Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2015 06 25

Daugelis menopauzės laukia su baime. Galbūt be reikalo?

Ginekologinės ligos, moters sveikata

3 min. skaitymo

Daugelis menopauzes laukia su baime. Galbut be reikalo

Parengė lrytas.lt

Menopauzė – natūralus moters gyvenimo periodas, tačiau daugelis dailiosios lyties atstovių laukia jo su nerimu. „Iš tiesų, tokia baimė nėra visiškai pagrįsta, mat tik apie trisdešimčiai procentų moterų pasireiškia patologinė menopauzė, kai artėjant arba prasidėjus šiam periodui, atsiranda vienas ar keli somatiniai simptomai, iš esmės lemiantys gyvenimo kokybę“,– ramina Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Akušerijos ir ginekologijos centre dirbanti gydytoja Violeta Poškienė. Tačiau net ir sunkesnius menopauzės simptomus išgyvenančios moterys gali gyventi kokybišką gyvenimą. Tereikia laiku kreiptis į specialistą ir neatsisakyti pagalbos. Mat pripažinti tokias savo sveikatos problemas kartais būna sunku dėl įsišaknijusių stereotipų.

Bando iškentėti

„Menopauzė – natūralus moters gyvenimo periodas, kai ši nebegali susilaukti vaikų. Žodis „klimaksas“ reiškia „laiptelį“. Moteris tiesiog pereina į kitą gyvenimo kokybę. Dažniausiai pakinta charakteris, pasireiškia tokie simptomai kaip – nemiga, neaiškūs jutimai širdies plote. Taip pat gali būti jaučiamas nerimas. Nesulaukus pagalbos, būklė gali pablogėti. Ims kamuoti dieninės karščio bangos – tai karšta, tai šalta, naktinis prakaitavimas. Pacientės sako, kad nubunda lyg po maudynių“,– vardija gydytoja akušerė-ginekologė V. Poškienė. Tačiau priduria, kad su baime šio periodo laukti nereikėtų, mat šis „laiptelio peržengimas“ moterims vyksta nevienodai. Patologiniai simptomai pasireiškia tik 30 procentų dailiosios lyties atstovių.

Kita vertus, specialistė pastebi, kad pacienčių, kurios bando menopauzės simptomus įveikti žolelių papildais vis dar yra. „Nežinodamos jos diletantiškai klauso kaimynių patarimų ir pradeda šiuos gerti tuomet, kai jie jau nebeveiksmingi, nes menopauzės simptomai pernelyg toli pažengę. Moterims rekomenduočiau menopauzės periodą pradėti apsilankymu gydytojo akušerio-ginekologo kabinete. Neatsisakykite pagalbos ir pasinaudokite specialistų patarimais. Juk mes visos esame skirtingos, tad negalime vienodai sirgti“,– sako medikė.

Anot jos, negalima pamokytoms vyresniųjų tiesiog kentėti. Tiesa, tai teoriškai įmanoma, tačiau tuomet gali kilti rimtų sveikatos problemų. Tad dabar, kai yra sudarytos visos sąlygos kokybiškam gyvenimui, rizikuoti neverta. „Socialiai žmogus eliminuojamas iš gyvenimo, pavyzdžiui, dėl dieninių karščio bangų ir pagausėjusio naktinio prakaitavimo. Reikia suprasti, kad organizmas tokiu būdu siunčia pagalbos signalą apie moteriškų hormonų trūkumą. Tiesa, yra ir nebylių pakitimų, todėl bent kartą per metus reikia pasirodyti gydytojui akušeriui-ginekologui“,– perspėja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro specialistė.

Gresia rimtesnėmis problemomis

Visoms moterims svarbu žinoti, kad prasidėjus menopauzei būtina stebėti sveikatą: gimdos gleivinę, taip pat tikrintis kaulų tankį. „Trūkstant estrogeno retėja kaulai. Tai yra, kauliniame audinyje kas minutę žūsta jo ląstelės. Kai estorgeno nestinga, žuvusią ląstelę tuoj pat pakeičia nauja.

Tos, kurioms pasireiškia patologinė menopauzė, po šio laikotarpio dvigubai lenkia vyrus infarktų skaičiumi. Mat moterims menopauzės metu trūkstant estrogeno taip pat labai greitai išsivysto vainikinių širdies kraujagyslių sklerozė“,– perpėja V. Poškienė.

Tiesa, moterys labai bijo žodžio „hormonai“. Tačiau, anot gydytojos akušerės-ginekologės, ši baimė tikrai nepagrįsta. „Dabartinė pakaitinė hormonų terapija su gydytojų priežiūra yra tobulai sugalvota. Anksčiau preparatai buvo įvairūs, kartais net agresyvūs. Dabar hormonų dozės yra nedidelės, gydytojas nustato reikiamą ir skiria tik tuomet, kai iš tiesų būtina.

Dar viena klaidinga nuomonė, kad kartą pradėjus, ją taikyti reikės visuomet. Galiu nuraminti, preparatai vartojami tol, kol pasireiškia klinikiniai požymiai. O kai viskas susireguliuoja, galbūt padėtų ir žoliniai preparatai. Pastarieji pakaitinės hormonų terapijos nepapildo, nes vadinamieji augaliniai estrogenai organizmo nepasisavinami. Tačiau jie gali padėti subalansuoti kai kurias vegetacines reakcijas, kai jos pasireiškia nežymiai“,– sako V. Poškienė. Tačiau medikė akcentuoja, kad pakaitinę hormonų terapiją turi skirti ir prižiūrėti gydytojas. Svarbu žinoti pacientės sveikatos būklę: ar nėra trombozių kojose, ar moteris nerūko. Mat pusei rūkančiųjų kontraceptinės tabletės ir pakaitinė hormonų terapija tinkamai neveikia.

Lankytis kasmet

Net jei esate viena iš tų laimingųjų, kurių nekamuoja patologinės menopauzės simptomai, Medicinos diagnostikos ir gydymo centro
gydytoja V. Poškienė tikina, kad pas akušerį-ginekologą būtina lankytis kartą per metus visą gyvenimą.

„Apsilankykite gydytojo ginekologo kabinete kasmet, ne tik kaip pas specialistą, bet ir kaip bičiulį. Jei moteris ateina pas gydytoją be jokių nusiskundimų, o pasidomėti sveikatos būkle, tai – inteligencijos požymis“,– mano akušerė-ginekologė Violeta Poškienė.

Tad menopauzės nereikia bijoti, net ir nedidelė dalis patologinius simptomus jaučiančiųjų šiuo laikotarpiu gali gyventi kokybiškai ir įdomiai.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.