Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2022 02 02

Ką daryti, jei kūdikis sunkiai laiko galvą?

Sporto medicina, reabilitacija, kineziterapija

2 min. skaitymo

Ka daryti jei kudikis sunkiai laiko galva

Vaiko gimimas – didžiulė šventė šeimoje. Tačiau, ką daryti, jeigu pirmuosius kūdikio gyvenimo mėnesius aptemdo nerimas dėl galvytės nelaikymo? Kur kreiptis ir, kokius pratimus atlikti pasakoja kineziterapeutė Austėja Gliaudytė.

Kodėl kai kurie kūdikiai ilgiau nelaiko nelaiko galvytės?

Kiekvieno gimusio vaiko vystymosi (judesių) raida yra individuali. Ji priklauso nuo genetikos, nervų sistemos būklės, bendros organizmo būklės (lėtinių ligų, genetinių ligų (Dauno sindromo), aklumo, kurtumo, raidos sutrikimų ir kt.), aplinkos sąlygų.

Kada reiktų susirūpinti dėl galvytės nelaikymo?

Normalu, kad gimus vaikučiui galvos kontrolė yra nepakankama.

Susirūpinti reikėtų, jeigu 4–5 mėnesių kūdikis galvos nenulaiko tiek vertikalioje, tiek horizontalioje padėtyje. Taip pat gali būti stebimi gretutiniai vystymosi sulėtėjimai, pavyzdžiui, mažylis neseka artimųjų žvilgsniu, nesidomi aplinka, yra pasyvus (mažai judina rankas ir kojas), neišlaiko įdėto žaisliuko į delną, paguldžius ant pilvo neatkelia galvos, nėra atramos dilbiais, gulint ant nugaros galva nėra vidurio linijoje, o pakrypusi į kažkurią pusę.

Kūdikio galvos neišlaikymas 4–5 mėnesį yra signalas kreiptis į gydytojus, nes gimusio kūdikio judesio vystymasis prasideda nuo galvos išlaikymo, vėliau tikslesnių judesių (galvos nukreipimo į norimą pusę). Dar vėliau atsiranda judesiai rankose, krūtinėje, juosmenyje ir kojose. Todėl stebint galvos silpną išlaikymą gali būti sulėtėję ir kiti stambiosios motorikos judesiai.

Ką daryti, jei kūdikis savarankiškai nelaiko/nekelia galvytės?

Esant šioms problemoms galima kreiptis į šeimos gydytoją, kuris išrašys siuntimą pas neurologą. Jeigu nutinka taip, kad neturite galimybės greitai patekti pas šį specialistą, rekomenduoju tuo pačiu metu susirasti profesionalų kineziterapeutą. Kol lauksite neurologo įvertinimo ir tolimesnių nurodymų, kineziterapeutas atsakys į visus rūpimus klausimus ir esant reikalui pradės stiprinančią programą. Apsilankymas pas kineziterapeutą būtinas tam, kad žinotumėte kaip atlikti pratimus padėsiančius kūdikiui. Pratimų išmokimas priklauso nuo kiekvieno tėvelio įgūdžio.

Kokios mankštelės skiriamos kūdikiui?

Mankštelės priklauso nuo kūdikio amžiaus ir jo stambiosios motorikos raidos išsivystymo. Kineziterapeutas gali skirti pratimus ant kilimėlio, kamuolio, volo ar kitokios platformos, priklausomai nuo to, kaip geriausia kūdikiui.

Pratimai, kuriuos tėveliai gali daryti namuose:

  • mažylio nešiojimas horizontalioje padėtyje;
  • nešiojimas vertikalioje padėtyje prisiglaudus prie savęs (tiek nugara, tiek pilvu);
  • nešiojimas vertikalioje padėtyje prisiglaudus prie savęs ir kartu pakrypus šiek tiek į vieną šoną;
  • mažylio paguldymas ant pilvo ir šono.
Dalintis

Neatidėliokite, rūpinkitės savimi

Registruokitės
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams