2021 05 14
Mioma neaplenkia ir jaunų moterų – ką daryti?
Ginekologinės ligos, moters sveikata
4 min. skaitymo
Diagnozė „mioma“ dažnai siejama su brandžiu amžiumi. Tačiau statistika ragina likti budrias: miomą turi net kas trečia moteris, sulaukusi 30 metų. Kas tai yra ir kaip su mioma gyventi, kada atsisveikinti, pasakoja gydytojas, akušeris-ginekologas, doc. med. dr Jonas ALIŠAUSKAS. Tarp kitko, Medicinos diagnostikos ir gydymo centre, kuriame dirba šis gydytojas, miomų operacijos atliekamos laparoskopiškai – nedarant atvirų pjūvių, labiau tausojant organizmą, dėl ko gijimas po operacijos yra lengvesnis.
Kas yra mioma?
Gimdos mioma – tai gerybinis gimdos auglys, augantis iš raumens ląstelių. Tai dažna liga, o jos atsiradimo dažnį lemia moters amžius. Moterims nuo 30 iki 50 metų miomų paplitimas didėja ir gali būti nuo 25 iki 70 procentų. Svarbu ir paveldimumas.
Kada moteris gali nurimti, kad mioma jai nebegresia – nuo kokio amžiaus?
Moterims pomenopauzės laikotarpiu naujų miomų nebeauga, o esančių augimas sustoja.
Kokie požymiai, pojūčiai, pokyčiai organizme gali sufleruoti, kad tai mioma?
Dalis miomų moterims nesukelia jokių simptomų. Tačiau apie 60 procentų moterų miomos sukelia įvairių simptomų. Juos dažnai lemia miomos padėtis gimdoje (miomos tipas), dydis, augimo tempas. Miomos, kurios auga į gimdos ertmę (0, I, II tipai), sutrikdo mėnesinių fiziologiją – gausėja mėnesinės iki kraujavimo iš gimdos, vystosi mažakraujystė.
Miomos, kurios auga į gimdos išorę arba yra didelės, dažniau sukelia skausmą, spaudžia aplinkinius organus (šlapimo pūslę, tiesiąją žarną), didėja pilvo apimtis.
Išgirdus diagnozę „mioma“, išsigąstama ir tai siejama su vėžio forma. Kaip yra iš tiesų?
Gimdos miomos, kaip žinoma, yra gerybinis auglys. Supiktybėjimo (sarkoma) procentas nedidelis, deja, nėra patikimų kriterijų (išskyrus histologinį tyrimą), kurie leistų įtarti supiktybėjimą. Gimdos miomos greitas augimas, atsiradęs skausmas paprastai stebimi vykstant degeneraciniams ar piktybėjimo procesams. Tai turėtų mobilizuoti dėmesį.
Kaip miomos gydomos?
Moteriai dera būti ramiai ir tik reguliariai apsilankyti pas gydytoją? Kai kuriais atvejais patariama pagimdyti kūdikį, bet ši išeitis nebūtinai gali sutapti su moters gyvenimo planais.
Daliai moterų miomos gali būti tik stebimos, nereikia jokio gydymo, netrukdo pastoti ir išnešioti kūdikį. Tačiau prieš planuojant nėštumą tikslinga pasitarti su gydytoju specialistu.
Ar miomą galima gydyti vaistais?
Priežastinio, efektyvaus, saugaus gydymo, deja, neturime. Esant gausiam kraujavimui per mėnesines, kurį laiką gali padėti kontraceptinės tabletės, gimdos hormoninė spiralė, nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai. Išimtinais atvejais – vaistai, sukeliantys dirbtiną menopauzę. Visi šie vaistai tik mažina kraujavimo iš gimdos gausumą, bet neveikia miomos. Vaisto – ulipristalio acetato, kuris gimdos miomoms gydyti buvo registruotas 2012 m., dėl toksiško poveikio kepenims vartojimas yra ribojamas.
Jei siūloma daryti operaciją – kaip ji atliekama?
Gydytojas ginekologas pabrėžia, kad chirurginis miomų gydymas ir operacijos būdas priklauso nuo moters amžiaus, miomos tipo, dydžio ir moters noro. Jaunoms moterims, planuojančioms nėštumą, o vyresniame amžiuje, jei moteris nori išsaugoti gimdą, atliekamos gimdą tausojančios operacijos. Šalinami miomų mazgai.
Kokie yra naujausi miomos operavimo būdai?
Kokiu būdu operuojama – histeroskopiniu, laparoskopiniu ar atviru pjūviu, priklauso nuo miomos tipo, dydžio, mazgų skaičiaus. Pirmenybė teikiama mažiau invaziniam metodui: histeroskopijai arba laparoskopijai. Su paciente prieš operaciją aptariamas labiausiai tinkantis gydymo metodas, jo privalumai ir trūkumai.
Miomos operacija dažnai siejama su gimdos pašalinimu, o to moterys labai bijo. Ar galima išvengti gimdos šalinimo? O jei reikia – kokios pasekmės?
Pašalinus miomos mazgus, gimdoje gali augti nauji. Vyresnėms moterims su daugybiniais miomų mazgais tinkamesnis radikalesnis chirurginis gydymas – gimdos šalinimas kartu su miomomis. Po tokių operacijų nelieka naujų miomų mazgų augimo galimybės. Pašalinus gimdą, išsaugant kiaušides, moters gyvenimo kokybė išlieka gera, nes nesutrinka kiaušidžių hormoninė funkcija ir nelieka miomų sukeltų simptomų. Moteris ateityje gali išvengti miomų augimo tik pašalinus gimdą.
Be chirurginio gimdos miomų ar gimdos šalinimo, gali būti atliekamas gimdos kraujagyslių užkimšimas. Tai mažai invazyvus gydymo metodas, kurio tikslas – sumažinti gimdos, o kartu ir miomos kraujotaką. Miomos traukiasi, simptomai sumažėja arba išnyksta. Tinka moterims, kurios nori išsaugoti gimdą, tačiau neplanuoja nėštumo. Po šios intervencijos daliai moterų procedūrą gali tekti kartoti arba rinktis operaciją. Ar šis metodas tinka konkrečiai pacientei, gali patarti gydytojas specialistas.
Ar savo gyvenimo būdu – mityba, aktyvumu – moteris gali koreguoti miomos atsiradimą, jos būklę?
Gyvenimo būdas, mityba mažai įtakoja miomų atsiradimą. Daliai moterų miomų atsiradimas susijęs su genetiniu polinkiu.
Ar mioma turi įtakos seksualiniam gyvenimui?
Gimdos miomos tiesiogiai seksualiniam gyvenimui įtakos neturi. Jeigu miomos sukelia simptomus, kurie blogina moters būklę, jie gali trikdyti ir seksualinį gyvenimą.