Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2024 07 09

Ar saugu maudytis tomis dienomis? Štai, ką sako gydytoja ginekologė

Ginekologinės ligos, moters sveikata

3 min. skaitymo

Maudymasis menesines ginko

Atostogas planuojate pagal menstruacijų kalendorių? Juk tomis dienomis šiukštu negalima bristi į jūrą... Kad ir koks populiarus būtų šis mitas, jis tiek pat absurdiškas, kiek giliai vis dar įsišaknijęs mūsų galvose. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ gydytoja akušerė-ginekologė Evelina Boreikaitė sako, kad mėnesinės – ne priežastis nei atsisakyti atostogų, nei maudynių jų metu. Štai, ką turite žinoti.

„Natūralus menstruacijų ciklas gali šiek tiek svyruoti, todėl net ir labai norint ne visada pavyksta poilsį paplūdimyje suplanuoti taip, kad nesutaptų su tomis dienomis. Tačiau nereikia baimintis – menstruacijos ir maudynės tikrai suderinamos, o higienos priemonių pasirinkimas platus nuo įprastų tamponų iki specialių kelnaičių“, – įsisenėjusį mitą išsklaido gydytoja ir šypsosi, – ne, įrodymų, jog menstruacijų kraujas pritraukia ryklius, nėra“.

Baseine ar jūroje tyko infekcijos?

Maudytis itin užterštame vandenyje nerekomenduojama ne tik per mėnesines – šypsosi gydytoja, tačiau tinkamai laikantis higienos mėgautis vandens malonumais galima nepriklausomai nuo ciklo. „Svarbu nepamiršti kasdienės įprastos higienos, tačiau ir nepersistengti. Tenka sulaukti klausimų, ar norint palaikyti švarą, ypač tomis dienomis, reikėtų plauti makštį iš vidaus. Taip daryti tikrai nepatartina, nes tokiu būdu išplaunamos natūralios gerosios bakterijos ir sukuriama palanki terpė infekcijoms, kurių sukėlėjai dar ir puikiai jaučiasi šiltoje ir drėgnoje aplinkoje“, – pasakoja „Hila“ gydytoja.

Ar maudynės apsunkina mėnesinių simptomus?

Tenka išgirsti, kad maudynės vandenyje apsunkina mėnesinių simptomus, gali sustiprinti pilvo maudimą. Nors vanduo ir sukuria spaudimą, tokių duomenų nėra – maudynės tam įtakos neturi. Vis dėlto, gydytoja ragina įsiklausyti savo kūno – jei pirmosiomis menstruacijų dienomis norisi ramaus pogulio, ar gausesnis kraujavimas nekelia noro bristi į jūrą – leiskite sau pailsėti.

Dėl visko kaltas karštis?

Gydytoja E. Boreikaitė sako, kad vis dar įprasta manyti, kad vasarą ciklo svyravimų priežastimi gali būti karštis, pasikeitęs gyvenimo būdas ar miego sutrikimai. Tačiau, pasak jos, reikėtų būti atsargiems ir nepatekti į šiuos mąstymo spąstus, nes taip galima praleisti hormonų disbalanso ar kitų sveikatos sutrikimų pradžią. Pavyzdžiui, prasidedant perimenopauzei, kas gali įvykti jau ir ankstyvesniame amžiuje, pakinta menstruacinio ciklo trukmė (ciklai gali būti trumpesni, tarpai tarp jų prailgėja arba sutrumpėja).

 „Natūralu, kad moters ciklas gali keistis dėl streso ar nuovargio, tačiau svyravimų priežastis gali patvirtinti tik gydytojas. Dažniau tai gali lemti ir rimtesnės sveikatos problemos, kurių nederėtų ignoruoti ir tikėtis, kad šios išsispręs savaime.“, – sako „Hila“ akušerė, ginekologė E. Boreikaitė.

Kai skubiai reikia ginekologo – tyrimai ir gydymo paskyrimas tą pačią dieną

Profilaktinę ginekologinę apžiūrą moteris įprastai turėtų atlikti kartą per metus, tačiau jaučiant apatinės pilvo dalies skausmą, sutrikus mėnesinių ciklui, taip pat, jei šios itin gausios ar skausmingos, į gydytoją reikėtų kreiptis ilgai nedelsiant. Medicinos diagnostikos ir gydymo centre „Hila“ dirbanti specialistų komanda atliks reikalingus tyrimus diagnozei nustatyti ir paskirs reikalingą gydymą.

Centre naudojama viena moderniausių diagnostinė įranga: ginekologo konsultacijos metu įprastai atliekamas ultragarsinis tyrimas, leidžiantis pastebėti net mažiausius pakitimus, o kartais ir maloniai nustebinantis – pavyzdžiui, kai tenka diagnozuoti ilgai lauktą nėštumą.

Papildomai gali būti skiriami ir išsamūs laboratoriniai tyrimai, leidžiantis nustatyti galimus hormonų balanso pokyčius.

Pasak gydytojos, dažniausiai aptinkami gerybiniai pakitimai, pavyzdžiui, kiaušidžių cistos ar polipai. Vis dėlto, šiems neišnykstant, didėjant gali būti skiriamas ir operacinis gydymas, kuris „Hila“ centre atliekamas šiuolaikišku ir organizmą tausojančiu laparoskopijos ir histeroskopijos būdu, kai operacija atliekama be didesnių pjūvių, vaizdą stebint specialiomis itin aukštos raiškos kameromis.

Jau 30 metų veikiantis Medicinos diagnostikos ir gydymo centras „Hila“ įsikūręs Vilniuje, V. Grybo g. 32A.

Dalintis

Nedelskite, rūpinkitės savimi!

Registruotis konsultacijai
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus

Gydytojų patarimai ir specialūs pasiūlymai tik prenumeratoriams