies judesius. Lazerio spinduliui atlikus savo darbą, pakeltas lopelis labai tiksliai padedamas į vietą. Operacija baigta.
Gražina į apžiūrą pas gydytoją L. Jotautienę atvyko po trijų dienų. Gydytoja nustatė, kad pacientė kiekviena akimi mato šimtą procentų, jau gali skaityti ir dirbti kompiuteriu. Taip pat puikiai mato tiek dieną, tiek naktį ir nejaučia padidėjusio akių sausumo.
O Gražina dabar džiaugiasi puikiu regėjimu ne tik dieną, bet ir naktį. „Taip gerai niekuomet dar nemačiau“, – sako Gražina, jau spėjusi pamiršti ir akinius, ir kontaktinius lęšius. Nors ryžtis pokyčiams jai buvo nedrąsu, dabar ji neabejoja, kad regėjimas – viena didžiausių žmogui suteiktų dovanų, dėl kurios verta klausti, ieškoti atsakymų ir nuvijus šalin abejones ryžtis lazerinei akių korekcijai.