Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2008 05 27

Ką verta žinoti apie tulžies pūslės akmenligę

Inkstų ir šlapimtakių ligos, akmenligė

2 min. skaitymo

Ka verta zinoti apie tulzies pusles akmenlige

Dažnai žmonės nė neįtaria apie susiformavusius akmenis tulžies pūslėje. Tik prasidėjus komplikacijai – cholecistitui (tulžies pūslės uždegimui), kai pajunta nepakeliamą skausmą, kreipiasi į medikus.

Apie tai, ką kiekvienam reikėtų žinoti apie tulžies pūslės akmenligę, pasakoja Medicinos diagnostikos centro Chirurgijos centro vadovas, abdominalinis chirurgas Alfredas Songaila.

Image not found

Kas yra tulžies pūslės akmenligė?

Tulžies pūslės akmenligė yra tokia liga, kai tulžies pūslėje susidaro akmenys. Jie gali būti daugybiniai arba pavieniai, nuo aguonos sėklos iki teniso kamuoliuko dydžio.
Pagal sudėtį skirstomi į cholesterininius (apie 80 proc.) ir bilirubininius.

Kas sukelia ligą?

Viena ligos priežasčių yra organizmo būklė, kai kraujyje atsiranda per daug cholesterino ar tulžies druskų. Akmenų susidarymą taip pat gali sąlygoti blogas tulžies pūslės darbas, kai ji nevisiškai susitraukia. Dalis tulžies iš pūslės visiškai nepasišalina, o užsistovėjusioje tulžyje iškrinta akmenys. Ligai taip pat turi įtakos paveldimumas.

Kokio amžiaus žmonės dažniausiai suserga tulžies pūslės akmenlige?

Akmenligė dažniausiai pasireiškia vyresniems nei 30 metų žmonėms. Moterys serga 2–3 kartus dažniau nei vyrai. Dėl nutukimo, diabeto, hormoninių preparatų vartojimo, staigaus svorio netekimo, vyresniems nei 60 metų didėja pavojus susirgti akmenlige.

Kokie šios ligos simptomai?

Statistiškai daugiau nei 60 proc. akmenligių yra be simptomų. Jos atrandamos atsitiktinai, dėl kokių nors priežasčių atliekant tyrimus.

Skundų atsiranda tuomet, kai vienas iš akmenų užkemša tulžies pūslės latakėlį ir išsivysto vadinamasis kepenų dieglys. Jam būdingas staigus, labai stiprus, veriantis skausmas dešiniame šone ar duobutėje. Kartais skausmas atsiduoda į nugarą ar krūtinę. Priepuolis gali trukti nuo keliolikos minučių iki kelių valandų.

Ligai progresuojant, trinkant tulžies pūslės darbui, gali atsirasti vidurių pūtimas, kartėlis.

Gelta, aukšta temperatūra, šaltkrėtis yra tulžies akmenligės komplikacijų simptomai.

Kaip diagnozuojama tulžies pūslės akmenligė?

Diagnozuoti akmenligę nėra sunku, reikia tik atlikti pilvo organų ultragarsinį tyrimą. Rečiau taikomi kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso tyrimai.

Kaip gydoma liga?

Visi simptomine akmenlige sergantys pacientai turi būti operuojami. Operaciją geriausia daryti ramiuoju periodu, nelaukiant komplikacijų.

Atsiradus laparoskopinei technikai, operacija pasidarė saugi, nesunkiai pakeliama ir efektyvi. Tokie neoperaciniai gydymo būdai kaip akmenų tirpdymas ar skaldymas yra mažiau populiarūs. Jie nėra efektyvūs ir gali sukelti sunkių komplikacijų.

Kokia būtų tulžies pūslės akmenligės profilaktika?

Tikros ir veiksmingos šios ligos profilaktikos nėra.

Tačiau riebaus maisto vengimas, taisyklinga ir subalansuota mityba, fizinis aktyvumas, antsvorio vengimas sumažina tikimybę susirgti tulžie pūslės akmenlige.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.