Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2009 02 09

Laiku atlikti tyrimai padeda užbėgti ligai už akių

Ligų profilaktika (skiepai) ir diagnostika

3 min. skaitymo

Laiku atlikti tyrimai padeda uzbegti ligai uz akiu

Sena tiesa: visos ligos nuo nervų. Kad tikrai visos, Medicinos diagnostikos centro, įsikūrusio V. Grybo gatvėje, Vilniuje, gydytoja endoskopuotoja Judita Songailienė negalėtų patvirtinti.  Tačiau ji neabejoja, kad didžiulis gyvenimo tempas, įtampa ir šiandien lietuvių širdis vis labiau užkariaujantis nerimas dėl ateities tikrai silpnina sveikatą.

Dirbate daugiau nei du dešimtmečius. Ar galėtumėte palyginti, kokie žmonės į jūsų kabinetą užsukdavo anksčiau ir kokie – dabar?

Anksčiau būdavo daugiau užleistų ligos atvejų, o tai reiškia, kad žmonės mažiau rūpindavosi savo sveikata. Ekonomikos pakilimo metu jie tapo rūpestingesni, atidesni sau. Dabar ir vėl pastebiu sumažėjusį dėmesį savo kūnui. Daugėja refliuksinės ligos, žarnyno vėžio atvejų jauniems žmonėms.

Gal žmonės pradėjo taupyti? Tik ar verta taupyti savo sveikatos sąskaita?

Manau, kad ne visi supranta tą paprastą tiesą: kai susirgsi, niekam nebebūsi reikalingas.

Medicinos technika nuolatos tobulėja. Jūs dirbate su naujausia šiuolaikine įranga. Ką tokios naujovės duoda gydytojui ir jo pacientui?

Jaučiu didžiulį pasitenkinimą, kad pagrindinis mano darbo įrankis tobulėja. Su kiekvienu išradimu atsiranda galimybė geriau ištirti pacientą, pastebėti ligos ankstyvąją stadiją. Kuo anksčiau liga nustatoma, tuo didesnė tikimybė, kad ji bus išgydyta.

Medicinos diagnostikos centre  atliekame gastroskopiją – stemplės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos tyrimą, tiesiosios žarnos tyrimą – rektoskopiją  ir viso storojo žarnyno ištyrimą – kolonoskopiją. Naudodami šiuolaikinę įrangą ne tik ištiriame, bet ir atliekame gydomąsias procedūras: šaliname polipus, stabdome  kraujavimą, atliekame biopsiją, guminiais žiedais suspaudžiame hemorojaus mazgus.

Ar pasitaiko, kad ateina pacientas, jūs ištiriate jo vidaus organus ir sakote: „Viskas gerai“?

Žinote, žmonės nusiskundimų neprisigalvoja, nebent jie sirgtų dvasios ligomis. Jei pacientas turi skundų, taip nebus: pažiūrėjai žarnyne – nieko, skrandyje – nieko, esi sveikas. Mūsų organizmas – vientisas, žmogaus kūnas – ne automobilis, kur dūręs pirštu nustatysi gedimą. Jei matai, kad endoskopiniai tyrimai ligos nerodo, patari, į kokį specialistą žmogus turėtų dar kreiptis. Pilvo skausmus kartais gali sukelti ir ginekologinės ligos, ir tulžies akmenys.

Ar skausmas yra organizmo signalas, kad reikėtų apsilankyti pas gydytoją?

Ne vien tik  skausmas ir pastebėtas kraujas. Susirūpinkime, jei pakito apetitas, tuštinimosi pobūdis, krenta svoris, ėda rėmuo, vargina rytinis kosulys, silpnumas. 

Juk tiesa,  kad refliuksas vis dažniau vadinamas amžiaus liga?

Mes skubame, o skubėjimas yra blogis. Visada pacientams sakau: „Valgykite susikaupę!” Gali valgyti kukliai  ir paprastai, bet būtina tam skirti ir laiko,  ir dėmesio. Juk rekomendacijos seniai parašytos: penktadieniais valgykime mažiau, kai keičiasi metų laikai –  atsisakykime mėsos. Anksčiau žmonės prie stalo turėdavo laiko ir pasimelsti, ir Dievui padėkoti, kad kąsnį turi. Šiandien valgome taip, lyg benzino į automobilio baką piltumės.

Kai jaučiame, kad ima trikti virškinimo sistema, ar endoskopija yra pirminis tyrimas?

Šiuolaikinės medicinos neįsivaizduojame be endoskopijos. Endoskopiniai tyrimai padeda anksti diagnozuoti gastritą, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligę, refliukso ligą, žarnyno uždegimines ligas, gerybinius ir piktybinius auglius. Tai – svarbu, nes anksti diagnozuota liga lengviau pagydoma, mažėja komplikacijų.

Jei skrandžio tyrimas žmogui nemalonus, siūlome intraveninę trumpalaikę nejautrą, o žarnyną visada tiriame nejautroje. 

Gydytoja, ar pastebite, kad virškinamojo trakto ligos jaunėja?

Tikrai taip. Gyvenimo tempas, įvairūs konservantai ir priedai maiste daro savo. Vis dažniau Medicinos diagnostikos centre tyrimus darosi į gimtinę grįžę emigrantai. Jau net tris atvejus turėjau, kai vaikai nuo ketverių iki šešerių metų skundėsi pilvo skausmais. Pilvo skausmai – reakcija į nerimą. Kaip kitaip gali jaustis vaikai, ištraukti iš įprastinės aplinkos? Mažiukams dažnos  skrandžio erozijos, duodenogastriniai refliuksai.

Ar pastebite, kad sužinoję diagnozę, žmonės noriai keičia savo gyvenimo būdą?

Ne iš pirmo karto. Susirūpina tada, kai liga pasikartoja. Kad sirgti – brangu, yra vienas svarbiausių susirūpinimo veiksnių. Kai susergama, suprantama, kad investuoti į savo sveikatą verta. Klausyti gydytojų patarimų – taip pat.

Sakykite, kokias taisykles, padedančias saugoti sveikatą, pirmiausia išdėstote savo pacientams? 

Būtina sudėlioti savo gyvenimo vertybių skalę. Banalu, bet tiesa. Visos negandos ir sunkmečiai praeina. Sveikata grįžta sunkiausiai. Sveika mityba, ramybė, optimizmas, domėjimasis savo organizmo būkle,  įprasti sveikatos patikrinimai ir yra tai, kas padės mums išlikti sveikiems ir stipriems.

Dalintis