2022 07 13
Kokie pirmieji žingsniai įvykus nelaimei?
Ligų profilaktika (skiepai) ir diagnostika
2 min. skaitymo
Kartais gyvenimas iškrečia nemalonių pokštų. Kiekvienas iš mūsų turėtume žinoti, kaip elgtis įvykus nelaimei: užspringus, prasidėjus kraujavimui ar ištikus insultui. Tačiau ar tikrai tai žinome ir gebėtume atlikti?
Medicinos diagnostikos ir gydymo centro specialistai dalijasi svarbiausiomis rekomendacijomis, kaip elgtis sudėtingose situacijoje.
Užspringimas
- Įtardami, kad žmogus užspringo, nukentėjusiojo paklauskite: „Užspringote?“, „Ar galite kalbėti?“ Jeigu kvėpavimo takai užkimšti, žmogus kalbėti negali.
- Skatinkite užspringusįjį kosėti. Jeigu nukentėjusiajam tai pavyksta ir jis gali kalbėti, jums nieko daryti nereikia. Kosulys yra geriausia svetimkūnio pašalinimo priemonė.
- Jei kosulys pasidaro neefektyvus, bet žmogus vis dar yra sąmoningas, atlikite 5 trinktelėjimus į tarpumentę.
Atsistokite iš šono, paverskite žmogų į priekį taip, kad kvėpavimo takus užkimšęs svetimkūnis lengvai pasislinktų kvėpavimo takais aukštyn ir iššoktų lauk.
Delnu atlikite 5 staigius trinktelėjimus į tarpumentę.
- Jeigu trinktelėjimai į tarpumentę neefektyvūs, atlikite 5 pilvo spustelėjimus (Heimlicho manevrą).
Atsistokite nukentėjusiajam už nugaros, apglėbę jį uždėkite kumštį ant viršutinės pilvo dalies tarp bambos ir krūtinkaulio apatinės dalis. Kumštį prispauskite kitos rankos plaštaka, staigiu stipriu judesiu abiem rankomis spauskite gilyn ir į viršų.
Jei svetimkūnis neiššoka, kartokite šį veiksmą iki 5 kartų.
Jei kvėpavimas vis dar sudėtingas, pakaitomis atlikite 5 trinktelėjimus į tarpumentę ir 5 pilvo spustelėjimus.
- Jeigu žmogus netenka sąmonės, kvieskite greitąją pagalbą ir pradėkite gaivinti.
Paguldykite nukentėjusįjį ant žemės, padarykite 2 įpūtimus ir 30 krūtinės ląstos paspaudimų.
Jei burnoje matote svetimkūnį, ištraukite.
Kraujavimo stabdymas
Neretai įvykus nelaimei kviečiama greitoji pagalba, tačiau nesiimama jokių veiksmų. Esant kraujavimui, gyvybiškai svarbu iškart pradėti jį stabdyti.
- Pirštais arba delnu spauskite kraujuojančią vietą. Uždenkite žaizdą specialiu tvarsčiu arba švariu audiniu ir stipriai prispauskite ranka. Labai svarbu nenuimti tvarsčio net jam permirkus krauju – dėkite naujus sluoksnius, palikdami senuosius. Tik tokiu atveju kraujas gali pradėti krešėti.
- Jeigu įmanoma, žaizdą sutvarstykite bintu arba kita švaria medžiaga.
- Jeigu neįtariate kaulų lūžio, pakelkite galūnę virš širdies lygio. Nepamirškite, kad žaizdą vis dar turite spausti ir stabdyti kraujavimą.
- Nepamirškite, kad jeigu žaizdoje yra svetimkūnis, pavyzdžiui, stiklas ar metalo gabaliukas, netraukite jo – tai gali sukelti dar stipresnį kraujavimą. Įtvirtinkite svetimkūnį bintu, kad nejudėtų.
Insulto požymiai
Insultas dažniausiai užklumpa netikėtai, todėl itin svarbu veikti greitai ir pastebėti net mažiausius galvos smegenų infarkto požymius. Nieko nelaukdami kvieskite greitąją pagalbą, nes žmogus gydymo įstaigoje turėtų atsidurti per 3 val. – kuo ilgiau delsite, tuo didesnė tikimybė, kad smegenyse prasidės negrįžtami pakitimai.
Simptomai:
- pasikeitusi šypsena – vienas lūpų kampas nusviręs žemiau už kitą;
- paprašius žmogaus pakelti rankas aukštyn, jis negali pakelti vienos rankos;
- kalba nerišli, neaiški;
- skundžiasi staigiu galvos skausmu;
- sutrikusi sąmonė.
Sąmoningą žmogų paguldykite, truputį pakelkite galvą ir pečius, padėdami po jais minkštą pagrindą. Stenkitės jį nuraminti, atlaisvinkite drabužius, sunkinančius kvėpavimą, būkite šalia ir stebėkite kvėpavimą ir ar sąmoningas, kol atvyks medikai.
Nesąmoningam žmogui atverkite kvėpavimo takus ir įvertinkite kvėpavimą; jei jis nekvėpuoja, pradėkite gaivinti atlikdami 30 krūtinės paspaudimų ir 2 įpūtimus.