2020 02 26
Gydytoja infektologė: ką turime žinoti, norėdami sumažinti riziką užsikrėsti koronavirusu?
Infekcinės ligos
3 min. skaitymo
Daugėjant susirgimų ir mirčių atvejų nuo naujojo koronaviruso bei virusui sparčiai plintant už Azijos ribų, daugėja ir klausimų, kaip efektyviai sumažinti šios ligos riziką ir sustabdyti viruso plitimą. Nors daugelis užsikrėtusiųjų patiria nesunkius simptomus ir pasveiksta, daliai asmenų ši infekcija gali sukelti labai sunkių negalavimų ar net lemti mirtį. Todėl svarbu daugiau dėmesio skirti tiek savo, tiek kitų sveikatai. Apie tai, kaip elgtis ir kokių atsargumo priemonių galime imtis norėdami sumažinti riziką užsikrėsti bei užkrėsti kitus pasaulį gąsdinančiu COVID-19 virusu, kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro infekcinių ligų gydytoja prof. med. dr. Ligita Jančoriene.
Reguliariai ir dažnai plaukite rankas
Viena pagrindinių priemonių sumažinti riziką užsikrėsti koronavirusu – reguliarus ir dažnas rankų plovimas, padedantis pašalinti virusus, kurių gali būti ant odos paviršiaus. Rankas plaukite po tekančiu vandeniu su muilu ne trumpiau kaip 20 sekundžių arba naudokite rankų dezinfekavimui skirtas priemones.
Laikykitės saugaus atstumo
Bendraudami su kosėjančiais, čiaudinčiais ar gripo simptomų turinčiais žmonėmis laikykitės saugaus, bent apie 1 metro, atstumo. Kosėjantis ar čiaudintis žmogus aplink save paskleidžia mikroskopinių nosiaryklės sekreto lašelių, kuriuose gali būti viruso COVID-19, ir taip gali užkrėsti aplink esančius žmones.
Venkite liesti akis, nosį ir burną
Venkite rankomis, ypač neplautomis, liesti veido sritį: nosį, burną, akis. Rankomis liečiame įvairius paviršius, ant kurių gali būti viruso COVID-19, ir šis per rankas gali patekti į organizmą.
Laikykitės kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo
Kosėdami ar čiaudėdami būtinai prisidenkite burną ir nosį nosinaite ar sulenkta alkūne. Panaudotą nosinaitę nedelsdami išmeskite į uždaromą šiukšlių dėžę. Kosėdami ar čiaudėdami venkite veidą prisidengti delnu, nes juo vėliau liesdami įvarius paviršius didinate riziką paskleisti virusą aplinkoje.
Laikykitės papildomų atsargumo priemonių
Nors kol kas nėra įrodymų, kad įprastos medicininės kaukės efektyviai apsaugo nuo viruso, jas kaip papildomą atsargumo priemonę galite naudoti tais atvejais, kai slaugote žmogų, kuriam įtariama COVID-19 infekcija, taip pat jei pats kosėjate ar čiaudite. Kaukės yra efektyvesnės tuomet, jei jas dėvint taip pat dažnai plaunamos ar dezinfekuojamuoju skysčiu dezinfekuojamos rankos. Panaudotą kaukę būtina išmesti į uždaromą šiukšlių dėžę.
Sekite informaciją ir specialistų rekomendacijas
Sekite informaciją apie COVID-19 viruso plitimą pasaulyje ir mūsų regione bei naujausias atsakingų institucijų ir gydytojų specialistų rekomendacijas. Tai svarbu, nes šią informaciją renkančios ir analizuojančios institucijos ir specialistai geriausiai žino susidariusią padėtį ir kaip elgtis bei kokių atsargumo priemonių imtis esamu laikotarpiu.
Kaip elgtis, jei lankėtės epideminiuose regionuose, arba sunegalavote?
- Jeigu per pastarąsias 14 dienų lankėtės viename iš regionų, kuriuose yra paplitęs koronavirusas, apie tai informuokite Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC). Tai padaryti galite užpildydami anketą NVSC interneto svetainėje: https://atvejis.nvsc.lt/, arba telefonu 8 5 2124098, taip pat el. paštu: info@nvsc.lt. Taip pat rekomenduodajama 14 dienų nuo paskutinės buvimo minėtuose regionuose dienos stebėti savo sveikatą, vengti viešo susibūrimo vietų, dirbti nuotoliniu būdu ar kreiptis į savo šeimos gydytoją arba NVSC dėl nedarbingumo pažymėjimo suteikimo;
- Jei šiemet lankėtės viename iš regionų, kuriuose yra paplitęs koronavirusas ir pajutote koronavirusui būdingus simptomus: karščiavimą, kosulį ir / ar pasunkėjusį kvėpavimą, likite namuose, venkite viešo susibūrimo vietų ir kreipkitės į bendrąjį pagalbos centrą trumpuoju numeriu 112;
- Jeigu nesilankėte regionuose, kuriuose yra paplitęs koronavirusas, tačiau pajutote koronavirusui būdingus simptomus: karščiavimą, kosulį ir / ar apsunkintą kvėpavimą, likite namuose, venkite viešo susibūrimo vietų ir apie savo sveikatos būklę informuokite šeimos gydytoją. Sekite gydytojo nurodymus ir elkitės taip, kaip nurodo jūsų gydytojas.
Kas yra koronavirusai?
Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairių negalavimų. Dažniausiai šie virusai sukelia lengvų ar netgi besimptomių infekcijų, bet kartais gali sukelti ir sunkių kvėpavimo takų ligų. Kinijoje pirmą kartą išskirtas naujasis koronavirusas, žinomas kaip COVID-19, yra naujos kartos koronavirusas, kuris anksčiau nebuvo sukėlęs žmonėms ligų. Nors kol kas nėra iki galo aišku, kaip plinta šis virusas, jau žinoma, kad jis gali būti perduodamas tarp žmonių.
Priklausomai nuo koronaviruso tipo, dažniausiai pasitaikantys simptomai yra panašūs į gripo – karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ar dusulys. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar net mirtį.