Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2024 08 12

Hemorojus moterims: nėštumas ir laikotarpis po gimdymo

Ginekologinės ligos, moters sveikata

4 min. skaitymo

Hemorojus moterims

Hemorojus – itin dažna problema, su kuria susiduria didžioji dalis suaugusiųjų. Skausmingais kraujagyslių mazgeliais aplink išangės kanalą skundžiasi ir nemažai nėščių bei pagimdžiusių moterų. Laiku kreipiantis į specialistus, situacija greitai pagerėja. Apie pagrindinius hemorojaus simptomus, gydymą ir prevenciją nėštumo metu ir po gimdymo kalbamės su medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ abdominalinės chirurgijos gydytoju med. dr. Simonu Ūseliu.

Kas yra hemorojus ir kodėl jis dažnas nėštumo metu?

Pasak proktologo, hemorojus – tai išangės kanalo veninių rezginių išsiplėtimas, kurį sukelia padidėjęs intraabdominalinis spaudimas. Ligos simptomai dažniausiai linkę pasireikšti sunkiai fiziškai dirbant, ilgai sėdint ar stovint, stanginantis.

„Nėštumo metu augant vaisiui ir didėjant gimdai, palaipsniui didėja spaudimas pilve arba vadinamasis intraabdominalinis spaudimas. Todėl būtent nėštumo metu hemorojaus simptomai didžiajai daliai moterų neretai pasireiškia pirmą kartą arba pakartotinai“, – teigė med. dr. S. Ūselis.

Hemorojaus simptomai nėštumo metu

Jeigu moteris nėštumo metu pradeda jausti nestiprų skausmą, perštėjimą, ima čiuopti mazgelius išangės srityje ar pastebi šviežio kraujo pasituštinus, tai dažniausiai bus hemorojaus simptomai.

Tačiau, anot pilvo chirurgo, yra ir kitų proktologinių ligos, kurios turi panašius simptomus, pavyzdžiui, išangės įplėša, polipai, taip pat onkologinių storosios žarnos ligų pirmieji simptomai.

Prieš nėštumą jautusios hemorojaus simptomus ir jiems paūmėjus kūdikio laukimosi metu, moterys dažniausiai jau numano galimą ligos priežastį, tad dažniausiai iškart kreipiasi į abdominalinės chirurgijos gydytoją ar proktologą.

Saugus hemorojaus gydymas nėščiosioms

Hemorojaus gydymas paprastai skirstomas į konservatyvų ir chirurginį. Daugeliu atvejų hemorojus moterims nėštumo metu gydomas konservatyviai (medikamentais). Abdominalinės chirurgijos gydytojas S. Ūselis išvardijo pagrindinius šio gydymo etapus:

  • Labai svarbu laikytis sveikos mitybos principų, įprastai ji padeda išvengti vidurių užkietėjimo ar viduriavimo bei užtikrina reguliarų tuštinimąsi.
  • Reikia laikytis higienos režimo – po tuštinimosi nenaudoti tualetinio popieriaus, bet apsiprausti ar naudoti drėgnas higienines šluostes.
  • Pacientėms skiriami tiek geriami medikamentai, tiek vietiškai naudojami tepalai ar rektalinės žvakutės.

Gydytojas atkreipė dėmesį, jog itin retais atvejais, kai moteriai nėštumo metu ar po gimdymo kraujavimas išangės srityje pasikartoja ir vis atsinaujina bei esant didelio laipsnio hemorojui, gali būti priimtas sprendimas taikyti tradicinį chirurginį gydymą ar kitas minimaliai invazyvias priemones.

Hemorojus po gimdymo: ar praeina savaime?

„Laikantis konservatyvaus gydymo rekomendacijų, daliai moterų hemorojus po gimdymo palengvėja arba išvis išnyksta. Iki trečdalio moterų gali likti tam tikri hemorojaus simptomai: diskomfortas, mazgeliai ar protarpinis kraujavimas šviežiu krauju pasituštinus“, – paaiškino gydytojas proktologas.

Daliai moterų hemorojus po gimdymo palengvėja

Jei minėti simptomai moteriai vis atsinaujina ar išlieka ilgesnį laiką, gali reikėti pakartotinai kreiptis į abdominalinės chirurgijos gydytoją ir spręsti dėl operacinio gydymo – hemorojaus pašalinimo operacijos (hemoroidektomijos).

Kada kreiptis į gydytoją dėl hemorojaus po gimdymo?

Abdominalinės chirurgijos gydytojas S. Ūselis patarė atkreipti dėmesį į hemorojaus simptomų trukmę, t. y. jei jie tęsiasi ilgiau nei 1–2 mėnesius ir nėra efekto naudojant medikamentus (taikant konservatyvų gydymą), rekomenduojama nedelsti ir kreiptis į gydytoją proktologą konsultacijai. Pateksite per 1 dieną, „Hila“ centre eilių nėra, dirba kelių patyrusių proktologų komanda. Čia greitai vienoje įstaigoje bus atlikti visi reikalingi tyrimai ir paskirtas gydymas vaistais, atskirais atvejais – hemorojaus operacija.

Kaip pasiruošti hemorojaus tyrimui?

Prieš atvykstant pas pilvo chirurgą, proktologą į konsultaciją dėl išangės srities ligų, specialios dietos laikytis nereikia. Tačiau pasiruošti reikia mikroklizmutėmis, kurių be recepto galima įsigyti vaistinėje.

„Rekomenduojama atlikti dvi mikroklizmas išvalant tiesiąją žarną prieš konsultaciją: pirmą – iki vizito likus maždaug 4 valandoms, antrą – likus 2 valandoms. Tam tikrais atvejais gali reikėti papildomo paruošimo klizmutėmis konsultacijos metu, jei pacientei vis dėlto nepavyko tinkamai pasiruošti“, – kalbėjo med. dr. S. Ūselis.

Kaip išvengti hemorojaus ateityje?

Hemorojus moterims pasitaiko gana dažnai, tad, kaip jau minėta, labai svarbi reguliari sveika mityba ir tuštinimasis. Rekomenduojama vengti vidurių užkietėjimo, ilgo sėdėjimo tualete ir stanginimosi. Beje, per dažnas tuštinimasis taip pat gali lemti hemorojaus simptomų ar kitų proktologinių ligų atsiradimą.

Gydytojas proktologas atkreipė dėmesį, jog hemorojaus profilaktikai labai svarbu normalus ir pakankamas fizinis aktyvumas.

„Rekomenduočiau vengti ilgų statinių pozicijų (ilgalaikio sėdėjimo ar stovėjimo). Sportas mažina hemorojaus riziką, bet jei fizinė veikla labai intensyvi (didelių svorių kilnojimas, kitos ilgalaikės ir intensyvios veiklos), ji teigiamo efekto hemorojaus profilaktikai nesuteiks“, – teigė abdominalinės chirurgijos gydytojas.

Diagnozavus hemorojų ir norint sušvelninti ligos simptomus, rekomenduojama nevartoti aštrių patiekalų, citrusinių vaisių, gėrimų su angliarūgšte bei alkoholinių gėrimų.

Dalintis
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams