2025 03 18
Ką reiškia, kai gydytojas jums skiria kompiuterinės tomografijos tyrimą?
Ligų profilaktika (skiepai) ir diagnostika
4 min. skaitymo

Galvos svaigimas, įtartinas pilvo skausmas ar spaudimas krūtinėje – tai tik keletas iš simptomų, dėl kurių konsultuojantis gydytojas jums gali skirti atlikti kompiuterinės tomografijos, dažniausiai tiesiog sutrumpintai KT vadinamą, tyrimą. Dažnam šis primena tarsi sceną iš fantastinio filmo, mat visą kūną ar jo dalį daugybe sluoksnių nuskaito net iki kelių šimtų preciziškai sukalibruotų itin jautrių daviklių eilučių, į specialisto stebimą ekraną perduodančių tarsi plonais sluoksniais raikytą organizmo sistemų vaizdą.
Kada atliekamas šis tyrimas, ką jis atskleidžia apie jūsų organizmo sistemų sveikatos būklę ir kaip šiuolaikiniai sprendimai leidžia sumažinti stresą tyrimo metu, išsamiai pasakoja „Hila“ Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Radiologinės diagnostikos centro vadovė, gydytoja radiologė Aida Steponėnienė.
Vienas informatyviausių tyrimų, nepamainomas skubios pagalbos atvejais

Pasak gydytojos, KT vaizdai yra nepamainomas informacijos šaltinis daugelio sričių specialistams, o ypač skubios pagalbos skyriuose, kur svarbi kiekviena minutė. Šie leidžia aptikti ne tik kaulų lūžius, dažnai ir itin smulkius ar sudėtingus, kuriuos ne visada galima pastebėti įprastai tokiu atveju atliekamos rentgenografijos metu, bet ir galimus greta esančių vidaus organų pažeidimus, kraujavimą – tai itin svarbu galvos, krūtinės traumų atvejais, nes padeda aptikti šonkaulių lūžius, plaučių pažeidimus, pneumotoraksą (oro susikaupimą tarp plaučių ir krūtinės ląstos sienelės) ar hemotoraksą (kraujo susikaupimą pleuros ertmėje), taip pat pilvo organų traumos atveju – tiksliai įvertinti kepenų, blužnies, inkstų ar žarnyno pažeidimus, kurie gali kelti pavojų gyvybei. Taip pat ir tokias rimtas ir pavojingas būkles, kaip insultas, plaučių embolija. Taip pat ir tokias rimtas ir pavojingas
būkles, kaip insultas, plaučių embolija. Tiesa, šis tyrimas plačiai naudojamas ne tik skubios pagalbos skyriuose, o paskirti jį atlikti gali ir gydytojai kardiologai, ir neurologai ar ortopedai, taip pat onkologai.
Leidžia vizualizuoti širdies ir net smegenų kraujagysles
Šis tyrimas dažnu atveju nepamainomas ir gydytojas kardiologams bei neurologams. Ypač, kai tenka susidurti su širdies ir kraujagyslių ligomis, krajotakos sutrikimais.
„KT technologija leidžia vizualizuoti galvos smegenų, širdies, plaučių, aortos, taip pat galūnių kraujagysles ir tokiu būdu pastebėti kraujagyslių susiaurėjimus, aneurizmas (kaip suplėnėjus kraujagyslės sienelei joje susiformuoja tarsi iššipūtęs ir bet kada plyšti galintis išsiplėtimas) ar užsikimšimus”, – pasakoja Radiologinės diagnostikos centro vadovė.
Ilgametę patirtį sukaupusi radiologė A. Steponėnienė išskiria vieną naujausių ir pažangiausių KT tyrimų – vainikinių širdies kraujagyslių angiografiją, kuri padeda diagnozuoti širdies kraujagyslių ligas, įvertinti, ar arterijos nėra susiaurėjusios ar užsikimšusios, nustatyti širdies nepakankamumo priežastis, patikrinti stentų būklę po jų implantavimo bei įvertinti paciento būklę po vainikinių arterijų šuntavimo operacijų.
Viena svarbiausių onkologinių ligų diagnostikos ir stebėsenos priemonių
Kompiuterinė tomografija yra viena svarbiausių vėžio diagnostikos ir gydymo stebėsenos priemonių. Pasak gydytojos radiologės A. Steponėnienės, šis tyrimas padeda, ne tik nustatyti piktybinius navikus, bet ir įvertinti jų dydį, išplitimą bei, ar liga galimai atsinaujino po gydymo.
„KT dažnai naudojamas pirminėje diagnostikoje, nes gali aptikti net besimptomius auglius, kai liga dar nėra išplitusi. Prieš operaciją KT tyrimas padeda gydytojams tiksliai suplanuoti chirurginę intervenciją, įvertinant naviko dydį ir jo sąsajas su aplinkiniais audiniais. Gydymo metu tyrimas leidžia stebėti, kaip navikas reaguoja į chemoterapiją ar spindulinę terapiją, o po gydymo – diagnozuoti ligos atkrytį“, – sako gydytoja.
Sergantiems onkologinėmis ligomis KT atliekamas tam tikrais periodais siekiant įvertinti, ar liga neatsinaujino.
Išsamūs vaizdai per kelias sekundes
„Hila“ Medicinos diagnostikos ir gydymo centre šiemet įdiegta nauja, pasaulyje pripažinto gamintojo „Siemens“ „SOMATOM X.cite“ kompiuterinės tomografijos sistema.
Naujos kartos kompiuterinis tomografas tiriamą kūno dalį nuskenuoja net 128 sluoksniais, kai palyginimui šiandien naudojami kompiuteriniai tomografai, turintys nuo 64 sluoksnių. Be to, pažangi įranga leidžia tiriamojo kūną nuskenuoti vos per kelias sekundes, o tai prisideda ir greitesnio tikslios diagnozės nustatymo.
Moderni technologija užtikrina itin didelę vaizdų raišką, todėl galima aptikti net itin smulkius pakitimus, kurie anksčiau galėjo likti nepastebėti.
Dirbtinis intelektas – labiau tausojantiems ir saugesniams tyrimams
Pasak gydytojos, reikšmingos įtakos turi ir pritaikyti dirbtinio intelekto (DI) sprendimai. DI technologijos automatiškai pritaiko tyrimo parametrus pagal paciento amžių, lytį ir sveikatos būklę. Pastarieji leidžia tiksliau apskaičiuoti reikiamą jonizuotosios spinduliuotės kiekį, todėl pats tyrimas tampa saugesnis ir labiau tausojamas organizmas.
Mažiau streso tyrimu metu
Didelę patirtį atliekant KT ir kitus radiologinės diagnostikos tyrimus sukaupusi gydytoja sako, kad KT yra vienas iš tų tyrimų, į kuriuos pacientai ateina su nerimu. Anot jos, daugeliui šis tyrimas pirmiausia asocijuojasi su siaura ir ribota erdve, kas, visai suprantama, didina klaustrofobijos pojūtį.
Metų pradžioje įdiegtas naujas KT aparatas turi platesnę – 82 cm skersmens tyrimo angą, kuri suteikia daugiau komforto ir mažina klaustrofobijos pojūtį. Be to, jame integruota stebėjimo kamera, kuri leidžia realiu laiku stebėti paciento būklę ir, prireikus, koreguoti jo padėtį. Tai prisideda prie streso mažinimo šio itin svarbaus tyrimo metu.