2024 05 27
Reabilitacija po Hallux valgus operacijos: atmintinė pacientams
Sporto medicina, reabilitacija, kineziterapija
4 min. skaitymo
Terminu Hallux valgus vadinamas šoninis didžiojo kojos piršto iškrypimas į išorę. Ši deformacija laikoma viena labiausiai paplitusių pėdos patologijų. Kaip reabilitacija po Hallux valgus operacijos padeda mažinti skausmus, stiprinti pėdą ir greičiau pacientams sugrįžti į įprastą gyvenimo ritmą, pasakoja medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ kineziterapeutė Deimantė Kavaliauskienė.
Dėl ko atsiranda iškrypusio pėdos kauliuko deformacija?
Yra įvairių priežasčių, dėl ko gali atsirasti ši pėdos kauliuko deformacija. Tačiau pagrindiniai veiksniai, turintys didžiausią tam įtaką, pasak kineziterapeutės, yra šie:
-
Genetika
Asmenims, turintiems iš prigimties plačias pėdas ar žemą pėdos skliautą, išsišokusio pėdos kauliuko deformacijos rizika yra didesnė.
-
Netinkama avalynė
Hallux valgus atsiradimui nemažai įtakos gali turėti ir smailėjanti arba siaura avalynė, kurioje pirštakauliai yra suspausti, t. y. pirštai atrodo tarsi lipantys vienas ant kito.
-
Artritas
Vyresnio amžiaus asmenims pėdos kauliuko deformaciją dažnai lemia artrito pėdos didžiojo piršto sąnario pažeidimai.
-
Kitos priežastys
Kineziterapeutė D. Kavaliauskienė paminėjo ir kitus veiksnius, kurie gali lemti šią pėdos deformaciją: plokščiapadystė, didelis kūno masės indeksas (KMI), silpni kojų raumenys, pėdos sausgyslės ir raiščiai.
Kada būtina atlikti Hallux valgus operaciją?
Hallux valgus yra lėtai progresuojanti deformacija, todėl, pastebėjus didžiojo kojos piršto krypimą, svarbu kuo anksčiau pasirinkti tinkamą avalynę ir kreiptis į specialistus. Kineziterapeutas konsultacijos metu paskirs tinkamus pratimus, kurie sumažinti Hallux valgus progresavimą ankstyvame etape. Taip pat galima naudoti pirštų tarpiklius, ortozes, pirštų pagalvėles, kurie koreguoja pėdos judesius bei sumažina pažeisto sąnario apkrovą“, – paaiškino kineziterapeutė.
Jei ši pėdos deformacija laiku negydoma – greičiau progresuoja, sukeldama žmogui vis didesnį skausmą, lemia ydingą eiseną. Tokiu būdu, anot specialistės, dažniausiai neišvengiama chirurginio gydymo, kurio tikslas – ištaisyti kaulų ašį, pašalinti kaulines išaugas ir atkurti sąnario funkciją.
Kaip atliekama pėdos kauliuko operacija ir kaip jai pasiruošti?
Hallux valgus operacija trunka apie valandą. Ji atliekama kartu su lengva bendrine ir vietine nejautra. Gydytojas ortopedas-chirurgas pagal pėdos kauliuko deformacijos laipsnį parenka kiekvienam pacientui individualų operacijos tipą.
Pėdos kauliuko operacija atliekama keliais etapais – pirmiausia pašalinamos kaulinės išaugos, kaulas pastumiamas į teisingą padėtį ir, jei reikia, fiksuojamas metalinėmis konstrukcijomis, atliekama sausgyslių ir raiščių plastika.
Kineziterapeutė D. Kavaliauskienė atkreipė dėmesį, jog geras fizinis pasiruošimas prieš operaciją visuomet pagreitina pėdos atsistatymą po jos, todėl svarbu stiprinti ne tik pėdos raumenis, bet ir visą kūną.
Pooperacinis laikotarpis po kauliuko operacijos
Praėjus maždaug 10 dienų po pėdos kauliuko operacijos, pacientui pašalinami siūlai. Praėjus apie 3–6 savaitėms po operacijos, rekomenduojama vaikščioti avint specialų batą.
„Pooperaciniu laikotarpiu labai svarbu mankštinti didįjį pėdos pirštą. Tai reikėtų daryti po operacijos praėjus maždaug 10–12 dienų, kai sugyja operacinis pjūvis. Tačiau fizinis aktyvumas turi būti ribojamas 8–12 savaičių“, – pabrėžė kineziterapeutė. Mankšta po Hallux valgus operacijos skiriama individualiai, įvertinus paciento sveikatos būklę.
-
Nedarbingumas po Hallux valgus operacijos
Gali praeiti nuo 6 iki 12 savaičių, kol žmogus galės grįžti į darbą po Hallux valgus operacijos. Tačiau jei darbas sėdimas ar nereikia didelio fizinio pajėgumo, galima grįžti ir anksčiau.
Reabilitacijos po Hallux valgus operacijos tikslas – sumažinti skausmą, tinimą, atkurti normalią pirštų ir pėdos sąnarių judesių amplitudę bei raumenų ilgį.
Kaip pastebi kineziterapeutė D. Kavaliauskienė, pacientai po Hallux valgus korekcijos neretai gali įprasti vaikščioti pėdos šonu, kad neapkrautų neseniai operuoto didžiojo piršto: „Šią problemą reikia spręsti, siekiant užtikrinti tinkamą pusiausvyrą, stabilumą ir ilgainiui išvengti kitų sužalojimų bei ydingos eisenos.“
Paprastai skiriama mankšta po Hallux valgus operacijos:
- izometriniai pratimai – tokie pratimai, kuriuos atliekant raumuo susitraukia, tačiau aktyvaus sąnarių judėjimo nėra. Tai, anot specialistės, padės atstatyti raumenų jėgą, sumažins raumenų disbalansą;
- pasyvūs judesiai per sąnarius, kurie padės atstatyti sąnarių judesių amplitudę.
Siekiant greitesnio atsistatymo po operacijos, kartu su kineziterapija derinamos ir kitos reabilitacinės procedūros, tokios kaip fizioterapija bei gydomasis masažas.
-
Papildomos atsargumo priemonės
Turbūt retas kuris žino, jog pėdos pratimai labai svarbūs ne tik esant Hallux valgus deformacijai, bet ir turi didelę įtaką žmogaus laikysenai bei eisenai.
„Pėda atlieka atraminę, balansinę ir amortizacinę funkcijas, todėl jos pakitimai turi reikšmingos įtakos viso kūno judėjimo mechanizmui. Didžiąją dienos dalį mūsų pėdos praleidžia avalynėje, todėl pati paprasčiausia treniruotė, kurią galite atlikti, – vaikščioti basomis ant skirtingų paviršių, pvz., akmenukų, žolės, smėlio ir kt. Taip pat galite nuo grindų atkelti po vieną kojos pirštą pakaitomis arba vienu metu kojos pirštus suspausti ir vėliau išskėsti. Tai labai paprasti, bet efektyvūs pėdos pratimai“, – pasakojo „Hila“ kineziterapeutė D. Kavaliauskienė.
Norint išvengti pėdos problemų, svarbu rinktis minkštą avalynę platesniu priekiu, kuri leistų pėdai laisvai judėti, taip pat skirti laiko jos stiprinimui.