Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2012 02 10

Venų varikozė. Ar mes jau XXI amžiuje?

Kraujagyslių ligos, kojų venų varikozė

2 min. skaitymo

Venu varikoze. Ar mes jau XXI amziuje

Kojų venų varikozė - aktuali tema. Manoma, kad šia liga serga apie 15 proc. suaugusių šalies gyventojų. Moterys kenčia keturis kartus dažniau nei vyrai.

Apie tai, kas vyksta pasaulyje ir Lietuvoje gydant šią ligą, savo mintimis dalijasi patyręs Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kraujagyslių chirurgas Nerijus Bičkauskas.

Perversmas kraujagyslių chirurgijoje

Šiandien apie 3 proc. išsivysčiusių šalių gyventojų turi rimtą venų patologiją.

Venų problemos nėra naujos, žinios apie jas pasiekia iš labai senų šaltinių, datuojamų net 2000 metų prieš Kristų.

XX amžiaus pabaigoje sėkmingai vystyta venų chirurgija leido pagerinti milijonų žmonių gyvenimo kokybę. Praėjusio amžiaus pabaiga ir šio šimtmečio pradžia yra didelio progreso gydant venas laikotarpis - atsirado naujų minimaliai invazyvių metodų. Nors iš pradžių jie buvo sutikti nepatikliai, šiandien jau niekas nebeabejoja endovaskulinės chirurgijos - minimaliai traumuojančios ir sumažinančios operacinę riziką - nauda. Ši metodika, kai pakitusi, savo funkcijų tinkamai nebeatliekanti kraujagyslė pašalinama iš vidaus (gr. endon - viduje), užėmė tvirtas pozicijas arterinių kraujagyslių gydyme.

Endovaskulinis kraujagyslių gydymas Lietuvoje ir pasaulyje

Endovaskulinė technika per pastarąjį dešimtmetį įsitvirtino venų gydyme, tradicinei chirurgijai palikdama gana siaurą nišą. Šiandien tradicinė venų chirurgija naudojama tada, kai techniškai neįmanoma endovaskulinė chirurgija: reikia pašalinti auglius, atlikti venų vožtuvų plastiką ir pan.

Lietuvoje dar yra specialistų, teigiančių, kad tradicinė chirurgija yra efektyviausias kojų venų gydymo metodas. Deja, tai yra tik žinių trūkumas ir problemos nesuvokimas.

JAV 2011 m. endovaskulinis venų varikozės gydymas patvirtintas kaip pirmo pasirinkimo metodas. Tradicinė chirurgija lieka tik alternatyviu metodu. Šiuo metu net 95 proc. venų operacijų atliekama endovaskuliniu būdu.

Endovaskulinio gydymo pranašumai

Šiandien turimi endovaskulinio gydymo tyrimų rezultatai patvirtina šio metodo pranašumus.

Atliktos studijos rodo, kad net 99 proc. lazeriniu būdu atliktų venų pašalinimo procedūrų buvo sėkmingos, o tradiciniu būdu atliktų operacijų - 92 proc.

Kitas svarbus palyginimas: po metų venų varikozė atsinaujino 4 proc. pacientų, kurie buvo gydyti lazeriu, ir 20 proc., kurie gydyti tradiciniu chirurginiu būdu.

Kodėl? Ligoniai, kuriems taikomas endovaskulinis gydymas, tiriami ultragarsu, jis naudojamas ir operuojant. Šalinant išsiplėtusias venas tradiciniu chirurginiu būdu, atliekamas pjūvis kirkšnyje, o tai yra trauma, kurios pasekmė - naujų kraujagyslių formavimasis.

Kodėl šalys, kuriose gerai išvystytas medicininis draudimas, pasirinko šiuos metodus? Po endovaskulinės operacijos į visavertį aktyvų gyvenimą pacientas grįžta po 4 dienų, o po chirurginio gydymo - po 14 dienų.

Tokį didelį skirtumą sąlygoja daugybė priežasčių. Pirmiausia, atliekant endovaskulinę operaciją pacientas kur kas mažiau traumuojamas. Procedūra atliekama taikant vietinę nejautrą, todėl dauguma žmonių, pakilę nuo operacinio stalo, iš karto grįžta į aktyvų gyvenimą. Ekonominiu požiūriu sutaupoma daug lėšų, kurios mokamos tiek nedarbingam pacientui, tiek gydymo įstaigoms už slaugą po sudėtingesnės operacijos.

Venų chirurgijos ateitis

Medicina nestovi vietoje. Pernai Liublianoje (Slovėnija) vykusioje konferencijoje tik paminėta, o šiemet Paryžiuje (Prancūzija) jau pristatyta Vokietijos ir JAV mokslininkų kuriama nauja sistema, naudojanti cianoakrilato klijus. Pernai tai buvo tik teoriniai samprotavimai, o šiemet jau pateikti pirmųjų 30 operacijų rezultatai. Paprastai šią procedūrą galima apibūdinti taip: į veną suleidžiama klijų, kurie veikia vietiškai. Vena suspaudžiama, o jos sienelės sulimpa.

Pirmasis įspūdis sukelia šoką. Jokios nejautros, skausmo, po operacijos nereikia kompresinių priemonių, ypač varginančių šiltuoju metų laiku. Norint įvertinti pačią techniką, ją dar reikia tobulinti, gauti atokių rezultatų tyrimų, tačiau pati idėja - nuostabi.

Venų chirurgija Lietuvoje taip pat vystoma - naudojamos šiuolaikinės, saugios ir efektyvios technologijos, kurios leidžia pasiekti vis geresnių gydymo rezultatų.

 

Dalintis