2015 10 28
Receptas širdžiai – 10 tūkstančių žingsnių per dieną
Sporto medicina, reabilitacija, kineziterapija
3 min. skaitymo
Parengė Viktorija Žižiūnienė
Jeigu fizinio aktyvumo teikiamą naudą būtų galima sudėti į vieną tabletę, ji neabejotinai taptų populiariausia pasaulyje. Tuo yra įsitikinęs sporto medicinos gydytojas Kęstutis Linkus. Gera žinia nemėgstantiems bėgioti ar kitaip aktyviai sportuoti. Reguliarus kasdienis žingsniavimas, pasak mediko, yra ne mažiau naudingas nei bėgimas ar kiti sporto užsiėmimai.
Žingsnių matematika
10 tūkstančių žingsnių per dieną – toks yra paprasčiausias sveikatos receptas. Pasak K.Linkaus, šis skaičius yra ne šiaip sugalvotas. Tai – daugybės metų stebėjimų ir mokslininkų atliktų tyrimų išvada.
„Dešimt tūkstančių žingsnių yra apie 7-8 kilometrai ėjimo kasdien. Eidamas vidutiniu greičiu per valandą žmogus gali įveikti iki 4 kilometrų. Žingsniuodamas sparčiau nueitų apie 5 ar 6 kilometrus. Tai reiškia, kad nužingsniuotų rekomenduojamą atstumą, per dieną žmogus turi vaikščioti pusantros ar dvi valandas“,
– skaičiuoja medikas.
Žingsniavimas ypač tinka tiems žmonėms, kurie turi viršsvorį, skundžiasi sąnarių skausmais arba juos kamuoja didelis kraujospūdis. Visiškai nesvarbu, kokiu greičiu eisite – svarbiausia yra judėti.
„Nebūtina visą atstumą įveikti vienu metu. Jeigu dienos metu tenka vaikščioti, vakare užtenka nužingsniuoti trūkstamus kilometrus. Arba, pavyzdžiui, prieš sėdant į automobilį ar autobusą, visuomet verta pasvarstyti, gal tam tikrą atstumą galima įveikti pėsčiomis. Ėjimui reikia skirti laiko, tačiau tai yra geriausias būdas stiprinti ne tik širdį, bet ir visą organizmą“, – sako K.Linkus.
Negalite bėgti? Eikite!
Ar gali vaikščiojimas teikti tokią pat naudą kaip ir bėgimas? Sporto medikas užtikrina – tikrai taip. Ėjimas yra vienas natūraliausių veiksmų, todėl reguliarus žingsniavimas, bet kokiu, jums patogiu tempu, yra vienas paprasčiausių būdų rūpintis savo sveikata.
„Ėjimas yra pati geriausia širdies kraujagyslių ligų profilaktika, tai pat veikia kaip antidepresantas. Vaikštant dirba visas žmogaus raumenynas, kūnas apsirūpina deguonimi, stiprėja imuninė sistema, tvirtėja judėjimo atramos aparatas. Žingsniavimas teigiamai veikia ne tik nervų sistemą, bet ir gerina virškinimą. Iš tiesų nėra tokių vaistų, kurie veiktų taip plačiai, kaip paprasčiausias žingsniavimas“, – sako medikas.
Jeigu ėjimas yra toks naudingas, kodėl tiek daug žmonių skundžiasi sveikatos sutrikimais? Priežastis paprasta – šiuolaikinis žmogus juda per mažai.
„Vaikščiojimas yra vaikščiojimui nelygus. Jeigu per dieną nueiname vos kelis kilometrus, o didžiąją dienos dalį praleidžiame sėdėdami ar gulėdami – žinoma, kad stebuklų neverta tikėtis. Per dieną nueiti mažiausiai 10 tūkstančių žingsnių yra iššūkis ir tai daryti reikia reguliariai. Tik tada bus galima sulaukti teigiamų pokyčių ir akivaizdžių rezultatų“, – sako K.Linkus.
Maži žingsneliai – dideli pokyčiai
Viena iš sporto mediko darbo krypčių – kvalifikuota pagalba nuo viršsvorio ir lėtinių ligų kenčiantiems žmonėms. K.Linkus gali pateikti ne vieną pavyzdį, kai padidinę savo dienos aktyvumą pacientai atsikratė ilgai juos kamavusių negalavimų.
„Į mane kreipiasi žmonės, kurie skundžiasi padidėjusiu kraujospūdžiu, nerimu, viršsvoriu, nugaros skausmais ir kitais negalavimais. Ką pirmiausiai patariu daryti, tai stiprinti judėjimo aparatą ir pradėti reguliariai vaikščioti. Beveik visais atvejais po pirmų trijų mėnesių pacientai netenka 10-13 proc. savo kūno svorio. Taigi, jeigu žmogus sveria apie šimtą kilogramų, reguliariai žingsniuodamas per tris mėnesius be didesnių pastangų atsikrato apie dešimt kilogramų“, – skaičiuoja sporto medikas.
Žingsniavimas padeda ne tik sulieknėti, bet ir pagerinti bendrą savijautą. Fiksuodamas pacientų pokyčius medikas pastebėjo, kad per tris mėnesius normalizuojasi jų kraujospūdis, sumažėja cholesterolio kiekis kraujyje, padidėja darbingumas, pagerėja miegas ir bendra savijauta.
„Svarbiausia yra turėti savo fizinio krūvio receptą. Daugelis daro klaidą, kad imasi labai aktyvių veiksmų, kurie organizmui sukelia stresą. Pradėję bėgioti didelius atstumus ar staiga laikytis griežtos dietos žmonės ilgai negali atlaikyti tokio krūvio. Reikia pradėti nuo mažų žingsnelių, o fizinį krūvį didinti labai palaipsniui“, – rekomenduoja K.Linkus.
Pasak jo, sveikam žmogui užtenka sportuoti 3-4 kartus per savaitę, o tiems, kurie nemėgsta ar negali to daryti – kasdien nužingsniuoti po 10 tūkstančių žingsnių. Iš pradžių tai gali būti nelengva užduotis, tačiau rezultatai – tikrai nenuvils. Širdis – jūsų gyvenimo variklis. Judėkite!
Sveikatos formulė
10 tūkstančių žingsnių kasdien = 7-8 kilometrai per dieną = 1,5-2 val. ėjimo per dieną.
Ėjimo nauda:
- Gerina širdies darbą
- Mažina kraujospūdį
- Mažina cholesterolio kiekį kraujyje
- Stiprina judėjimo aparatą
- Aprūpina organizmą deguonimi
- Gerina nuotaiką
- Gerina virškinimą
- Gerina miegą
- Padeda atsikratyti streso