2023 04 24
Inovatyvūs sprendimai keičia nutukimo gydymą
Sveika gyvensena, mityba
4 min. skaitymo
Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) 2021 m. duomenimis, nuo nutukimo kenčia beveik kas 6 pasaulio gyventojas. Milijonai žmonių kasmet mėgina sumažinti savo kūno svorį, kai kurie iš jų griebdamiesi ir tokių drastiškų priemonių kaip badavimas ar sveikatai pavojingų preparatų vartojimas. Štai neseniai visame pasaulyje atgarsio sulaukė žinia, jog tarp Holivudo garsenybių itin paplito II tipo diabetui gydyti skirtas vaistas, kurio vienas poveikių – stiprus apetito slopinimas, leidžiantis reikšmingai sumažinti suvartojamo maisto kiekį ir taip numesti nepageidaujamą svorį. Tačiau ar tikrai sveikatą žalojantys metodai yra raktas į liekną kūną? Apie tai, kas yra nutukimas, kada jis diagnozuojamas ir kaip sėkmingai jį gydyti, kalbamės su bariatrinės chirurgijos vadovu profesoriumi Gintautu Brimu.
Nutukimas – estetinė problema ar liga?
Vienas lengviausių kasdienėje praktikoje pritaikomų metodų kūno svoriui apskaičiuoti – vadinamasis kūno masės indeksas (KMI), gaunamas apskaičiavus ūgio ir svorio santykį. Kūno svoris vertinamas kaip normalus, jei gautas KMI patenka į intervalą tarp 18,5 ir 25. Jei indekso reikšmė viršija 25, laikoma, kad toks žmogus turi antsvorio, viršijus 30 – diagnozuojamas nutukimas, kuris dar skirstomas į I, II ir III laipsnio.
Pasaulyje vis dar labai plačiai paplitusi nuomonė, kad nutukimas – tai estetinė problema, kylanti dėl žmogaus apsileidimo, negebėjimo laikytis mitybos ir fizinio aktyvumo režimo ar pažaboti apetito. Nesėkmingos pastangos sumažinti kūno svorį taip pat dažnai laikomos valios ir kantrybės trūkumu, todėl ir dažnas su šia bėda susiduriantis žmogus vis dar vengia atvirai kalbėti apie savo problemą.
Tačiau gydytojas G. Brimas griauna šį nusistovėjusį mitą: „Nutukimas yra liga, kurią lemia tiek genetiniai, tiek aplinkos ir gyvenimo būdo veiksniai. Nors sergant nutukimu išoriškai į akis pirmiausia krinta estetinis vaizdas, tiesa ta, kad nutukimas yra daugybės kitų lėtinių ligų priežastis. Žinoma, kad nutukimas yra reikšmingas veiksnys vystytis II tipo diabetui, širdies ir kraujagyslių, sąnarių ir kitoms lėtinėms ligoms. Skaičiuojama, kad didelio laipsnio nutukimas gali sutrumpinti gyvenimo trukmę net 14 metų.“
Dietos ir ribojimai sėkmės neatneša
Viena dažniausių priemonių, kurios imasi nepageidaujamo kūno svorio siekiantys atsikratyti žmonės, – įvairios dietos, maisto produktų ribojimas, taip pat maisto papildai ar medikamentai. Tačiau statistika rodo, kad net 76 proc. šiuos būdus išbandžiusiųjų nėra patenkinti rezultatais.
„Griežti maisto produktų, suvartojamų kalorijų apribojimai greitai pabosta, kelia emocinį nuovargį ir didina socialinę atskirtį. Tai lemia, kad proceso eigoje žmogus neretai nuleidžia rankas, o numesti kilogramai vėliau sugrįžta su kaupu. Norint ilgam ir sveikai sumažinti kūno masę, reikia ne laikytis apribojančių dietų, bet keisti gyvenimo būdą, ugdyti subalansuotos mitybos įpročius. Tiesa, dažnai tam reikalingi specialistai, turintys patirties koreguojant antsvorį ir gydant nutukimą“, – sako G. Brimas.
Inovatyvūs sprendimai keičia nutukimo gydymą
Pasak profesoriaus G. Brimo, nutukimui gydyti pasitelkiami įvairūs konservatyvūs ir inovatyvūs metodai. Tai ir mitybos korekcijos, ir fizinio aktyvumo gerinimas, greta kurių gali būti taikomas ir medikamentinis ir / ar chirurginis gydymas. Tarp nutukimui gydyti taikomų chirurginių procedūrų šiandien plačiai žinomos skrandžio rezekcijos (mažinimo), apylankos procedūros, skrandžio žiedai.
Viena naujausių ir inovatyviausių procedūrų – svorio mažinimo programa „Allurion“ naudojant skrandžio balioną, kuris padeda pasiekti ilgalaikį ir ankstyvą sotumo jausmą nuo mažų maisto porcijų ir taip palengvina lieknėjimo kelią keičiant mitybos ir gyvenimo būdo įpročius. Šis metodas ypatingas tuo, kad nereikia chirurginės intervencijos, nejautros ir endoskopijos.
Per trumpą vizitą skrandžio balionas nuryjamas kapsulėje ir pripildomas skysčio. Jis užima ⅓ skrandžio tūrio, todėl sukuriamas sotumo jausmas ir lėtinamas maisto virškinimas. Taip paciento nekankina alkis. Balionas padeda sumažinti kūno svorį vidutiniškai 13 % per 4 mėnesius. Po 4 mėnesių jis savaime subliūkšta skrandyje ir pasišalina natūraliu būdu kartu su suvalgytu maistu – taip išvengiama papildomų procedūrų. Šiuo inovatyviu metodu pasaulyje jau pasinaudojo daugiau nei 100 tūkst. Žmonių. Jis taikomas ne tik kaip saugi ir efektyvi svorio mažinimo priemonė, bet ir šiuo metu tai bene efektyviausia gydymo alternatyva, kuri gali padėti išvengti chirurginio nutukimo gydymo. Tyrimai rodo, kad net 95 % pasiektų rezultatų išlieka ne trumpiau nei metus po intragastrinio baliono pasišalinimo.“
Ne mažiau svarbu – specialistų palaikymas
„Skrandžio balionas sumažina alkį ir suvartojamų kalorijų kiekį, tačiau pagrindinis tikslas – išsiugdyti sveikus ir ilgalaikius mitybos įpročius, kurie leis palaikyti sveiką kūno svorį dar ilgai po to, kai baigsis gydymo programa“, – atkreipia dėmesį gydytojas.
Pasak specialisto, pati gydymo programa trunka 6 mėnesius. Per šį laikotarpį, padedant ir palaikant multidisciplininei gydytojų komandai, koreguojama žmogaus mityba, jis edukuojamas apie sveikos mitybos svarbą, mokomas tinkamai pasirinkti maisto produktus, užtikrinti visavertį ir subalansuotą maisto racioną. Visą šį laiką pacientas gali konsultuotis su jį gydančiu gydytoju, dalintis kylančiais iššūkiais ir drauge atrasti individualiai jam tinkamus sprendimus.
Visapusiškas specialistų palaikymas svorio mažinimo kelionėje suteikia motyvacijos, padeda įtvirtinti naujus įpročius ir išlaikyti pasiektus rezultatus gydymo programai pasibaigus.