2009 05 19
Efektyvus šlapimtakių ir inkstų akmenligės gydymas ekstrakorporinės litotripsijos būdu
Inkstų ir šlapimtakių ligos, akmenligė
3 min. skaitymo
Straipsnis savaitraštyje „Lietuvos medicina”
Inkstų akmenligė – gana plačiai paplitusi liga. Ja serga įvairaus amžiaus žmonės nuo kūdikystės iki senyvo amžiaus. Negydoma liga progresuoja, vis didėjantys akmenys sukelia uždegimą, kyla pavojus prarasti inkstą. Anksčiau inkstų akmenligė dažniausiai buvo gydoma chirurginiu būdu, o dabar daugiau kaip 90 proc. inkstų ir šlapimtakių akmenligės atvejų gali būti sėkmingai gydomi be operacijos – ekstrakorporinės litotripsijos būdu.
Apie šį inkstų ir šlapimtakių akmenligės gydymo metodą sutiko papasakoti Medicinos diagnostikos centro gydytojai urologai. Centro gydytojai šlapimo takų ir inkstų akmenligę ekstrakorporinės litotripsijos būdu gydo jau daugiau kaip 16 metų.
– Kaip galėtumėte trumpai apibūdinti ekstrakorporinę litotripsiją?
– Jei trumpai, ekstrakorporinė litotripsija – viena saugiausių ir efektyviausių procedūrų, padedančių pašalinti inkstuose ar šlapimo takuose susiformavusius akmenis. Litotriptorius akmenis šlapimtakiuose ir inkstuose aptinka rentgeno spinduliais arba ultragarsu.
Vietą, kur jie susiformavę, gydytojas mato ekrane. Procedūros metu aukštos energijos akustinės bangos nukreipiamos tiksliai į šlapimo takuose ar inkste esantį akmenį ir jį suskaldo. Inkstai visiškai išsivalo per 3 savaites. Litotripsija taikoma, kai akmens skersmuo yra ne didesnis kaip 2,5 cm. Didesni akmenys šalinami chirurginiu būdu.
– Suprantama, kad tokiai procedūrai atlikti reikalinga ir sudėtinga medicininė įranga.
– Medicinos diagnostikos centre procedūras atliekame moderniu įmonės Dornier (Vokietija) litotriptoriumi Compact Sigma. Dornier įmonė šiandien yra pasaulinės rinkos lyderė litotripsijoje. Šios įmonės įranga atliekamų procedūrų efektyvumas gydant inkstų akmenligę siekia 95 proc., tuo tarpu pagrindinių jų konkurentų – nuo 60 iki 75 proc.
Didžiulis Compact Sigma litotriptoriaus privalumas yra tas, kad aparatas ultragarsu gali aptikti net ir tuos akmenis, kurie susidarę iš šlapimo rūgšties druskų ir nėra matomi rentgenu.
– Kiek trunka litotripsijos procedūra?
– Įprastai akmeniui sutrupinti prireikia nuo kelių šimtų iki trijų tūkstančių akustinių smūgių. Procedūra vidutiniškai trunka apie 40 minučių. Litotripsija atliekama dienos stacionaro sąlygomis ir tą pačią ar kitą dieną pacientas išleidžiamas namo. Po dviejų savaičių atliekamas kontrolinis rentgenologinis tyrimas, kuriuo nustatoma, ar akmuo procedūros metu buvo visiškai sunaikintas.
– Ar ši procedūra skausminga?
– Litotripsija laikoma vienu mažiausiai organizmą žalojančių būdų atsikratyti inkstų ir šlapimtakių akmenų, atliekama netaikant anestezijos. Kad pacientas išvengtų diskomforto, prieš procedūrą jam suleidžiama skausmą malšinančių vaistų. Sutrupėjus akmeniui, mažesni gabaliukai dažniausiai lengvai pasišalina su šlapimu. Jei akmuo užima visą inksto ertmę, taikomas kombinuotas gydymas: dalis jo apskaldoma, kita išimama operuojant perkutaninės nefroskopijos būdu. Gydymo rezultatams įtakos turi akmens dydis, formavimosi laikas, vieta, cheminė sudėtis. Komplikacijų po šios procedūros pasitaiko itin retai.
– Kam gali būti atliekama ekstrakorporinės litotripsijos procedūra?
– 90 proc. pacientų, kuriems diagnozuoti akmenys inkstuose ar šlapimtakiuose, gali būti sėkmingai gydomi litotripsijos būdu. Nėra jokio amžiaus apribojimo.
Litotripsija nerekomenduojama nėštumo metu, taip pat jei pacientas aukštesnis nei 2,1 m arba žemesnis nei 1,22 m, arba sveria daugiau nei 136 kg. Litotripsija netaikoma ligoniams, sergantiems širdies ligomis, kurios gali kelti grėsmę gyvybei, kurių kraujo krešėjimas yra sumažėjęs ir tiems, kuriems akmenys yra kauliniame dubenyje.
Nuspręsti, ar pacientui gali būti taikomas inkstų ir šlapimtakių akmenligės gydymas ekstrakorporinės litotripsijos būdu, gali tik gydytojas urologas, atlikęs reikiamus tyrimus.
– Kokie tyrimai atliekami prieš procedūrą?
– Gydytojas urologas atlieka inkstų ir šlapimo takų echoskopiją. Taip pat reikia atlikti kraujo, šlapimo, biocheminius kraujo tyrimus su kraujo krešėjimo rodikliais, kardiogramą, padaryti inkstų apžvalginę rentgenogramą.
Inkstų ir šlapimo takų echoskopiją būtina atlikti toje gydymo įstaigoje, kurioje pacientui bus atliekama litotripsija. Kitus mano išvardytus tyrimus galima atlikti ten, kur patogiau. Taupantiems laiką pacientams visus reikiamus tyrimus per kelias valandas atliksime Medicinos diagnostikos centre.
– Kur reikėtų kreiptis dėl gydymo litotripsijos būdu?
– Pirmiausia reikia išsiaiškinti, ar žmogus tikrai serga inkstų ar šlapimtakių akmenlige. Tam su šeimos gydytojo siuntimu reikia kreiptis į gydytoją urologą.
Siekdami pagelbėti pacientams, sergantiems inkstų ar šlapimtakių akmenlige, bendradarbiaujame su visos Lietuvos kolegomis gydytojais urologais. Jei jie, ištyrę pacientą, mato, kad medikamentinio gydymo nepakanka, sprendžia, koks būtų tinkamiausias akmens pašalinimo būdas. Litotripsijos procedūrai dažnai nukreipia į Medicinos diagnostikos centrą. Jei susiformavęs akmuo yra sąlyginai didelis (2–2,5 cm), siunčiantys pacientą procedūrai urologai dažnai įstato stentą, kuris apsaugo nuo galimo šlapimtakio užsikimšimo suskaldyto akmens skeveldromis. Vėliau, akmenims iš organizmo pasišalinus, pacientą gydymui siuntęs urologas stentą pašalina.
– Ar litotripsijos procedūrą kompensuoja teritorinės ligonių kasos?
– Medicinos diagnostikos centre atliekamas litotripsijos procedūras socialiai draustiems pacientams kompensuoja teritorinės ligonių kasos pagal nustatytą tvarką ir bazinius įkainius.