2011 11 05
Ar sveika lieknėti kaip žvaigždei?
Sveika gyvensena, mityba
13 min. skaitymo
Atrinkome aštuonias populiarias žvaigždžių dietas, kad išsiaiškintume, kuri jų bent kiek verta dėmesio, o kuri - tik receptas ligai pasigauti.
„Kiekviena nauja dieta pakylėja, suteikia vilties ir džiaugsmo. Lieknos (kartais net itin liesos) žvaigždės tikina, kad reguliuoti kūno svorį labai nesunku, bet mums niekada neparodoma kita pusė, tiksliau, likę 96 proc. tiesos, - sako gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė, Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Dietologijos centro vadovė. - Maisto ribojimas, arba dietos, 96 proc. žmonių sukelia norą persivalgyti. Kai demonstruojama tik sėkmingoji svorio metimo pusė, nematome kitų niuansų. Svoris grįžta greičiau, nei nukrinta, žmogus jaučiasi kaltas, kad ir vėl nepasisekė, vadina save bevaliu, nes nori valgyti. Iš tiesų alkio jausmas yra normalus pojūtis, kai kūnas badauja ar gauna per mažai maisto. Ne dėl valios stygiaus, o dėl maisto ribojimo vargina nuolatinės įkyrios mintys apie valgį. Neseniai Norvegijoje paskelbti daugiau kaip 4 000 dvynių stebėjimo rezultatai. 25 metus buvo fiksuojami jų kūno svorio pokyčiai. Dvynių genetika vienoda, tad ir polinkis į nutukimą ar svorio didėjimą yra toks pat. Nustatyta, kad tas iš dvynių poros, kuris laikėsi dietos, tyrimo pabaigoje svėrė daug daugiau nei tas, kuris dietų nesilaikė. Dietos svorį didina."
Tokiai minčiai pritaria ir UAB „Dietos sistema" gydytoja dietologė Žana Antonovą, padedanti merginoms susigaudyti garsenybių mitybos paslaptyse.
Šių dviejų dietologių padedamas, COSMO leidžiasi į dietų bei jų reklamų labirintą.
CITRININES DETOKSIKACIJOS DIETA
Žvaigždės - gerbėjos: Beyonce ir Naomi Campbell.
Dietos reziumė. Citrininės detoksikacijos šalininkai akcentuoja, kad laikantis šios dietos dvi savaites organizmas ilsisi ir pats valosi.
Dietos pagrindas - gėrimas iš šviežiai spaustų citrinos sulčių, klevų sirupo ir maltų raudonųjų ankštinių pipirų, sumaišytų su vandeniu. Rekomenduojamos 6-8 stiklinės šio gėrimo per dieną. Geriausi rezultatai žadami 7-10 dietos laikymosi dienomis. Dažniausia tiek dienų ir pakanka, bet jei moteris jaučiasi gerai ir nori dar šiek tiek sulysti, gali dietos laikytis iki 14 dienų.
Vertina Aušra Jauniškytė: „Detoksikacinių teorijų šalininkai įsivaizduoja, kad organizme pilna toksinų ir būtent dėl jų, ne dėl riebalų sankaupų, didėja svoris. Jau pradinė mintis yra klaidinga. Juk svoris didėja, kai kaupiasi riebalai. Organizmas pats puikiai susitvarko su nereikalingomis ar kenksmingomis medžiagomis - per kepenis, inkstus, plaučius, taip pat odą. Citrininės dietos pagrindas - tik skysčiai, maistingųjų medžiagų gaunama labai mažai. Paprastai tariant, organizmas šią dietą supranta kaip badavimą. O badaujant ardomi savi audiniai, nes kūnui reikia gauti energijos išgyventi. Tokia dieta neišvalomos toksinės medžiagos - atvirkščiai, organizmas jų dar daugiau prigamina!
Gliukozė yra pagrindinis visų ląstelių maistas. Kai nustojame valgyti, visos organizmo reakcijos tebevyksta, taigi gliukozės poreikis nemažėja, o iš maisto jos negauname, tad pradedami ardyti raumenys, organizmas pasisavina iš jų baltymus, suskaido iki aminorūgščių ir gamina iš jų gliukozę. Tuo metu išskiriama amoniako - štai jums vienas toksinas, taip pat daug ketonų (vienas jų - acetonas) - štai dar daugiau toksinų.
Toks gliukozės gamybos būdas primena bandymą šildyti namą plėšiant jo sienų lentas. Taip, šilta, bet kokia kaina ir ar ilgai! Žinoma, kilogramai tokiu atveju tirpsta sparčiai, nes netenkama baltymų ir skysčių, o vanduo juk sudaro apie 70 proc. raumenų. Tačiau riebalų masė nemažėja! Apibendrinkime: laikantis detoksikacijos dietos prigaminama daug toksinų, mažėja raumenų masė, bet riebalų lieka tiek pat."
M0NTINJAK0 DIETA
Žvaigždės - gerbėjos: Kylie Minogue, Kim Cattrall.
Dietos reziumė. Pagrindinis šios dietos reikalavimas - laikytis produktų derinimo principo: tuo pat metu nevalgyti baltymingo ir angliavandenių gausaus maisto. Labai svarbu vartoti kuo daugiau produktų, turinčių maistinių skaidulų, mat jos suteikia sotumo jausmą. Valgyti privalu mažiausia tris kartus per dieną ir vienodo dydžio porcijomis. Baltymų negalima maišyti su angliavandeniais, tačiau viską galima valgyti su daržovėmis (bet ne ankštinėmis -jos vartojamos atskirai). Cukraus, bulvių ir baltųjų (valytų) ryžių rekomenduojama atsisakyti.
Dieta skirstoma į du etapus. Pirmasis, griežtesnis, trunka, kol pasiekiamas norimas svoris. Pusryčių rekomenduojama valgyti vaisių salotų, pietų - daržovių sriubos be morkų ir bulvių, ant grotelių keptos žuvies, salotų su trupučiu aliejaus, vakarienės - keptą kiaušinį ir virtų daržovių. Antrasis etapas tęsiasi, galima sakyti, visą gyvenimą - kad būtų išlaikyti pasiekti rezultatai. Rytą patariama valgyti liesos varškės su rupių miltų bandele, pietų - žirnių sriubos, kepto upėtakio ir raugintų kopūstų salotų, vakarienės - virtos arba be riebalų keptos vištienos, pomidorą bei raugintą agurką.
Vertina Aušra Jauniškytė: „Stebina dietos nenuoseklumas ir nelogiškumas. Jos esmė lyg ir būtų nevalgyti kartu baltymų bei angliavandenių, tačiau paskaitykite antrą etapą-varškė (baltymai) su bandele (angliavandeniai). Produktų derinimo teorija sukurta XX amžiaus pradžioje, kai dar nebuvo įrodymais grįstos medicinos ir Montinjakui nereikėjo savo teorijos patvirtinti moksliniais tyrimais. Vėliau niekam ir nepavyko įrodyti, kad taip maitintis sveika. Juk visos pasaulio tautos valgo mėsą su bulvėmis ar kruopomis. Taip, derinant produktus svoris kartais ir sumažėja, bet ne dėl specialių maisto derinių - tiesiog suvartojama mažiau maisto.
Dar viena maža paslaptis: labai nedaug produktų yra gryni (t.y. juose yra tik angliavandenių arba tik baltymų) - dažniausia jie būna mišrūs. Mėsoje, pieno produktuose, be baltymų, yra ir angliavandenių, o pavyzdžiui, 100 g grikių kruopų baltymų yra tiek pat, kiek viename kiaušinyje."
KŪDIKIŲ MAISTO DIETA
Žvaigždės - gerbėjos: Reese VVitherspoon, Jennifer Aniston.
Dietos reziumė. Ją sukūrusi įžymybių kūno rengybos guru Tracy Anderson siūlo pusryčius ir pietus keisti į maždaug 14 indelių kūdikių maisto (kiekvienas indelis - tai 25- 75 kcal), vakarienė - lengva. T.Anderson teigimu, kūdikių maiste mažai papildų ir konservantų, tai lengvai virškinamas maistas, todėl padeda greitai numesti svorio.
Vertina Aušra Jauniškytė: „Ši dieta grįsta labai mažu kalorijų kiekiu (pusryčiai ir pietūs - tik 350 kcal, plius lengva vakarienė) - štai ir visa paslaptis. Stebina logika: kūdikių tyrelės juk skirtos aprūpinti juos maistingosiomis medžiagomis, kurių reikia augant ir vystantis. Jei jos padėtų greitai numesti svorio - ar jomis būtų maitinami kūdikiai?"
NIUJORKIETIŠKA ULTIMATUMO KUNUI DIETA
Žvaigždės - gerbėjos: Heidi Klum, Anne Hathavvay, Rachel Bilson.
Dietos reziumė. Šią dietą sukūrė žymus JAV treneris Davidas Kirschas.
Dietos racionas: daržovės, žuvis, neriebi paukštiena, grybai, sriubos, kiaušinienė iš kiaušinio baltymų, baltymų kokteilis, marmeladas, natūralus medus. Išskirtinis dėmesys baltymams aiškinamas tuo, kad jie skatina augti rau- menyną. Reikia riboti angliavandenius ir daryti daug fizinių pratimų. Privalu atsisakyti alkoholio, duonos, saldainių, bulvių, miltinių patiekalų, cukraus, ryžių, taip pat kai kurių vaisių - vynuogių ir melionų (juose per daug cukraus).
Dieta derinama su fiziniu krūviu (kūno rengybos treniruotės - 1,5 valandos per dieną). Per pusryčius rekomenduojama kiaušinienė iš baltymų, kepta su cukinija, žalioji arbata, pietų - virta kalakutiena ir daržovių ragu, o vakarienės - trinta morkų sriuba. Dienos metu tarp pagrindinių valgymų galima sukrimsti šiek tiek migdolų arba nekeptų saulėgrąžų. Privalu daug gerti - ji teikia žvalumo, tačiau, skirtingai nei kava, spartina medžiagų apykaitą ir virškinimo procesą. Treneris tikina: laikantis šios dietos deginami probleminių zonų riebalai, auginama raumenų masė, per 14 dienų kūno svorį galima sumažinti 6,5 kg.
Vertina Aušra Jauniškytė: „Gliukozė, pagrindinis visų ląstelių energijos šaltinis, - juk irgi angliavandenis. Jei per maistą angliavandenių atsargos nepapildomos, o kūnui reikia energijos, kitaip tariant, kalorijų (tai ypač aktualu intensyviai sportuojant), angliavandeniais pradedami versti baltymai, t.y. ardomi raumenys, vėliau - ir vidaus organai. Ardant raumenis keičiasi ne tik kūno formos - lėtėja ir medžiagų apykaita. Riebalai angliavandeniais nevirsta. Ir nėra būdų riebalams probleminėse vietose deginti - kur jie kaupsis, lemia genetika. Raumenis stiprina mankšta, ne specialios dietos.
Bet, kaip minėjau, būtina sąlyga: turi pakakti energijos, kad raumenų baltymai nebūtų verčiami angliavandeniais dėl kūno aprūpinimo energija. Patys baltymai neskatina raumenų augti - jei taip būtų, mes būtume labai raumeningi, nes dauguma žmonių baltymų suvartoja kur kas daugiau, nei jiems reikia.
Riebalų kiekis kūne mažėja lėtai - štai kuo grįsta rekomendacija mažinti svorį 2-3 kg per mėnesį. Sparčiai mažėjantis svoris rodo, kad mažėja raumenų. Kaip jau minėta, 70 proc. raumenų sudaro vanduo, taigi juos ardant jo daug atsipalaiduoja, todėl ir mažėja tik svoris, bet ne riebalų masė."
DUKANO DIETA
Žvaigždės - gerbėjos: Jennifer Lopez, Gisele Bundchen.
Dietos reziumė. Gydytojo Pierre'o Dukano tvirtinimu, dietos, kur reikia skaičiuoti kalorijas, maistą versti vienetais, neveikia, nes žmogaus smegenys prieštarauja maisto vertimui abstrakčiais dalykais. Jis siūlo keturių etapų dietą.
Pirmasis etapas trunka apie 10 dienų. Šiuo metu privalu atsisakyti bene visų angliavandenių (duonos, grūdų, vaisių ir daržovių), tačiau galima valgyti daug baltymingo maisto: mėsos (išskyrus kiaulieną ir ėrieną), žuvies, vištienos, kiaušinių, sojų ir lieso pieno. Porcijų riboti nebūtina. Reikia tik išgerti bent 1,5 lito vandens ir suvalgyti 1 sėlenų šaukštą per dieną. Šiuo etapu greitinama medžiagų apykaita.
Antrasis etapas trunka, kol pasiekiamas pageidaujamas rezultatas. Galima į racioną įtraukti visas daržoves, išskyrus morkas, žirnius, kukurūzus ir bulves. Baltymingas maistas ir toliau valgomas, tik sėlenų dozė didinama iki 2 šaukštų, o vandens ir dabai' pakanka apie 1,5 1 per dieną.
Trečiuoju etapu nedraudžiama vartoti neribotą kiekį baltymingo maisto (net kiaulienos bei ėrienos) ir daržovių. Galima suvalgyti 1 vaisių per dieną, 2 skilteles nesmulkintų grūdų duonos ir sūrio gabaliuką. Kartą per savaitę leidžiama pasmaguriauti šiaip jau draudžiamais maisto produktais, pavyzdžiui, gabaliuku picos ar torto.
Ketvirtasis etapas - palaikomoji fazė, kuri trunka iki gyvenimo pabaigos: vieną kartą per savaitę būtina valgyti tik baltymingo maisto ir nepamiršti principų, kurių buvo laikomasi pirmuoju etapu.
Vertina Žana Antonova: „Pirmuoju bei trečiuoju etapais rekomenduojama vartoti labai daug baltymų, o iš angliavandenių leidžiamos tik sėlenos, kurios sužadina virškinamojo trakto peristaltiką (todėl saugo nuo vidurių užkietėjimo) ir suteikia sotumo jausmą. Žinoma, ribojant kai kurių maisto produktų vartojimą galima sėkmin gai numesti svorio, tačiau tokia mityba nevisavertė, kartais netgi kenkia sveikatai.
Asmenims, kuriems nustatyta rimtų negalavimų, susijusių su kepenimis, inkstais bei širdies darbu, šios dietos laikytis negalima. Be to, valgant baltymų gausių produktų tik kartą per savaitę kyla rimta rizika susirgti osteoporoze, vėliau gali kilti bėdų dėl dantų, dar kitokių sveikatos problemų."
ZONOS DIETA
Žvaigždės - gerbėjos: Sarah Jessica Parker, Cindy Crawford.
Dietos reziumė. Pasak gydytojo Barry Sear- so, atsidūręs palankioje zonoje, organizmas išsivalo, atsikrato nereikalingų riebalų. O toji zona - tai dieta. Kasdienį Zonos maisto racioną turi sudaryti po 30 proc. baltymų bei riebalų ir 40 proc. angliavandenių. Šios dietos esmė - insulino kontrolė, kuri padeda sudeginti kalorijų perteklių.
Zonos dietos reikia laikytis 14 dienų. Tuo metu draudžiama valgyti cukraus, duonos, makaronų, ryžių, vartoti alkoholio ir kofeino. Taip pat rekomenduojama vengti saldžių vaisių ir daržovių. Dietologas siūlo valgyti dažnai, bet po nedaug: trys pagrindiniai valgymai ir du užkandžiavimai.
Vertina Žana Antonova: „Matau tik vieną pranašumą - raginama valgyti reguliariai, o tai saugo nuo persivalgymų, nereikalingų užkandžiavimų bei papildomų kalorijų. Tačiau minusų - nemažai: ribojamas angliavandenių vartojimas, bet leidžiama vartoti daug baltymų - tai pavojinga sergantiesiems inkstų, širdies, kepenų ligomis, netinka paaugliams ir maitinančioms mamoms. Būtina įsikalti į galvą: visų angliavandenius ribojančių dietų galima laikytis tik labai trumpai!"
ŽALIO MAISTO DIETA
Žvaigždės - gerbėjos: Megan Fox, Amanda Seyfried, Demi Moore, UmaThurman.
Dietos reziumė. Iš esmės tai - gyvensenos pakeitimas 30 dienų: beveik visas vartojamas maistas yra neapdorotas.
Žaliavalgiai maitinasi tik šviežiais vaisiais ir daržovėmis, sėklomis, riešutais, ankštiniais augalais, nepasterizuotomis sultimis ar pienu, įvairiais daigais, džiovintais vaisiais, žaliais kiaušiniais. Maistą galima ruošti tik tokiais būdais: maišant, kapojant, plėšant ar malant, džiovinant, spaudžiant sultis, mirkant ar daiginant (sėklas, kruopas) - šiukštu nei verdant, nei kepant. Žaliavalgių nuomone, termiškai neapdorotame augaliniame maiste daugiau vitaminų ir mineralinių medžiagų, juntamas malonus žalių daržovių ir vaisių skonis, greičiau pasisotinama, geriau stimuliuojama kramtomojo aparato ir žarnyno veikla.
Bekomenduojamos nekaloringos daržovės: agurkai, žiediniai, kopūstai, brokoliai, patisonai, moliūgai, aguročiai, gelteklės, cikorinės salotos. Šių daržovių galima valgyti daug, o burokėlių, morkų, bulvių kiekis ribojamas. Vis dėlto kai kurie žaliavalgiai nelinkę visiškai atsisakyti termiškai apdoroto maisto - jie vartoja 80 proc. žalio ir 20 proc. įprasto maisto.
Vertina Žana Antonova: „Dietos pranašumas - daug vaisių bei daržovių organizmą aprūpina pakankamu kiekiu ląstelienos ir vandens, todėl greitai pajuntamas sotumo jausmas. Deja, valgant tik žalią maistą organizmui gali pritrūkti vitamino B12, tad jo reikia vartoti papildomai. Taip pat tikėtinas kalcio ir baltymų trūkumas. Valgant kai kuriuos žalius termiškai neapdorotus produktus kyla rizika susirgti infekcinėmis ligomis.
Tokia dieta tinka kilus problemų dėl vidurių užkietėjimo, bet nepatartina kitų virškinimo sutrikimų atvejais (kai pučia pilvą, viduriuojama), ji taip pat netinka vaikams, paaugliams, besilaukiančioms ir maitinančioms mamoms."
DIETA PAGAL KRAUJO GRUPĘ
Žvaigždės - gerbėjos: Liz Hurley, Courteney Cox, Cheryl Cole.
Dietos reziumė. Daug metų maitinimo pagal kraujo grupes teoriją rutuliojančio amerikiečių mokslininko Piterio d'Ada- mo teigimu, beveik visi produktai daro skirtingą poveikį skirtingų kraujo grupių ląstelėms, todėl tas pats maistas vieniems gali tikti, o kitiems - net kenkti.
Pagal šią teoriją, pirmosios kraujo grupės žmonėms tinka liesa mėsa, ypač tamsi (jautiena, aviena), blogiausiu atveju - paukštiena, išskyras riebią antieną. Rekomenduotinos lašišos, upėtakiai, silkės, skumbrės, menkės, lydekos. Moterims pakanka 150 g mėsos ar žuvies per vieną valgymą. Draudžiamos bulvės ir baklažanai.
Antrosios kraujo grupės atstovams patartina mėsą keisti žuvimi arba paukštiena. Reikėtų vengti krevečių, krabų, vėžių, ungurių, lašišų, juodadėmių menkių, silkių ir, svarbiausia, plekšnių. Naudingos skumbrės, menkės, upėtakiai. Draudžiama gerti šviežio pieno, leidžiama vartoti jogurto, kefyro, lydytų sūrelių. Patariama atsisakyti kukurūzų aliejaus, sviesto, ledų, varškės.
Trečiosios kraujo grupės žmonių gyvybingumą ir formą palaiko gyvulinės kilmės baltymai, derinami su daržovėmis. Iš mėsos geriausia aviena, triušiena, o blogiausia - kiauliena, antiena, žąsiena. Naudingos jūros gėrybės, išskyrus moliuskus ir vėžiagyvius. Ruginė duona netinka, taip pat ir kukurūzai, grikiai, kviečiai.
Ketvirtosios kraujo grupės žmonės turi kreipti dėmesį į porcijų dydį ir mėsos vartojimą - geriau jos valgyti nedaug. Svoris ypač auga nuo raudonos mėsos, grikių, kviečių, kukurūzų, pupelių. Svorį numesti padeda jūros gėrybės, pieno produktai, žaliosios daržovės, sojų varškė, ananasai. Vištiena kenksminga. Tinka aviena, kalakutiena. Netinka paprikos, apelsinai, bananai. Dera pamiršti pipirus, actą, mandarinus, kečupą.
Vertina Žana Antonova: „Gerai, kad rekomenduojama vartoti natūralius, neperdirbtus maisto produktus, daug daržovių, gausių skaidulų, vitaminų bei mineralų. Tačiau minusų vis dėlto daugiau: ši dieta, kaip ir daugelis kitų, nėra moksliškai pagrįsta, todėl gali sukelti neigiamų padarinių sveikatai.
Ypač gali nukentėti I kraujo grupės žmonės. Jiems siūloma valgyti daugiau mėsos ir riboti grūdų, pupelių kiekį - tai gali pakenkti tiems, kurie paveldėjo širdies ligų, padidėjusio kraujospūdžio, cukrinio diabeto riziką: dietos nuostatos prieštarauja šiuolaikinėms rekomendacijoms dėl minėtųjų ligų gydymo bei prevencijos."