2020 03 30
Gydytoja paaiškina: ar savadarbės medžiaginės kaukės gali apsaugoti nuo koronaviruso?
Infekcinės ligos
5 min. skaitymo
Rinkoje trūkstant asmens apsaugos priemonių – medicininių kaukių ir respiratorių, galinčių padėti sumažinti riziką užsikrėsti koronavirusu, žmonės jas ėmėsi gaminti patys. Vos per kelias dienas socialiniuose tinkluose išpopuliarėjo savadarbės medžiaginės apsauginės kaukės, o prie šios iniciatyvos ėmė jungtis ir garsūs šalies dizaineriai, ir drabužius siuvančios įmonės. Klausiame gydytojos, ar tikrai medžiaginės kaukės gali veiksmingai apsaugoti nuo koronaviruso?
Saugo nuo viruso paskleidimo į aplinką
Medicinos diagnostikos ir gydymo centro direktoriaus pavaduotoja medicinai, vidaus ligų gydytoja Jūratė Garšvienė sako, jog noras apsisaugoti, kad ir savadarbėmis priemonėmis, šiandienėje situacijoje yra visiškai suprantamas – tai geriau negu nieko, ypač, kai čiaudėjama ir kosėjama. Gydytoja atkreipia dėmesį, kad tiek pasigamintos medžiaginės, tiek įprastos medicininės kaukės, pagamintos iš specialaus popieriaus, yra skirtos sulaikyti kvėpavimo takų sekreto lašelius, todėl visų pirma yra rekomenduojamos dėvėti asmenims, kurie čiaudi ar kosėja, kaip priemonė, sauganti nuo šių lašelių patekimo į aplinką.
„Jau žinoma, kad SARS-COV-2 virusas čiaudint ir kosėjant ore gali išlikti apie 30 min., tačiau nusėdęs ant įvairių paviršių, ypač lygių plastikinių ar metalinių, gali išlikti gyvybingas ir pavojingas net iki kelių parų. Todėl svarbu ne tik neskleisti į aplinką ūmios virusinės infekcijos lašelių, tačiau laikytis saviizoliacijos taisyklių, bendrauti tiesiogiai tik tada, kai tai būtina, bendraujant laikytis 2 m atstumo, plauti ir dezinfekuoti rankas“, – sako J. Garšvienė.
Pasak jos, siekiant apsisaugoti nuo užsikrėtimo koronaviruso sukeliama infekcija, kaukė yra labiau psichologinė priemonė, padedanti jaustis saugiau, mat remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, nuo viruso efektyviau saugo didelio filtravimo kaukės, vadinamieji respiratoriai, kurie gerai priglunda prie veido ir turi specialų filtrą. Šiuo metu rekomenduojama naudoti vienkartinius FFP2 ar FFP3 tipų respiratorius su vožtuvais. Taigi, esant būtinybei ir galimybei įsigyti, reikėtų rinktis respiratorius.
Svarbu naudoti tinkamai
„Svarbu atminti, kad tiek medicininės, tiek medžiaginės kaukės visų pirma turi būti dėvimos tinkamai. Kitu atveju mažėja jų efektyvumas. Labai svarbu, kad kaukė pilnai uždengtų nosį ir burną, o tarp veido ir kaukės nebūtų tarpų. Kai kurios kaukės turi įsiūtas plonas lanksčias vielutes, kurias galima sulenkti taip, kad kaukė geriau priglustų“, – pasakoja gydytoja J. Garšvienė.
Pasak jos, nemažiau svarbu ir tai, kad nebūtų pažeistas kaukės apsauginis barjeras – tai reiškia, kad net ir dėvint kaukę nereikėtų rankomis liesti veido, juolab jos atitraukti ar pirštais liesti nosį, lūpas pro kaukės šonus. „Tokiu atveju, net jei kaukė ir buvo prieš tai dėvima teisingai, apsauga bus nebeefektyvi. Dažnai žmogus, kuris dėvi kaukę ima ją taisyti, liesti priekinę kaukės dalį, o vėliau liečia veidą bei aplinkos daiktus, taip užkrečiamumas tik padidėja“, – atkreipia dėmesį gydytoja.
Verta atkreipti dėmesį ir į tai, jog specialistų teigimu apsauginės kaukės efektyvumą mažina ir veido srities plaukai – barzda, ūsai. Taigi, vyrams rekomenduojama nusiskusti ar bent patrumpinti dabar taip madingas barzdas, kad šios nesukurtų palankių sąlygų virusui nusėsti barzdos ar ūsų plaukeliuose.
Internete akcentuojama, kad kitaip nei įprastos medicininės, medžiaginės apsauginės kaukės yra daugkartinio naudojimo, tačiau gydytoja J. Garšvienė atkreipia dėmesį, jog tai dar nereiškia, kad medžiaginės kaukės nereikia keisti ar galima dėvėti ilgą laiką.
„Tiek medicinines, tiek medžiagines kaukes reikia periodiškai pakeisti. Skirtumas tik tas, kad pasinaudoję medžiagine kauke, ją galite išskalbti ir naudoti dar kartą, – sako J. Garšvienė ir paaiškina – naudojant medžiagines apsaugines kaukes labai svarbu jas tinkamai prižiūrėti – sudrėkus, kaukę būtina pakeisti kita, o panaudotą kaukę išplauti įprastu plovikliu, išlyginti garais arba lygintuvu nustačius aukštą temperatūrą ir dėvėti tik esant poreikiui (pajutus simptomus)“.
Gydytoja atkreipia dėmesį, kad naudojant savadarbes ar įsigytas medžiagines kaukes reikėtų atidžiai stebėti, ar nekyla alerginių reakcijų. Paprastose austinėse medžiagose, o taip pat ir joms plauti naudojamose priemonėse yra įvairių alergenų, galinčių sukelti niežulį, paraudimą, patinimą ar bėrimą, sunkesniais atvejais išprovokuoti egzemą – atopinį dermatitą. Gali būti pastebimas ir lūpų patinimas, akių ašarojimas.
Vien kaukė neapsaugo
Pasak gydytojos Jūratės Garšvienės, žinant, kad COVID-19 infekciją sukeliantis koronavirusas plinta oro lašeliniu būdu ir per aplinką, saugoti kvėpavimo takus svarbu, tačiau tai tik viena iš rekomenduojamų prevencijos priemonių. Ji primena, kad remiantis PSO ir užkrečiamųjų ligų specialistų rekomendacijomis, būtina imtis ir kitų veiksmų: dažnai ir reguliariai plauti rankas su vandeniu ir muilu bei naudoti rankų dezinfekavimo priemones, laikytis karantino režimo – vengti nebūtinų kontaktų ir viešo susibūrimo vietų, laikytis namų higienos rekomendacijų, ir žinoma kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Papildomai gali būti naudojami ir apsauginiai veido skydai ar akiniai, vienkartinės pirštinės, tačiau svarbu žinoti, kad apsauginės kaukės neatstoja socialinių kontaktų apribojimo – esant artimam, t. y. mažiau nei 1 m atstumu, kontaktui, apsauginės kaukės efektyviai apsaugoti nuo užsikrėtimo, deja, negali.
Gydytoja įsitikinusi, kad susiduriant su pasauline pandemija, kovoti su virusu labiausiai padeda saviizoliacija ir savalaikė diagnostika, sergančiųjų ir ligos nešiotojų išaiškinimas.
Kaip taisyklingai naudoti medicininę apsauginę veido kaukę?
|