2021 04 20
Dubens dugno raumenys: kodėl juos reikia stiprinti ir kokią reikšmę jie turi mūsų gyvenime?
Sporto medicina, reabilitacija, kineziterapija
4 min. skaitymo
Žmogaus kūnas turi daugiau kaip 600 įvairaus dydžio ir formų griaučių raumenų, kurie kasdien dirba tam, jog galėtume sklandžiai judėti ir atlikti kasdienes veiklas. Tiesa, žinome ne apie kiekvieną iš jų. Vieni tokių – dubens dugno raumenys. Nors ir nematomi plika akimi, šie raumenys itin svarbūs daugeliui organizmo funkcijų, ypač moterims, kurios statistiškai dažniau nei vyrai susiduria ir su tokiomis problemomis kaip šlapimo nelaikymas. Apie tai, kodėl tokie svarbūs dubens dugno raumenys, kas nutinka jiems nusilpus ir kaip juos stiprinti, pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Reabilitacijos ir sporto medicinos centro kineziterapeutė Austėja Gliaudytė.
Kur yra dubens dugno raumenys?
„Dubens dugnu vadinama sritis tarp kojų. Joje esantys raumenys vadinami dubens dugno raumenimis, kurie išsidėstymu primena tarsi hamaką, einantį nuo uodegikaulio iki gaktos. Jų funkcija – prilaikyti dubens srityje esančius organus: šlapimo pūslę, makštį, tiesiąją žarną, kitus pilvo organus.
Šie raumenys, nors ir ne tokie matomi, labai svarbūs daugeliui organizmo funkcijų, tarp jų – šlapimo laikymui, normaliai žarnyno funkcijai. Sąveikaudami su diafragma, skersiniais pilvo ir klubiniais juosmens raumenimis šie raumenys turi didelės įtakos dubens dugno jėgai, taip pat turi įtakos juosmens dubens stabilumui – atsako už apatinės nugaros dalies gerovę. Raumenys užtikrina šlapimo ir išmatų sulaikymą miegant, kai keliami sunkūs daiktai, suteikia papildomą atramą padidėjus pilvo spaudimui, pavyzdžiui, kosint, čiaudint, bėgant, šokinėjant ar juokiantis“, – paaiškina kineziterapeutė A. Gliaudytė.
Pasak jos, šie raumenys dalyvauja ir tokiuose procesuose kaip gimdymas, taip pat lytinis aktas. Jie valingai ir nevalingai susitraukia lytinio akto, orgazmo metu, gimdant padeda išstumti vaisių.
Raumenų pokyčiams turi įtakos ir amžius, ir žalingi įpročiai
Pasak kineziterapeutės A. Gliaudytės, dubens dugno raumenų pokyčiams įtakos turi įvairūs veiksniai. Dubens dugno raumenų funkciją gali susilpninti gimdymas, ji silpnėja ir vyresniame amžiuje natūraliai mažėjant raumenų tonusui. Tam įtakos turi ir klimakterinis laikotarpis, hormonų disbalansas. Pasitaiko atvejų, kai dubens dugno raumenys nusilpsta ir po patirtų pilvo organų ar ginekologinių operacijų, dubens traumų.
„Dubens dugno raumenų pokyčiams įtakos turi ir mūsų gyvenimo būdas. Su tuo siejamas didelis kūno svoris, nutukimas, dėl kurio padidėja spaudimas pilvo ir dubens organams. Įdomu ir tai, jog tyrimai rodo, kad dubens dugno raumenis neigiamai veikia ir tokie žalingi įpročiai kaip rūkymas, lėtinės kvėpavimo takų ligos, pavyzdžiui, bronchinė astma, dėl kurios žmonės kenčia ilgalaikį kosulį“, – atkreipia dėmesį kineziterapeutė.
Nusilpus dubens dugno raumenims, vargina ir šlapimo nelaikymas
Kineziterapeutė A. Gliaudytė atkreipia dėmesį, kad, nusilpus dubens dugno raumenims, gali kamuoti itin nemalonios sveikatos problemos. Viena jų – šlapimo nelaikymas, ypač fizinio krūvio metu, kai šlapimo išteka atliekant kokį nors fizinį veiksmą, dažniausiai sunkiau keliant, bėgant. Taip pat pasireiškia juokiantis ar čiaudint. Be to, dubens dugno raumenų silpnumas siejamas su padidėjusia lyties organų prolapso (nusileidimo, o sunkiais atvejais ir iškritimo) rizika, ypač vyresniame amžiuje, patyrus daugiau nei vieną gimdymą.
Stiprinti dubens dugno raumenis padeda specialūs pratimai
Pasak A. Gliaudytės, naudinga stiprinti ne tik galūnių, juosmens, bet ir dubens dugno raumenis bet kuriame amžiuje. Šie pratimai ypač naudingi moterims.
Šeimos pagausėjimą planuojančioms jaunoms moterims dubens dugno raumenų stiprinimas padeda pasiruošti artėjančiam gimdymui, be to, yra siejamas ir su lengvesne gimdymo eiga. Tyrimai rodo, kad dubens dugnui stiprinti skirti pratimai padeda greičiau ir sklandžiau atsigauti po gimdymo, atstatyti organizmo funkcijas, sumažinti šlapimo ir išmatų nelaikymo riziką.
Vyresniame amžiuje dubens dugno stiprinimas ypač naudingas susiduriančioms su nedidelio laipsnio šlapimo nelaikymo problema. Žinoma, kad pratimai, stiprinantys dubens dugno raumenų jėgą, gali padėti sumažinti nemalonius šlapimo nelaikymo simptomus, šlapimo ištekėjimą fizinio krūvio metu, taip pat lyties organų prolapso riziką.
Nepriklausomai nuo amžiaus, dubens dugno stiprinimo nauda pastebima ir po pilvo organų ar ginekologinių operacijų. Pratimai padeda sustiprinti ne tik pačių raumenų jėgą, bet ir pagerinti vidaus organų palaikymą, pagreitina organizmo atsistatymą po chirurginių operacijų.
Visa tai reikšmingai prisideda ir prie gyvenimo kokybės gerinimo, didina socialinį pasitikėjimą, siejama ir su pagerėjusiu seksualiniu pasitenkinimu.
Kėgelio pratimai
Kineziterapeutė teigia, kad dubens dugnui stiprinti skirti pratimai ypatingi tuo, jog juos galima atlikti bet kada ir bet kur, nes iš išorės jų niekas nepastebi.
„Vienas labiausiai žinomų ir populiariausių pratimų, rekomenduojamų nėščiosioms, o kartu ir bet kurio amžiaus moterims, – vadinamieji Kėgelio pratimai. Juos galima atlikti bet kada ir bet kurioje vietoje, tiek stovint, tiek sėdint. Paprasčiausiai reikia įtempti dubens dugno raumenis, panašiai kaip kad norint sulaikyti šlapimą, ir palaikyti kelias sekundes. Taip kartoti apie 20–50 kartų tris kartus per dieną“, – pasakoja A. Gliaudytė.