2022 12 20
Kaip atskirti nugaros skausmą nuo inkstų skausmo?
Sporto medicina, reabilitacija, kineziterapija
4 min. skaitymo
Šiais laikais dažnas jaučia įvairaus pobūdžio nugaros skausmus, kurie gali reikšti tiek stuburo, tiek prasidėjusias inkstų ligas. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė Edita Šedė paaiškina, kaip atskirti nugaros skausmą nuo inkstų skausmo, į kokius simptomus atkreipti dėmesį ir kada būtina kreiptis į specialistus, norint išvengti rimtų komplikacijų.
„Inkstuose esantys akmenys arba inkstų uždegimas gali kelti nugaros skausmą. Vertėtų atkreipti dėmesį į kelis simptomus, kurie gali reikšti, kad nugaros skausmo priežastis – inkstai: skausmas jaučiamas gulint, pakeitus padėtį skausmas nesumažėja, dažniausiai prasideda vakare, apie 19–20 val., skauda juosmens šonus arba vieną šoną“, – pasakojo Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė E. Šedė, jau septynerius metus pati serganti lėtiniu inkstų uždegimu – glomerulonefritu.
Edita prisipažino kurį laiką jautusi nugaros skausmą, ypač vakarais. Manė, kad nugaros skausmas dešinėje pusėje atsirado dėl sumažėjusio fizinio aktyvumo ir streso. Tačiau, kolegų atlikto kineziterapinio ištyrimo rezultatai parodė, kad skausmas – nespecifinis, o papildomi testai ir anamnezė galiausiai patvirtino, jog dėl skausmo visgi kalti inkstai. Nefrologui atlikus tyrimus, laimei, echoskopija pablogėjimo neparodė. Inkstų nereikėjo gydyti, tačiau nugaros skausmo gydymas buvo būtinas – tai specifiniai pratimai, kurie puikiai sumažino nugaros skausmus, jie tapo retesni“, – atviravo kineziterapeutė.
Ką apie žmogaus sveikatą pasako nugaros skausmo pobūdis?
Norint išsiaiškinti nugaros skausmo pobūdį, pasak E. Šedės, svarbu atkreipti dėmesį į keletą dalykų:
- kurioje nugaros vietoje skauda;
- kada ima skaudėti;
- kiek laiko trunka skausmas;
- kaip dažnai kartojasi;
- kokio intensyvumo, ar plinta;
- kokios kūno padėtys labiausiai jį provokuoja, o kokios padeda kontroliuoti skausmą;
- ar skauda ir kitas kūno vietas.
„Inkstų uždegimo ar akmenligės atveju gali būti juntamas skausmas juosmenyje, viename arba abiejuose šonuose, tačiau kitos inkstų ligos dažniausiai nesukelia jokio skausmo“, – paaiškino kineziterapeutė ir pridūrė, jog skausmą pacientai apibūdina daugeliu epitetų, kurie su kita informacija padeda diferencijuoti skausmo priežastį ir paskirti tinkamą gydymą.
Labai dažnai nugaros skausmas gydomas taikant reabilitaciją. Inovatyvūs nugaros skausmo gydymo metodai, taikomi naujame Reabilitacijos ir sporto medicinos centre, efektyviai padeda sumažinti arba visiškai atsikratyti nugaros skausmo.
Kokios yra dažniausios nugaros skausmo priežastys?
Kineziterapeutė E. Šedė išvardijo keletą jų:
- Per staigus fizinis krūvis. Pavyzdžiui, kai žmogus sugalvoja pakelti itin didelį svorį, nors tam nėra fiziškai pasiruošęs, arba jei nusprendžia nubėgti dešimt kilometrų, nors niekada to nedarė.
- Per mažas fizinis aktyvumas. To pavyzdys galėtų būti biuro darbuotojas, kuris didžiąją dienos dalį praleidžia sėdėdamas prie kompiuterio, o laisvalaikiu nėra fiziškai aktyvus.
- Jis dažniau yra ne skausmo, o jo intensyvumo priežastis.
- Antsvoris, nutukimas. Didesnis kūno svoris – didesnis stuburo struktūrų spaudimas ir dėl to atsirandantis nugaros skausmas.
- Nėštumas ir menstruacijos. Nugaros skausmas apačioje dažnai jaučiamas dėl atsiradusio laisvumo dubenyje ir pasikeitusio svorio centro.
- Kitos priežastys – minėtos inkstų ligos, kitos ligos ir nežinomos skausmo priežastys.
Kaip sumažinti nugaros skausmą?
Norint sumažinti nugaros skausmą, pasak specialistės, pirmiausia reikia išsiaiškinti priežastis, nuo kurių ir priklausys, kokios gydymo priemonės bus taikomos. Priežasčių identifikavimas padės ne tik atskirti nugaros skausmą nuo inkstų skausmo, bet ir leis aiškiau suvokti, kas jį sukelia ir kokios pagalbos pacientui reikėtų – kartais gali pagelbėti ir specializuota mankšta, o kitais atvejais – prireikti ilgesnio kompleksinio gydymo.
„Būna, kad žmogui anksčiau skaudėjo nugarą, o dabar skausmas pasikartojo. Tuomet rekomenduočiau daryti tai, kas anksčiau padėjo. Jei skausmas nedidelis, galima atlikti tempimo pratimus. Tačiau geriausia pasitarti su kineziterapeutu, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoju, neurologu ar šeimos gydytoju“, – patarė E. Šedė.
Kada būtina kreiptis į gydytoją?
Nugaros skausmu skundžiasi daugelis žmonių. Būna, jog vieniems jis praeina po gero poilsio, tačiau jei nugaros skausmas jaučiamas net ir esant ramybės būsenos, jei nepadeda vaistai nuo skausmo, būtinas skubus nugaros skausmo gydymas ir atidėlioti vizito pas gydytoją nereikėtų.
Bet koks skausmas blogina gyvenimo kokybę, tad jei negalite sau padėti, kineziterapeutė E. Šedė patarė iškart kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, atlikęs būtinus tyrimus, nukreips pas kineziterapeutą ar kitą specialistą.
Kaip nugaros skausmas gydomas Reabilitacijos ir sporto medicinos centre?
Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Reabilitacijos padalinyje dirba visi specialistai, kurių gali prireikti gydymo metu vienoje vietoje, o visas procesas – reabilitacija yra pagrįstas pažangiausiais šiuo metu pasaulyje taikomais tyrimais.
Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas sudarys gydymo planą, kuris apima reikalingus tyrimus (pvz., raumenų disbalanso, raumenų funkcijos tyrimus, 3D judesio analizę ir kt.), kineziterapiją, masažą, medikamentinį gydymą (pagal poreikį), fizioterapiją. Pacientas visuomet gali konsultuotis su kitais specialistais: neurologu, ortopedu-traumatologu, nefrologu, ginekologu, dietologu.
Medicininė reabilitacija priklausys nuo paciento sveikatos būklės ir ligos istorijos. Įvertinęs šiuos rodiklius, kineziterapeutas taikys individualų gydymą, kurio metu pacientui gali būti atliekama manualinė terapija, INDIBA terapija, elektrostimuliacija, funkcinė magnetinė stimuliacija, teipavimas ir gydomieji pratimai.