2015 08 26
Kodėl nėštumo metu pykina, norisi silkės ir saldainių?
Ginekologinės ligos, moters sveikata
4 min. skaitymo
Straipsnio šaltinis: lrytas.lt
Mamyčių forumuose gausu klausimų apie nėštumo metu patiriamus pojūčius – pykinimą, vėmimą, naujų kvapų bei skonių atradimą. Vienos nerimauja, nes nuolat norisi didelio kiekio sūraus maisto, kitos gi valgo bandeles, iki šiol nemėgtus obuolius, o trečias, kad ir kaip atrodytų keista, pykina verdamų bulvių kvapas arba gvazdikėliais pagardintas kompotas. Apie šias nėščiųjų keistenybes papasakojo Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja ginekologė docentė Daiva Bartkevičienė.
Fiziniai skausmai ir nuotaikų kaita
Medikė teigė, jog nėštumo metu keičiasi visas moters organizmas, pakinta hormonų koncentracija, kuri turi įtakos daugeliui organizmo sistemų. „Laukiantis kūdikio pasikeičia moters virškinimo sistema – gali atsirasti seilėtekis, pykinimas, vėmimas, gali užkietėti viduriai ar pradėti juos pūsti. Taip pat daugelis nėščiųjų skundžiasi dažnų šlapinimusi bei nugaros maudimu.“
Be įvairių fizinių skausmų, daugelį nėščiųjų vargina ir nuolat kintanti nuotaika
Besilaukiančios moterys greitai susierzina, tampa jautresnės, mažiau darbingos, kinta mitybos įpročiai. Be šių niuansų dar labai svarbus ir padidėjęs jautrumas į tabako, alkoholio, kavos produktų ar net kartaus kvapo vaisių, daržovių kvapus.
Didėja pėdos ir ryškėja strijos
D. Bartkevičienė teigė, kad daugelis nėščiųjų ima justi tam tikrus odos pokyčius – pigmentaciją, išryškėjusius kapiliarus, strijas. Kai kurios moterys skundžiasi po nėštumo padidėjusiu batų dydžiu.
Manoma, kad su tuo yra susijusi padidėjusi kūno masė nėštumo metu bei hormonas relaksinas. Šis hormonas, išskirtas nėštumo metu, suminkština ir atpalaiduoja raiščius bei sąnarius ir taip ruošia moters organizmą artėjančiam gimdymui.
Rytinio pykinimo priežastys
Bene kiekvieną besilaukiančią moterį lydi pykinimas. Medikė sakė, kad juo skundžiasi iki 70 % nėščiųjų. Pykinimo ir vėmimo simptomai paprastai išryškėja 4-7 savaitę, sustiprėja apie 9 savaitę ir baigiasi iki 12-16 nėštumo savaitės. Priežastys iki šiol nėra tiksliai išaiškintos, tačiau siūlomos, pasak medikės, kelios teorijos, susijusios su fiziologiniais bei metaboliniais organizmo pokyčiais nėštumo metu.
Rytinį pykinimą bei vėmimą gali lemti padidėjusi hormonų koncentracija kraujyje, sulėtėję virškinamojo trakto judesiai. Dažnas pykinimas ir vėmimas būna jauno amžiaus moterims, kai nėštumas pirmas arba neplanuotas, taip pat esant daugiavaisiam nėštumui ar moteriškos lyties vaisiui, padidėjus kūno masės indeksui ar esant valgymo sutrikimui.
Kodėl norisi silkės?
Docentė D. Bartkevičienė tvirtino, jog daugelis nėščiųjų junta skonio pokyčius pirmojo nėštumo trimestro metu. Dažniausiai šio skonio pokyčio priežastis – hormonas estrogenas, kurio koncentracija nėštumo metu stipriai padidėja ir visą nėštumo laiką kinta. Būtent tai ir paaiškina nuolatinius skonio jutimo pokyčius ir svyravimus nėštumo metu.
Itin svarbus vaidmuo nėštumo metu atitenka druskai, kurios poreikis nėštumo metu ypač padidėja. Būtent dėl šios priežasties normalu, jei moteris dažniau nori suvalgyti sūrių maisto produktų, tokių kaip silkė, lašiniai ar kt. Taip pat dažnai pasireiškia ir padidėjęs uoslės ir skonio jautrumas kartumui ir kitiems įvairiems produktams bei kvapams. Mediciniškai tokie pojūčiai aiškinami kaip sistema, kuri apsaugo vaisių nuo teratogeninių ir abortą/persileidimą sukeliančių veiksnių. Kitaip tariant, organizmas ginasi nuo galimų ar tikrų nuodų, ypač pirmojo trimestro metu, kai embrionas yra labiausiai pažeidžiamas.
Per nėštumą – vien bandelės ir saldainiai
„Nėštumo metu valgiau vien bandeles, saldainius ir šokoladus“, – tvirtino viena pirmojo vaikelio besilaukianti moteris. Docentė aiškino, jog padidėjęs noras valgyti labai saldų maistą gali būti susijęs su padidėjusiu energijos poreikiu nėštumo metu.
Energija greičiausiai yra pasisavinama būtent iš angliavandenių – gliukozės ir fruktozės, kurių yra gausu tokiuose saldžiuose maisto produktuose kaip cukruje, meduje, vaisiuose.
Kai pykina nuo bulvių
Viena būsimoji mamytė internetinėje erdvėje ėmė prašyti patarimų ir su nerimu klausė, kodėl ją, besilaukiančią antrąjį mėnesį, nuolat ima pykinti verdančios bulvės. „Pakitusi uoslė nėštumo metu įvardijama jau nuo seniausių laikų. Yra atlikta keletas mokslinių tyrimų, kurie lygino nėščiųjų bei nenėščiųjų tiriamųjų gebėjimus identifikuoti kvapus bei nustatyti jų stiprumą. Šių tyrimų rezultatai parodė, jog skirtumo, atpažįstant kvapus ir jų stiprumą tarp tiriamųjų grupių nebuvo, tačiau nėščiosios, labiau nei kita tiriamųjų grupė, sugebėjo atpažinti tam tikrus kvapus: arbūzo, gvazdikėlio ir braškės.
Šie rezultatai leidžia manyti, kad nėščiosios galimai geriau suvokia ir yra jautresnės tik tam tikroms kvapų rūšims. Nors tikslus pajautrėjusios uoslės mechanizmas nežinomas, siūloma keletas hipotezių, susijusių su padidėjusiu bendru jautrumu, kognityviniais mechanizmais ir hormonais (estrogenu). Hormoninė teorija teigia, jog padidėjusį jautrumą kvapams gali lemti hormono estrogeno koncentracijos svyravimas, tačiau kai kurie moksliniai straipsniai mini ir chorioninio gonadotropino hormono įtaką uoslės pokyčiams. Taip pat yra teorijų, teigiančių, jog nėštumo metu pakitusi uoslė yra tiesiogiai susijusi ne su jautrumo, bet su suvokimo uoslės funkcija“, – aiškino medikė.
Keistų norų tenkinimas
Daugelis nėščiųjų, kurios nerimauja, ar galima valgyti itin trokštamus maisto produktus, dažnai stengiasi save riboti, nes baiminasi, kad ne visiškai tinkamas maistas gali pakenkti augančiam vaisiui. Ir iš tiesų, tame tiesos tikrai yra – nėštumo metu kiekviena moteris turi stebėti, ką valgo, stengtis rinktis tik sveiką maistą bei subalansuoti maisto produktus taip, kad nepakenktų nei sau, nei būsimam vaikeliui.
Būtent todėl gydytoja perspėjo nėščiąsias savo įgeidžius tenkinti, nes organizmas tokiu būdu reikalauja tam tikrų trūkstamų maisto medžiagų, tačiau tai daryti su saiku. Kitaip tariant, jei norite silkės, galite suvalgyti vieną gabalėlį, bet ne visą indelį. Jei norisi saldainių, suvalgykite kelis vienetus, bet ne kelis kilogramus iš karto.