Nuotolinė šeimos gydytojo konsultacija internetu Greičiau nei per 24 val.

2025 01 24

Kaip atpažinti pirmuosius vaikų ausų uždegimo požymius ir ką daryti?

Ausų, nosies, gerklės (LOR) ligos

7 min. skaitymo

Kaip atpazinti pirmuosius ausu uzdegimo pozymius

Ausų uždegimas yra viena dažniausių priežasčių, dėl ko tėvai kreipiasi į vaikų gydytojus. 5 iš 6 vaikų nors kartą perserga ausų uždegimu iki trejų metų amžiaus. Kaip atpažinti pirmuosius vaikų ausų uždegimo požymius, ką pirmiausia daryti, kai vaikui skauda ausį, ir kada kreiptis į gydytojus, klausiame medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ vaikų otorinolaringologę Ingą Tamošaitienę.

Ausų uždegimas yra ausies kanalo audinių ir / arba būgnelio infekcijos sukeltas pažeidimas, kuriam dažniausiai būdingas ausies skausmas, šlapiavimas, klausos suprastėjimas.

Kokios yra vaikų ausų uždegimo priežastys ir simptomai?

Pasak otorinolaringologės I. Tamošaitienės, vaikai ausų uždegimu serga dažniau nei suaugusieji dėl anatominių ypatumų ir dažnesnių viršutinių kvėpavimo takų uždegimų (dažnesnių peršalimų).

„Eustachijaus vamzdis jungia žmogaus nosiaryklę su būgnine ertme. Vaikų Eustachijaus vamzdis yra trumpesnis, todėl infekcijai lengviau patekti į būgninę ertmę ir sukelti būgnelio uždegimą. Be to, vaikų imuninė sistema nėra visavertė, todėl peršalimai kartojasi dažniau nei suaugusiems“, – paaiškino gydytoja.

Svarbūs ir adenoidai – tai nosiaryklės migdolas, normali vaiko nosiaryklės anatominė struktūra, vaiko imunitetas. Kuomet vaikas peršąla, pasak specialistės, adenoidai gali padidėti ir visiškai arba iš dalies uždengti Eustachijaus vamzdžio angą nosiaryklėje: „Tokiu būdu Eustachijaus vamzdis neatlieka drenažinės ir slėgio išlyginimo funkcijos ir būgninėje ertmėje kaupiasi sekretas, susidaro infekcijai palankios sąlygos ir kyla uždegimas“.

Otitas – ausies uždegimas – būna dvejopas:

  • išorinis, kuriam būdingas ausies kanalo audinių uždegimas,
  • vidurinis, kurio metu pažeidžiamas ausies būgnelis.

Vaikų otorinolaringologė I. Tamošaitienė atkreipė dėmesį, jog vidurinis otitas gali būti ūmus, ūmus sekrecinis ir lėtinis sekrecinis. Priklausomai nuo otito rūšies, gali būti skirtingi simptomai.

Ūmiam viduriniam otitui dažniausiai būdingas infekcijos sukeltas būgnelio pažeidimas, kurio metu vaiką kankina:

  • ausies skausmas,
  • klausos suprastėjimas,
  • gali pakilti temperatūra,
  • gali atsirasti ausies šlapiavimas,
  • suprastėja vaiko apetitas ir nuotaika.

Otitui būdingas būgnelio pažeidimas

Sergant ūmiu sekreciniu otitu, už būgnelio būgninėje ertmėje stebimas skystis. Ši otito rūšis, gydytojos teigimu, gali nesukelti jokių simptomų, išskyrus klausos suprastėjimą, kurio tiek vaikai, tiek tėvai gali nepastebėti. Sekrecinį otitą diagnozuoja gydytojas po ausies apžiūros. Kai skystis už būgnelio ilgą laiką išlieka būgninėje ertmėje, ūmus sekrecinis otitas tampa lėtinis.

Sergant lėtiniu sekreciniu otitu, suprastėja vaiko klausa, o tai gali turėti įtakos jo kalbos raidai. „Ilgainiui negydant lėtinio sekrecinio otito, klausa gali suprastėti negrįžtamai. Be to, sergant lėtiniu sekreciniu otitu tampa vis sunkiau kovoti su pasikartojančia ausų infekcija“, – teigė gydytoja I. Tamošaitienė.

Kaip tėvams laiku pastebėti vaiko ausies uždegimą?

Dauguma vaikų suserga ausų uždegimu būdami labai maži ir dar nemokėdami kalbėti, todėl vaikų otorinolaringologė patarė tėvams atkreipti dėmesį į keletą dalykų. Įtarti otitą galite, jei pastebite, kad vaikas:

  • nuolat čiupinėja ausį arba ją trina,
  • tapo verksmingas, neramus ir dirglus,
  • sutriko miegas,
  • karščiuoja,
  • iš ausies teka skystis,
  • tapo nerangus, sutriko pusiausvyra,
  • nereaguoja į triukšmą. 

„Viduriniu otitu dažniausiai susergama po peršalimo, slogos, viršutinių kvėpavimo takų uždegimo. Jeigu į vaiko nosiaryklę patenka bakterija, ji gali nukeliauti iki būgninės ertmės ir sukelti būgnelio uždegimą. Jeigu vaikas suserga virusine infekcija, bakterijai patekus į mikrobams palankią aplinką, ji pasidaugina ir taip pat gali sukelti otitą“, – paaiškino gydytoja otorinolaringologė.

Išorinio otito dažniausios priežastys yra mechaninis pažeidimas (įdrėskimas, svetimkūnis), infekcija, patekusi iš išorinės aplinkos (po maudynių vandens telkinyje, baseine).

Pirmoji pagalba vaikų ausų uždegimo atveju

Kadangi vienas pagrindinių simptomų sergant otitu yra skausmas, pirmoji pagalba yra vaistai nuo ausies skausmo:

  • „Ibuprofen“ suspensija: „Nurofen“, „Ibugard“, „Ibuprom“, „Ibustar“, „Ibufen“ arba „Ibuprofen“ tabletės (skirtos vyresniems vaikams), pavyzdžiui: „Ibuprom“, „Ibumax“, kt.,
  • paracetamolio suspensija: „Panadol“, „Efferalgan“, „Fervex“,
  • „Apap“ granulės,
  • mažesniems vaikams tinka ir paracetamolio žvakutės nuo skausmo. 

Vietiškai vartojamų lašų į ausį vartoti be gydytojo paskyrimo nerekomenduojama. Taip pat gydytoja I. Tamošaitienė atkreipė dėmesį, jog šilti ausų kompresai yra senas, visiškai netinkamas gydymo būdas, kuris gali tik pabloginti ligos eigą, taigi ausies uždegimas neturėtų būti taip gydomas.

Ausų uždegimas: ką daryti, jei simptomai negerėja?

Sugirdžius „Ibuprofen“ arba kitų vaistų nuo skausmo, vaikų otorinolaringologė patarė stebėti bendrą vaiko būklę. Jeigu vaikas išlieka vangus, irzlus, verksmingas, o ausies skausmas vis atsinaujina ir atsiranda papildomų nusiskundimų, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją otorinolaringologą.

„Pirmiausia vertiname bendrą vaiko būklę, paklausiame tėvų apie buvusias ir esamas infekcijas, slogą, gerklės skausmą, temperatūrą, ausų čiupinėjimą ir kitus simptomus. Paprasčiausias ausies uždegimo įvertinimo būdas yra ausies apžiūra otoskopu. Tai yra neskausminga, efektyvu ir greita. Pamatę pasikeitusį, paraudusį, papūstą būgnelį, galime tikslingai diagnozuoti ūmų vidurinį otitą. Papildomam ištyrimui galime naudoti pneumootoskopą ir timpanometrą, kurių pagalba neskausmingai įvertiname būgnelio judrumą, būgninės ertmės būklę“, – pagrindinę ausies diagnostiką apibūdino gydytoja I. Tamošaitienė.

Sugirdžius vaistų nuo skausmo stebėkime vaiko būklę

Priklausomai nuo otito rūšies, sunkumo laipsnio, vaiko amžiaus ir gretutinių ligų, otitą diagnozavęs gydytojas paskirs labiausiai konkrečiai šiam pacientui tinkantį gydymą. Ne visuomet skiriami geriamieji antibiotikai – neretai užtenka lašinti į ausį paskirtų antibiotikų ir / arba naudoti tepalą / kremą.

Pasak otorinolaringologės, stebėjimo taktika taip pat yra paplitusi gydant tokius otitus kaip lėtinis sekrecinis: „Kartais užtenka tik vaistų nuo skausmo ir geros nosies higienos, kad otitas praeitų savaime. Kadangi gydymo būdai yra labai skirtingi, visuomet pabrėžiu – jeigu kyla nors minimalių klausimų ar abejonių dėl vaiko sveikatos būklės, būtina nedelsiant kreiptis į LOR gydytoją.“

Gydytojui paskyrus gydymą, būtina prisilaikyti visų jo rekomendacijų. Vaiko būklei negerėjant kelias dienas po paskirto gydymo, patariama kreiptis pakartotinai.

Skystis iš būgninės ertmės, anot specialistės, dažniausiai pasišalina per 3–6 savaites, nors neretai gali išlikti ir iki kelių mėnesių. Tad šiuo atveju labai svarbus yra tokio paciento sekimas.

„Jeigu otitas pradeda kartotis itin dažnai, gydymas antibiotikais duoda tik trumpalaikį efektą, ilgesniam laikui suprastėja vaiko klausa, dėl to nukenčia jo kalbos ir bendra raida, tuomet prireikia operacinio gydymo, – kalbėjo vaikų otorinolaringologė I. Tamošaitienė ir pridūrė, jog adenoidų pašalinimo operacija neretai išsprendžia minėtas pasikartojančias vaiko sveikatos problemas. – Operacinis gydymas atliekamas taikant bendrinę endotrachėjinę nejautrą, kurios metu vaikas miega (nieko negirdi ir nieko nejaučia). Operacija užtrunka tik apie 20 min. Po jos jau tą pačią dieną pacientas paleidžiamas namo, nes dažniausiai jaučiasi puikiai. Po adenoidektomijos dažniausiai nieko neskauda, todėl mažųjų pacientų nuotaika, praėjus kelioms valandoms po operacijos, jau būna gera.“

Ausų uždegimo prevencija vaikams: ką daryti, kad išvengtumėte problemų ateityje?

Geriausia prevencija, gydytojos teigimu, yra rizikos veiksnių pašalinimas:

  1. Vakcinacija. Pirmiausia rekomenduojama griežtai skiepyti vaikus pagal kalendorių, o vakcina nuo gripo kasmet. Tyrimais įrodyta, kad paskiepyti vaikai otitu serga daug rečiau nei nepaskiepyti.  
  2. Rankų higiena. Kruopštus dažnas rankų plovimas apsaugo nuo mikrobų  ir dažnesnių peršalimo ligų. 
  3. Nebūti aplinkoje, kur rūkoma. Įrodyta, jog kūdikiai, gyvenantys prirūkytoje aplinkoje, dažniau serga ausų uždegimais. 
  4. Vengti glaudaus kontakto su sergančiais žmonėmis.
  5. Sloga turi būti gydoma laiku ir neužleista – nosies plovimai, anemizuojantys lašai ir / ar intranazaliniai hormonai į nosį. Šie gydymo būdai skiriami gydytojo otorinolaringologo konkrečiam pacientui. 

Natūralios priemonės nuo vaikų ausų skausmo: ką daryti namuose?

Nerekomenduojama naudoti jokių šiltų kompresų ant ausų, patariama nieko nelašinti į ausį – nei aliejaus, nei česnako ar kitokios liaudies medicinos priemonės. Nebent galite paguldyti vaiką taip, kad galva būtų šiek tiek pakelta. Tam naudokite aukštesnę pagalvę. Tai gali padėti sumažinti spaudimą ausyje ir palengvinti skausmą.

Visada būtina pasikonsultuoti su gydytoju, ypač jei ausies skausmas stiprėja, vystosi ausies uždegimas, atsiranda karščiavimas ar ausies pūliavimas.

Kodėl verta rinktis privatų otorinolaringologą?

„Hila“ medicinos centre dirba didelę darbo patirtį turintys gydytojai otorinolaringologai, kurie konsultuoja įvairių LOR ligų prevencijos klausimais, jas diagnozuoja ir gydo, skiria reikiamus tyrimus. „Hila“ gydytojai otorinolaringologai dirba komandoje, t. y. nuolat konsultuojasi su kitais gydytojais, o esant poreikiui – nukreipia pacientą pas kitą specialistą.

Vienas iš privalumų, kodėl verta rinktis privatų gydytoją otorinolaringologą, nereikia laukti eilėse, o turėdamas 30 min. konsultacijos laiko tiek suaugusiųjų, tiek vaikų otorinolaringologas gali skirti kiekvienam pacientui individualų dėmesį.

Dalintis

Nedelskite, rūpinkitės savimi!

Registruotis konsultacijai
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialūs pasiūlymai tik prenumeratoriams