2020 04 16
Į lauką – tik su apsauginėmis kaukėmis. Kada ir kaip jas dėvėti vaikams?
Vaikų sveikata, pasiruošimas mokslo metams
4 min. skaitymo
Į lauką – tik su apsaugine veido kauke. Prie tokios tvarkos jau daugiau nei savaitę pratinasi kiekvienas šalies gyventojas, ne išimtis ir vaikai. Nenuostabu, kad visuotinai įsigaliojusi tvarka pateikė tikrą galvosūkį mažamečius auginantiems tėvams, kuriems kyla daugybė praktinių klausimų. Nesusipratimų kyla ir dėl daug bei įvairios informacijos skirtinguose šaltiniuose, ir dėl bendrų bei aiškiai apibrėžtų rekomendacijų trūkumo. Pavyzdžiui, kol vienose valstybėse specialistai ragina šiukštu nedėti apsauginių veido kaukių kūdikiams, viena Tailando sostinės Bankoko ligoninė koronaviruso pandemijos metu gimusiems naujagimiams dovanoja miniatiūrinius veido skydus. Taigi, į tėvams aktualiausius praktinius klausimus atsako ir paaiškina Medicinos diagnostikos ir gydymo centro vaikų ligų gydytojas, pulmonologas med. dr. Rimvydas Ivaškevičius.
Prieš dedant apsauginę kaukę vaikui, būtina įvertinti kelis aspektus
Pasak vaikų ligų gydytojo, pulmonologo R. Ivaškevičiaus, prieš dedant kaukę savo atžaloms, reikėtų atkreipti dėmesį į kelis svarbius dalykus.
Nuotr. Tailando sostinės Bankoko ligoninė koronaviruso pandemijos metu gimusiems naujagimiams dovanoja miniatiūrinius veido skydus.
„Kūdikiams ir vaikams iki dvejų metų veido kaukės iš tiesų nerekomenduojamos, pirmiausia dėl anatominių jų kvėpavimo takų savybių. Tokio amžiaus vaikų ir kūdikių viršutiniai kvėpavimo takai yra siauresni nei jau paūgėjusių vaikų ar juolab suaugusiųjų, be to, dėl greitesnės nei suaugusiųjų medžiagų apykaitos kūdikių ir mažų vaikų organizmui reikia sąlyginai daugiau deguonies, taigi bet koks veido dangalas gali apsunkinti kvėpavimą ir sukelti deguonies trūkumo riziką“, – atkreipia dėmesį gydytojas.
Vyresniems vaikams, pasak jo, tokios didelės rizikos dėvint apsauginę veido kaukę nėra. Be to, vyresni, jau mokantys kalbėti vaikai gali gana aiškiai žodžiais išreikšti galimai patiriamą diskomfortą ir paprašyti suaugusiųjų pagalbos ar tiesiog savarankiškai nusiimti kaukę. Vis dėlto, pasak gydytojo, net ir vyresniems nei dvejų metų vaikams nerekomenduojama dėvėti apsauginės veido kaukės, jei turi kvėpavimo funkcijos sutrikimų ir kyla rizika, jog dėvima kaukė gali dar labiau apsunkinti kvėpavimą. Dėvėti apsauginės kaukės taip pat nerekomenduojama negalią turintiems vaikams, kurie pritrūkus oro negalėtų savarankiškai pašalinti kaukės nuo veido.
Pirmiausia – socialinių kontaktų ribojimas
Įsigaliojus tvarkai privalomai dėvėti apsaugines veido kaukes viešose vietose, vaikus auginantiems tėvams iškilo dar vienas praktinis klausimas – kaip šias kaukes pritaikyti mažiesiems?
Remiantis specialistų rekomendacijomis, apsauginės kaukės dėvėjimas bus efektyvus tik tada, jei ji gerai priglus prie veido, dėvint nebus tarpų. Deja, standartinio dydžio apsauginės kaukės ir respiratoriai vaikams gerokai per dideli. Nenuostabu, kad socialiniuose tinkluose netruko paplisti įvairių vaizdo įrašų, kuriuose dalinamasi patarimais, kaip namų sąlygomis surišti ar susiūti vienkartinių medicininių kaukių kraštus pritaikant jas vaikams ar patiems pasiūti vaikiškų daugkartinių kaukių.
Pasak gydytojo R. Ivaškevičiaus, svarbiausia šiuo laikotarpiu yra saviizoliacija ir nebūtinų socialinių kontaktų ribojimas. „Pirmiausia vis dėlto reikėtų saugiai likti namuose, vengti viešo susibūrimo vietų ir nebūtinų socialinių kontaktų. Apsaugines kaukes vaikams, kaip ir suaugusiems, svarbu dėvėti tada, kai dėl kokių nors priežasčių turime išeiti iš namų, vykti į vietas, kuriose sunku išvengti kontakto su kitais žmonėmis ar nėra galimybės laikytis saugaus atstumo. Medžiaginės kaukės, žinoma, tinkamai prižiūrimos ir dezinfekuojamos, gana geras sprendimas vaikams, vis dėlto dar kartą pakartosiu – saugiausia šiuo metu yra likti namuose“, – sako vaikų ligų gydytojas.
Kaip teisingai uždėti apsauginę kaukę vaikui?
„Visais atvejais tiek kaukę dedantis suaugusiajam, tiek ją dedant vaikui, pirmiausia būtina nusiplauti, o jei nėra galimybės, specialia priemone dezinfekuoti rankas. Labai svarbu, kad kaukė būtų švari, nebūtų naudojama pakartotinai ir gerai priglustų prie veido, visiškai uždengtų nosį ir burną. Prieš nuimant kaukę taip pat svarbu nusiplauti arba dezinfekuoti rankas. Nuimdami kaukę venkite liesti jos priekį, nuimkite patempdami už raištelių ar gumelių, stengdamiesi papildomai neliesti akių, nosies, burnos. Nuimtą kaukę nedelsdami išmeskite.
Jei naudojate medžiagines daugkartines kaukes, labai svarbu tinkamai jas prižiūrėti. Po kiekvieno dėvėjimo kaukę išskalbkite 60 laipsnių temperatūros vandenyje, naudodami įprastas skalbimo priemones. Medžiagines daugkartines kaukes taip pat reikia keisti po kiekvieno naudojimo, todėl jų reikėtų turėti daugiau nei vieną, kad galėtumėte pasikeisti, kol dėvėtos vėl bus tinkamos naudoti“, – sako gydytojas R. Ivaškevičius.