2020 07 16
Tobula figūra net ir po keleto gimdymų – tai įmanoma
Grožio chirurgija, odos procedūros
5 min. skaitymo
Trys vaikai, o figūra kaip nulieta – dažniausiai tai nėra tik puikūs genai ir sveikas gyvenimo būdas. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja Gabrielė Latakaitė-Čiuladė sako, kad kasmet atliekama vis daugiau vadinamųjų „Mommy makeover“ operacijų, kurių metu pagražinami moters kūno kontūrai, užpildomos ir pakeliamos krūtys, jei reikia, nusiurbiami pertekliniai riebalai.
Kiekvienas nėštumas moters kūne palieka savo pėdsaką. Labiausiai pastebimas nėštumo metu priaugtas svoris. Bet tai tik viena problema, kurią moteris dažnai gali išspręsti laikydamasi taisyklingo mitybos ir fizinio aktyvumo režimo. Deja, numesti kilogramai neišsprendžia kitų problemų – tiesiųjų raumenų išsiskyrimo ir odos pertekliaus pilvo srityje ar ištuštėjusių krūtų. Tinkami drabužiai, pakeliančios liemenėlės padeda tai paslėpti nuo aplinkinių akių, tačiau žvelgdamos į veidrodį moterys ilgisi prieš nėštumą turėtų formų. Būna, kad kūno pokyčiai sukelia ir psichologinių bėdų, moterys pradeda vengti intymumo. Ilgainiui tai veda prie problemų šeimoje – vyras jaučiasi atstumtas ir sieja šį pokytį su kūdikio atsiradimu. Taip nejučia įsisuka užburtas nesusikalbėjimų ratas, kurį reikėtų kaip įmanoma anksčiau sustabdyti.
„Mommy makeover“ – kas tai?
„Dažniausiai į plastikos chirurgus moterys kreipiasi pasibaigus žindymo laikotarpiui dėl krūtų formos ir tūrio praradimo. Tačiau vėliau vėl grįžta, nes niekaip nepavyksta sumažinti išsipūtusio pilvuko ar atgauti dingusio liemens. „Mommy makeover“ – tai operacijų kompleksas, kurių metu atliekamas kūno kontūravimas – pilvo ir krūtų plastika, jei reikia, nusiurbiami riebalai nuo šonų ir šlaunų“, – sakė Medicinos diagnostikos ir gydymo centro plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja Gabrielė Latakaitė-Čiuladė.
Kada planuoti operaciją?
„Mommy makeover“ operaciją tikslinga atlikti tuomet, kai moteris nebeplanuoja nėštumų, o organizmo hormonų balansas yra visiškai atsistatęs po paskutinio gimdymo. Paprastai tai užtrunka apie metus. Moters pieno liaukos redukuojasi kažkur po pusmečio baigus žindymą.
Prieš operaciją moterims rekomenduojama sureguliuoti svorį. „Savo pacientėms visuomet pabrėžiu, kad riebalų nusiurbimas yra skirtas probleminių zonų korekcijoms, kurias sunku pasiekti sveikos gyvensenos, fizinio aktyvumo ir mitybos reguliavimo priemonėmis. Tai nėra operacija, kurios tikslas – sumažinti svorį. Jei moters KMI viršija 30–32, operacijų neatliekame, nes antsvoris apsunkina žaizdų gijimą ir gali sukelti kitų komplikacijų“, – sakė Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja.
Planuojant operaciją reikia turėti omenyje, kad gijimo procesas nebus labai trumpas, jo metu ribojamas fizinis krūvis, todėl reikėtų pasirūpinti mažų vaikų priežiūra, kad mamai po operacijų nereikėtų jų kilnoti ir nešioti ant rankų.
Rekomenduojama operacijos laiką suplanuoti taip, kad porą mėnesių truksiantis gijimo laikotarpis neišpultų per didžiuosius karščius, kad būtų kuo mažiau diskomforto dėvint kompresinius rūbus ir korsetus.
Ar reikia pakartotinių „Mommy makeover“ operacijų?
„Norint išlaikyti pakoreguotas kūno linijas, visų pirma reikia laikytis fizinio krūvio ir sveikos mitybos principų. Neretai girdžiu iš pacienčių, kad operacija ir patobulintas kūnas motyvuoja laikytis sveikos gyvensenos ir dar labiau rūpintis savimi ir savo kūnu“, – sakė gydytoja G. Latakaitė-Čiuladė.
„Mommy makeover“ kompleksą sudaro atskiros plastinės chirurgijos operacijos. Krūtų implantai, nesvarbu, ar operacija daryta po nėštumo, ar negimdžiusiai moteriai, turi būti keičiami kas 10–15 metų. Laikui bėgant susilpnėja išorinis implanto sluoksnis, todėl atsiranda plyšimo rizika. Kita vertus, kūno, tarp jų ir krūtų, forma su amžiumi irgi kinta, todėl atsiranda poreikis keisti implantą ir dėl estetinių priežasčių.
Pilvo raumenų diastazės operacijos, kurios metu susiuvami tiesieji pilvo raumenys, kartoti nereikia, nebent moteris nuspręstų turėti dar vieną vaikelį. Nėštumo metu pilvo raumenų diastazė gali atsinaujinti, todėl operaciją gali tekti pakartoti.
Ar „Mommy makeover“ nekelia rizikos kitam nėštumui?
Pacientės, pasirinkusios atlikti tokio pobūdžio operaciją, paprastai būna nusprendusios daugiau nebegimdyti, bet gyvenimas kartais pateikia staigmenų. Krūtų implantai neturėtų trukdyti laktacijai. Juos stengiuosi implantuoti po didžiuoju krūtinės raumeniu per pokrūtininę raukšlę, nepažeidžiant krūties liaukos ir jos latakėlių“, – aiškino plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja G. Latakaitė-Čiuladė.
Krūtų mažinimo operacijos yra sudėtingesnės, tačiau ir jų metu stengiamasi išsaugoti laktacijai reikalingą struktūrą.
Pilvo tiesiųjų raumenų susiuvimas taip pat nekelia pavojaus kitam nėštumui. Operacijos metu jie suvarstomi lyg korsetas, tačiau dar kartą pastojus, didėjant gimdai, sutvirtinimai atsipalaiduoja, raumenys vėl išsiskiria.
Viena ilga nejautra ar kelios trumpesnės?
„Mommy makeover“, priklausomai nuo suplanuotų operacijų skaičiaus, gali trukti 5–7 val. Operacijos atliekamos pacientei taikant visišką nejautrą. Pirmosios trys dienos po operacijos būna sunkiausios, todėl pacientės prižiūrimos klinikoje. Pjūvių vietos gyja 10–12 dienų. Pašalinus drenus, jos užklijuojamos specialiais pleistrais, o sugijus, randeliai tepami silikoniniais tepalais. Gijimas užtrunka porą mėnesių, moterims reikia dėvėti kompresinius rūbus, vengti fizinio krūvio. „Praėjus trims savaitėms po operacijos, rekomenduoju atlikti limfodrenažinius masažus, kad greičiau atsistatytų limfotaka, o operuotos zonos įgautų gražų pooperacinį vaizdą“, – patarė Medicinos diagnostikos ir gydymo centro plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja G. Latakaitė-Čiuladė.
Jei atliekama viena procedūra, natūralu, kad reikalinga trumpesnė nejautra, o gijimas būna lengvesnis ir greitesnis. Kita vertus, tuomet reikia planuoti keletą tokių operacijų, iškęsti dvi nejautras, du gijimo procesus. „Vienos moterys renkasi pilną „Mommy makeover“ kompleksą, kitos gali būti neapsisprendusios dėl dar vieno vaikelio, todėl pasirenka atkurti tik krūtų formą, o pilvo raumenų diastazės operaciją nukelia vėlesniam laikui“, – sakė gydytoja G. Latakaitė-Čiuladė.
Medicinos diagnostikos ir gydymo centre siūloma „Mommy makeover“ programa. Konsultacijos metu plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai įvertina kiekvienos pacientės būklę, aptaria norimus pasiekti rezultatus, paaiškina operacijos eigą, informuoja apie galimas rizikas, gijimo procesą. Operacijas atlieka plastikos chirurgų vadovaujamos profesionalų komandos, po operacijos pacientės 3 dienas praleidžia klinikoje.