2015 04 09
Tobulų kojų link...
Kraujagyslių ligos, kojų venų varikozė
15 min. skaitymo
Šaltinis: priekavos.lt
Gražios kojos – kiekvienos moters svajonė. Ne veltui vyrai varvina seiles žiūrėdami į ilgakojes gražuoles, o moterys šiltmečiu nepraleidžia progos pasipuikuoti trumpais sijonėliais arba šortais. Tačiau ar visos gali džiaugtis grakščiomis ir lygiomis kojomis? Tikrai ne!
Tad ką daryti, kad kojos taptų jūsų vizitine kortele ir jų netektų slėpti, pataria kosmetologė, nagų meistrė Beatričė Virvičienė.
Kaip turėtų atrodyti tobulos moters kojos?
Tobulos moters kojos turi būti nudepiliuotos, švelnios, pirštai švarūs, nagų forma tvarkinga, o nagai nulakuoti. Taip pat kojos atrodo estetiškai, kai padų oda nesuragėjusi, o karpos ir nuospaudos pašalintos.
Su kokiomis kojų problemomis dažniausiai susiduriama?
Dažniausia problema – nepasitikėjimas savimi ir specialistais. Moterys kompleksuoja dėl negražių kojų, įaugusių nagų, galimo kojų grybelio ir t. t. Visa tai – psichologinė problema, kurią reikėtų įveikti ir kojų priežiūrą patikėti specialistui. Džiugu, jog kartą pasiryžusios pedikiūrui arba depiliacijai, klientės įsitikina, kad tai neskausmingas ir malonus procesas, po kurio kojos tampa minkštos, švelnios ir dailios. Nenuostabu, kad po kiek laiko apsilanko ir vėl. Pamažu tai tampa būtinybe.
Kas padeda pasiekti tobulą kojų grožį arba susigrąžinti prarastą?
Dauguma kojų priežiūrai skiria per mažai laiko ir dėmesio. Ir tai labai blogai! Rūpintis kojomis reikėtų ne mažiau negu kitomis kūno dalimis. Itin daug išbandymų kojoms tenka vasarą, kai nuo karščio jos apsunksta, pasidaro tarsi medinės, pradeda prakaituoti ir tinti. Todėl labai svarbu jas tinkamai prižiūrėti. Galima palepinti pėdas įvairiomis vonelėmis. Jos ne tik suminkštins odą, bet ir suteiks gaivumo bei lengvumo. Pavargusias kojas puikiai atgaivina kremas su mentoliu. Jeigu pėdų oda šiurkšti ir išsausėjusi, minkštumo bei drėgmės suteiks medaus ir ciberžolių kremas. Žinoma, esminį grožį kojoms suteikia lygi oda, tvarkingi nagai, todėl turinčioms galimybę patariama retkarčiais apsilankyti pas specialistą. Jis atliks profesionalų pedikiūrą ir pašalins nepageidaujamus plaukelius. Tačiau yra daug būdų bei priemonių, kuriuos pasitelkus kojas galima prižiūrėti ir namie.
Kaip atlikti pedikiūrą namų sąlygomis?
Visų pirma kojas reikėtų pamirkyti kelias minutes šiltoje druskos arba geriamosios sodos vonelėje. Tuomet nusausinti ir pašalinti suragėjusį odos sluoksnį. Šiai procedūrai geriausiai tinka pėdų brūžiklis, šiurkšti kempinė arba specialus šveitiklis. Kad oda taptų švelni, derėtų pradėti šveisti nuo kulnų pėdų link, paskui priešinga kryptimi. Patariama baigti šveisti švelnesne dilde, nes ji nepažeis odos vientisumo. Kojas dar galima palepinti kauke, tačiau prieš tai reikėtų odą nušveisti. Taip pat itin naudingos parafino vonelės. Po tokių procedūrų pėdų oda suminkštėja, o kraujotaka suaktyvėja. Tuomet metas pasirūpinti kojų nagais – atsargiai atstumti odeles, nulakuoti nagus mėgstama spalva ir nepamiršti patepti maitinamuoju aliejumi.
Kokios yra šio pavasario pedikiūro tendencijos?
Šį pavasarį išlieka madinga visų atspalvių raudona spalva. Tamsių spalvų paletėje vyrauja juoda, baklažano ir tamsiai mėlyna spalvos. Neabejotinai išlieka madingas prancūziškas pedikiūras, kuriam būdingus baltus nagų galiukus drąsesnės moterys užsigeidžia pakeisti sodria, kontrastinga spalva. Jeigu nesate ryškių atspalvių gerbėjos, puikus pasirinkimas – bet kuri pastelinė spalva.
Kaip suminkštinti suragėjusią pėdų odą?
Jeigu kojų kulnai sutrūkinėję neseniai, juos galima nugremžti pėdų skutikliu. Įsisenėjusį raginį sluoksnį galima panaikinti tokiu pat būdu. Po procedūros patariama ištepti pėdas kremu su vaisių rūgštimi. Ji skatina odos ląstelių atsinaujinimą. Tačiau po tokio pėdų šveitimo nevalia jų tepti maitinamuoju arba drėkinamuoju kremu. Nuospaudas ant kojų nesunkiai galima pašalinti irgi namų sąlygomis. Prieš einant miegoti ant jų reikia uždėti acte išmirkytą svogūno puselę arba ištepti jas pomidorų padažu. Tuomet apvynioti pėdas maistine plėvele, apsimauti kojines ir laikyti per naktį. Ryte nuospaudų pažeistas vietas nudildyti dilde. Šią procedūrą kartoti visą savaitę, kol nuospaudos visiškai išnyks.
Pasidalykite kojų vonelės receptu. Kuo palepinti pėdas?
Pavargusias kojas naudinga kartais panardinti į šiltą vonelę. Ji padės atsipalaiduoti. Vienas paprasčiausių receptų – įvairios vaistažolių ir kitų augalų ištraukos. Jeigu jaučiatės pavargę ir sudirgę, puikiai tiks melisų arba levandų vonelė. Reikia tik užplikyti 15 g žolelių, palaikyti apie 15 min., kad pritrauktų, paskui supilti į vonelę. Patariama kojas mirkyti apie 30 min.
Koks veiksmingiausias kojų depiliavimo būdas?
Šiais laikais kosmetologai susiduria su pernelyg intensyviu plaukų augimu, todėl sukurta įvairių būdų, kurie padės pašalinti nepageidaujamus plaukelius. Pagal poveikį folikului skiriami du skirtingi plaukų šalinimo būdai: epiliacija ir depiliacija. Pastaroji – plaukų šalinimas nuo odos paviršiaus mechaniškai, neliečiant giluminių odos sluoksnių. Tai elektriniai depiliatoriai, kremai, skutimas peiliukais, bioepiliacija ir pešiojimas. Šie metodai sukuria laikiną poveikį, nes plaukai atauga maždaug po 2–3 savaičių. Šalinant plaukelius tokiais metodais jie plonėja, auga lėčiau ir tampa mažiau matomi. Kitas būdas – epiliacija, kai plaukai šalinami suardant augimą lemiantį plauko svogūnėlį. Šis radikalus metodas yra ilgalaikis. Plaukams šalinti taip pat naudojamas ultragarsas, šviesa (epiliacija, fotoepiliacija, lazerinė). Taigi būdų, kaip atsikratyti nepageidaujamų kūno plaukelių, yra daug ir įvairių. Svarbu pasirinkti pagal savo poreikius ir siekiamą rezultatą.
Kaip reikėtų depiliuoti itin sausą odą?
Labai sausą odą patariama depiliuoti vašku arba cukrumi. Tuomet mažiau sudirgs.
Kas kiek laiko vertėtų depiliuoti kojas?
Po depiliacijos pirmieji plaukeliai atauga po 2–3 savaičių. Todėl norinčioms, kad kojos atrodytų nepriekaištingai, procedūrą reikėtų pakartoti. Kas kiek laiko turėtų būti atliekama procedūra, priklauso nuo žmogaus plaukų augimo ciklo.
Koks plaukų šalinimo būdas populiariausias?
Moterys itin pamėgo depiliaciją cukrumi. Ji – mažiau skausminga procedūra negu depiliacija vašku, nes naudojamos natūralios medžiagos, o po procedūros valant odą ji mažiau dirginama, todėl išlieka mažesnė šalutinių poveikių, tarkime, paraudimų, patinimų, kraujavimų, tikimybė.
Kokiomis priemonėmis kojų depiliaciją geriausia atlikti namie? Kaip paskui nuraminti sudirgusią odą?
Yra du veiksmingiausi būdai atlikti depiliaciją namie. Vienas jų – karštas vaškas. Juo šalinant plaukelius reikėtų turėti įgūdžių, todėl patariama neskubėti iškart pirkti didelės vaško pakuotės, nes atidaryta greičiau sudžiūva, todėl vaškas sunkiau lydosi. Depiliacija cukraus pasta – paprastesnis, švelnesnis ir malonesnis būdas negu depiliacija šaltu arba karštu vašku. Taip pat veiksmingiau pašalinami ir labai trumpi plaukeliai, o rezultatas išlieka net 4 savaites. Galima pasigaminti cukraus pastą ir namie. Reikia karščiui atspariame stikliniame inde sumaišyti ¼ stiklinės citrinos sulčių, 2 stiklines cukraus ir ¼ stiklinės vandens. Viską kaitinti ant silpnos ugnies, kol masė taps sirupo konsistencijos. Kai pravės, medine mentele tepti ant kūno plaukų augimo kryptimi. Tuomet prie išteptos vietos prispausti medvilninę juostelę, kelis kartus stipriai ją perbraukti delnu ta pačia kryptimi ir staigiai nuplėšti priešinga kryptimi.
Kuriuo paros metu geriausia depiliuotis?
Geriausia depiliaciją atlikti 13–15 val. Anot specialistų, tokiu paros metu net trečdaliu mažiau jaučiame skausmą, tad skausmingas procedūras rekomenduojama atlikti popiet.
Specialisto komentaras
Asmeninis treneris, kultūristas Andrius Pauliukevičius
Kokie pagrindiniai patarimai norinčioms turėti dailias kojas?
Geriausias patarimas būtų gimti su dailiomis kojomis, nes kojų ilgis, jų forma, kaip ir sėdmenų forma arba krūtinės dydis, nulemti genetikos. Tos moterys, kurios gali didžiuotis išties dailiomis kojomis, gimė su tokiomis ir galbūt jas dar padailino. Tos, kurios neturi tiesių ir ilgų kojų, jokiais pratimais jų neištemps ir neišlygins. Svarbu žiūrėti į tai realiai, nors siekti dailesnių kojų niekas nedraudžia nei vienoms, nei kitoms. Kojų raumenis verta treniruoti. Kita vertus, jeigu kojų apimtis yra per didelė, tuomet be treniruočių būtina laikytis ir griežtesnės mitybos principų, nes būtent mityba, o ne treniruotės, padeda sumažinti apimtis. Taigi galima teigti, kad kojų išvaizda priklauso nuo treniruočių ir tinkamos mitybos.
Ar kojų mankšta padeda kovoti su celiulitu?
Šiek tiek padeda, nors labiau padeda subalansuota mityba. Ji mažina riebalinį sluoksnį. Yra merginų, kurios lieknos, bet vis tiek jas kamuoja celiulitas. Tokiu atveju priežasčių gali būti įvairių: alkoholio, kofeino, nikotino, greitojo maisto, gazuotų gėrimų vartojimas.
Koks būdas veiksmingiausiai padeda pasiekti greičiausių rezultatų, siekiant sumažinti kojų apimtis ir sustangrinti jas?
Sumažinti apimtis padeda griežtesnė mityba. Treniruotės irgi padeda, tačiau jos ne tokios veiksmingos. Visų pirma griežtesnė mityba reiškia greitojo maisto, saldumynų, konditerijos gaminių atsisakymą. Taip pat patariama per dieną valgyti mažiausiai 5 kartus ir rinktis sveiką maistą.
Kojas stangrina jėgos pratimai: pritūpimai, įtūpstai, pratimai su treniruokliais. Didžiausias jų privalumas, kad buvo sugalvoti kaip įrankiai kūno linijoms tobulinti. Bėgimas, užsiėmimai grupinėse treniruotėse padeda tik iš dalies. Jeigu tarp tokių merginų pamatysite turinčias gražias kojas, greičiausiai tokias turėjo iki treniruočių.
Kokį pratimą kojoms dailinti galėtų atlikti moterys, dirbančios sėdimą darbą?
Šiuo atveju puikiai tinka pritūpimai.
Po kiek laiko galima pamatyti pirmus teigiamus pokyčius, sąžiningai atliekant pratimus ir laikantis teisingų mitybos principų?
Paprastai rezultatai jau būna matomi po 2 savaičių. Greičiausiai juos pastebi tos, kurios siekia sumažinti kojų apimtis. Tačiau tik tuo atveju, jeigu tikrai žiūri, ką valgo.
Specialistės komentaras
Aerobikos trenerė Karolina Remeikytė
Kokia fizine veikla patartumėte užsiimti norinčioms šiltmečiu turėti grakštesnes kojas?
Atšilus orams patariama kuo daugiau laiko praleisti gryname ore – jausitės ne tik žvalesnės, bet ir geresnės nuotaikos. Iš pradžių reikėtų stengtis dienotvarkėje skirti bent valandėlę laiko lengvam pasivaikščiojimui. Vėliau pasirinkti vieną veiksmingiausių sporto šakų, padedančių deginti riebalus – bėgimą. Jis ne tik sustiprins apatinės kūno dalies raumenis, bet ir visus kitus. Taip pat bėgimas teigiamai veikia kraujotaką ir gerina širdies veiklą.
Ar yra specialių aerobikos treniruočių, skirtų kojoms?
Per grupinius užsiėmimus treniruotės būna įvairios, nes stengiamasi treniruoti kuo daugiau raumenų grupių. Tačiau galima sudaryti specialią programą, skirtą tik apatinei arba viršutinei kūno daliai. Ji priklauso nuo treniruotės specifikos, kokias kūno dalis siekiama maksimaliai apkrauti. Per treniruotes, skirtas apatinei kūno daliai stiprinti, daromi pratimai šlaunų, blauzdų, sėdmenų ir vidinių raumenų grupėms treniruoti.
Kokie sportiniai pratimai efektyviausi norint pagražinti kojas?
Didžiausią teigiamą poveikį kojoms suteikia pritūpimai, įtūpstai ir bėgimas. Kuo intensyviau sportuojama, tuo greičiau galima džiaugtis norimais rezultatais.
Pateikite mankštos pavyzdžių kojoms, kuriuos būtų galima atlikti namie kasdien.
- Pasistiebimai. Kiekvieną pasistiebimą stenkitės atlikti pilnai pasistiebiant į viršų ir ištempiant kojas žemyn. Pratimas kartojamas tris serijas po 30 kartų.
- Pritūpimai. Atsistoti taip, kad pėdos būtų pečių plotyje, kojų pirštai nukreipti šiek tiek į šonus, rankos nuleistos prie dubens. Įkvėpti ir tūpti, kol šlaunys pasieks horizontalią padėtį. Dubenį leisti iki kelių lygio. Pamažu stotis ir iškvėpti orą. Liemuo turi palinkti į priekį sudarydamas 45 laipsnių kampą, ištiestas rankas laikyti pečių plotyje, kulnais tvirtai remtis į grindis. Nugara turi būti tiesi, žvilgsnis nukreiptas į priekį. Labiau pažengusioms galima atlikti pritūpimus šuoliuojant. Tačiau svarbu įsidėmėti, kad atliekant bet kokius pritūpimus, reikėtų stengtis atlikti juos taisyklingai. Antraip galima pakenkti kelių sąnariams – įtūpus keliai negali išlįsti už kojų pirštų. Pratimas kartojamas tris serijas po 20 kartų.
- Įtūpstai. Atsistoti tiesiai, kojas laikyti pečių plotyje, rankas – ant liemens. Žengti didelį žingsnį pirmyn, nugarą laikyti tiesiai ir natūraliai išlenktą. Leisti užpakalinės kojos kelį statmenai žemyn. Liemuo turi būti tiesus, koja sulenkta 90 laipsnių kampu. Kojos turi išlikti lygiagrečios viena kitai. Atsistojant remtis priekinės kojos kulnu, o ne visa pėda. Labiau pažengusios gali daryti įtūpstus peršokant ant kitos kojos. Pratimas kartojamas tris serijas po 15 kartų.
- Pratimas su kamuoliu. Įsistatyti kamuolį tarp kelių ir jų pagalba suspausti kamuolį, paskui atleisti. Šį pratimą galima atlikti tiek atsistojus, tiek atsigulus ir sulenkus kojas, o pėdas laikant tvirtai ant grindų. Pratimas kartojamas tris serijas po 20 kartų.
Kokias didžiausias klaidas daro moterys, norinčios per trumpą laiką pasiekti teigiamų figūros pokyčių?
Didžiausia klaida – dietų laikymasis ir badavimas. Tai iš pirmo žvilgsnio suteikia veiksmingų ir greitų rezultatų, tačiau iš tiesų tik alina organizmą. Vertėtų ne tik subalansuoti mitybą, bet ir sportuoti. Mityba be sporto, kaip ir pastarasis be mitybos, nepadeda pasiekti stulbinamų rezultatų.
Kokia moterų kojų dalis problemiškiausia, t. y. sunkiausia sumažinti apimtis? Kaip padailinti sporto pagalba?
Vienos problemiškiausių kūno vietų – šlaunys ir sėdmenys, nes čia kaupiasi daugiausia riebalų. Norint jų atsikratyti, reikėtų rinktis ne tik intensyvias treniruotes, bet ir atidžiai peržvelgti mitybos įpročius. Pirmiausia rekomenduojama sumažinti baltos duonos, rūkytų gaminių, saldumynų ir riebių patiekalų vartojimą. Laikantis subalansuotos mitybos principų nesunku išsirinkti specialią grupinę treniruotę, per kurią minėtoms kūno dalims būtų skiriamas pagrindinis dėmesys. Žinoma, teigiamų rezultatų suteikia ir sportas namie, kur galima atlikti pritūpimus, įtūpstus arba šuoliukus.
Specialisto komentaras
Kraujagyslių chirurgas Nerijus Bičkauskas
Kas yra venų varikozė?
Ši liga pažeidžia kojų kraujagysles. Venos išsiplečia dėl savo sienelių silpnumo arba blogos kraujo nutekėjimą reguliuojančių vožtuvų veiklos. Išsiplėtimą skatina įvairios priežastys. Neretai ši liga paveldima. Tačiau blogiausia naujiena ta, kad ji progresuoja, todėl kraujagysles būtina gydyti.
Kiek Lietuvos moterų ir kokio amžiaus skundžiasi šia liga?
Beveik pusė moterų turi vienokių ar kitokių lėtinio venų nepakankamumo problemų, vyresnėms nei 50 m. dailiosios lyties atstovėms ši liga pasitaiko dažniau. Taip pat venų varikozė gali paūmėti per nėštumą ir menopauzę. Ši liga dažniau kamuoja ir antsvorį turinčias moteris.
Kokios jos atsiradimo priežastys?
Pagrindinės venų varikozės priežastys – genetinės. Jeigu tėvai turėjo išsiplėtusias venas, tuomet ir vaikai gali paveldėti silpnas venų sieneles. Taip pat didelę įtaką daro sėdimas arba stovimas darbas. Moterims venų varikozę gali pagilinti ir nėštumas, taip pat estrogeno turinčių kontraceptinių tablečių bei hormoninių papildų vartojimas. Venų varikozė gali atsirasti ir dėl antsvorio. Ją skatina ir menopauzė. Tikimybė susirgti šia liga didėja bėgant metams. Vyresnėms nei 50 m. moterims ši liga pasitaiko dažniau. Venų varikozė gali paūmėti dėl aukštakulnės avalynės avėjimo. Be to, pakenkti gali ir kojas aptempiantys drabužiai. Jeigu jūsų darbas stovimas arba sėdimas, taip pat esate priskiriami rizikos grupei. Nenuostabu, kad dažniau plečiasi daug prie rašomojo stalo sėdinčių ir kompiuteriu dirbančių žmonių venos. Kai iš horizontalios padėties pakylame į vertikalią, kraujas sunkiau suteka į širdį. Mums nuleidus kojas, kraujo tekėjimas sunkėja ir lėtėja. Ką jau kalbėti, jei ilgą laiką esame statiškoje padėtyje, tuomet kur kas sunkiau dirba kojų raumenys. Tik mums judant raumenys gerai susitraukinėja, taip padėdami kraujui sutekėti atgal.
Kokie simptomai būdingi venų varikozei?
Blauzdas sutraukęs mėšlungis, kojų skausmas, sunkumas jose, tinimas, ypač ilgiau pavaikščiojus. Kartais išberia blauzdų odą, tarsi be priežasties niežti, blauzdos išvagotos išryškėjusių kraujagyslių. Šie simptomai reiškia, kad pacientą greičiausiai kamuoja venų varikozė, todėl būtina gydytis. Antraip kojos ne tik neatrodys gražiai, bet ir kils rimtesnių sveikatos problemų.
Kaip ši liga gydoma?
Kojų venų operacijos skirstomos į dvi grupes: atvirosios chirurginės ir endovaskuliniai gydymo metodai (lazerinės, radiodažnuminės operacijos ir skleroterapija). Nuo 2007-ųjų amerikiečių kompanija „Sapheon“ vystė naujos technikos idėją, kol galiausiai neseniai ji pasiekė ir Europą. Šis nuo 2012 m. pasaulyje taikomas dar vienas nechirurginis metodas venų varikozei gydyti paprastai vadinamas venų klijavimu. Tai – labai inovatyvus ir pažangus gydymo būdas, turintis daug privalumų ir sparčiai populiarėjantis visame pasaulyje. Gydymas klijais panaikina negalavimo priežastį venos kamiene. Atliekamas vienas dūris, organizmas netraumuojamas, nereikia dėvėti kompresinių kojinių, nelieka randų, po procedūros galima gyventi įprastą gyvenimą. Be abejo, procedūrą turi atlikti patyrę chirurgai. Ši tausojanti operacija rekomenduojama ir vyresnio amžiaus žmonėms, ypač laukiantiems kitų operacijų – organizmas lengvai ją pakelia.
Gydymas lazeriu taikomas ir Lietuvoje, deja, apie jo privalumus daugybė žmonių nieko nėra girdėję. Mūsų šalyje tokių operacijų atliekama tik iki 30 %, tuo tarpu JAV – daugiau nei 95 %. Operacija lazeriu priskiriama prie vadinamųjų pietų pertraukos operacijų. Ji trunka 20–40 min., o klinikoje pacientas praleidžia trumpiau negu 2 val. Tai labai patogu, nes sutaupomas laikas ir pinigai. Po lazeriu atliktos kojų venų operacijos pacientas daug greičiau pradeda gyventi įprastą aktyvų gyvenimą. Didelis skirtumas tarp tradicinės ir lazerinės operacijų – estetinis. Lazeriu vena gydoma per mažą taškelį, jos nereikia išimti. Lazeriu atliekamos kojų venų operacijos yra paprastos ir neskausmingos. Pooperacinis periodas praeina lengvai, pacientai jaučia tik nedidelį tempimą, bet ne skausmą. Vienintelis nepatogumas, kad po operacijos reikia mūvėti elastines kojines. Štai kodėl labiau rekomenduojama operuotis šaltuoju metų laiku, nes šias kojines galima paslėpti ir po drabužiais.
Jeigu poodiniai veniniai mazgai nėra dideli, bet matomas poodinis veninis tinklas, gali būti taikoma skleroterapija – suleidžiama vaistų į matomą pakitusią veną. Tačiau tai – tik laikina pagalba. Ilgainiui vis tiek tenka šalinti veninį sąstovį sukeliančias priežastis – atlikti operaciją.
Kojos gyja ilgai, jeigu varikozė gydoma tradiciniu chirurginiu būdu. Per chirurginę operaciją padaromas pjūvis, per kurį ištraukiamas visas venos kamienas – nuo šlaunies iki pėdos. Po tokio pjūvio ilgai gyja žaizdos, lieka randų. Ši operacija gana skausminga, o visavertiškai aktyviai gyventi pacientas gali tik po 2 savaičių.
Kokia venų varikozės prevencija?
- Reikėtų vengti antsvorio, atsikratyti papildomų kilogramų ir taip sumažinti kojoms tenkantį krūvį.
- Patariama vengti ilgai stovėti arba sėdėti tokioje pačioje padėtyje.
- Jeigu sudėtinga išvengti ilgo stovėjimo, derėtų mažinti kojoms tenkantį krūvį mūvint elastines kompresines kojines.
- Mankšta, judėjimas, ypač važinėjimas dviračiu, plaukimas arba vaikščiojimas, gerina kojų venų kraujotaką.
- Rekomenduojama mesti rūkyti – pagerės kraujotaka, normalizuosis kraujospūdis.
- Moterims patariama vengti vartoti daug estrogeno turinčių kontraceptinių tablečių ir hormoninių papildų.
- Patariama nekryžiuoti kojų sėdint.
- Derėtų vengti aukštakulnės avalynės ir aptempiančių kojas drabužių.
- Reikėtų įprasti kasdien pasėdėti arba pagulėti pakeltomis aukščiau, negu yra širdis, kojomis.
Jeigu šių patarimų neužtenka gerai savijautai palaikyti ir matomi kojų venų pakitimai, patariama kreiptis į šeimos gydytoją.
Kodėl būtina gydyti venų varikozę?
Plečiantis venoms jų negydant gali atsirasti trombų ir veninių opų, kurie labai sunkiai gydomi. Be to, kuo anksčiau pradedama gydyti, tuo geresnių rezultatų galima pasiekti.