Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2023 03 23

Reumatas ir reumatinės ligos: skirtumai, simptomai, eiga ir gydymas

Kaulų, sąnarių, raiščių, raumenų ligos

5 min. skaitymo

Reumatas ir reumatines ligos skirtumai simptomai

Dažnas mūsų visuomenėje vis dar linkęs reumatu įvardyti daugelį raumenų, sąnarių ar minkštųjų audinių ligų. Tačiau Medicinos diagnostikos ir gydymo centro reumatologė Jūratė Eidžiūnienė pabrėžė, jog reumatas – širdies ir vožtuvų patologija, dažniausiai pažeidžianti širdį, sąnarius ir kitus organus, tuo tarpu reumatiniais susirgimais vadinamos kaulų ir sąnarių ligos bei pažeidimai. Kodėl svarbu atpažinti šias būkles ir nepainioti tarpusavyje? Kokie pagrindiniai reumato simptomai ir gydymo būdai?

Reumatologė Jūratė Eidžiūnienė

Pasak reumatologės J. Eidžiūnienės, pagal dabar galiojančią Tarptautinę ligų klasifikaciją, jungiamojo audinio ir raumenų bei skeleto ligų grupę sudaro apie 100 pagrindinių susirgimų. XX amžiaus pradžioje ši susirgimų grupė dažniausiai buvo apibrėžiama vienu „reumatizmo“ ar „reumato“ terminu. Todėl daugelis, ypač vyresnio amžiaus asmenys, vis dar klaidingai vartoja šią sąvoką.

Reumatologija – tai uždegiminės, degeneracinės, metabolinės kaulų, raumenų, raiščių bei jungiamojo audinio ligos, kurioms būdingi atramos-judamojo aparato sutrikimai (skausmai, mobilumo sutrikimas). Ligos gali būti uždegiminės, degeneracinės ir autoimuninės arba pasireiškiančios po persirgtų įvairių infekcijų (vadinamosios redakcinės artropatijos)“, – vardijo gydytoja reumatologė.

Reumatologijai priskiriamos šios ligos:

  • reumatoidinis artritas,
  • uždegiminės spondiloatropatijos (ankilozinis spondilitas, psoriatinis artritas, reaktyvus artritas, enteropatinės artropatijos),
  • infekcinis artritas,
  • fibromialgija,
  • sisteminės jungiamojo audinio ligos (sisteminė raudonoji vilkligė, sisteminė sklerozė, vaskulitai, miozitai),
  • Sjogreno (sausasis) sindromas,
  • osteoporozė,
  • metabolinės ir endokrininės artropatijos,
  • sąnarių degeneracinės ligos – osteoartritas, stuburo osteochondrozė, spondiliozė ir kitos patologijos.

Kaulų ir sąnarių ligos bei pažeidimai, vadinami tiesiog reumatinėmis ligomis, pasak reumatologės J. Eidžiūnienės, yra dažniausia ilgalaikio skausmo ir fizinės negalios priežastis, kuri kasmet paveikia šimtus milijonų žmonių visame pasaulyje. Jie daro milžinišką neigiamą įtaką individams, šeimoms, bendruomenei ir visuomenei.

Kas yra reumatas ir kas jį dažniausiai sukelia?


Reumatas, kaip teigė reumatologė J. Eidžiūnienė, – tai streptokokinės infekcijos sukelta širdies ir vožtuvų patologija, dažniausiai pažeidžianti širdį, sąnarius, smegenis ir kitus organus. Yra keletas streptokokų grupių, tačiau tik A grupės streptokokai sukelia reumatą.

Dažniausiai šia liga serga 4–9 metų vaikai. Tačiau, pasak gydytojos, nors streptokokinė infekcija yra labai dažna mokyklinio amžiaus vaikų susirgimo faringitu (gerklės infekcija) priežastis, ne visi vaikai, sergantys faringitu, suserga reumatu.

„Ūminis reumatas yra sisteminė uždegiminė liga, kuri atsiranda praėjus 2–4 savaitėms po streptokoko sukelto tonzilito ar faringito. Liga pasireiškia karščiavimu (temperatūra pakyla iki 39–40 laipsnių), bendru silpnumu. Po kurio laiko gali pasireikšti bet kuris iš šių simptomų: migruojantis stambiųjų sąnarių artritas, širdies pažeidimas (karditas ir valvulitas), centrinės nervų sistemos pažeidimas“, – pasakojo Medicinos diagnostikos ir gydymo centro reumatologė J. Eidžiūnienė ir pridūrė, jog širdies pažeidimas gali pamažu progresuoti ir lemti ydas bei širdies nepakankamumą.

Kaip pastebima, ūminio reumato susirgimo atvejų ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse mažėja: šiuo metu pasitaiko vos 5 ūminio reumato atvejai 100 tūkst. gyventojų. Pasak  gydytojos reumatologės, toks ūminio reumato sergamumo sumažėjimas siejamas su dideliu antibiotikų vartojimu, gydant tonzilitą ir faringitą, pagerėjusia gyvenimo kokybe ir tinkamomis higienos sąlygomis.

Pagrindiniai reumato simptomai

Reumatologė J. Eidžiūnienė išvardijo pagrindinius požymius, kurie dažniausiai būdingi ūminiam reumatui:

  • dusulys,
  • sąnarių skausmas,
  • bendras silpnumas,
  • bėrimas,
  • karščiavimas,
  • dažnesnis pulsas,
  • sąnarių tinimas,
  • širdies ritmo permušimai,
  • mazgeliai po oda aplink sąnarius,
  • skausmas širdies plote.

„Pacientai gali dažnai jausti nuovargį, karščiavimą. Jei tinkamas gydymas būna paskirtas laiku, esami sąnarių skausmo simptomai dažniausiai praeina negrįžtamai. Tačiau priešingu atveju ligos pažymiai gali varginti daugelį metų“, – kalbėjo gydytoja reumatologė.

Reumato diagnostika ir gydymas

Pirmiausia šią ligą gydo vaikų gydytojai reumatologai, vėliau, jei atsiranda širdies vožtuvų ydos, prireikia ir gydytojų kardiologų konsultacijos. Pagrindinis gydymas, pasak reumatologės J. Eidžiūnienės, – tai antibakterinė terapija, kurios metu pacientui išrašomi penicilino grupės preparatai. Rekomenduojamomis dozėmis šios ligos gydomos apie 10–14 dienų.

„Jei ligoniui diagnozuojama gerklės streptokokinė infekcija, tiriami ir jo šeimos nariai. Taip pat gali būti paskirti kiti simptominiai vaistai, tokie kaip paracetamolis, ibuprofenas, o esant ritmo sutrikimams, dažnam pulsui, išrašomi vaistai, reguliuojantys širdies veiklą“, – teigė specialistė.

Ūminiai ligos simptomai praeina per keletą dienų ar savaičų. Tačiau, pasak gydytojos, išlieka besikartojančių reumato atakų rizika, ir širdies pažeidimas gali sukelti visą gyvenimą trunkančius simptomus.

Diagnozavus ūminį reumatą, labai svarbu:

Susiformavus širdies ydoms, pacientui gali būti atliekama ir kardiochirurginė operacija.

Reumatologės J. Eidžiūnienės teigimu, reumatas gali sukelti širdies uždegimą – karditą, kuriam būdingas naujas ūžesys, atsirandantis dėl širdies vožtuvų uždegimo. Tai dažniausias kardito požymis, paprastai aptinkamas gydytojui auskultuojant.

Elektrokardiograma padeda nustatyti širdies pažeidimų stiprumą. Krūtinės ląstos rentgenogramoje galima pamatyti, kiek širdis padidėjusi, – pasakojo reumatologė. – Doplerinė echokardiograma (širdies ultragarsinis tyrimas) padeda labai tiksliai nustatyti karditą. Visos šios procedūros yra neskausmingos. Vienintelis patiriamas nepatogumas yra tas, kad vaikas turi išbūti ramus viso tyrimo metu.“

Kada reikėtų kreiptis į gydytoją reumatologą?

Taigi, reumato nereikia painioti su tokiais reumatologinėmis ligomis kaip sąnarių uždegiminės, jungiamojo audinio ligos, pasireiškiančios sąnarių skausmais, dažnai liaudyje vadinamais sąnarių reumatu.

Visgi reumatologė J. Eidžiūnienė patarė atkreipti dėmesį į keletą svarbių simptomų, kuriuos pastebėjus būtina nelaukti ir konsultuotis su reumatologu:

  • asmenims iki 40 m. patartina atkreipti dėmesį į tokius požymius kaip stuburo ir sąnarių stingimas, nuolat lydintys sąnarių patinimai ir nugaros skausmas, ypač naktimis;
  • asmenims nuo 50 verta atkreipti dėmesį į tokius simptomus kaip pečių juostos, dubens srities raumenų skausmai, kurie gali liudyti apie reumatinę polimialgiją;
  • jei vargina simptomai, tokie kaip lėtiniai odos bėrimai, plaukų slinkimas, bendras nuovargis, migruojantys sąnarių skausmai, pirštų tirpimas ir pabalimas, odos sustorėjimas, karsčiavimas, rekomenduotina išsitirti dėl jungiamojo audinio ligų, vaskulitų. Tokiais atvejais atliekami įvairūs imunologiniai kraujo tyrimai, kartais – odos biopsija.

Reumatinių ligų profilaktika

Norint išvengti sąnarių reumatinių ligų, minkštųjų audinių reumato ir kitų reumatinių ligų, rekomenduojamos pagrindinės profilaktikos priemonės:

  • imuniteto stiprinimas,
  • laiku atlikta gydytojo apžiūra,
  • laiku atlikti įvairūs laboratoriniai tyrimai: kraujo tyrimai, širdies echoskopija, krūtinės ląstos radiologinis ištyrimas ir kt.
  • gydytojo otorinolaringologo konsultacija.

Gydytoja reumatologė J. Eidžiūnienė pabrėžė, jog reumatinėmis ligomis sergantys ar jau persirgę pacientai turi būti reguliariai gydytojų prižiūrimi ir stebimi ne vienerius metus.

Dalintis

Nedelskite, rūpinkitės savimi!

Registruotis konsultacijai
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams