Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2015 10 19

Pirštų skausmas ir aptirpimas – rimtų ligų simptomai

Traumų gydymas, sąnarių sutrikimai

5 min. skaitymo

Pirstu skausmas ir aptirpimas rimtu ligu simptomai 2

Daugėja žmonių, besiskundžiančių pirštų aptirpimu, skausmu, kuris pažadina naktį ir sutrikdo kasdienius darbus. Tačiau ne kiekvienas kreipiasi į gydytoją laiku, kol dar galima išvengti ligos progresavimo ir rimtų komplikacijų. Dėl kokių simptomų vertėtų sunerimti ir kokiais atvejais būtinas chirurginis gydymas, paklausėme Medicinos diagnostikos ir gydymo centro ortopedo-traumatologo Simono Sereikos.

– Dėl kokių plaštakos ir riešo ligų dažniausiai kreipiasi į jus pacientai?

– Pacientai kreipiasi dėl ligų, kurias sukelia nervų užspaudimas rankoje – riešo kanalo, alkūnės kanalo sindromų, taip pat sausgyslių uždegimo sukeltų ligų – spragsinčio piršto, stipininio ylinio tenosinovito. Dažnos ir riešo sąnarių ligos, dariniai plaštakoje, delno poodžio struktūros pakitimai.

Riešo sąnarių skausmai atsiranda po traumų – po truputį jie intensyvėja ir pradeda trukdyti kasdieninėje veikloje. Riešo kanalo sindromas, sausgyslių uždegimo sukeltos ligos –dažniausiai diagnozuojamos moterims, vyresnėms nei 50 metų. Yra ir kita pacientų grupė – jauni asmenys, dirbantys sunkų fizinį darbą. Po daroų jie nemiega naktimis dėl tirpstančių, skaudančių pirštų. Per atostogas pastebi, jog šie simptomai nurimsta. Alkūnės kanalo sindromas vargina tiek vyrus, tiek moteris, vyresnius nei 30 metų. Dupuytreno liga paveldima, ja dažniau serga rūkantys, dirbantys fizinį darbą vyrai, vyresni nei 60 metų.

– Kuo skiriasi šių ligų simptomai?

Sergant riešo kanalo sindromu, naktį pradeda tirpti pirštai, jaučiamas skausmas. Pažeidžiami 1–4 pirštai, ryte jie būna sustingę, tirpimas dingsta. Ligai progresuojant, nutirpimas išlieka, ima kristi daiktai iš rankų, sunku užsisegti sagas, nors naktį skausmo gali ir nebebūti.

Alkūnės kanalo sindromas dažniausiai pasireiškia tik pirštų tirpimu, rečiau – skausmu naktį. Pažeidžiami 4–5 pirštai. Ligai progresuojant, pradeda nykti plaštakos raumenys, silpnėja jėga.

Stenozuojančio tenosinovito (spragsinčio piršto) dažniausia priežastis – plaštakos skausmas. Pradeda skaudėti delną judinant pirštus. Skausmas plinta į dilbį. Ligai progresuojant, pradeda strigti pirštas. Iš pradžių gali atstrigti pats, po to reikia atstatyti į vietą kita ranka, o gali taip ir likti užstrigęs. Dažniausiai pažeidžiami 1, 3, 4 pirštai.

Stipininis ylinis tenosinovitas pasireiškia skausmu riešo srityje, ypač judinant riešą, nykštį. Skausmas intensyvėja. Dažna priežastis – neįprastas fizinis krūvis, pavyzdžiui, pakapojus malkas.

Dupuytreno liga – dėl ląstelių pokyčių delne po oda atsiranda mazgelis. Iš pradžių jis gali būti skausmingas, po to pakitimai pereina į pirštus – nepavyksta jų ištiesti. Liga labai dažnai yra paveldima, kur kas dažniau serga vyrai.

Riešo išvarža (ganglijos) – staigiai pasukus riešą, jei rankoje laikomas koks nors daiktas, ar po didesnio fizinio krūvio, rieše atsiranda apvalus darinys. Jis gali didėti, gali staiga pranykti ir vėl atsirasti. Tai dažniausia priežastis, kodėl pacientas dėl darinio kreipiasi į plaštakos chirurgą.

Riešo, plaštakos sąnarių ligos dažniausiai yra sudėtingos, tad būtinas išsamus tyrimas. Nykščio pamato sąnario pakitimai yra patys dažniausi.

– Kokios priežastys turi įtakos šioms ligoms atsirasti?

– Dažna priežastis – didelis fizinis krūvis, dėl kurio prasideda sausgyslių uždegimai, jos padidėja, pradeda traumuoti aplinkinius audinius, spausti nervus. Didelę įtaką daro ir įpročiai: miegoti stipriai sulenktomis rankomis, darbe remtis alkūnėmis į stalą, vairuotojams – automobilio ranktūrį. Įtakos turi organizmo hormonų pakitimai – skydliaukės ligos, moterims – menopauzė. Po buvusios traumos pradeda greičiau dėvėtis sąnariai. Dalies ligų priežastys taip ir lieka neaiškios.

– Dėl kokių simptomų vertėtų sunerimti?

– Visada reikia kreiptis į gydytoją, jei po truputį ar staiga nutirpsta pirštai. Tai yra nervo spaudimo požymis. Būtina kreiptis į gydytoją, jei atsiranda darinys ir jis pradeda augti.

– Kas gresia laiku nesikreipus pagalbos?

– Jei nesikreipiama dėl nervų spaudimo ligų, kurios pasireiškia pirštų tirpimu, skausmu naktį, vis daugiau pažeidžiamas nervas – pirštai lieka nejautrūs, pradeda nykti plaštakos raumenys, dėl to silpnėja jėga, sunku sugraibyti smulkius daiktus, rankos bijo šalčio. Tuomet ir atlikus operaciją plaštakos funkcija gali visiškai nebeatsistatyti. Jei pirštas stringa ir ligai progresuojant lieka užstrigęs, ir po operacijos gali likti riboti sąnarių judesiai. Jei progresuoja pirštų pritraukimas, ir po operacijos gali likti riboti judesiai, o operacija yra daug sudėtingesnė.

– Plaštakos ir riešo ligų chirurginis ir konservatyvusis gydymas – kuo skiriasi šie gydymo būdai?

– Dažniausiai gydymas prasideda nuo konservatyvių gydymo priemonių – darbo krūvio sumažinimo, vaistų, įtvarų, fizioterapijos priemonių naudojimo. Jei jos neveiksmingos, atliekama operacija.

Skiriamas kompleksinis gydymas – darbo režimo keitimas, vaistai, įtvarai, reabilitacijos priemonės – fizioterapija. Jei šios priemonės nepadeda, tuomet plaštakos chirurgas nusprendžia, ar reikalingas chirurginis gydymas. Svarbu, kad pacientas kreiptųsi laiku. Laiku atliekamos operacijos yra labai efektyvios ir gana nesudėtingos. Ligai pažengus, chirurginis gydymas sudėtingesnis, o ir rezultatai ne tokie geri.

Riešo kanalo sindromo gydymas – fizinio krūvio rankai sumažinimas, skiriama nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, nervo mitybą ir kraujotaką gerinančių B grupės vitaminų, kraujagysles plečiančių vaistų, įtvaras nakčiai – labai efektyvi priemonė, deja, Lietuvoje nepopuliari. Alkūnės kanalo sindromas gydomas tais pačiais vaistais, fizioterapijos priemonėmis. Šias ligas diagnozuoti ir apsispręsti dėl operacinio gydymo padeda elektroneuromiografinis tyrimas.

Spragsinčio piršto gydymą dažniausiai pradedu nuo hormono, kenalogo blokados. Stipininiam yliniam tenosinovitui gydyti skiriamas įtvaras, hormonų blokada. Riešo, pirštų sąnarių, sausgyslių išvaržų (ganglijų) atveju praduriamas darinys. Riešo sąnarių pakitimai gydomi įtvarais, vaistais nuo uždegimo, fizioterapijos procedūromis, injekcijomis į sąnarį.

– Kada būtinas chirurginis gydymas?

– Sergant pritrauktų pirštų (Dupuytreno liga) liga, efektyvus tik operacinis gydymas. Visais kitais atvejais, jei nepadeda minėti konservatyvaus gydymo būdai, o minėti simptomai išlieka arba progresuoja, chirurginis gydymas yra būtinas.

– Kokia yra minėtų ligų prevencija?

– Pagrindinė rekomendacija – fizinis krūvis pagal savo galimybes. Svarbu nepervargti, nepersitempti, o pastebėjus simptomus, krūvį sumažinti.

Gydytojas S. Sereika pabrėžia, kad po visų operacijų pacientas išleidžiamas į namus tą pačią ar kitą dieną, o operacijų išlaidas kompensuoja ligonių kasos, tad pajutę pirmuosius simptomus nedelskite ir užkirskite kelią rimtos ligoms.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.