2025 01 13
5 laboratoriniai tyrimai, galintys apie jūsų sveikatą pasakyti kur kas daugiau nei galvojate
Ligų profilaktika (skiepai) ir diagnostika
5 min. skaitymo
Jei savo sveikatą tikrinote seniau nei atlikote automobilio techninę apžiūrą, turėtumėte suklusti. Ir ne tik todėl, kad galimai rizikuojate šiltą automobilį pakeisti į pasivaikščiojimą pėsčiomis (kas, beje, visai į naudą), bet ir todėl, kad kai kurie sveikatos negalavimai vystosi tyliai, kol kyla rimtų problemų.
Pasak „Hila“ Laboratorinės medicinos centro vadovės Anželikos Slavinskos nemažos dalies atvejų, kai į gydytojo kabinetą beldžiamasi jau su pažengusia diagnoze, būtų galima išvengti, jei tik laiku skirtume dėmesio sveikatos profilaktikai.
Dalinamės penkiais pagrindiniais laboratoriniais tyrimais, kurie apie jūsų sveikatą gali pasakyti kur kas daugiau nei galvojate ir kuriuos kiekvienas turėtų atlikti bent kartą per 1–2 metus.
Bendras kraujo tyrimas
„Bendras kraujo tyrimas – kaip atspirties taškas, iš kurio rezultatų galima daryti įžvalgas apie žmogaus organizmo funkcinę būklę. Jis leidžia pastebėti organizme vykstančius uždegimus, anemiją, kraujo krešėjimo sutrikimus. Matuojamų rodiklių aukštas arba žemas lygis gali padėti suprasti, ar turima problemų su kraujodaros sistema, imunine sistema, ar organizmą paveikė virusas ar kitos aplinkos sąlygos,“ – sako A. Slavinska.
Pavyzdžiui, sumažėjęs eritrocitų ir baltymo hemoglobino kiekis byloja apie anemiją. Įdomu, kad ši būklė kur kas dažnesnė nei atrodo, ypač tarp vaisingo amžiaus moterų, kurioms mažakraujystė gali vystytis ir dėl itin gausių ir / ar ilgai trunkančių mėnesinių. Kitu atveju reikėtų įdėmiau peržiūrėti savo mitybos racioną, nes anemija dažnai vystosi ir dėl nepakankamo kiekio su maistu gaunamos geležies, rečiau dėl tam tikrų įgimtų patologijų.
Gliukozės arba cukraus kraujyje tyrimas
Pasak A. Slavinskos, gliukozės tyrimas atskleidžia daug vertingos informacijos apie tai, kaip organizmas geba susitvarkyti su cukrumi kraujyje. Remiantis jo rezultatais galima vertinti riziką sirgti diabetu, taip pat pastebėti hipoglikemija – per mažą gliukozės kiekį kraujyje, taip pat įtarti galimas kai kurias kepenų ar kasos ligas, hormonų balanso sutrikimus, sukeltus skydliaukės ar antinksčių veiklos sutrikimų.
„Vis dėlto, vienas svarbiausių šio tyrimo aspektų – galimybė laiku pastebėti prediabetinę būklę, kai diabeto dar nėra, tačiau organizmui jau darosi sunku reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Tai tarsi žadintuvo skambutis imtis sveikatos pokyčių, nes ši būklė dar nėra negrįžtama ir tinkamai sureguliavus mitybos bei fizinio aktyvumo režimą galima užkirsti kelią rimtos ligos vystymuisi,“ – pastebi Laboratorinės diagnostikos centro vadovė.
Lipidograma arba riebalų kraujyje tyrimas
Lipidograma gali daug pasakyti apie mūsų širdies ir kraujagyslių sistemos sveikatą. „Paprastais žodžiais tariant, atlikę lipidogramą galime įvertinti, kiek gi riebalų (lipidų) yra mūsų kraujyje – tai: mažo ir didelio tankio lipoproteinai, geriau žinomi, kaip blogasis ir gerasis cholesterolis, trigliceridai. Cholesterolis yra lipidų (riebalų) rūšis, padedanti jūsų organizmui atlikti daug svarbių funkcijų. Tačiau per didelis mažo tankio cholesterolio kiekis kraujyje yra žalingas. Jis gali patekti į kraujagyslių sieneles, pažeisti jų vientisumą ir sukelti aterosklerozinių apnašų (sukietėjusių nuosėdų) susidarymą. Cholesterolis krauju keliauja tyliai ir galima ilgą laiką nieko nejausti ir nepastebėti besiformuojančio kraujagyslės sienelės pažeidimo. Gali nebūti jokių simptomu, kol neištiks staigus sveikatos sutrikimas, kaip širdies priepuolis ar insultas,“ – sako A. Slavinska.
Šis tyrimas taip leidžia stebėti ir vertinti cholesterolį mažinančių vaistų veiksmingumą, jei tokie skiriami.
Moterims – ŽPV, vyrams – PSA tyrimai
Šie du laboratorijoje atliekami tyrimai, pasak A. Slavinskos, itin svarbūs gimdos kaklelio vėžio moterims ir prostatos vėžio vyrams prevencijai ir yra įtraukti į nacionalines vėžio prevencijos programas.
„Net 9 iš 10 gimdos kaklelio vėžio atvejų lemia žmogaus papilomos virusas (ŽPV) – ilgalaikė jo sukelta infekcija. Patekęs į organizmą šis virusas pažeidžia gimdos kaklelio ląstelių dauginimąsi ir pakeičia jų morfologiją (išvaizdą). Sutrikus šiems procesams, pradeda formuotis nenormalios ląstelės, kurios ilgainiui gali vystytis į piktybinius navikus, – pasakoja Anželika Slavinska – Atliekant ŽPV tyrimą, iš gimdos kaklelio paimtuose ląstelių mėginiuose ieškoma tam tikrų didelės rizikos ŽPV tipų nukleorūgščių. Aptikus juos moters organizme, jau galima imtis atitinkamų veiksmų, kad sumažintume tikimybę vieną dieną išsivystyti vėžiniam susirgimui“.
Tiesa, ŽPV aktualus ir vyrams. Būtent šis virusas yra siejamas ir su augančiu burnos bei gerklų vėžio atvejų skaičiumi bei vis jaunėjančiu sergančiųjų amžiumi. Mokslininkai ir gydytojai šią tendenciją sieja būtent su seksualinio gyvenimo įpročiais, mat virusas daugiausiai plinta lytiniu keliu.
PSA arba prostatos specifinio antigeno tyrimas aktualus tam tikro amžiaus sulaukusiems vyrams. Pagal nacionalinę vėžio prevencijos programą tyrimas kas dvejus metus atliekamas sulaukusiems 50-ies, tačiau A. Slavinska atkreipia dėmesį, kad vyrams, kurių šeimose jau būta prostatos vėžio atvejų – t. y. sirgo tėčiai, seneliai ar dėdės, apie tai reikėtų susimąstyti ir anksčiau, jau nuo 40–45 m., nes šie vyrai jau patiria didesnę riziką susidurti su šia klastinga onkologine liga.
Svarbūs atsakymai iš kelių mililitrų kraujo
Visi šie tyrimai atliekami „Hila“ Laboratorinės diagnostikos centre, kur naudojant modernius analizatorius ir itin jautrius tyrimo metodus, tiksliai nustatomi jau minėti ir kiti kraujo rodikliai bei galimi jų nuokrypiai nuo normų, kuriuos vėliau įvertina gydytojai.
Minėti tyrimai, išskyrus ŽPV, atliekami paėmus veninio kraujo mėginį, o šiuolaikinės sistemos taip ištobulintos, kad įprastai pakanka vos kelių jo mililitrų.
„Glaudžiai bendradarbiaujame su laboratorinės medicinos kolegomis Europoje bei pasaulyje ir nuolat atidžiai sekame, kad naudojami reagentai ir analizės sistemos atitiktų itin aukštus tikslumo ir kokybės standartus. Taip galime užtikrinti, jog mūsų laboratorijoje gauti rezultatai leis gydytojams tiksliai nustatyti diagnozę, sekti pacientų sveikatos rodiklius ir atitinkamai skirti ar koreguoti gydymo planą,“ -priduria A. Slavinska. Pasak jos, tai kad Laboratorinės diagnostikos centras įrengtas čia pat „Hila“ centre, didžiąją dalį tyrimų rezultatų leidžia gydytojui ir pacientui pristatyti jau per kelias valandas ar net greičiau ir tik retais atvejais, kai tyrimo specifika reikalauja daugiau laiko arba itin reti Lietuvoje niekur neatliekami tyrimai siunčiami Vokietijos laboratorijoms, užtrunkama ilgiau.
Nuo ko pradėti?
Metų pradžia – geras laikas skirti daugiau dėmesio savo sveikatai ir įsibėgėjančius metus sutikti ramesne širdimi. Pradėkite nuo vizito pas savo šeimos gydytoją, ypač jei jo kabinete lankėtės seniai.
Gydytojas, atsižvelgdamas į jūsų sveikatos istoriją, amžių, išsakomus nusiskundimus paskirs šiuos ar kitus reikalingus tyrimus, kurie bus pirmasis žingsnis išsiaiškinti esamą sveikatos būklę ir sužinoti, kaip galėtumėte ją pagerinti ir sumažinti ligų riziką.