2016 03 09
Penki žingsniai moterų sveikatai patikrinti
Ginekologinės ligos, moters sveikata
4 min. skaitymo
Pavasarį vieni stengiasi sureguliuoti mitybą, kiti – daugiau sportuoti. Tačiau ypač moterys pradeda daugiau dėmesio skirti savo sveikatai. Pateikiame penkias svarbiausių tyrimų, kurie ne tik padeda nustatyti sveikatos būklę, ją pagerinti, bet kartais net išgelbėti gyvybę, grupes.
1. Savalaikė širdies diagnostika ir prevencija
Lietuvoje moterų mirtingumas nuo širdies ligų vis dar užima aukštą vietą bendrose statistinėse mirtingumo rodiklių lentelėse. Tačiau net 80 proc. koronarinių ligų moterys gali išvengti skirdamos daugiau dėmesio savo gyvenimo būdui – subalansuotai mitybai ir fiziniam aktyvumui. Geriausias būdas sužinoti, kokia jūsų širdies ir kraujagyslių sistemos būklė, – atlikti biocheminį kraujo tyrimą, kurio metu nustatomas bendras cholesterolio, „gerojo“ ir „blogojo“ cholesterolio bei trigliceridų (kraujo riebalų) kiekis. Taip pat jeigu nerimaujate dėl dažnų širdies permušimų, skausmo krūtinėje ar sunkaus kvėpavimo, galima atlikti krūvio mėginį, t. y. elektrokardiogramą, kai esant krūviui stebimas širdies darbas. Gydytojas kardiologas konsultacijos metu turi pamatuoti / įvertinti ir paciento kraujospūdį. Kaip žinoma, aukštas kraujospūdis yra vienas pagrindinių širdies ligų rizikos veiksnių. Kitas reikšmingas rizikos veiksnys – cukrinis diabetas. Jei šeimoje artimieji sirgo cukriniu diabetu ar turėjo antsvorio, jūs jau patenkate į rizikos grupę, todėl apie cukrinio diabeto išsivystymą būtina pasitarti su gydytoju ir reguliariai atlikti gliukozės kiekio kraujyje tyrimą.
2. PAP tyrimo būtinumas
Kiekviena moteris, sulaukusi 18 m. ir gyvenanti lytinį gyvenimą, kasmet turi atlikti PAP testą. Jei trejus metus kasmet atliekant PAP testą pakitimų nerandama, tuomet tyrimą galima kartoti kartą per 2 metus. Tai onkocitologinis tyrimas, dar vadinamas gimdos kaklelio tepinėliu. Tyrimo metu iš moters gimdos kaklelio paimamas ląstelių mėginys norint nustatyti menkiausius gimdos kaklelio ląstelių pokyčius, kurie, laikui bėgant, gali išsivystyti į vėžį. PAP testas padėjo gerokai sumažinti moterų mirčių nuo gimdos kaklelio vėžio skaičių. Viena pagrindinių infekcijų, įtakojančių gimdos kaklelio vėžio išsivystymą, yra žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Taigi papildomai gimdos kaklelio vėžiui nustatyti, ypač kai PAP tyrimo rezultatai kelia abejonių, yra pastebimų nukrypimų nuo normų, gali būti atliekamas ir ŽPV tyrimas.
3. Tyrimai, padedantys išsaugoti moteriškumą
Moterys, sulaukusios 40 m. ir vyresnės, turėtų atlikti mamografiją (krūtų rentgeno tyrimą) kartą per 2 metus. Ypatingą dėmesį sveikatai turi skirti tos moterys, kurių šeimoje mama arba močiutė sirgo krūties vėžiu. Tokiais atvejais mamografija pirmą kartą turi būti atlikta dešimčia metų anksčiau nei jos giminaitei buvo diagnozuotas krūties vėžys. Tačiau, kaip rodo tyrimai, moterys nelinkusios profilaktiškai tikrintis kasmet. Taip pat daugelis nežino, kad, aptikus krūties vėžį ankstyvoje stadijoje, galima visiškai jį išgydyti. O pasitikrinus – jaustis ramiai visus metus. 20–30 m. moterims rekomenduojama kas trejus metus atvykti pas gydytoją į apžiūrą dėl gumbų ir guzelių. Taip pat šio amžiaus moterims gali būti atliekama krūtų echoskopija norint nustatyti, ar krūtyse neatsirado neaiškių darinių.
Medicinos mokslų daktarė, krūtų onkochirurgė Vida Petraitienė pataria moterims pačioms stebėti krūtų pakitimus – įvertinti jų dydžio skirtumus, įdubimus, krūties deformaciją, patikrinti, ar nėra išskyrų iš spenelių ir jei yra, tai kokios spalvos (kraujingos išskyros – pavojaus signalas), čiuopiant įvertinti, ar nėra apčiuopiamų krūtų sustandėjimų ar darinių. Pastebėjus pakitimus, rekomenduojama kreiptis į krūties ligų specialistą (mamologą).
4. Sveikas žarnynas
Storosios žarnos vėžys buvo laikomas viena dažniausių vyrų onkologinių ligų. Tačiau jis paliečia ir moteris. Šiam vėžiui nustatyti atliekamas kolonoskopijos tyrimas, kuris padeda gydytojui įvertinti storosios žarnos būklę, stebėti, ar nėra polipų ir kitų darinių, kurie vėliau gali sukelti vėžį. Kaip atliekamas šis tyrimas? Pacientui į veną suleidžiama vaistų, nuskausminančių tyrimą, atpalaiduojančių ir sukeliančių mieguistumą. Tada į žarnyną švelniai įstumiamas specialus prietaisas – endoskopas, kurio galvutėje yra vaizdo kamera. Gydytojas mato vaizdą monitoriuje. Kolonoskopijos tyrimui labai svarbus pasiruošimas. Prieš tyrimą svarbu vartoti žarnyną valančius vaistus ir išgerti reikiamą kiekį vandens. Storosios žarnos vėžys, diagnozavus jį anksti, yra visiškai išgydomas. Sulaukus 50 metų, patariama išsitirti kartą per 2 metus. Jei šeimoje artimieji sirgo storosios žarnos vėžiu, į gydytoją dėl patikros reikėtų kreiptis jau sulaukus 40 m.
5. Dėl gražios ir sveikos odos – gydytojo dermatologo konsultacija
Nuo paauglystės kiekviena moteris turi profilaktiškai apsilankyti pas gydytoją dermatologą ir išsitirti nerimą keliančius odos darinius, pigmentines dėmes, pasikonsultuoti dėl atsiradusių bėrimų bei bendros odos būklės. Gydytojas gali apžiūrėti apgamus ar darinius dermatoskopu – specialiu prietaisu, leidžiančiu išdidinti vaizdą daug kartų ir pamatyti odos mikrostruktūras, jei reikia, paimti ląstelių mėginį laboratoriniam ištyrimui, t.y. atlikti odos biopsiją. Taip pat svarbu pačioms stebėti odos pokyčius. Galite atsistoti prieš veidrodį ir apžiūrėti kūną, nepamirškite ir galvos plaukų srities, padų bei tarpupirščių. Be to, pirštų galiukais galite užčiuopti iškilusius apgamus ar kitus darinius. Kuo anksčiau pradėsite stebėti savo odą, tuo geriau ją pažinsite ir atpažinsite naujai atsiradusius darinius, dėmes. Jei pastebėjote, kad laikui bėgant jos keičia dydį, spalvą, formą, yra šiurkščios ar pleiskanojančios, didesnės nei 6 mm, niežti, kraujuoja ar šlapiuoja, turi perlamutrinį atspalvį, atrodo kaip žaizdos, bet negyja, nedelskite – kreipkitės į dermatologą. Laiku diagnozavus odos vėžį, net iki 97 proc. pacientų pasveiksta.
Mūsų, moterų, žavesys ir energija slypi mūsų sveikatoje. Kai gerai jaučiamės ir esame sveikos, daugiau šypsomės, labiau pasitikime savimi, kasdieniniai rūpesčiai tampa nebe tokie baisūs. Todėl mylėkime save ir rūpinkimės savo sveikata!