2014 11 07
Pasaulinė naujovė išsiplėtusioms venoms gydyti – jau Lietuvoje
Kraujagyslių ligos, kojų venų varikozė
6 min. skaitymo
Parengė žurn. Moters savaitgalis
Vis nerandame laiko nueiti pas gydytojus, o kojas maudžia, skauda, matyti ant jų iššokusios kraujagyslės. Nebeiškentę prašome, kad vaistininkas duotų piliulių nuo skausmo, o liga nenurimsta, bet kankina vis smarkiau. Pagaliau nuėję pas gydytojus išgirstame diagnozę: venų varikozė. Likimo draugų ir draugių turime nemažai. Išsiplėtusios kojų venos vargina apie 15 proc. mūsų šalies gyventojų. Dažniausiai bėdų dėl kojų venų turi moterys, bet šios ligos neaplenkia ir vyrų, kartais net labai jaunų.
Vis dėlto skaičiai byloja, kad moterys dėl šios bėdos kenčia keturis kartus dažniau negu vyrai. Kodėl? Kokie yra naujausi šios ligos gydymo metodai? Medicinos diagnostikos ir gydymo centre venų ligos gydomos naujausiais ir pažangiausiais metodais. Mūsų pašnekovas – Nerijus Bičkauskas, šio centro kraujagyslių chirurgas.
Kodėl venų ligos labiausiai kimba prie moterų? Ar tai lemia jų organizmo ypatumai?
Išsiplėtusios kojų venos – tai tik ledkalnio viršūnė, signalas, kad žmogus turi kreiptis pagalbos į medikus. Nemažai yra kenčiančių tiesiog dėl kojų sunkumo, tinimo, tačiau į šias bėdas nekreipia dėmesio. Moterys neretai kojų venomis susirūpina dėl estetinio vaizdo. O minėta liga paūmėja vasarą nuo karščio ir neabejotinai dažniau vargina būtent jas. Tačiau nekaltinkime dėl visko aukštakulnių. Be abejo, jie kenkia pėdoms, kurios yra itin svarbios kraujo cirkuliacijai, tačiau apstu ir kitų priežasčių.
Moterų organizmas patiria daugiau hormoninių virsmų – ne vien brendimo, klimakteriniu laikotarpiu. Venų išsiplėtimas dažnai pastebimas po nėštumo, nes tuomet kojoms tenka didžiausias krūvis. Svarbi ir genetika – tyrimais nustatyta, kad jeigu vienas tėvų serga venų varikoze, nemaža tikimybė, jog jų vaikas paveldės silpnus venų vožtuvus. Kraujas į širdį grąžinamas dėl širdies veiklos, kvėpavimo ir kojų raumenų darbo. Kai judiname raumenis, jie spaudinėja venas ir jose esančius vožtuvus, tad šie sulaiko kraują ir jis išstumiamas į viršų. Taigi kojų kraujotakai labai svarbi vadinamoji kojų raumenų pompa.
Ar venų varikozė labiausiai gresia sėdimą darbą dirbantiems žmonėms?
Dažniau pagalvokime apie savo pėdas. Jos – tai užvedamasis kraujotakos mechanizmas. Kai sėdime nuleidę kojas, nedirba ne tik kojų raumenys, bet ir pėdos. Tuomet ir kraujas prasčiau grąžinamas į širdį. Kojų kraujotaką veikia ir nuolatinis stovimas darbas, antsvoris, nejudrus gyvenimo būdas. Todėl venų varikoze serga nemažai jaunų žmonių, net ir vyrų.
Šiandien mes net į artimiausią parduotuvę važiuojame automobiliu, prie kompiuterio dirbame ne tik dieną, bet ir vakare. O judėti yra būtina! Kai tai darome, įsijungia papildomi mechanizmai, kurie sujudina mūsų kraujotaką. Taigi kojos visuomet turi jaustis patogiai. Ir vis dėlto judėjimo stoka ne nulemia, o tik paskatina venų varikozės atsiradimą.
Pirmoji pagalba – kompresinės kojinės, specialūs pratimai. Ar gydytojas turi patarti, kokias jas turėtume pirkti?
Kompresinių kojinių nereikėtų pirkti savarankiškai – tik pasitarus su gydytoju. Siūlyčiau pirkti kojines ryte ortopedijos parduotuvėje, mat joje specialistas išmatuos jūsų kojų apimtis ir parinks atitinkamo dydžio kojines. Nusipirkę per tamprias kentėsite, per laisvos – nepadės. Gydytojas tikrai patars, kokio tamprumo reikėtų pirkti. O kojines mūviu ir aš pats, kai skrendu lėktuvu. Paminėsiu liūdną faktą – oro uostuose ir skrydžių metu dažniausia mirties priežastis yra ne infarktas ar insultas, bet plaučių embolija iš kojų venų. Mane patį tokių mirčių statistika nustebino. Bet mūsų dienomis gaminamos patogios ir efektyvios elastinės kojinės padeda skrydžio metu žmogui jaustis saugiau.
Sergantieji venų varikoze neišvengia operacijos. Ką apie pastaruoju metu atliekamas operacijas pasakytumėte Jūs?
Jau kurį laiką išsiplėtusios venos buvo operuojamos tradiciniu chirurginiu būdu: operacijos metu padaromas pjūvis, per kurį ištraukiamas visas venos kamienas – nuo šlaunies iki pėdos. Po operacijos lieka kraujosruvų, randų, laukia ilga reabilitacija. Dabar, kai jau turime ultragarsinius aparatus, kuriais atliekami išsiplėtusių venų tyrimai, jos šalinamos lazeriu: venos nebereikia ištraukti, kaip daroma operuojant tradiciniu būdu, gydoma per adatos dūrį. Naikinama tik pažeista venos dalis, todėl mažėja operacinė trauma. Pacientas gali iš karto stotis ir eiti, pooperacinis periodas praeina lengvai. Beje, po operacijos reikia mūvėti elastines kojines, todėl patarčiau varikozę gydyti šaltuoju metu.
Ar tiesa, kad net ir atlikus chirurginę operaciją bėdos dėl venų gali kartotis?
Visos operacijos yra daugiau ar mažiau efektyvios, tačiau operuojant endovaskulinės chirurgijos būdu naudojamas ultragarsas padeda matyti visumą, o to negalėčiau pasakyti apie operacijas, atliekamas tradiciškai. Ar liga gali grįžti, ar ne, sunku atsakyti vienareikšmiškai. Juk ir odontologas sutaisęs vieną dantį negarantuos, kad kiti nesuges. Kojos turi ne vieną veninį baseiną. Jeigu sutvarkysime vieną, tai nereiškia, kad kitas, kuris tuo metu yra sveikas, toks ir išliks. Laikas, gyvenimo būdas daro savo... Gali vėliau prireikti ir jį gydyti.
Naujausias venų varikozės gydymo metodas – klijavimas. Kuo šis būdas yra efektyvesnis už gydymą lazeriu?
Šis gydymo metodas Lietuvą pasiekė dar visai neseniai. Tai naujausias ir pažangiausias išsiplėtusių venų gydymo metodas. Mūsų šalyje jis kol kas taikomas tik Medicinos diagnostikos ir gydymo centre. Pati gydymo procedūra šiek tiek panaši į lazerinę operaciją, tačiau neprireikia imtis jokių papildomų veiksmų, chirurgas tik suklijuoja veną, o aplinkiniai audiniai, venų sienelės nėra pažeidžiami. Paprastai šią operaciją apibūdinčiau taip: į gydomą veną per kateterį suleidžiama truputėlis biologinių klijų. Ultragarso davikliu vena yra suspaudžiama, o jos sienelės sulimpa. Tuomet kraujas į širdį grįžta per šalia esančias sveikas venas. Nustojus pažeistąsias spausti, jos tampa nebeišsiplėtusios.
Kuo dar ypatinga ši procedūra?
Unikali, nes taip gydantis reikalingas tik vienas adatos dūris į gydomą veną, skirtingai nei taikant lazerinę ar radiodažnuminę chirurgiją. Vietinė nejautra būtina tik toje vietoje, per kurią kateteris įvedamas į veną. Kai vyksta natūralus gijimo procesas, klijai pažeistose vietose natūraliai absorbuojasi. Po tokios operacijos nereikia mūvėti elastinių kojinių, kurios ypač vargina šiltuoju metu, be to, nelieka randų. Iškart po procedūros galima grįžti į įprastinį darbą. Mokslininkai įsitikinę, kad šis metodas gydo ne tik pažeistas, bet ir stabdo kitų venų išsiplėtimą.
Apibendrinkime venų varikozės gydymo biologiniais klijais privalumus?
Pirmiausia tai minimaliai invazyvi procedūra. Pats gydymo metodas yra greitas ir neskausmingas. Nenaudojame jokių cheminių medžiagų, nes naudojami biologiniai klijai! Labai maža nervų ar odos pažeidimų rizika. Po procedūros iškart galima vėl užsiimti savo kasdiene veikla. Tačiau labai svarbu žinoti, kad šis gydymo metodas taikomas tik atlikus ultragarsinio skenavimo tyrimą ir tiksliai nustačius, kas vyksta kojose, kurios venos pažeistos ir ar šis gydymas bus veiksmingas.
Kas yra šio naujo venų gydymo metodo pradininkai?
Šis gydymo būdas nėra atsiradęs vakar. Klijai medicinos praktikoje sėkmingai naudojami nuo praėjusio šimtmečio vidurio operuojant kraujagyslių auglius. Laikui bėgant buvo atrasta ir kaip suklijuoti ilgą segmentą. Tai labai inovatyvus, pažangus gydymo būdas, sparčiai populiarėjantis visame pasaulyje. Tokių procedūrų nemažai atliekama Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Latvijoje. Jau yra pateikti gerai vertinami operacijų rezultatai, kurie skatina plačiau taikyti šį gydymo metodą.
Norėčiau pabrėžti, kad jis ypač veiksmingas vyresnio amžiaus žmonėms tuomet, kai jie laukia kelio ar klubo sąnario operacijos. Pastebėjau, kad kitose šalyse dažnai šį venų varikozės gydymo būdą suaugę vaikai parenka ir apmoka savo pagyvenusiems tėvams. Juk puiku – iškart po to žmogui nereikia gulėti lovoje ar mūvėti elastinių kojinių, jis gali laisvai judėti.
Medicina nuolat tobulėja. Kaip dar žadama gydyti venų varikozę?
Manau, kitas žingsnis – genetika ar lazeriai, veikiantys tiesiog per odą. Gal atsiras dar kitokių naujovių. Be to, greičiausiai ir jau žinomi gydymo būdai tobulės, taps efektyvesni, vis mažiau traumuos ligonius.