Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2018 03 14

Tulžies pūslės akmenligė - ką turite žinoti?

Inkstų ir šlapimtakių ligos, akmenligė

7 min. skaitymo

Tulzies pusles akmenlige ka turite zinoti

Sutrikus tulžies pūslės darbui, joje susiformuoja akmenukai. Jie būna skirtingo dydžio, plūduriuoja sau tulžyje. Bet kartais juos pagauna srovė ir jie ima keliauti. Kartais ši vieno akmenuko kelionė žmogui gali baigtis labai liūdnai. Ką daryti, kad ši kelionė būtų kuo sklandesnė, pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro abdominalinis chirurgas Alfredas Songaila.

Tulžies pūslės akmenligė ir jos priežastys

Pilvo chirurugas Alfredas Songaila

Tulžis – kodėl mums jos reikia?

Tulžies gaminimas – viena pagrindinių kepenų funkcijų. Iš kepenų tulžis patenka į saugiai po dešiniuoju šonkauliu lanku pasislėpusią tulžies pūslę ir joje kaupiasi. Tulžies pūslei susitraukus, tulžis patenka į dvylikapirštę ir plonąją žarnas ir padeda virškinti jose iš skrandžio nukeliavusį maistą.

Akmenligės priežastys

Deja, kaip ir kiekvienas raumuo, tulžies pūslės raumuo turi savybę silpnėti. Jam susilpnėjus išstumiama ne visa tulžis, likusi ima „senti“, todėl joje formuojasi akmenukai. Jeigu tuo metu sutrinka hormonų pusiausvyra, akmenų formavimosi procesas pagreitėja. Kartais tai gali būti nulemta ir genetinių veiksnių, nutukimo arba staigaus svorio praradimo, tačiau konkrečios tulžies akmenų susidarymo priežastys dar nėra atrastos. „Deja, kol kas nėra nustatyta aiškių priežasčių, kodėl formuojasi tulžies pūslės akmenys. Žinoma tik, kad akmenys yra blogo tulžies pūslės darbo pasekmė“, – sako Hila medicinos diagnostikos ir gydymo centro abdominalinės chirurgijos ekspertas Alfredas Songaila.

Tulžies pūslės akmenligės simptomai

Pasak pilvo chirurgo A. Songailos, susiformavęs akmenukas gali ilgą laiką ramiai gulėti tulžies pūslėje ir, kol jis nepradeda dirginti pūslės sienelės ar neužstringa migruodamas pūslės latakais, žmogus skausmo dažniausiai nepajunta. „Tulžis nuolat priteka ir išteka iš pūslės. Kartais srovė pagauna akmenuką ir jis pradeda keliauti. Tai visiškai nenuspėjama ir neprognozuojama, gali nutikti bet kada – naktį, dieną, pavalgius, nevalgius“, – sako gydytojas. Taip atsitikus, skausmas, dažniausiai staigus ir didelis, pajuntamas po dešiniuoju šonkaulių lanku arba saulės rezginio plote. O jei nejaučiate didelio skausmo, tam tikri simptomai taip pat gali padėti nuspėti tulžies pūslės akmenligę.

Tikėtina, jog turite tulžies akmenų, jeigu:

  • po valgio atsiranda „sunkumo“ jausmas, kartėlis;
  • jūsų šlapimas patamsėjo, jame randate drumzlių;
  • pašviesėjo išmatos;
  • jaučiate pykinimą;
  • niežti odą;
  • atsirado gelta;
  • jums pučia pilvą.

Tai gali būti nepilnaverčio tulžies pūslės darbo pirmieji simptomai – rekomenduotina atlikti profilaktinius tyrimus. Stipraus skausmo priepuolio atveju, būtina profesionali pagalba – nedelskite ir kreipkitės į patikimus MDGC specialistus konsultacijai Jums patogiu būdu!

„Yra buvę, kad metų metus gydoma širdis, nes žmones kamuoja širdies ploto skausmai. Išsiaiškinus, jog yra akmenų, ir pašalinus tulžies pūslę, pacientai pasveiksta. Aš pats pažįstu kelis žmones, kuriems po pūslės pašalinimo dingo visos širdies problemos“, – sako gydytojas A.Songaila.

Galimos akmenligės komplikacijos

„Kai mažas akmenukas nukeliauja gana toli ir užkemša visą tulžies medį, žmogaus būklė tampa daug sunkesnė. Kadangi praktiškai visi tulžies pūslės akmenys yra infekuoti, jiems užkimšus tulžies latakus, atsiranda jų uždegimas – krečia šaltis, temperatūra siekia 40 C, žmogus pagelsta,“ – pasakoja gydytojas A. Songaila.

„Kartais ši sunki būklė gali komplikuotis ir virsti ūminiu kasos uždegimu, nes kasos latakas atsiveria bendrojo tulžies latako gale. Tuomet būklė tampa dar sunkesnė, net kyla grėsmė gyvybei. Tokiu atveju reikia greitai reaguoti, prireikia sudėtingesnės operacijos.“

Tulžies pūslės akmenligės gydymo būdai

Pasak A. Songailos, santykinai geriau, kai akmuo didesnis, nes toks negali patekti iš pūslės į latakus. „Dėl mažų tulžies pūslės akmenų gresia blogesnė situacija, nes jie gali iškeliauti iš pūslės ir užkimšti tulžies latakus. Vienokio ar kitokio dydžio akmeniui užkimšus tulžies pūslę išsivysto taip vadinamas kepenų dieglys, kuris gali trukti kelias minutes ar valandas, bet gali ir nepraeiti, žmogui labai skauda. Išeitis – tulžies pūslės pašalinimo operacija, po kurios greitai pasveikstama.

Chirurginis akmenligės gydymas

Jeigu tulžies pūslės akmenys sukelia skausmą, dažniausiai taikomas chirurginis gydymas. Lietuvoje per metus išoperuojama apie 14 000 žmonių. Operacijos metu visuomet šalinama tulžies pūslė. Operacija būna lengvesnė arba sudėtingesnė – tai priklauso nuo akmenuko sustojimo vietos. Jei akmenys pateko į latakus, iš pradžių pašalinami pastarieji, po to tulžies pūslė su akmenimis. Šiuo metu visuose kraštuose tulžies pūslės šalinimas atliekamas laparoskopu (specialiu, pro mažas skylutes pilvo ertmėje įkišamu optiniu chirurginiu prietaisu), operacija darant pjūvį atliekama labai retai. Daugiau apie tulžies pūslės akmenligės gydymo būdus galite sužinoti pažiūrėję A. Songailos interviu.

Ar būtina pašalinti tulžies pūslę?

„Anksčiau (XIX amžiuje) buvo praktika – išimti akmenuką ir palikti tulžies pūslę. Greitai buvo pastebėta, kad akmenukai vėl formuojasi ir žmogų vėl reikia operuoti. Susilpnėjęs pūslės raumuo niekada nesustiprės. Pūslės siena nėra stora, per siūlės vietas sunkiasi tulžis. Kai pjūvio vieta sugyja, aplinkui susiformuoja nemažai randų, kurie visai nereikalingi tokioje vietoje. Tikėtis, kad pūslė gerai veiks po to, kai ją prapjauni, užsiūni, tikrai neverta. Neverta gailėti tulžies pūslės, jeigu jau kartą pasirodė, kad ji prastai veikia“, – šypteli gydytojas A. Songaila. Nors tulžies pūslė atlieka svarbią funkciją virškinant maistą, virškinamasis traktas prisitaiko funkcionuoti ir be pūslės – kepenų pagaminta tulžis patenka tiesiai į žarnyną. Tinkamai maitinantis – vengiant kepto ir riebaus, aštraus maisto, kofeino, alkoholio – dažniausiai nejaučiama jokių nusiskundimų.

MDGC užtikriname kuo mažesnę intervenciją

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre atliekamos žmogaus organizmą tausojančios laparoskopinės tulžies pūslės šalinimo operacijos. Naudojama tik siaura optika – 5 mm vietoj 1 cm – pjūviai atliekami tik gerai gyjančiose vietose, visuomet taikomi vietiniai anestetikai dūrių vietose, nepaliekama siūlių išorėje. Visos minėtos priemonės sumažina pooperacinį skausmą, apsaugo nuo pooperacinės išvaržos atsiradimo, randai lieka mažiau matomi, o pacientui nereikia papildomo vizito pas gydytoją siūlėms šalinti. Be to, po tokių operacijų greitai grįžtama prie įprasto gyvenimo būdo.

Akmenų tirpinimas vaistais

Kai kuriais atvejais, tulžies akmenis galima tirpinti ir ursodezoksicholio rūgšties (meškų tulžies) turinčiais vaistais. Tai – iš kinų liaudies medicinos atėjęs akmenligės gydymo būdas. Šie vaistai skatina akmenų tirpimą, tačiau gydymas trunka gana ilgai – apie pusantrų metų – ir yra itin brangus. Jį nutraukus anksčiau, akmenys vėl atsiranda.

Kaip išvengti tulžies pūslės akmenligės?

Šiandien galime rasti nemažai rekomendacijų, ką daryti, kad nesiformuotų tulžies pūslės akmenys. Dažniausiai jos susiję su mityba. Tačiau, pasak gydytojo A. Songailos, šiuo klausimu nėra taisyklių. „Pavyzdžiui, toje pačioje šeimoje gyvenantys žmonės taip pat maitinasi. Vienam šeimos nariui formuojasi akmenys, kitam – ne “, – sako gydytojas.

Sveikas gyvenimo būdas

Visgi, gydytojas A.Songaila sako, kad sveika gyvensena, tinkama mityba, aktyvus gyvenimo būdas nuo mažų dienų mažina tikimybę susirgti tulžies pūslės akmenlige. Rekomenduojama vartoti pakankamai skysčių, vengti rūkyto, riebaus, kepto rūkyto maisto, valgyti po ne daug, bet dažnai, jokiu būdu nepersivalgyti, kad būtų išlaikytas normalus kūno svoris.

Profilaktiniai tyrimai

Tulžies pūslės akmenys matomi atliekant echoskopijos tyrimą. „Labai dažnai akmenys tulžies pūslėje pastebimi tada, kai dėl kokių kitų priežasčių daroma pilvo organų echoskopija. Todėl reikėtų nepamiršti ir maždaug kartą per metus (arba pagal gydytojo rekomendaciją) tikrintis profilaktiškai, kad vėliau iš pusiausvyros neišmuštų tulžies pūslės akmenų sukeltas priepuolis“.

Kas dažniausiai suserga akmenlige?

Tulžies pūslės akmenys gali susiformuoti ir jauniems, ir vyresnio amžiaus žmonėms, ir net vaikams. Dažniausiai padidėja rizika moterims, peržengusioms 30 m. Akmenų formavimąsi, susijusį su hormoniniais pokyčiais, gali išprovokuoti nėštumas. Nutukimas, staigus svorio metimas yra rizikos veiksniai akmenims tulžies pūslėje susiformuoti. Neabejotiną reikšmę akmenų formavimuisi turi paveldimumas. Apie 80 proc. žmonių, turinčių tulžies pūslėje akmenų, apie tai nežino. Tad jeigu jaučiate bent vieną iš minėtų tulžies pūslės akmenligės simptomų, rekomenduojame kreiptis į MDGC jau dabar ir mes pasirūpinsime Jūsų gera savijauta! 

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.