2024 01 16
Kokias ligas gydo terapeutas ir kada turėtumėte į jį kreiptis?
Ligų profilaktika (skiepai) ir diagnostika
4 min. skaitymo
Sunegalavus, esant įvairiems sveikatos sutrikimams paprastai kreipiamės į savo šeimos gydytoją, dažnai pamiršdami, jog yra ir terapeutas (gr. therapeutēs – gydytojas, slaugytojas), dar vadinamas vidaus ligų gydytoju. Tačiau kaip žinoti, kokiais atvejais geriau kreiptis į terapeutą, kokias ligas jis diagnozuoja ir gydo bei kodėl jis vis dar painiojamas su šeimos gydytoju? Apie tai pasakoja medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ terapeutė, hematologė Lina Aleškevičienė.
Gydytojas terapeutas – kas tai?
Plačiąja ir bendrine prasme gydytojas terapeutas arba vidaus ligų gydytojas – tai medicinos specialistas, kuris, remdamasis savo žiniomis, įgūdžiais ir patirtimi, gydo suaugusius asmenis, besiskundžiančius įvairiomis ligomis ir būklėmis.
Terapeutė L. Aleškevičienė paaiškino, jog į vidaus ligų gydytoją paprastai kreipiamasi, kai sutrinka kuri nors vidaus organų sistema, pvz., plaučių, širdies, virškinamojo trakto, endokrininės sistemos, sąnarių ir kt. Taip pat terapeutas rūpinasi suaugusiųjų (vaikų ir paauglių nekonsultuoja) pacientų sveikatos prevencija ir paliatyvia pagalba.
„Mes, vidaus ligų gydytojai, turime daugiau patirties su sunkesnių būklių hospitalizuotais pacientais, kasdieniame darbe susiduriame ne su pačiomis pirminėmis problemomis, bet jau su tokiomis, kada galima svarstyti apie pasirinkimą, tarkim, kada gydyti plataus veikimo spektro antibakteriniais medikamentais, kodėl nėra sėkmingas mažakraujystės arba vienos ar kitos infekcijos gydymas, kaip patikslinti, ką aprašė kitas gydytojas po ultragarsinio tyrimo, ar pan.“, – paaiškino terapeutė L. Aleškevičienė.
Kuo terapeutas skiriasi nuo šeimos gydytojo?
Pagal dabartinę gydytojų rengimo sistemą, šeimos gydytojas atlieka labai daug funkcijų vadinamojoje pirminėje grandyje, t. y. apžiūri, įvertina pirminę paciento būklę ir nusprendžia, ar reikia jį siųsti konsultuotis su kitais gydytojais specialistais.
„Šeimos gydytojo praktika labiau orientuota į pirminę grandį. Tai tarsi žmogaus sveikatos dirigentas, kuris dažniausiai rūpinasi visais šeimos nariais, jų sveikatos profilaktinėmis patikromis, žino, kuo serga paciento tėtis ar senelis, ir pan. Šeimos gydytojas yra geriausiai susipažinęs su visos šeimos narių sveikatos būkle“, – pabrėžė terapeutė L. Aleškevičienė ir atkreipė dėmesį, jog minėtos šeimos gydytojo funkcijos dažnai gali kartotis abiejose specialybėse, pavyzdžiui, tiek vidaus ligų, tiek šeimos gydytojai gali diagnozuoti pacientui nekomplikuotą anginą ir paskirti tinkamą gydymą.
Į vidaus ligų gydytoją taip pat galima kreiptis dėl daugybės sveikatos sutrikimų ir nusiskundimų, ypač tuo atveju, jei abejojama, koks gydytojas specialistas galėtų padėti dėl pablogėjusios savijautos.
Kokias ligas diagnozuoja vidaus ligų gydytojas?
Vidaus ligų gydytojai rezidentūroje nemažai laiko praleidžia stacionare, todėl, anot terapeutės, šios specializacijos gydytojai puikiai suvaldo gyvybei grėsmingesnes situacijas ir komplikacijas.
Ypač daug dėmesio skiriama tokioms būklėms, kurios neretai pavojingos vidaus organams – širdies ligoms, arterinei hipertenzijai, cukriniam diabetui, plaučių ligoms ir kt.
„Gydytojas terapeutas gali pakonsultuoti jus dėl įvairių ūmių ar lėtinių ligų, karščiavimo, blogos savijautos, ypač jeigu nėra aišku, ar nusiskundimai susiję tarpusavyje. Konsultacijos metu vidaus ligų specialistai gali skirti daugiau laiko problemos aplinkybėms. Mes žiūrime į pacientą kaip į visumą, todėl turime išmanyti visas vidaus organų sistemas ir galimas ligas“, – pasakojo Medicinos diagnostikos ir gydymo centro terapeutė L. Aleškevičienė.
Kada reikėtų kreiptis į terapeutą?
Gydytojas terapeutas – tinkamas specialistas visiems asmenims, sulaukusiems 18 metų, tiek susirgus angina ar bronchitu, tiek norint išsiaiškinti galimas ligų rizikas ar siekiant gydyti dažniausias infekcines ligas, širdies nepakankamumą, virškinamojo trakto organų ligas ir pan.
Terapeutė sako pastebinti, jog kai kurie pacientai linkę užsiimti savigyda galbūt dėl laiko stokos ar nenoro vykti pas gydytoją, ir įspėja apie galimą tokio elgesio pavojų sveikatai: „Pacientas neturi žinių ir patirties, kaip atskirti ir suprasti vieną ar kitą ligos simptomą. Nemalonūs požymiai gali būti tiek visai nekalti, tiek žmogaus gyvenimą keičiančios būklės palydovai. Tik gydytojas specialistas gali išsiaiškinti tikslią ligos priežastį ir rasti tinkamiausią gydymo būdą.“
Naujasis Šeimos medicinos centras – tyrimai ir gydymo paskyrimas per 1 dieną
Šeimos medicinos centre dirba didelę darbo patirtį turintys vidaus ligų gydytojai, kurie suaugusius asmenis konsultuoja tiek ligų prevencijos klausimais, tiek diagnozuoja bei gydo įvairias ligas, skiria reikiamus tyrimus, o esant poreikiui, nukreipia pas kitus gydytojus specialistus. Vienas iš privalumų, kodėl verta rinktis privatų vidaus ligų gydytoją, – nereikia laukti eilėje, o turėdamas 30 min. konsultacijos laiką terapeutas Vilniuje gali skirti dėmesį kiekvienam pacientui.
Kodėl verta tapti Sveikatos klubo nariu?
Tiems, kas nori taupyti savo laiką, yra galimybė tapti Šeimos medicinos centro Sveikatos klubo nariu. Įgijus šio klubo narystę, be jokių apribojimų galima naudotis daugiau kaip 2 tūkst. sveikatos priežiūros paslaugų už specialią kainą visus metus.
Sveikatos klubo nariai turi išskirtinę galimybę neribotai lankytis ne tik pas savo šeimos gydytoją, konsultuotis visais ambulatorinės sveikatos priežiūros, nedarbingumo pažymėjimo, kompensuojamų / nekompensuojamų vaistų, skiepijimo nuo užkrečiamųjų ligų, sveikatos pažymų išrašymo klausimais, gauti nemokamus pagrindinius laboratorinius tyrimus, o esant poreikiui, privataus vidaus ligų gydytojo ir / ar kito gydytojo specialisto konsultacijas už mažesnę kainą.