Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2022 07 25

Vienam iš trijų žmonių pasaulyje šiuo metu reikalinga reabilitacija

Sporto medicina, reabilitacija, kineziterapija

3 min. skaitymo

Vienam is triju zmoniu

Kokia pirma mintis kyla išgirdus žodį „reabilitacija“? Greičiausiai prieš akis iškyla kokia nors gyvenime patirta trauma ir po jos sekęs ilgas vizitų pas gydytojus maratonas, siekiant kuo greičiau sugrįžti į įprastą kasdienybę. Ir iš tiesų skaičiai kalba patys už save.

„1 iš 3 žmonių pasaulyje šiuo metu reikalinga reabilitacija. Ji skiriama susidūrus su liga ar įvykus traumai – reabilitacija siekiama sumažinti pasekmes ir pagerinti biomechanines funkcijas. Tai keičia dabar vyraujantį požiūrį, kad reabilitacijos paslaugos būtinos išskirtinai mažai daliai populiacijos“, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Reabilitacijos ir sporto medicinos centro vadovas Tadas Puzara.

Reabilitacija galima pagreitinti grįžimą į kasdienes socialines veiklas, sumažinti gydymo išlaidas ir trukmę. Tačiau šis gydymo būdas šiandien vis dar nėra pirmo būtinumo pasirinkimas – dažniausiai renkamasi tuomet, kai konservatyvaus gydymo priemonės pacientui negali padėti arba yra neefektyvios. Artimiausio dešimtmečio prognozės rodo, kad reabilitacija netrukus taps viena svarbiausių gydymo priemonių.

Billo Gateso dėmesys

Programinės įrangos milžinės „Microsoft“ įkūrėjas ir vienas turtingiausių pasaulio žmonių Billas Gatesas vis daugiau lėšų skiria reabilitacijai populiarinti. Ir visa tai ne šiaip sau. Pagal jo fondo 2019 m. atliktą tyrimą išsiaiškinta, kad net 2,41 milijardo žmonių buvo atsidūrę tokiose situacijose, kai reabilitacija jiems būtų padėjusi greičiau išgyti ir grįžti prie normalaus gyvenimo ritmo.

Tadas Puzara

„Tai gerokai didesnis skaičius lyginant su 1990 m. statistika. Visa tai yra senstančios visuomenės pasekmė ir demografinio sprogimo padariniai.

Senstančioje visuomenėje itin svarbu imtis prevencinių priemonių, skatinti reabilitacijos taikymą ir taip padėti vyresniems žmonėms jaustis kuo komfortiškiau kasdienėse veiklose“, – teigia netrukus atsidarysiančio Reabilitacijos ir sporto medicinos centro vadovas T. Puzara.

Nugaros skausmas – dažniausias gyvenimo palydovas

Labiausiai paplitusios ligos yra kaulų-raumenų sistemos sutrikimai, o iš jų pagal dažnumą pirmauja nugaros skausmas. Tai matoma ne tik tarp vyresnių žmonių, bet vis labiau pasireiškia ir jaunesniems asmenims.

„Nugaros skausmas yra pagrindinis sutrikimas, įvardytas ir minėtame B. Gateso fondo tyrime – būtent dėl jo jiems reikėjo reabilitacijos paslaugų. Yra žinoma, kad suaugusiems nugaros skausmas neretai tampa priežastimi per anksti pasitraukti iš darbo rinkos, – pasakoja T. Puzara. – Antra grupė yra jutimo sutrikimai, kurie skirstomi į regėjimo ir klausos netekimą. Trečia pagal dydį išskiriama grupė yra neurologiniai sutrikimai, dažniausiai insultas, sudarantys didžiausią reabilitacijos poreikį.“

Kaip keisis reabilitacija artimiausią dešimtmetį?

Reabilitacija gali sumažinti įvairių sveikatos būklių, įskaitant (ūmias ar lėtines) ligas ar sužalojimus, poveikį. Ji svarbi siekiant išvengti brangios hospitalizacijos, sutrumpinti buvimo ligoninėje trukmę ir užkirsti kelią pakartotiniam priėmimui.

Kaip ir visa medicina, reabilitacija neatsilieka ir tobulėja. Vis dažniau girdimas „skaitmeninės reabilitacijos“ terminas – kalbama apie įvairias programėles, žaidimus ir nešiojamuosius įrenginius, leidžiančius stebėti sveikatos rodiklius. Tai specialistams padeda matyti paciento progresą ir pasiekti geresnių rezultatų.

Pasak T. Puzaros, šiuo metu reabilitacijos poreikis dažnai yra nepatenkinamas. Kai kuriose šalyse daugiau kaip 50 proc. žmonių negauna reikalingų reabilitacijos paslaugų. Svarbu suprasti, kad tik investuojant į reabilitaciją galima užtikrinti įvairių žmonių grupių sveikatą ir kokybišką gyvenimą.

„Gyvename ilgiau, tad skaičiuojama, kad 2050 m. turėsime dvigubai daugiau vyresnių nei 60 m. žmonių, sergančių lėtinėmis ligomis ar turinčių negalią. Vadinasi, sporto medicinos ir reabilitacijos poreikis dar labiau išaugs. Lietuvoje reabilitacijos paslaugų poreikis yra didžiulis ir vis auga, eilės nemažėja. Tai matydami reaguojame ir mes. Netrukus atidarysime Reabilitacijos ir sporto medicinos centrą, – pasakoja T. Puzara. – Jame patyrusių specialistų komanda galės padėti reabilituotis patyrus traumą, įveikti nugaros skausmą ar pasiruošti mėgstamos sporto šakos sezonui. Specializuotame centre taikysime mokslu pagrįstas ir pasaulyje pripažintas gydymo metodikas, naudosime naujausią ir analogų Vilniuje neturinčią judesio diagnostikos įrangą. Labai svarbu suprasti, kad tik taikant naujausius funkcinės reabilitacijos principus – gydant judesiu ir laikantis kompleksinio požiūrio į visą žmogaus kūną – galima pasiekti geriausių rezultatų.“

Dalintis

Neatidėliokite, rūpinkitės savimi

Registruokitės